Қ
ысқа мерзімді жоспар
Мектеп: №112 ЖОМ КММ
Мұғалім: Акимишева Раушан Пантаевна
Пән: География
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы |
||||||||||||||||
|
Мерзімі: |
13.12.2017ж |
||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.3.4 -мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды |
||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау, бағалау |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
1.Барлық оқушылар: Дүниежүзілік мұхиттың құрамын анықтайды географиялық жағдайларын, құрамдас бөліктерін сипаттайды |
||||||||||||||||
|
2.Оқушылардың басым бөлігі: Дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын, жағдайын және оның құрамдас бөліктерін талқылайды, талдайды, жоспар бойынша сипаттайды. |
|||||||||||||||||
|
3.Кейбір оқушылар: Дүниежүзілік мұхиттардың құрамын, географиялық жағдайын, құрамды бөліктерін түсіндіреді, өз тұжырымдарын дәлелдейді |
|||||||||||||||||
|
Алдындағы білім |
Дүниежүзілік мұхиттардың ажырата біледі. Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін ажыратады. Су ресурстарының маңыздылығын түсінеді. |
||||||||||||||||
|
Тілдік дағды |
Пәндік лексика мен терминология: Сабақ баррысында кездесетін тапсырмаларда сөздің мағынасын ажырыту, түсіну. Мұхит,теңіз,шығанақ,арал,бұғаз,шұңғыма,материктік қайраң,беткей,т.б. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Рухани жаңғыру- табысты ел болуымыздың кепілі екенін ұғындыру. Туған жерге,қоршаған ортаға деген қамкорлық пен сүйіспеншілікке баулу. Дүниежүзілік мұхиттың және жергілікті жер үсті, жер асты суларын бағалауға үйрету. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих-дүниежүзілік мұхиттардың пайда болуы,қалыптасуы. Математика-мұхиттардың тереңдігі,ауданы. Физика-судың температурасы,қасиеттері |
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Басталуы 5мин. Білу 15мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг: «Шаңырақ»
Дөңгеленіп тұрайық -Шаңырақ бейнесі тағы қайда бейнеленген? (Елтаңбада) -Ел тәуелсіздігіне қанша жыл толды? - «Рухани жаңғырудың» логотипіне айналған қыран құс қалай бейнеленген? -Тақтада түрлі түсті жолақтар ілулі тұр. Қалағандарыңды алып тағып алыңдар. Түстерге сай топтасып отырыңдар. 2.Видеоролик: Мұхит сулары Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Осы тақырыпқа сай алдымызға қандай мақсат қоямыз? 3.Алдындағы білімді тексеру: «Аралдардан келген хат» Біз бүгін дүниежүзілік мұхиттарға саяхат жасаймыз. Қазақстан д.ж. мұхиттардан шалғай орналасқандықтан теңізге тікелей шыға алмайды. Алайда, біз құрлық суларын пайдаланып, теңізге шығуға мүмкіндігіміз бар. Кемеге отыру үшін капитан алып келген хаттардың қай аралдардан келгенін табуымыз қажет.Конверт сыртында тек географиялық координаталар беріліпті. -Жарайсыңдар, капитан бізді кемеге отырғызды. Бір-бірімізге сәтті сапар тілейік! -Алдымен еліміз арқылы Ертіс өзенін бойлай Ресейдегі Обь өзені саласына қосыламыз. Солтүстікке қарай жүзе отырып, Кар теңізі арқылы Солтүстік Мұзды мұхит суларына шығамыз.Мұхит суларына қиындықсыз жету үшін конверттегі тапсырмаларды орындауымыз қажет. 1топ: Құрлық бөліктері “Фиш Боун” әдісі 2топ: Дүниежүзілік мұхит бөліктері Ментальді карта 3топ: Мұхит түбі құрылысы Профиль 4топ: Мұхит сулары мен құрлық суларының ұқсастықтары мен айырмашылықтары Венн диаграммасы
-Жарайсыңдар балалар, біз Солтүстік Мұзды мұхиты айдынында жүзіп барамыз. Жан-жағымызда айсбергтер бар. Оларға соқтығыспай өтіп кету үшін келесі тапсырмаларды орындауымыз қажет. |
АКТ
Түрлі-түсті жолақтар
АКТ
Коверттер
АКТ
А3 қағазы,түрлі түсті қаламдар
|
|||||||||||||||
|
Ортасы 15мин.
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
|
1.Топтық жұмыс:
Мұхит сипаттамасының
жоспары:
Топ тапсырмалары: 1 топ: Тынық мұхиты 2 топ: Атлант мұхиты 3 топ: Үнді мұхиты 4топ: Солтүстік Мұзды мұхиты.
-Балалар, біз айсбергтерден аман-есен өтіп, Беринг бұғазы арқылы Тынық мұхит суларымен жүзіп келеміз.
