Ашық сабақ Дүниетану "Қала мен ауыл"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Дүниетану "Қала мен ауыл"

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал Бастауыш сынып мүғалімдеріне ,жас мамандарға көмегі тиер деген ойдамын.Дүниетану пәнінен білім алушылардың қала мен ауыл туралы ойы,ерекшеліктерімен танысуға,өмірмен байланыстыра отырып талдауға септігі мол.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақ тақырыбы:

Қала мен ауыл

Пәннің аты: дүниетану

Күні :07.12.17.


Оқушы саны: 23

СЫНЫП: 1 «А»




Оқумақсаты:

  • Барлық оқушылар: қала және ауыл тіршілігімен танысy;


  • Оқушылардың басым бөлігі:. өз туған өлкесін сипаттауды үйренy

  • Кейбір оқушылар: жергілікті жердегі көрікті орындармен танысу.

Тірексөздер:

қала – город – city;

ауыл – село (деревня) – village;

көріктіжерлер – достопримечательность – sights.

Ресурстар:

Мультимедиапроектор, компьютер, слайд, қала және ауыл суреттері, қала және ауыл туралы таныстырылым, «қала», «ауыл», оқушылар тұратын ауылдағы немесе қаладағы орталық көшенің фотосуреттері.

Сабақтың мақсаты:

1.1.3.1 өз мекенжайын атау

1.2.1.1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау

1.1.3.1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау

1.1.3.2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау

Сабаққабайланыстыдеректіматериалдар


Сабаққақатыстыескертпелер


Психологиялық дайындық
Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

Топқа бөлу
«Оңтүстік» тобы
«Солтүстік» тобы
«Шығыс» тобы
«Батыс» тобы

«Мен білемін...» топқа сұрақ қойылады

1.Көз жеткен жерге дейінгі кеңістік ................деп аталады.

2.Көкжиектің ........тұсы бар

3.Жергілікті белгілер нені бағдарлауға көмектеседі.

4.Көкжиектің тұстары..........

5.Табиғат нешеге бөлінеді?

Шешуін тауып көр.......

1

2

3

4

5

а

қ

ы

л

у



1

5

3

4

а

у

ы

л





2

1

4

1

қ

а

л

а



«Жұппен жұмыс»

Слайд арқылы сурет көрсетіледі.

Қала – бұл ірі елді мекен. Бұл дамыған шаруашылық, экономика, мәдениет пен әкімшілік басқару орталығы. Қаладағы адамдар өнеркәсіп өндірісі нысандарында: зауыттар мен фабрикаларда жұмыс істейді.

Ауыл – шағын елді мекен. Ауыл тұрғындары негізінен ауыл шаруашылығымен айналысады. Қазақстанда ауыл шаруашылығына басты назар аударылады. Оның негізгі бағыттары – ірі қара мал, жылқы, түйе және қой өсіру. Республикада сонымен қатар құс және балық шаруашылығы дамыған. Ежелден ауыл ұлттық салт-дәстүрлерді, шежірелер мен ұлттық мәдениет ерекшеліктерін сақтайтын жер болып саналған.







«Ширату»

Слайдтан суреттер көрсету

Сергіту сәті

Ауылда өсімдік түрлерін өсіреді, үй жануарларын асырайды. Алынған өнімдерді дүкендерге жеткізеді. Ауылда ферма, егістік, бау-бақша бар

Әр қала мен ауылда көрікті жерлер бар. Бұл ең әдемі және ерекше жерлер.

«Ауылым» әнін тыңдау
(Ауыл туралы ойларын сұрау)


«Топпен жұмыс»

1.Ескерткіш,театр,теңіз, зауыт, мешіт,дүкен суреттері беріледі аттарын жапсыру

2.Қала,ауыл көліктерін сәйкестендіру

3.Суреттердің бас әріптерінен сөз құрау(қасық,ай,лақ,алма)
4.Пазло құрастыру (Ауыл туралы айту)

«Ақтау -арман қала» әнін тыңдау

Ұжымға тапсырма:
Қаланы және ауылды жарнамалау











Көкжиектің тұстары бойынша





















«Қала» туралы не білеміз?

-көп қабатты үйлер

-балалар ойын-сауық орталығы

«Ауыл» туралы не білеміз?

-таза ауа

-төрт түлік

Оқушылардың жауаптары қала және ауыл туралы ақпаратпен толықтырылады.























Орындап көр. Оқушыларды топқа бөліңіз.Бірінші топ қала туралы, ал екінші топ ауыл туралы жарнама дайындайды. Оқушыларға жарнама жанрының ерекшеліктерін естеріне салыңыз. Оқушылар өз жарнамалық жобаларында қаладағы, ауылдағы көрікті жерлерге басты назар аударсын. Қажетті сөздерді таңдауға көмектесіңіз. Туған өлкесіне деген патриоттық сезмді дамыту мақсатында оқушылар туған қаласын, ауылын гүлдендіру үшін не істеу керектігі туралы әңгімелеп берсін. Оқушыларғаоқулықмәтініноқуғаберіңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?











«И.Сүйеубаев атындағы №8 жалпы білім беру орта мектебі» КММ











Shape1







С/ж: Кожакова А.И























Ақтау қаласы 2017ж

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
359
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі