Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақмерзімді жоспар
бөлімі:
Салт дәстүр және ауыз
әдебиеті
Күні: 26.02.2020
Сынып: 1
«Б»
|
Мұғалім: Есенғалиқызы
Д.
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Домбыра
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
1.1.3.1.Тыңдалым.
Тыңдалым тәсілдерін
қолдану.Тыңдаған мәтін мазмұны
бойынша мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап беру, сәйкес
иллюстрация/суреттер/сызбалар
таңдау.
1.2.3.1 Айтылым. Түрлі
жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог) және тілдік нормаларды
сақтау. Сұхбаттасының не туралы
айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып, түрлі
тәсілдермен жауап беру.
1.5.2.2 Тілдік бағдар. Орфоэпиялық
және орфографиялық нормаларды
сақтау. Ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
әріптері кездесетін сөздерді дұрыс айту және
жазу
|
Сабақ
мақсаттары
|
-
Тыңдаған материал мазмұны
бойынша сұрақтарға жауап береді және сәйкес суреттерді
таңдайды;
- І і әріпі кездесетін сөзерді
дұрыс айтады және жазады;
- Қойылған сұрақты түсінеді
және түрлі тәсілмен жауап береді.
|
Бағалау критерийлері
|
|
Тілдік мақсат
|
Лексикалық
минимум: домбыра, тартамын,
тартпаймын
Айтылым үшін қолданатын
сөздер; бағалу үшін қолданатын тілдік
бірліктер.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қазақтың ұлттық аспабы домбыра
туралы түсінік қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
«Қазақ әдебиеті»,
«Музыка» пәндері
|
АКТ қолдану дағдылары
|
интербелсендітақта, таныстырылым, бейнебаян
|
Бастапқы білім
|
Ою
|
Жоспар
|
Уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Қалыптасты
рушы
бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
5
мин
|
Оқушыларға психологиялық
ахуал туғызу. Сабақтың басталуына жағымды
ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру
«Адай» күйі қосылып тұрады. Мұғалім
оқушылармен сәлемдеседі. Сыныптағы оқушыларды
түгендейді.
Мұғалім: Сәлеметсіңдерме
балалар!
Балалар: Сәлеметсіз бе,
мұғалім!
Өткен сабақты
тексеру. Ою жайлы
сұрау
|
Смайликтер арқылы
бағаланады
|
Күй
«Адай»
|
3
мин
|
Қызығушылықты
ояту
Сары, қызғылт, жасыл түсті
қағаздарда домбыраның суреті бар қиындылар арқылы мозайка
құрастырады.
|
|
Түрлі-түсті қағаздар,
желім
|
Сабақ ортасы
|
10
мин
|
Тыңдалым.
Домбыраның құрылысын
балаларға түсіндіру.
Бейнеролик
көрсету.
Презентация арқылы домбыра
аспабы туралы түсінік беру.
Мойыны –
гриф
Ішек –
струны
Перне –
ноты (19 перне)
Шанақ –
корпус
Тиек –
подставка
Суретке қарап басқа
аспаптарды да ажырату.
Сөйлем
құрастыру.
Тыңдалымнан кейінгі
тапсырма.
Бағалау
критерийлері: Қойылған сұрақтарға жауап
береді.
1-тапсырма бойынша оқушылар «Сенде
домбыра бар ма?» деген сұраққа жауап береді.Осыдан кейін «Мен
домбыра тартамын/тартпаймын» сөйлемі бойынша етістіктің болымды
болымсыз түрін түсінеді.
2-тапсырма бойынша оқушылар сұраққа жауап
береді. «Сен домбыра тартасың ба?»
Иә,
мен...
Жоқ,
мен...
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді.
|
Мадақтау сөздер арқылы
бағаланады
|
Слайд
көрсету
Бейнеролик
көрсету.
Суреттер
Оқулықтағы
1-2
тапсырмалар.
|
5
мин
|
Сергіту сәті «Қасиетті
домбыра» әніне билейді.
|
|
Ән «Қасиетті
домбыра»
|
10
мин
|
Бағалау
критерийлері: Дәптердегі «І і»
әріптерімен сөздерді жазу.
Жеке (дәптермен) жұмыс
Дәптердегі 1-2 тапсырманы
орындайды.
«І і» әріптерін,» «Інжу,
жеті» сөздерін жазу
Дискриптор:
Әріптерді
жазады;
Суретті
бояйды.
Саралау
тапсырмасы:
Басқаларға қарағанда жылдам
жұмыс жасайтын оқушыларға оқулықтағы 3-тапсырма қосымша беріледі.
Оқушылар үлгі бойынша жұптасып ауызша жауап
береді.
|
Смайликтер арқылы
бағаланады.
|
№ 2 жұмыс
дәптері
|
Сабақтың
соңы
|
7
мин
|
Флип-чарт
әдісі
Домбыраның бөліктерін жеке –
жеке беру, басқа аспаптардыңда бөліктерін беру. Домбыраны құрап
шығу.
Кері
байланыс
Сиқырлы
сандықша.
Сабақ ұнаса қызыл түсті
стикерлерді салу.
|
Смайликтер арқылы
бағалау.
|
Флип-чарт,
желім.
Сандықша,
стикерлер.
|