Ашық сабақ: "Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары"

Тақырып бойынша 24 материал табылды

Ашық сабақ: "Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: "Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары"
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Бөлім

Әлеуметтік география

Педагогтың аты-жөні

Кенжебай Райгул Мақсатқызы

Күні


Сынып 7

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.1.3 -халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді

Сабақтың мақсаты


  • Халықтың этникалық және дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсінеді

  • Өркениет және тарихи-мәдени аймақ ұғымдарын түсінеді және олардың басты белгілерін анықтай алады.

  • Өркениеттік белгілер мен тарихи-географиялық аймақтардың қалыптасуының арасындағы байланыстарды түсінеді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы 7 мин

Миға шабуыл.

Алдынғы білімді пысықтау үшін «пазл» әдісі арқылы сұрақ қойып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.

Қолдарына қағаз қиындыларын ұстатып, әр қатарға берілген тақырыптар бойынша отырғызамын.

  1. «Тәж-Махал»

  2. «Алтын адам»

  3. «Бәйтерек»

  4. «Колизей»


Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Бағалау. «смайликтер» әдісі.






https://padlet.com/kenzhebairaigul/padlet-wuf7tz6lh49ltog2




Ортасы




8 мин















12 мин









































































13 мин

Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары» тақырыбы бойынша бейнежазба арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз.

1 «Білгенге маржан» әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырмаларды ұсынамын.

Географиялық диктант.

1. Мәдениет дегеніміз ................

2.Дүние жүзі өркениеттің орталықтары .......................

3.Тарихи-мәдени аймақтар..айтады.

4.Этнография - .......... зерттейді.

5.Дүниенің жеті кереметіне .. жатады.

Бағалау. «смайликтер» әдісі.


Дискриптор:


сұраққа дұрыс жауап береді – біледі; түсінеді

1

терминдер бойынша түсінігі қалыптасқан;

1


2 «Галереяға саяхат» әдісімен тарихи-мәдени картасы арқылы суреттерді таңдай отырып, жеті кереметтер суреттерін дұрыс орналастыру ұсынылады.

1.«Дүниежүзінің тарихи-мәдени аудандары» картасына жеті кереметті аймақтарға дұрыс орналастыру.

2.Жаңа пайда болған жеті керемет аймағын, орналасқан жерін және суреттерін кестеге дұрыс орналастыру.

1 топ 2 топ

Атауы

Аймағы

Орналасқан жері

Суреті

Колизей




Ұлы Қытай қорғаны




Мачу-Пикчу




Петра кешені

Иордания да («Мұса аңғары») ежелгі Петраның қираған үйіндісі жасырынған



Тәж-Махал




Христостың мүсіні




Чичин-Ица

Майя мәдениетінің ежелгі қаласы – Чичен-Ица Мексика мемлекетінің Юкатан түбегінде орналасқан



Бағалау. «смайликтер» әдісі.

3 топ 4 топ

Қазақстандағы жеті керемет сипаттамасын және суреттерін дұрыс орналастырады

Аталуы

Сипатталуы

Суреті

Тамгалы шатқалындағы жартасты суреттер



Алтын адам



Маңғыстаудағы жартасқа салынған мешіттері



Қазақтың ұлттық аспабы - домбыра



Киіз үйі



Қожа Ахмет Яссауи кесенесі



Бәйтерек кешені



Бағалау. «смайликтер» әдісі.


Дискриптор:

суреттер бойынша жеті кереметті анықтайды;

2

карта бойынша суреттерді кестеге дұрыс орналастырады.

2

3 тапсырма атлас карта мен жұмыс,


Дүние жүзінде 16 тарихи-географиялық аймақ бар.

Батыс Еуропа

2.  Шығыс Еуропа

3.Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (ТМД)

4. Оңтүстік Батыс Азия

5.  Оңтүстік Азия

6.  Орталық және Шығыс Азия

7.  Оңтүстік-Шығыс Азия


Солтүстік Америка

 9 Латын Америкасы

10. Солтүстік Африка

11. Батыс Африка

12. Орталық Африка

13. Шығыс Африка

14. Оңтүстік Африка

15. Аустралия

16. Мұхит аралдары



Дискриптор:

Тарихи-мәдени аймақты жоспар бойынша сипаттап елдерді картаға орналастырып шығады

4

Бағалау. «смайликтер» әдісі.



Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі














Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау













Бағалау парақшасын толтырады.



























Бағалау. «смайликтер» әдісі.



Бағалау парақшасын толтырады.
































Бағалау. «смайликтер» әдісі.




















Бағалау парақшасын толтырады




ломастер

Сабақтың соңы

5 мин


Кері байланыс

Падлет тақтасымен кері байланыс аламын

https://padlet.com/kenzhebairaigul/padlet-wuf7tz6lh49ltog2

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі