|
Сабақтың тақырыбы |
Дүние жүзінің тарихи-мәдени аймақтары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.4.1.3 -халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар. Өркениет және тарихи-мәдени аймақ ұғымдарын түсіндіреді және олардың басты белгілерін анықтай алады. Оқушылардың басым бөлігі. Өркениеттік белгілер мен тарихи-географиялық аймақтардың қалыптасуының арасындағы байланыстарды түсінеді. Оқушылар тарихи-мәдени аймақты жоспар бойынша сипаттайды. Кейбір оқушылар. Болашақ ұрпаққа тарихи-мәдени ошақтарлы сақтап қалудың маңызды екеніне талдау жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән терминология: Этнография, этнос, мәдениет, мәдениет, дәстүр, тарихи –мәдени аймақтар, өркениет, дүниенің кереметтері. Диалогқа және жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Мәдениет дегеніміз ....................... Тарихи-мәдени аймақтар ............айтады. Этнография - .......... зерттейді. Дүниенің жеті кереметіне ................ жатады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Тақырыпты ұғындыра отырып, оқушыларды бірлікке, ынтымаққа, ашықтыққа үйрету, ел бірлігін насихаттау. Қазақстандық патриотизм мен ғаламдық азаматтық жауапкершілігін қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Мемлекет, халықтардың тілі, этнолингвистикалық классификациясы, тілдік топтары, ұлт, халық, этнос, дін, мәдениет, өркениет, дәстүрлері туралы біледі. Саяси картадағы мемлекеттер, олардың нәсілдік құрамы, тілдері, діндері туралы түсініктері қалыптасқан. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут |
Дүние жүзінің саяси картасын пайдалана отырып бірнеше сұрақтар қойылаы
Яғни, осы жауаптардың барлығын қорытындылай келе, бүгінгі сабақтың мақсатын анықтап алайық. |
Дүние жүзінің саяси картасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
2 минут
2 минут
2 минут
10 минут (4+6)
Бағалау
2 минут
11 минут (5+6)
4 минут |
Түрлі түсті қағаздар арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді. 1 –топ. Хеопс пирамидасы 2- топ.Рим Колизейі 3-топ. Байтерек
«Сабаққа дейін» оқушылар осы тақырып бойынша не білетіндерін стикерге жазып, тақтаға іледі.
1 –тапсырма. Оқулықтың 148 –бетіндегі картамен және атлас карталарын пайдалана отырып, дүние жүзінің тарихи – географиялық аймақтарын анықтаңыздар. 2 – тапсырма. «Дүние жүзінің халықтар картасы», «Дүние жүзінің діни құрамы» және қосымша материалдарды пайдалана отырып тарихи мәдени аймақтарға жоспар бойынша сиаттама беріңіздер.
1 – топ. Батыс Еуропа тарихи-мәдени аумағы 2- топ. Латын Америкасы тарихи-мәдени аумағы 3-топ. Оңтүстік Азия тарихи-мәдени аумағы Дескриптор:
Мадақтау, «Бесбармақ» әдісі Ежелгі кезеңнен бастап дүниежүзілік өркениеттің тамаша туындылары қалыптасқан. Оны адамдар керемет деп атайды. Оқулықтағы § 41. Дүние жүзінің тарихи – мәдени аймақтары тақырыбы мен қосымша материалдарды пайдалана отырып, кестені толтырыңыздар. 1 – топ. Әлемнің ежелгі дүниедегі 7 кереметі
2 – топ. Қазіргі кездегі 7 керемет
3 – топ. Қазақстанның 7 кереметі
Дескрипторлар:
Мадақтау, әрбір топтың жауабынан кейін оқушылар үш рет қол соғу арқылы бағалайды.
