Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна
№252 Г.Н.Ковтунов атындағы мектеп-гимназиясы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: ІX. Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар (Думан Рамазан «Соңғы дем» әңгімесі, Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы дастан» кітабы) |
|||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна |
|||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: 11 Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 27. Д.Рамазан «Соңғы дем»әңгімесі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау 10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағынмақала жазу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдайды және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалай алады; публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жаза алды. |
|||||||||||
|
Құндылықтары және оның мақсаты |
құқық жүйесі мен адам құқықтарының негіздерін білу; тәртіп пен әділдікті, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Атомдар мен молекулалар» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Шарты: әуен қойылып, оқушылар оған билейді, әр тоқтатқан сайын «Атомдар мен молекулалар1» деп әр түрлі сан айтылып, топтасады, қайта жалғасады. Мұғалім «4» деген санды айтқан кезде, бөлінген құрамы ұнаса, солай бөлуді ұсынады болмаса қалауынша жалғастырып барып, топқа бөледі. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айт Үй жұмысын тексеру «Стикердегі диалог» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. |
«Стикерлер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта Стикерлер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. тапсырма Айтылым Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс 10-тапсырма Оқылым Жеке жұмыс Оқылым Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Топтық жұмыс Жеке оқуды қажет ететін оқушыларға үшінші деңгейдегі тапсырма береді. Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс Қосымша тапсырмалар Жеке жұмыс Айтылым тапсырма Жеке жұмыс 8-тапсырма Оқылым Айтылым 11-тапсырма Айтылым 13-тапсырма Айтылым 14-тапсырма |
Тыңдалым,айтылым. Жабылу-закрыть Сынақ-испытание Аймақ-регион Жарылыс-взрыв Зардап-последствия Сілкінту-трясение Айтылым Ойтүрткі *Еліміздің қай аймағында ядролық сынақ жүргізілді? *Ядролық жарылыстардың адамға және экологияға тигізетін зардабы қандай? Суреттерден қандай болжам жасауға болады?
Айтайық
Оқылым Айтылым Мәтінді оқып, жоспар құр. Әңгіме үзіндісін. Оқушының оқуынан тыңдаңыздар. Кейіпкерлердің сезімін, көңіл күйін жеткізе алды ма? Қандай ақпараттар естеріңізде қалды? Тезис жазыңыздар. Жоспар құрып, мазмұнын өз сөздеріңізбен жеткізіңіздер. Айтылым «Оймоншақ». Мәтін мазмұнын бір- бір сөйлемнен айтып шығыңдар. Алдыңғы айтқан баланың ойын келесі сөйлеуші үзбей жалғастырсын. Айтылым Топқа бірігіңіздер. Сурет пен мәтінді пайдаланып, сахналық қойылымның сценарийін жазыңыздар. Оны топ болып көрсетіңіздер. 15- 18 үнқатымнан тұратын қойылымда мәтіндегі негізгі ақпаратты қамтыңыздар. Амандасу, танысу әдебіне байланысты сөздерді қолданыңыздар. Айтылым Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырыңыздар.