1топ жауабы: Жолымыз болды Гавай аралдарына келгенде жаңбыр тоқтап аспанда әдемі кемпірқосақ көрінді. 2топ жауабы. Үнді мұхитына келгенде біздің жолымызды теңіз қарақшылары бөгеді. Құтылып кету үшін 2 топтапсырманы орындау қажет. 3топ жауабы Атлант мұхитына келдік. Мұнда дауыл тұрып, жүзуімізге кедергі келтіруде. Сәтті жүзу үшін 3 топтың жауабын тыңдайық. 4топ жауабы Жарайсыңдар балалар. Біз Гибралтар бұғазы арқылы Жерорта суларына өттік. Мұнда ақылды дельфиндерді көрдік. Ары қарай жүзу үшін 4топ жұмысын көрейік. -Қазір Қара теңіз сулармен келеміз. Мұнда су жылы болғандықтан фламинго құстары көп екен. Азов теңізіне өту үшін сергіту сәтін орындайық.
2.Сергіту сәті: «Біз біргеміз» ойыны |
АКТ
Мәтін,атлас, А3қағазы, түрлі-түсті қарындаштар
Географиялық атаулар жазылған қағаздар |
|||||||||||||||
|
Аяқталуы
Бағалау 5мин.
|
-Жарайсыңдар, біз Еділ өзенімен жүзіп келеміз.Каспий теңізіне жету үшін келесі тапсырманы орындайық. 1.«Дүниежүзілік мұхит суларын қорғау іс-шараларына Қазақстанның қатысуы қажет пе?» Бірнеше дәйектер келтіріңдер.
-Жарайсыңдар Елбасымыз бағдар берген рухани жаңғырудың үшінші кезеңіндегі «Мәңгілік ел» Қазақстанға келіп жеттік.Сапарымыз қызықты өтті. Сендерге ұнады ма?
2.Бағалау Критерийлер бойынша бағалау.
3.Үйге тапсырма беру: 1.Кескін картаға мұхиттарды, бұғаздар мен шығанақтарды түсіріп келу. Аралдар тізімдемесін құрастыру. 4.Кері байланыс: «Білім теңізі» Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар стикерлерді теңізге, сенімсіздер жағалау шетіне орналастырыңдар. |
АКТ
Бағалау парағы
«Білім теңізі» |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||||||||||||
|
Дүниежүзілік мұхиттардың құрамын, географиялық жағдайын, құрамды бөліктерін түсіндіре отырып, өз тұжырымыңды дәлелде. |
Критерийлер бойынша |
Тарих, математика,физика |
|||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?
1:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
|||||||||||||||||
№112 жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы
Пән мұғалімі: Акимишева Раушан
2017-2018 оқу жылы

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы" 7 сынып
Ашық сабақ "Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы" 7 сынып
Қ
ысқа мерзімді жоспар
Мектеп: №112 ЖОМ КММ
Мұғалім: Акимишева Раушан Пантаевна
Пән: География
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы |
||||||||||||||||
|
Мерзімі: |
13.12.2017ж |
||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.3.3.4 -мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды |
||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау, бағалау |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
1.Барлық оқушылар: Дүниежүзілік мұхиттың құрамын анықтайды географиялық жағдайларын, құрамдас бөліктерін сипаттайды |
||||||||||||||||
|
2.Оқушылардың басым бөлігі: Дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын, жағдайын және оның құрамдас бөліктерін талқылайды, талдайды, жоспар бойынша сипаттайды. |
|||||||||||||||||
|
3.Кейбір оқушылар: Дүниежүзілік мұхиттардың құрамын, географиялық жағдайын, құрамды бөліктерін түсіндіреді, өз тұжырымдарын дәлелдейді |
|||||||||||||||||
|
Алдындағы білім |
Дүниежүзілік мұхиттардың ажырата біледі. Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін ажыратады. Су ресурстарының маңыздылығын түсінеді. |
||||||||||||||||
|
Тілдік дағды |
Пәндік лексика мен терминология: Сабақ баррысында кездесетін тапсырмаларда сөздің мағынасын ажырыту, түсіну. Мұхит,теңіз,шығанақ,арал,бұғаз,шұңғыма,материктік қайраң,беткей,т.б. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Рухани жаңғыру- табысты ел болуымыздың кепілі екенін ұғындыру. Туған жерге,қоршаған ортаға деген қамкорлық пен сүйіспеншілікке баулу. Дүниежүзілік мұхиттың және жергілікті жер үсті, жер асты суларын бағалауға үйрету. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих-дүниежүзілік мұхиттардың пайда болуы,қалыптасуы. Математика-мұхиттардың тереңдігі,ауданы. Физика-судың температурасы,қасиеттері |
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Басталуы 5мин. Білу 15мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг: «Шаңырақ»