Географиялық диктант
Оқушылар бірін – бірі бағалайды. |
Интербелсеңді тақта,
«Сабаққа дейін/ сабақтан кейін» рефлексия парағы, оқулық, атлас, фотосуреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
4 минут
|
Рефлексия Оқушылар сабақтың соңында «Сабақтан кейін» осы тақырып бойынша не білетіндерін жазып, толтырады. Мен бұл сабақтан мынадай ақпараттарды білдім.... Маған мынадай ақпарат керек.......... Үй тапсырмасы :
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Дүние жүзінің тарихи-мәдени аймақтары"
Ашық сабақ "Дүние жүзінің тарихи-мәдени аймақтары"
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүние жүзінің тарихи-мәдени аймақтары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.4.1.3 -халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар. Өркениет және тарихи-мәдени аймақ ұғымдарын түсіндіреді және олардың басты белгілерін анықтай алады. Оқушылардың басым бөлігі. Өркениеттік белгілер мен тарихи-географиялық аймақтардың қалыптасуының арасындағы байланыстарды түсінеді. Оқушылар тарихи-мәдени аймақты жоспар бойынша сипаттайды. Кейбір оқушылар. Болашақ ұрпаққа тарихи-мәдени ошақтарлы сақтап қалудың маңызды екеніне талдау жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән терминология: Этнография, этнос, мәдениет, мәдениет, дәстүр, тарихи –мәдени аймақтар, өркениет, дүниенің кереметтері. Диалогқа және жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Мәдениет дегеніміз ....................... Тарихи-мәдени аймақтар ............айтады. Этнография - .......... зерттейді. Дүниенің жеті кереметіне ................ жатады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Тақырыпты ұғындыра отырып, оқушыларды бірлікке, ынтымаққа, ашықтыққа үйрету, ел бірлігін насихаттау. Қазақстандық патриотизм мен ғаламдық азаматтық жауапкершілігін қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Мемлекет, халықтардың тілі, этнолингвистикалық классификациясы, тілдік топтары, ұлт, халық, этнос, дін, мәдениет, өркениет, дәстүрлері туралы біледі. Саяси картадағы мемлекеттер, олардың нәсілдік құрамы, тілдері, діндері туралы түсініктері қалыптасқан. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут |
Дүние жүзінің саяси картасын пайдалана отырып бірнеше сұрақтар қойылаы
Яғни, осы жауаптардың барлығын қорытындылай келе, бүгінгі сабақтың мақсатын анықтап алайық. |
Дүние жүзінің саяси картасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
2 минут
2 минут
2 минут
10 минут (4+6)
Бағалау
2 минут
11 минут (5+6)
4 минут |
Түрлі түсті қағаздар арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді. 1 –топ. Хеопс пирамидасы 2- топ.Рим Колизейі 3-топ. Байтерек
«Сабаққа дейін» оқушылар осы тақырып бойынша не білетіндерін стикерге жазып, тақтаға іледі.
1 –тапсырма. Оқулықтың 148 –бетіндегі картамен және атлас карталарын пайдалана отырып, дүние жүзінің тарихи – географиялық аймақтарын анықтаңыздар. 2 – тапсырма. «Дүние жүзінің халықтар картасы», «Дүние жүзінің діни құрамы» және қосымша материалдарды пайдалана отырып тарихи мәдени аймақтарға жоспар бойынша сиаттама беріңіздер.
1 – топ. Батыс Еуропа тарихи-мәдени аумағы 2- топ. Латын Америкасы тарихи-мәдени аумағы 3-топ. Оңтүстік Азия тарихи-мәдени аумағы Дескриптор:
Мадақтау, «Бесбармақ» әдісі Ежелгі кезеңнен бастап дүниежүзілік өркениеттің тамаша туындылары қалыптасқан. Оны адамдар керемет деп атайды. Оқулықтағы § 41. Дүние жүзінің тарихи – мәдени аймақтары тақырыбы мен қосымша материалдарды пайдалана отырып, кестені толтырыңыздар. 1 – топ. Әлемнің ежелгі дүниедегі 7 кереметі
2 – топ. Қазіргі кездегі 7 керемет
3 – топ. Қазақстанның 7 кереметі
Дескрипторлар:
Мадақтау, әрбір топтың жауабынан кейін оқушылар үш рет қол соғу арқылы бағалайды.
Географиялық диктант
Оқушылар бірін – бірі бағалайды. |
Интербелсеңді тақта,
«Сабаққа дейін/ сабақтан кейін» рефлексия парағы, оқулық, атлас, фотосуреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
4 минут
|
Рефлексия Оқушылар сабақтың соңында «Сабақтан кейін» осы тақырып бойынша не білетіндерін жазып, толтырады. Мен бұл сабақтан мынадай ақпараттарды білдім.... Маған мынадай ақпарат керек.......... Үй тапсырмасы :
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз













