Бекітемін:
|
Мектеп |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№14 Қандай көлік түрлері бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.4.3 Көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату 2.1.4.4 Қоғамдық көлікте жүріп-тұрудың ережелерін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көліктің түрлері қандай және олар неге арналғанын біледі. Қоғамдық көлікте өзіңді ұстау ережелерін үйренеді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
|
|||||
|
|
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 мин |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық -Біз қандаймыз? -Шұғылалы таңдаймыз! -Бір-бірімізді? -Қолдаймыз! -Пікіріміз? -Құнды! -Қателесуден? -Қорықпаймыз! -Жарайсыңдар балалар! Дәл осындай керемет көңіл-күймен бүгінгі сабағымызды? -Бастаймыз! |
Оқушылар мұғаліммен бірге көңілді диалог құрайды.
|
Жарайсыңдар!
|
Интербел сенді тақта №1 слайд
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
«Тыңда,тап» Оқушыларға көліктердің даусы тыңдатылады.
-Балалар сендердің достарың Арман мен Ақмарал ұшақпен саяхаттамақшы.Олар өздерімен бірге саяхатқа шығатын достар іздеуде.Егер бүгін сабақта белсенді болсаңдар Арман мен Ақмаралдан ұшақ билеттерін тегін алатын боласыңдар
Ақмаралдан келген хат: Балалар, суретке қараңдар. Нені байқадындар? Барлығын бір сөзбен калай атауға болады? Оларды қандай топтарға бөлуге болады?
Экраннан көлік туралы видеоүзінді көрсетіледі.
Көлік түрлері
Қоғамдық Техникалық
Көлік түрлері туралы видеоүзінді көрсетіледі. |
Тыңдаған көліктің дауысын қай көлікке тән екенін табады.
Оқулық мәтінін оқып, «Көлік түрлері» сызбасын қарастырады. Әуеде қозғалатын ұшақ, тікұшақ және т.б. көлік түрлері. Жер бетімен қозғалатын автобус, автокөлік, пойызды және т.б. айтамыз. Суда қозғалатын көлік түрлерін айтамыз: кеме, қайық т.б.
Оқушылар көлік түрлерімен танысады
Өздерінің білетін көліктері туралы айтады.
Өз жауаптарын экрандағы видеомен салыстырады
|
ҚБ:1-10 балдық жүйе
ҚБ:1-10 балдық жүйе
ҚБ:1-10 балдық жүйе
|
Аудиожазбалар
Интербел сенді тақта №2 слайд Интербел сенді тақта №3 слайд
Интербел сенді тақта №4 слайд
https://youtu.be/wzbM1BAxQHE?si=5K2dDHlrqZSZKsiE |
||
|
10 мин |
Жұптық жұмыс «Бірге шешім қабылда» Әуе көлігін –сары, су көлігін-көк, жерүсті көлігін-жасыл, жерасты көлігін-қызыл түске боя.
Арманнан келген хат: - Ерте заманда адамдар бір жерден екінші жерге қатынау үшін түйені, жылқыны көлік ретінде пайдаланған.Өгізді арбаға жегіп,жүк тасымалдаған.Түйелерге де жүк артып,керуен жолына шыққан.
Жеке жұмыс: Суретке мұқият қара. Қазіргі көлік түрлерін белгіле.
Ежелгі көлік түрлерін белгіле.
Жылдам көлік түрлерін белгіле.
|
Оқушылар жұптық жұмысты орындайды
Арманнан келген хаттыт оқып танысады
Ертедегі көлік түрлерімен қазіргі көлік түрлерін салыстырып айтады
Жеке жұмысты орындайды
|
Бағалау критерийі: Көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажыратады .Дескриптор: - көлік түрлерін ажыратады1 балл Жеңіл көлік туралы жазады1 балл -Әуеде ұшатын көлік туралы жазады 2 балл -Суда жүзетін көлік туралы жазады 2 балл -Жерарасты көлігін айтады 2 балл
ҚБ:1-10 балдық жүйе
|
Көлік түрлерінің суреттері
Интербел сенді тақта №5 слайд Интербел сенді тақта №6 слайд Интербел сенді тақта №7 слайд
Суретті карточкалар
|
||
|
2 мин |
Сергіту сәті «Мен жүргізушімін» |
Оқушылар хормен айтады |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
10 мин
|
Ақмаралдан келген хат: -Алматыда метро жұмыс істейді.Ол өте ыңғайлы.Баратын жеріңе жылдам жеткізетін көлік. Метро-жерастымен жүретін көліктің түрі. Экраннан метро туралы видео көрсетіледі.
Топтық жұмыс: 1-топ:Суреттерді сәйкестендір Оқушылар дөңгелек тақтадағы 4 суретке сай, көлік түрлерін сәйкестендіріп қыстырады.
2-топ:Әр суреттегі көлік түрлерінің пайдасы және бір-бірінен айырмашылығын айтады
3-топ:Адамдар суретте берілген тіршілік иелеріне(балық,инелік,көбелек,құс,ат ) қарап, қандай көліктер ойлап тапқанын жазады.
4.-топ. Қоғамдық көлікте,Автобуста және маршрутта жүріп-тұрудың тәртіп ережелері туралы жазады |
Видеоролик
Топтық жұмысты бірлесе орындайды |
Бағалау критерийі: Көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажыратады .Дескриптор: - ертедегі және бүгінгі көлікті салыстырады 1 балл -көліктердің қолдануына мысал келтіреді1 балл
|
|
||
|
5 мин |
Educaplay платформасы арқылы «Сұрақ-жауап» ойыны
|
«Сұрақ-жауап» ойынын ойнайды. Тез қабылдау әрекетін орындап, жауапты тез айтуға дағдыланады. |
ҚБ 1-10 балдық жүйе
|
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Ұшақпен саяхат» әдісі Қызыл түсті үшақ – ештеңе түсінбедім; Сарғыш түсті ұшақ– түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын; Көк түсті ұшақ – барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.
Үй тапсырмасы:Өздеріңді Карл Бенц секілді ойлап «Жаңа заманға-жаңа көлік» тақырыбында болашақтың көлігін ойлап табыңдар және сипаттаңдар |
Өздері кері байланыс жасайды. |
ҚБ 1-10 балдық жүйе
Балдар жиынтығын қою
|
Ин.тақта |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Дүниетану "Қандай көлік түрлері бар?" 2-сынып
Бекітемін:
|
Мектеп |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№14 Қандай көлік түрлері бар? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.4.3 Көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату 2.1.4.4 Қоғамдық көлікте жүріп-тұрудың ережелерін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көліктің түрлері қандай және олар неге арналғанын біледі. Қоғамдық көлікте өзіңді ұстау ережелерін үйренеді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
|
|||||
|
|
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 мин |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық -Біз қандаймыз? -Шұғылалы таңдаймыз! -Бір-бірімізді? -Қолдаймыз! -Пікіріміз? -Құнды! -Қателесуден? -Қорықпаймыз! -Жарайсыңдар балалар! Дәл осындай керемет көңіл-күймен бүгінгі сабағымызды? -Бастаймыз! |
Оқушылар мұғаліммен бірге көңілді диалог құрайды.
|
Жарайсыңдар!
|
Интербел сенді тақта №1 слайд
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
«Тыңда,тап» Оқушыларға көліктердің даусы тыңдатылады.
-Балалар сендердің достарың Арман мен Ақмарал ұшақпен саяхаттамақшы.Олар өздерімен бірге саяхатқа шығатын достар іздеуде.Егер бүгін сабақта белсенді болсаңдар Арман мен Ақмаралдан ұшақ билеттерін тегін алатын боласыңдар
Ақмаралдан келген хат: Балалар, суретке қараңдар. Нені байқадындар? Барлығын бір сөзбен калай атауға болады? Оларды қандай топтарға бөлуге болады?
Экраннан көлік туралы видеоүзінді көрсетіледі.
Көлік түрлері
Қоғамдық Техникалық
Көлік түрлері туралы видеоүзінді көрсетіледі. |
Тыңдаған көліктің дауысын қай көлікке тән екенін табады.
Оқулық мәтінін оқып, «Көлік түрлері» сызбасын қарастырады. Әуеде қозғалатын ұшақ, тікұшақ және т.б. көлік түрлері. Жер бетімен қозғалатын автобус, автокөлік, пойызды және т.б. айтамыз. Суда қозғалатын көлік түрлерін айтамыз: кеме, қайық т.б.
Оқушылар көлік түрлерімен танысады
Өздерінің білетін көліктері туралы айтады.
Өз жауаптарын экрандағы видеомен салыстырады
|
ҚБ:1-10 балдық жүйе
ҚБ:1-10 балдық жүйе
ҚБ:1-10 балдық жүйе
|
Аудиожазбалар
Интербел сенді тақта №2 слайд Интербел сенді тақта №3 слайд
Интербел сенді тақта №4 слайд
https://youtu.be/wzbM1BAxQHE?si=5K2dDHlrqZSZKsiE |
||
|
10 мин |
Жұптық жұмыс «Бірге шешім қабылда» Әуе көлігін –сары, су көлігін-көк, жерүсті көлігін-жасыл, жерасты көлігін-қызыл түске боя.
Арманнан келген хат: - Ерте заманда адамдар бір жерден екінші жерге қатынау үшін түйені, жылқыны көлік ретінде пайдаланған.Өгізді арбаға жегіп,жүк тасымалдаған.Түйелерге де жүк артып,керуен жолына шыққан.
Жеке жұмыс: Суретке мұқият қара. Қазіргі көлік түрлерін белгіле.
Ежелгі көлік түрлерін белгіле.
Жылдам көлік түрлерін белгіле.
|
Оқушылар жұптық жұмысты орындайды
Арманнан келген хаттыт оқып танысады
Ертедегі көлік түрлерімен қазіргі көлік түрлерін салыстырып айтады
Жеке жұмысты орындайды
|
Бағалау критерийі: Көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажыратады .Дескриптор: - көлік түрлерін ажыратады1 балл Жеңіл көлік туралы жазады1 балл -Әуеде ұшатын көлік туралы жазады 2 балл -Суда жүзетін көлік туралы жазады 2 балл -Жерарасты көлігін айтады 2 балл
ҚБ:1-10 балдық жүйе
|
Көлік түрлерінің суреттері
Интербел сенді тақта №5 слайд Интербел сенді тақта №6 слайд Интербел сенді тақта №7 слайд
Суретті карточкалар
|
||
|
2 мин |
Сергіту сәті «Мен жүргізушімін» |
Оқушылар хормен айтады |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
10 мин
|
Ақмаралдан келген хат: -Алматыда метро жұмыс істейді.Ол өте ыңғайлы.Баратын жеріңе жылдам жеткізетін көлік. Метро-жерастымен жүретін көліктің түрі. Экраннан метро туралы видео көрсетіледі.
Топтық жұмыс: 1-топ:Суреттерді сәйкестендір Оқушылар дөңгелек тақтадағы 4 суретке сай, көлік түрлерін сәйкестендіріп қыстырады.
2-топ:Әр суреттегі көлік түрлерінің пайдасы және бір-бірінен айырмашылығын айтады
3-топ:Адамдар суретте берілген тіршілік иелеріне(балық,инелік,көбелек,құс,ат ) қарап, қандай көліктер ойлап тапқанын жазады.
4.-топ. Қоғамдық көлікте,Автобуста және маршрутта жүріп-тұрудың тәртіп ережелері туралы жазады |
Видеоролик
Топтық жұмысты бірлесе орындайды |
Бағалау критерийі: Көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажыратады .Дескриптор: - ертедегі және бүгінгі көлікті салыстырады 1 балл -көліктердің қолдануына мысал келтіреді1 балл
|
|
||
|
5 мин |
Educaplay платформасы арқылы «Сұрақ-жауап» ойыны
|
«Сұрақ-жауап» ойынын ойнайды. Тез қабылдау әрекетін орындап, жауапты тез айтуға дағдыланады. |
ҚБ 1-10 балдық жүйе
|
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Ұшақпен саяхат» әдісі Қызыл түсті үшақ – ештеңе түсінбедім; Сарғыш түсті ұшақ– түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын; Көк түсті ұшақ – барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.
Үй тапсырмасы:Өздеріңді Карл Бенц секілді ойлап «Жаңа заманға-жаңа көлік» тақырыбында болашақтың көлігін ойлап табыңдар және сипаттаңдар |
Өздері кері байланыс жасайды. |
ҚБ 1-10 балдық жүйе
Балдар жиынтығын қою
|
Ин.тақта |
||
шағым қалдыра аласыз

