Дөңгеленіп тұрайық -Шаңырақ бейнесі тағы қайда бейнеленген? (Елтаңбада) -Ел тәуелсіздігіне қанша жыл толды? - «Рухани жаңғырудың» логотипіне айналған қыран құс қалай бейнеленген? -Тақтада түрлі түсті жолақтар ілулі тұр. Қалағандарыңды алып тағып алыңдар. Түстерге сай топтасып отырыңдар. 2.Видеоролик: Мұхит сулары Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Осы тақырыпқа сай алдымызға қандай мақсат қоямыз? 3.Алдындағы білімді тексеру: «Аралдардан келген хат» Біз бүгін дүниежүзілік мұхиттарға саяхат жасаймыз. Қазақстан д.ж. мұхиттардан шалғай орналасқандықтан теңізге тікелей шыға алмайды. Алайда, біз құрлық суларын пайдаланып, теңізге шығуға мүмкіндігіміз бар. Кемеге отыру үшін капитан алып келген хаттардың қай аралдардан келгенін табуымыз қажет.Конверт сыртында тек географиялық координаталар беріліпті. -Жарайсыңдар, капитан бізді кемеге отырғызды. Бір-бірімізге сәтті сапар тілейік! -Алдымен еліміз арқылы Ертіс өзенін бойлай Ресейдегі Обь өзені саласына қосыламыз. Солтүстікке қарай жүзе отырып, Кар теңізі арқылы Солтүстік Мұзды мұхит суларына шығамыз.Мұхит суларына қиындықсыз жету үшін конверттегі тапсырмаларды орындауымыз қажет. 1топ: Құрлық бөліктері “Фиш Боун” әдісі 2топ: Дүниежүзілік мұхит бөліктері Ментальді карта 3топ: Мұхит түбі құрылысы Профиль 4топ: Мұхит сулары мен құрлық суларының ұқсастықтары мен айырмашылықтары Венн диаграммасы
-Жарайсыңдар балалар, біз Солтүстік Мұзды мұхиты айдынында жүзіп барамыз. Жан-жағымызда айсбергтер бар. Оларға соқтығыспай өтіп кету үшін келесі тапсырмаларды орындауымыз қажет. |
АКТ
Түрлі-түсті жолақтар
АКТ
Коверттер
АКТ
А3 қағазы,түрлі түсті қаламдар
|
|||||||||||||||
|
Ортасы 15мин.
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
|
1.Топтық жұмыс:
Мұхит сипаттамасының
жоспары:
Топ тапсырмалары: 1 топ: Тынық мұхиты 2 топ: Атлант мұхиты 3 топ: Үнді мұхиты 4топ: Солтүстік Мұзды мұхиты.
-Балалар, біз айсбергтерден аман-есен өтіп, Беринг бұғазы арқылы Тынық мұхит суларымен жүзіп келеміз.
1топ жауабы: Жолымыз болды Гавай аралдарына келгенде жаңбыр тоқтап аспанда әдемі кемпірқосақ көрінді. 2топ жауабы. Үнді мұхитына келгенде біздің жолымызды теңіз қарақшылары бөгеді. Құтылып кету үшін 2 топтапсырманы орындау қажет. 3топ жауабы Атлант мұхитына келдік. Мұнда дауыл тұрып, жүзуімізге кедергі келтіруде. Сәтті жүзу үшін 3 топтың жауабын тыңдайық. 4топ жауабы Жарайсыңдар балалар. Біз Гибралтар бұғазы арқылы Жерорта суларына өттік. Мұнда ақылды дельфиндерді көрдік. Ары қарай жүзу үшін 4топ жұмысын көрейік. -Қазір Қара теңіз сулармен келеміз. Мұнда су жылы болғандықтан фламинго құстары көп екен. Азов теңізіне өту үшін сергіту сәтін орындайық.
2.Сергіту сәті: «Біз біргеміз» ойыны |
АКТ
Мәтін,атлас, А3қағазы, түрлі-түсті қарындаштар
Географиялық атаулар жазылған қағаздар |
|||||||||||||||
|
Аяқталуы
Бағалау 5мин.
|
-Жарайсыңдар, біз Еділ өзенімен жүзіп келеміз.Каспий теңізіне жету үшін келесі тапсырманы орындайық. 1.«Дүниежүзілік мұхит суларын қорғау іс-шараларына Қазақстанның қатысуы қажет пе?» Бірнеше дәйектер келтіріңдер.
-Жарайсыңдар Елбасымыз бағдар берген рухани жаңғырудың үшінші кезеңіндегі «Мәңгілік ел» Қазақстанға келіп жеттік.Сапарымыз қызықты өтті. Сендерге ұнады ма?
2.Бағалау Критерийлер бойынша бағалау.
3.Үйге тапсырма беру: 1.Кескін картаға мұхиттарды, бұғаздар мен шығанақтарды түсіріп келу. Аралдар тізімдемесін құрастыру. 4.Кері байланыс: «Білім теңізі» Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар стикерлерді теңізге, сенімсіздер жағалау шетіне орналастырыңдар. |
АКТ
Бағалау парағы
«Білім теңізі» |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||||||||||||
|
Дүниежүзілік мұхиттардың құрамын, географиялық жағдайын, құрамды бөліктерін түсіндіре отырып, өз тұжырымыңды дәлелде. |
Критерийлер бойынша |
Тарих, математика,физика |
|||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?
1:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
|||||||||||||||||
№112 жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы
Пән мұғалімі: Акимишева Раушан
2017-2018 оқу жылы

шағым қалдыра аласыз













