|
Білім беру ұйымының атауы |
№28 «мектеп-гимназия» |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Б.Бижігітова |
|||||
|
Күні: |
02.12.2024 |
|||||
|
Сынып: 3 «Е» |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№14 сабақ. Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
- 3.1.3.1 Елді мекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырату. - 3.1.3.2 Қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеу, мысалдар келтіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қала мен ауыл арасындағы байланысты анықтайды, біледі. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
«Үнемді тұтыну» – суды, тамақты, энергияны тұтыну бойынша күнделікті табиғи ресурстарға ұқыпты қарауды қалыптастыру Апта дәйексөзі: Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 3 минут Сабақ тың ортасы 4 минут 10 мин Сергіту сәті 3 минут 5 мин 10мин Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ынтымақтастық атмосферасын «Тілек шамы» арқылы қалыптастыру «Спинер» әдісі арқылы оқушылар топка бөлінеді. I топ. «Қажеттілік» тобы. II топ. «Өндіру» тобы. III топ. «қызмет көрсету» тобы. IV топ. «пайдалану» тобы Өткенді пысықтау «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүзеге асырамын. «Жедел саты» ойыны
Жаңа тақырып «Ойна,ойлан орнын тап» әдісі «Жасырын сурет» ойыны Берілген мозайкаларды ашу арқылы сабаққа дайындығын анықтау.
Күнделікті қажеттіліктерді пайдалану үшін оларды өсіру, өндіру, даярлау керек. Мұнымен өндірістің экономика бөлімі айналысады. Экономика-бұл адамдардың шаруашылық қызметі. Адамдар тауарларды шығарып, қызмет көрсетеді. Тауар бұл сатуға арналған еңбек өнімі. Топтық жұмыс: 1 топ Қала мен ауыл арасындағы қажеттілікті анықтайды яғни қала мен ауыл арасындағы байланыстарды мысалдармен көрсетеді. Кесте түрінде 2 топ Қала мен ауылда өндірілетін заттарды екі бағанға жазу. 3 топ Қызмет көрсету жарнамасын жасау 4 топ Қала мен ауылдан шыққан заттарды пайдалану ережесін айтады. Сергіту сәті. Қимыл қозғалыс жасайды. «Азық-түлік дүкені» рөлдік ойынын ұйымдастыру. Оқушыларды «азық- түлікке» жұмсаймын. Ауылдан және қаладан шыққан өнімдерді ажыратуын сұраймын. Олардың таңдауын талқылау, алып келген азық-түліктің қайсысы өндіруге келеді және қалай пайдаланамыз анықтау. Жұптық жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасы: Төмендегі тізімнен әр экономикалық саланың сипаттамасын сәйкес ұяшыққа қойыңыз. Өндіріс Ауылшаруашылығы Құрылыс Сауда Көлік Сипаттамалар: Адамдарды азық-түлікпен қамтамасыз етеді, өсімдік және мал шаруашылығы осы салаға жатады. Қаладағы зауыттар мен фабрикалар өнімдер жасап шығарады. Елді мекендердегі ғимараттарды салады және жөндейді. Адамдарға заттар сатып алу мүмкіндігін береді. Тауарларды бір орыннан екінші орынға тасымалдау қызметін көрсетеді. Жауап кілті: Өндіріс – Қаладағы зауыттар мен фабрикалар өнімдер жасап шығарады. Ауылшаруашылығы – Адамдарды азық-түлікпен қамтамасыз етеді, өсімдік және мал шаруашылығы осы салаға жатады. Құрылыс – Елді мекендердегі ғимараттарды салады және жөндейді. Сауда – Адамдарға заттар сатып алу мүмкіндігін береді. Көлік – Тауарларды бір орыннан екінші орынға тасымалдау қызметін көрсетеді. Бұл тапсырма арқылы оқушылар қала мен ауыл арасындағы әртүрлі экономикалық байланыстарды жақсырақ түсінеді. Тамақтану пирамидасының аттарын жазады. Әр қатардан артық заттарды табады. Пайдалы, зиянды тағамдарды ажыратады. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. «Ауылдың қаласыз, қаланың ауылсыз өмірі жоқ» деген сөзбен келусуге бола ма? Бұл сөздің дұрыстығын мысалдар келтіріп дәлелде. Жауаптарды мына пікірлер бойынша құрыңдар: -Мен былай ойлаймын..... -Өйткені...... -Мысалы..... -Сондықтан..... Үйге тапсырма
Кері байланыс «асық» әдісі |
Сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді Өткенді пысықтайды
Жедел саты ойынындағы сұрақтарға жауап береді.
Суреттерді ашу арқылы тақырыпты анықтайд. Сұрақтарға жауап береді Топта бірігіп жұмыс жасайды. Қала мен ауыл арасындағы байланысты біледі, өндірісті анықтайды, пайдалану ережесін біледі. Қимыл қозғалыс жасайды. Рөлдік ойынды ойнайды. Жұпта отырған оқушыларға тапсырмаларды бірге орындайды. Дәптермен жұмыс орындайды. Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Елді мекенді айтады-1; қала мен ауылдың айырмашылығын айтады-1; қалаларда қандай маңызды ғимараттар барын айтады-1; ауылда адамдар немен айналысады айтады-1 Дескриптор: Жасырын суреттерді табады-1
Дескриптор: Қала мен ауыл арасындағы қажеттілікті анықтайды. Қала мен ауылда өндіретін заттарды жазады. Қызмет көрсету жарнамасын жазады. Қала мен ауылдан шыққан заттарды пайдалану ережесін құрады.
Сергіту сәтін жасайды. Рөлдік ойын ойнайды. -1 Жұптық жұмысты орындайды. Өндіріс- Ауылшаруашылық – Құрылыс Сауда Көлік сипаттамаларын салыстырады.
Ауылдың қаласыз, қаланың ауылсыз өмірі жоқ деген сөзге тұжырымдама жасайды.
|
Суреттер Энциклопедиялар, төменгі сынып балаларына арналған анықтама лықтар, интернет
Таратпа суреттер Ойынға қажетті заттар Суреттер https://www.you tube.com/watch?v=R dXNbYjR9Qk Стикерлер Ауылшаруашылығының суреттері Суреттер Интербелсенді тақта Дәптер оқулық |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ. Дүниетану. Қала мен ауыл арасында байланыс бар
ашық сабақ. Дүниетану. Қала мен ауыл арасында байланыс бар
|
Білім беру ұйымының атауы |
№28 «мектеп-гимназия» |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Б.Бижігітова |
|||||
|
Күні: |
02.12.2024 |
|||||
|
Сынып: 3 «Е» |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№14 сабақ. Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
- 3.1.3.1 Елді мекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырату. - 3.1.3.2 Қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеу, мысалдар келтіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қала мен ауыл арасындағы байланысты анықтайды, біледі. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
«Үнемді тұтыну» – суды, тамақты, энергияны тұтыну бойынша күнделікті табиғи ресурстарға ұқыпты қарауды қалыптастыру Апта дәйексөзі: Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 3 минут Сабақ тың ортасы 4 минут 10 мин Сергіту сәті 3 минут 5 мин 10мин Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ынтымақтастық атмосферасын «Тілек шамы» арқылы қалыптастыру «Спинер» әдісі арқылы оқушылар топка бөлінеді. I топ. «Қажеттілік» тобы. II топ. «Өндіру» тобы. III топ. «қызмет көрсету» тобы. IV топ. «пайдалану» тобы Өткенді пысықтау «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүзеге асырамын. «Жедел саты» ойыны
Жаңа тақырып «Ойна,ойлан орнын тап» әдісі «Жасырын сурет» ойыны Берілген мозайкаларды ашу арқылы сабаққа дайындығын анықтау.
