Тақырыбы: Құрттар және Ұлулар.
Мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларды құрт және ұлу түрлерімен таныстыру; жауынқұрт пен зиянкес құрттар туралы түсініктерін қалыптастыру; ұлудың сырт құрылысы, қоректену жолдары туралы білім беру
2. Тәрбиелік: Өз ойын айта отырып, өзгені де тыңдай білуге, алған білімін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: оқушылар топта жұмыс жасайды, тапсырма орындай, схема құрастырады.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық.
А)
-Қазір кімнің көңіл-күйі өте
тамаша, қол көтерсін!
Кімнің достары осы сыныпта отыр, қолын шапалақтасын!
-Кім өз-өзіне сенімді, қол көтерсін!
Үй тапсырмасын тексеру: Миға шабуыл әдісі арқылы.
1. Төмендегі өрмекші тәрізділердің қайсысы улы және адам өміріне қауіп төндіреді?
а) Өрмекші
ә) Бүйі мен қарақұрт
б) Қанқыз
2. Құрттар түрлерін ата
а) Шырышты ұлу,сарышая,сүлік
ә) Жауынқұрт, сүлік,паразит-құрт,жұмырқұрт
б) кене,жауынқұрт, паразит-құрт
3.Сиректеніп кететіндердің атауы жазатын құжаттың аты.
а) Қара кітап
ә) Жасыл кітап
б) Қызыл кітап
4. Былқылдақденелілерге не жатады?
а) ұлу, шырышты ұлу,кальмар, сегізаяқ
5. Олар неліктен былқылдақденелілер деп аталған?
- Олардың денесі жұмсақ, былқылдақ болады. Сондықтан оларды осылай атаған.
Ой қозғау. Тақырыпқа шығу
«Қима сурет» Оқушылар қиылып жатқан суреттерді ретімен қойып қағазда ненін суреті салынып тұрғанын тауып сабақ тақырыбына өздігінен шығады, мақсат қояды.

Негізгі бөлім
1 «Құрттар мен Ұлулар» мәтінін топқа бөлу арқылы оқыту.
І топ: Жауынқұрттар бірінші бөлігі
ІІ топ: Ұлулар екінші бөлігі
ІІІ топ: Жұмырқұрттар үшінші бөлігі
ІV топ: Шыбындар төртінші бөлігін
Оқулықпен жұмыс: Әр топқа мәтіннің әр бөлігі таратылады.
Сұрақ-жауап арқылы білімдерін тиянақтайды.
Мұғалім сөзі: Жауынқұрт топыраққа пайдалы. Ал, Құрттар болса адам денсаулығына зиян келтіреді. Ұлулар бау-бақшаларға зиян келтіреді. Шыбындар паразит құрттарды тасушылар.
Тапсырмалар : Постермен жұмыс
І
топ: Жауынқұрттар
Схема
құрастыру
І
І топ:
Ұлулар Пайдасы мен зиянын
туралы айту
І
ІІ
топ:
Жұмырқұрттар Олар қалай аталады және қалай
пайда болады
І
V
топ: Шыбындар
Шыбындар туралы не
білеміз
Сергіту сәті
Рефлексия:
Үйге тапсырма: 102-105 бетті оқып келеміз
Бағалау
Сабақ барысында оқушылар сары, жасыл,қызыл алмаларды әр тапсырмалары бойынша ағаштан алады.Оқушылар сол бағаларды өздерінің себеттеріне жинап, соңынан нәтижесін бағалау критерийлері бойынша шығарып, бағалау парағымен өздерін бағалайды.
Бағалау парағы (І топ)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (ІІ топ)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (ІІІ топ)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (ІVтоп)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Келісемін Бекітемін
Оқу ісінің орынбасары: Мектеп директоры:
Реметова А.К.________ Абеева С.Х._________
« » _______ 2018 ж. « » _______ 2018 ж.
Ашық сабақ тақырыбы: «Құрттар мен ұлулар»