Айтылым «Ядролық жарылыс» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) дайындаңдар. Айтылым «ПОПС» формуласын қолданып, «Адам табиғатқа тәуелді» деген тұжырымға өз ойларыңызды білдіріңіздер. Айтылым Жұптасып, диалог құрыңыздар Айтылым Сұрақтарға жауап беріңдер Айтылым Пікірталас ұйымдастырыңдар Жазылым Ойтаразы |
«Смайликтер» Дескриптор
-Сәйкестендіреді «Бас бармақ» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Топ басшысының бағалауы» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Баспалдақ» Дескриптор -Қорытындылайды «БББ» |
Оқулық
сөздік слайд
АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар
Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық
слайд
Кесте
Таратпалар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : Ойтолғау, 12- тапсырма |
|
||||||||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері |
|
||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Д.Рамазан «Соңғы дем»әңгімесі
Ашық сабақ. Д.Рамазан «Соңғы дем»әңгімесі
Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна
№252 Г.Н.Ковтунов атындағы мектеп-гимназиясы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: ІX. Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар (Думан Рамазан «Соңғы дем» әңгімесі, Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы дастан» кітабы) |
|||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна |
|||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: 11 Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 27. Д.Рамазан «Соңғы дем»әңгімесі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау 10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағынмақала жазу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдайды және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалай алады; публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жаза алды. |
|||||||||||
|
Құндылықтары және оның мақсаты |
құқық жүйесі мен адам құқықтарының негіздерін білу; тәртіп пен әділдікті, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Атомдар мен молекулалар» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Шарты: әуен қойылып, оқушылар оған билейді, әр тоқтатқан сайын «Атомдар мен молекулалар1» деп әр түрлі сан айтылып, топтасады, қайта жалғасады. Мұғалім «4» деген санды айтқан кезде, бөлінген құрамы ұнаса, солай бөлуді ұсынады болмаса қалауынша жалғастырып барып, топқа бөледі. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айт Үй жұмысын тексеру «Стикердегі диалог» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. |
«Стикерлер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта Стикерлер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. тапсырма Айтылым Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс 10-тапсырма Оқылым Жеке жұмыс Оқылым Айтылым тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Топтық жұмыс Жеке оқуды қажет ететін оқушыларға үшінші деңгейдегі тапсырма береді. Айтылым тапсырма Жұптық жұмыс Қосымша тапсырмалар Жеке жұмыс Айтылым тапсырма Жеке жұмыс 8-тапсырма Оқылым Айтылым 11-тапсырма Айтылым 13-тапсырма Айтылым 14-тапсырма |
Тыңдалым,айтылым. Жабылу-закрыть Сынақ-испытание Аймақ-регион Жарылыс-взрыв Зардап-последствия Сілкінту-трясение Айтылым Ойтүрткі *Еліміздің қай аймағында ядролық сынақ жүргізілді? *Ядролық жарылыстардың адамға және экологияға тигізетін зардабы қандай? Суреттерден қандай болжам жасауға болады?
Айтайық
Оқылым Айтылым Мәтінді оқып, жоспар құр. Әңгіме үзіндісін. Оқушының оқуынан тыңдаңыздар. Кейіпкерлердің сезімін, көңіл күйін жеткізе алды ма? Қандай ақпараттар естеріңізде қалды? Тезис жазыңыздар. Жоспар құрып, мазмұнын өз сөздеріңізбен жеткізіңіздер. Айтылым «Оймоншақ». Мәтін мазмұнын бір- бір сөйлемнен айтып шығыңдар. Алдыңғы айтқан баланың ойын келесі сөйлеуші үзбей жалғастырсын. Айтылым Топқа бірігіңіздер. Сурет пен мәтінді пайдаланып, сахналық қойылымның сценарийін жазыңыздар. Оны топ болып көрсетіңіздер. 15- 18 үнқатымнан тұратын қойылымда мәтіндегі негізгі ақпаратты қамтыңыздар. Амандасу, танысу әдебіне байланысты сөздерді қолданыңыздар. Айтылым Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырыңыздар.
Айтылым «Ядролық жарылыс» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) дайындаңдар. Айтылым «ПОПС» формуласын қолданып, «Адам табиғатқа тәуелді» деген тұжырымға өз ойларыңызды білдіріңіздер. Айтылым Жұптасып, диалог құрыңыздар Айтылым Сұрақтарға жауап беріңдер Айтылым Пікірталас ұйымдастырыңдар Жазылым Ойтаразы |
«Смайликтер» Дескриптор
-Сәйкестендіреді «Бас бармақ» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Топ басшысының бағалауы» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Баспалдақ» Дескриптор -Қорытындылайды «БББ» |
Оқулық
сөздік слайд
АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар
Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық
слайд
Кесте
Таратпалар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : Ойтолғау, 12- тапсырма |
|
||||||||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері |
|
||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