Күнделікті қажеттіліктерді пайдалану үшін оларды өсіру, өндіру, даярлау керек. Мұнымен өндірістің экономика бөлімі айналысады. Экономика-бұл адамдардың шаруашылық қызметі. Адамдар тауарларды шығарып, қызмет көрсетеді. Тауар бұл сатуға арналған еңбек өнімі. Топтық жұмыс: 1 топ Қала мен ауыл арасындағы қажеттілікті анықтайды яғни қала мен ауыл арасындағы байланыстарды мысалдармен көрсетеді. Кесте түрінде 2 топ Қала мен ауылда өндірілетін заттарды екі бағанға жазу. 3 топ Қызмет көрсету жарнамасын жасау 4 топ Қала мен ауылдан шыққан заттарды пайдалану ережесін айтады. Сергіту сәті. Қимыл қозғалыс жасайды. «Азық-түлік дүкені» рөлдік ойынын ұйымдастыру. Оқушыларды «азық- түлікке» жұмсаймын. Ауылдан және қаладан шыққан өнімдерді ажыратуын сұраймын. Олардың таңдауын талқылау, алып келген азық-түліктің қайсысы өндіруге келеді және қалай пайдаланамыз анықтау. Жұптық жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасы: Төмендегі тізімнен әр экономикалық саланың сипаттамасын сәйкес ұяшыққа қойыңыз. Өндіріс Ауылшаруашылығы Құрылыс Сауда Көлік Сипаттамалар: Адамдарды азық-түлікпен қамтамасыз етеді, өсімдік және мал шаруашылығы осы салаға жатады. Қаладағы зауыттар мен фабрикалар өнімдер жасап шығарады. Елді мекендердегі ғимараттарды салады және жөндейді. Адамдарға заттар сатып алу мүмкіндігін береді. Тауарларды бір орыннан екінші орынға тасымалдау қызметін көрсетеді. Жауап кілті: Өндіріс – Қаладағы зауыттар мен фабрикалар өнімдер жасап шығарады. Ауылшаруашылығы – Адамдарды азық-түлікпен қамтамасыз етеді, өсімдік және мал шаруашылығы осы салаға жатады. Құрылыс – Елді мекендердегі ғимараттарды салады және жөндейді. Сауда – Адамдарға заттар сатып алу мүмкіндігін береді. Көлік – Тауарларды бір орыннан екінші орынға тасымалдау қызметін көрсетеді. Бұл тапсырма арқылы оқушылар қала мен ауыл арасындағы әртүрлі экономикалық байланыстарды жақсырақ түсінеді. Тамақтану пирамидасының аттарын жазады. Әр қатардан артық заттарды табады. Пайдалы, зиянды тағамдарды ажыратады. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. «Ауылдың қаласыз, қаланың ауылсыз өмірі жоқ» деген сөзбен келусуге бола ма? Бұл сөздің дұрыстығын мысалдар келтіріп дәлелде. Жауаптарды мына пікірлер бойынша құрыңдар: -Мен былай ойлаймын..... -Өйткені...... -Мысалы..... -Сондықтан..... Үйге тапсырма
Кері байланыс «асық» әдісі |
Сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді Өткенді пысықтайды
Жедел саты ойынындағы сұрақтарға жауап береді.
Суреттерді ашу арқылы тақырыпты анықтайд. Сұрақтарға жауап береді Топта бірігіп жұмыс жасайды. Қала мен ауыл арасындағы байланысты біледі, өндірісті анықтайды, пайдалану ережесін біледі. Қимыл қозғалыс жасайды. Рөлдік ойынды ойнайды. Жұпта отырған оқушыларға тапсырмаларды бірге орындайды. Дәптермен жұмыс орындайды. Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Елді мекенді айтады-1; қала мен ауылдың айырмашылығын айтады-1; қалаларда қандай маңызды ғимараттар барын айтады-1; ауылда адамдар немен айналысады айтады-1 Дескриптор: Жасырын суреттерді табады-1
Дескриптор: Қала мен ауыл арасындағы қажеттілікті анықтайды. Қала мен ауылда өндіретін заттарды жазады. Қызмет көрсету жарнамасын жазады. Қала мен ауылдан шыққан заттарды пайдалану ережесін құрады.
Сергіту сәтін жасайды. Рөлдік ойын ойнайды. -1 Жұптық жұмысты орындайды. Өндіріс- Ауылшаруашылық – Құрылыс Сауда Көлік сипаттамаларын салыстырады.
Ауылдың қаласыз, қаланың ауылсыз өмірі жоқ деген сөзге тұжырымдама жасайды.
|
Суреттер Энциклопедиялар, төменгі сынып балаларына арналған анықтама лықтар, интернет
Таратпа суреттер Ойынға қажетті заттар Суреттер https://www.you tube.com/watch?v=R dXNbYjR9Qk Стикерлер Ауылшаруашылығының суреттері Суреттер Интербелсенді тақта Дәптер оқулық |
||
шағым қалдыра аласыз



