Өткізген: Ашимбаева Ш.Ж.
Сынып: 3 «Б»
2017-2018 о.ж.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Дүниетану 3 сынып "Ұлулар мен құрттар"
Ашық сабақ Дүниетану 3 сынып "Ұлулар мен құрттар"
Тақырыбы: Құрттар және Ұлулар.
Мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларды құрт және ұлу түрлерімен таныстыру; жауынқұрт пен зиянкес құрттар туралы түсініктерін қалыптастыру; ұлудың сырт құрылысы, қоректену жолдары туралы білім беру
2. Тәрбиелік: Өз ойын айта отырып, өзгені де тыңдай білуге, алған білімін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: оқушылар топта жұмыс жасайды, тапсырма орындай, схема құрастырады.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық.
А)
-Қазір кімнің көңіл-күйі өте
тамаша, қол көтерсін!
Кімнің достары осы сыныпта отыр, қолын шапалақтасын!
-Кім өз-өзіне сенімді, қол көтерсін!
Үй тапсырмасын тексеру: Миға шабуыл әдісі арқылы.
1. Төмендегі өрмекші тәрізділердің қайсысы улы және адам өміріне қауіп төндіреді?
а) Өрмекші
ә) Бүйі мен қарақұрт
б) Қанқыз
2. Құрттар түрлерін ата
а) Шырышты ұлу,сарышая,сүлік
ә) Жауынқұрт, сүлік,паразит-құрт,жұмырқұрт
б) кене,жауынқұрт, паразит-құрт
3.Сиректеніп кететіндердің атауы жазатын құжаттың аты.
а) Қара кітап
ә) Жасыл кітап
б) Қызыл кітап
4. Былқылдақденелілерге не жатады?
а) ұлу, шырышты ұлу,кальмар, сегізаяқ
5. Олар неліктен былқылдақденелілер деп аталған?
- Олардың денесі жұмсақ, былқылдақ болады. Сондықтан оларды осылай атаған.
Ой қозғау. Тақырыпқа шығу
«Қима сурет» Оқушылар қиылып жатқан суреттерді ретімен қойып қағазда ненін суреті салынып тұрғанын тауып сабақ тақырыбына өздігінен шығады, мақсат қояды.

Негізгі бөлім
1 «Құрттар мен Ұлулар» мәтінін топқа бөлу арқылы оқыту.
І топ: Жауынқұрттар бірінші бөлігі
ІІ топ: Ұлулар екінші бөлігі
ІІІ топ: Жұмырқұрттар үшінші бөлігі
ІV топ: Шыбындар төртінші бөлігін
Оқулықпен жұмыс: Әр топқа мәтіннің әр бөлігі таратылады.
Сұрақ-жауап арқылы білімдерін тиянақтайды.
Мұғалім сөзі: Жауынқұрт топыраққа пайдалы. Ал, Құрттар болса адам денсаулығына зиян келтіреді. Ұлулар бау-бақшаларға зиян келтіреді. Шыбындар паразит құрттарды тасушылар.
Тапсырмалар : Постермен жұмыс
І
топ: Жауынқұрттар
Схема
құрастыру
І
І топ:
Ұлулар Пайдасы мен зиянын
туралы айту
І
ІІ
топ:
Жұмырқұрттар Олар қалай аталады және қалай
пайда болады
І
V
топ: Шыбындар
Шыбындар туралы не
білеміз
Сергіту сәті
Рефлексия:
Үйге тапсырма: 102-105 бетті оқып келеміз
Бағалау
Сабақ барысында оқушылар сары, жасыл,қызыл алмаларды әр тапсырмалары бойынша ағаштан алады.Оқушылар сол бағаларды өздерінің себеттеріне жинап, соңынан нәтижесін бағалау критерийлері бойынша шығарып, бағалау парағымен өздерін бағалайды.
Бағалау парағы (І топ)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (ІІ топ)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (ІІІ топ)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (ІVтоп)
|
Оқушы аты жөні |
Үй тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс |
Постермен жұмысы |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Келісемін Бекітемін
Оқу ісінің орынбасары: Мектеп директоры:
Реметова А.К.________ Абеева С.Х._________
« » _______ 2018 ж. « » _______ 2018 ж.
Ашық сабақ тақырыбы: «Құрттар мен ұлулар»

Өткізген: Ашимбаева Ш.Ж.
Сынып: 3 «Б»
2017-2018 о.ж.
шағым қалдыра аласыз













