Бөлім:
|
III.Мәдени
мұра
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
|
Шығанақ А.Ж
|
Күні:
|
27.10.2021ж
|
Сынып: 4
«В»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Домбыра- асыл мұра
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
4.1.1.1 домбыра аспабының құрылысымен, шығу
тарихы мен таныстыра отырып, домбыраның ән-күй өнеріндегі алатын
орнын түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты
|
Тыңдаған
шығармасын сипаттай алады.Үйренген әннің формасын анықтайды.
Домбыра құрылымын анықтайды.
музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін
өз идеясын ұсынады .
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Сәлемдесу,
түгендеу
Психологиялық
ахуал орнату.
Топқа
бөлу
«Түрлі-түсті қағазға салынған музыкалық
аспаптар» арқылы топқа бөлу
|
Топ басшысы
сынытпа кім бар, кім жоғын айтады.
Оқушылар
бір-біріне жағымды тілек айтып, жағымды ахуал орнатады.
Оқушылар музыкалық аспаптар салынған
қағаздарды алып, сол бойынша топқа бөлініп отырады.
|
|
А4 қағазы
|
3 минут
|
Үй
тапсырмасы
«Хор»
әдісі
«Көк тудың желбірегені» әні
|
Мұғалім берген әнді хормен
орындайды.
|
Мұғалім тарапынан «Мадақтау» әдісі бойынша
бағалайды
|
Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Мұғалім
интербелсенді тақтадан домбыра туралы бейнесабақ
көрсетеді.
Домбыра — қазақ халқының ең кең тараған екі
ішекті, көп пернелі музыкалық аспабы. Ол – қазақтар өмірінде
маңызды орын алатын, өзіндік музыкалық сипаты бар аспап. Алғаш
эпикалық дәстүр шеңберінде жыр, толғау, термелерді сүйемелдеуге қолданылған
домбыра кейін аспаптық шығарма – күй жанрының қалыптасуына ықпал
еткен. Қазіргі кезде домбыра жеке әнді сүйемелдеуге, күй тартуға,
халықтық-фольклорлық музыкада,классикалық шығармаларды орындауға
қолданылатын, мүмкіндігі кең музыкалық аспап болып табылады.
Домбыра ежелде қазақтың тарихын баяндаған музыкалық аспаптардың
бірі.
|
Оқушылар тыңдайды, өз ойларын
айтады.
|
|
https://youtu.be/6SMvAireyHY
|
|
«Шындық-жалған» әдісі
Дәптермен
жұмыс
Мұғалім
интербелсенді тақтаға сұрақ-жауап тапсырма береді
|
Оқушылар берілген тапсырманы
орындайды.
|
Оқушылар өздерін бағалайды.
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы 15 минут
|
«Тыңдау және
талқылау» әдісі
«Ақсақ құлан»
мултьфильм көрсету
|
Оқушылар домбыраның аңызымен, домбыраның шығу
тарихымен танысады.
|
|
https://youtu.be/N3HYjpBEpoA
|
|
«Постер қорғау»
әдісі
-
Домбыра
тобы
Домбыраның
құрылысы.
-
Қобыз
тобы
Домбыраның шығу
тарихы.
-
Жетіген
тобы
«Ақсақ құлан» күйін талқылау
|
Берілген
тапсырмаларды топпен бірге орындайды, қорғайды.
|
Оқушылар топ болып әр топтың тапсырмаларын
бағалайды.
|
Плакаттар
|
Сергіту сәті 3 минут
|
«Музыкалық
пауза» әдісі.
Мұғалім интербелсенді тақтамен музыка
қояды.
|
Оқушылар берілген әнді топпен
айту.
|
Мұғалім тарапынан «Мадақтау» әдісі бойынша
бағаланады.
|
https://youtu.be/8co-kbJx0RA
|
4 минут
|
«Адасқан
әріптер» әдісі.
Мұғалім оқушыларға «Домбыра» жайлы қанатты
сөздер жасырады.
|
Оқушылар
жасырын қанатты сөздерді тауып, өз ойларымен бөліседі.
|
Мұғалім тарапынан «Мадақтау» әдісі бойынша
бағаланады.
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақты қорытындылау 3 минут
|
«Сұрақтар ілмегі» әдісі
арқылы сабақты қорытындылау.
|
Оқушылар сабақта алған білімдерімен
сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақты қаншалықты меңгергендерін
айтады.
|
|
Интербелсенді
тақта.
Оқулық.
|
Кері
байланыс
Үй
тапсырмасы
2 минут
|
«Домбыраны
сәндеу» әдісі
«Күй атасы-Құрманғазы» туралы мәлімет іздеу
және баяндау.
|
Оқушылар домбыраны түрлі-түсті бояуларға бояп
сабақты қаншалықты түсінгендерін көрсетеді.
|
|
А4
|