Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Дүйсенбаева Гүлім Несипбекқызы |
|
|
Күні: |
21.04.2022 |
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қауіпті табиғат құрылыстары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.2.1 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: табиғаттың адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне әсерін талдап айта алады. Көптеген оқушылар: өзі байқаған ерекше табиғат құбылысы жайлы әңгімелей алады. Кейбір оқушылар: қауіпті табиғат құбылысы бола қалған жағдайда ұстанатын сақтық шараларын айта алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
- табиғаттың адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне әсерін талдап айтады; - өзі байқаған ерекше табиғат құбылысы жайлы әңгімелейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру . Сәлемдесу көңілді әуенмен амандасу.
Топқа бөлу. «Таза тақта» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау. «Суретті толықтыр»
Оқу материалын жариялау «4 сурет, 1 сөз» әдісі арқылы жүреді: Берілген суреттерден ортақ мағыналы сөз тіркесін тауып, жаңа тақырыпты ашыңдар. -Қандай сөз шықты? - Табиғат құбылыстары дегенді қалай түсінесің? - Басқа қандай табиғат құбылыстары болуы мүмкін? - Олар неліктен қауіпті? - Ендеше бүгінгі сабағымызда қауіпті табиғат құбылыстары туралы оқып, сақтану жолдары жайлы білетін боламыз. |
Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарады. Сұрақтарға жауап береді. |
Табиғат құбылыстары. Қ.Б. 3-балл |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Топтық жұмыс. Постер қорғау. 1 топ: Адамдарға қауіп төндіретін құбылыстарды топтастыр 2 топ: Адамдарға қауіп туғызбайтын құбылыстар топтастыр 3 топ: Күн жылынғанда табиғатта қандай құбылыс байқалады топтастыр. Суретке қарап, адамға қауіп туғызатын және қауіп туғызбайтын табиғат құбылыстарын бөліп орналастырыңдар. Тағы қандай табиғат құбылысы аталмай қалды? Ойланып жаз. Сергіту
сәті. Өіндік жұмыс. 2- тапсырма «Бақылау» әдісі арқылы жүреді. Табиғат құбылыстары.
Дескриптор: - Қолайлы табиғат құбылыстарын жазады. - Қолайсыз табиғат құбылыстарын жазады Сабақты қорытындылау. Zip Grade платформасы арқылы тест алу. 1.Табиғат құбылысын ата ?
А)
тұман D) баспана E) аю
2.Адамға, жануарларға және өсімдіктерге –
бәріне қажетті
жағдайлар? D) азық, күн, топырақ E) тамақ, киім, су. 3.Бұршақ шаруашылыққа зиянын тигізеді ?
А) зиянын
тигізбейді D) жоқ E) жел соқты 4.Адамдарға қауіп туғызбайтын құбылыстар ?
А)
дауыл D) кемпірқосақ E) тұман 5.Адамдарға зиянын тигізетін табиғат құбылыстарын ата ?
А)
азық D) жануар E) жанартау Үй тапсырмасы. 84-85 бет |
Видео көреді. - Күн жылынғанда табиғатта қандай құбылыс байқалатыны туралы біледі.
Қимылмен орындайды. 2-3 қолайлы,қолайсыз табиғат құбылыстарын жзады. Тест орындайды, дөңгелекті бояу. Күнделіке жазып алады. |
ҚБ: 2- балдық жүйе. ҚБ: 5-балдық жүйе. |
Өзіндік жұмыс
|
||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Кемпірқосақ» Қызыл-тамаша Сарғыш-көңілді Сары-жақсы Жасыл-орташа Көк-көңілсіз Күлгін-мұңды Қызғылт-нашар
|
Тапсырма бойынша ой қорытып, сабаққа рефлексия жасайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Дүниетану
Ашық сабақ Дүниетану
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Дүйсенбаева Гүлім Несипбекқызы |
|
|
Күні: |
21.04.2022 |
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қауіпті табиғат құрылыстары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.2.1 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: табиғаттың адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне әсерін талдап айта алады. Көптеген оқушылар: өзі байқаған ерекше табиғат құбылысы жайлы әңгімелей алады. Кейбір оқушылар: қауіпті табиғат құбылысы бола қалған жағдайда ұстанатын сақтық шараларын айта алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
- табиғаттың адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне әсерін талдап айтады; - өзі байқаған ерекше табиғат құбылысы жайлы әңгімелейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру . Сәлемдесу көңілді әуенмен амандасу.
Топқа бөлу. «Таза тақта» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау. «Суретті толықтыр»
Оқу материалын жариялау «4 сурет, 1 сөз» әдісі арқылы жүреді: Берілген суреттерден ортақ мағыналы сөз тіркесін тауып, жаңа тақырыпты ашыңдар. -Қандай сөз шықты? - Табиғат құбылыстары дегенді қалай түсінесің? - Басқа қандай табиғат құбылыстары болуы мүмкін? - Олар неліктен қауіпті? - Ендеше бүгінгі сабағымызда қауіпті табиғат құбылыстары туралы оқып, сақтану жолдары жайлы білетін боламыз. |
Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарады. Сұрақтарға жауап береді. |
Табиғат құбылыстары. Қ.Б. 3-балл |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Топтық жұмыс. Постер қорғау. 1 топ: Адамдарға қауіп төндіретін құбылыстарды топтастыр 2 топ: Адамдарға қауіп туғызбайтын құбылыстар топтастыр 3 топ: Күн жылынғанда табиғатта қандай құбылыс байқалады топтастыр. Суретке қарап, адамға қауіп туғызатын және қауіп туғызбайтын табиғат құбылыстарын бөліп орналастырыңдар. Тағы қандай табиғат құбылысы аталмай қалды? Ойланып жаз. Сергіту
сәті. Өіндік жұмыс. 2- тапсырма «Бақылау» әдісі арқылы жүреді. Табиғат құбылыстары.
Дескриптор: - Қолайлы табиғат құбылыстарын жазады. - Қолайсыз табиғат құбылыстарын жазады Сабақты қорытындылау. Zip Grade платформасы арқылы тест алу. 1.Табиғат құбылысын ата ?
А)
тұман D) баспана E) аю
2.Адамға, жануарларға және өсімдіктерге –
бәріне қажетті
жағдайлар? D) азық, күн, топырақ E) тамақ, киім, су. 3.Бұршақ шаруашылыққа зиянын тигізеді ?
А) зиянын
тигізбейді D) жоқ E) жел соқты 4.Адамдарға қауіп туғызбайтын құбылыстар ?
А)
дауыл D) кемпірқосақ E) тұман 5.Адамдарға зиянын тигізетін табиғат құбылыстарын ата ?
А)
азық D) жануар E) жанартау Үй тапсырмасы. 84-85 бет |
Видео көреді. - Күн жылынғанда табиғатта қандай құбылыс байқалатыны туралы біледі.
Қимылмен орындайды. 2-3 қолайлы,қолайсыз табиғат құбылыстарын жзады. Тест орындайды, дөңгелекті бояу. Күнделіке жазып алады. |
ҚБ: 2- балдық жүйе. ҚБ: 5-балдық жүйе. |
Өзіндік жұмыс
|
||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «Кемпірқосақ» Қызыл-тамаша Сарғыш-көңілді Сары-жақсы Жасыл-орташа Көк-көңілсіз Күлгін-мұңды Қызғылт-нашар
|
Тапсырма бойынша ой қорытып, сабаққа рефлексия жасайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















