ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
№16 КОЛЛЕДЖ МКҚК
«КЕЛІСІЛДІ» «БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі жөніндегі №16 колледж директоры
орынбасары ___________ Е.Билалов _________М. Тәшімбет
« ___» _________2023 ж «____» __________ 2023ж
АШЫҚ САБАҚ
Дұрыс көпжақтар.
Математика
Пән немесе модуль атауы
Жаратылыстану-математикалық пәндер әдістемелік бірлестігі
Математика пәнінің оқытушысы: Беримова Жанна Елубаевна
Шардара 2023 жыл
1-курс
Аэ-52 топ «17» қаңтар
Мамандығы: 07161300 – Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі: 3W07161301 – Автомобиль жөндеу слесарі
3W07161303 – Автомобиль көлігін жөндеу шебері
|
ПӘН: Математика Бөлім: VІІ |
Көпжақтар |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Беримова Жанна Елубаевна |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс көпжақтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.6 –дұрыс көпжақтың анықтамаларын біледі және дұрыс көпжақтың түрлерін ажыратады. |
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: дұрыс көпжақтың анықтамаларын түсінеді және тұжырымдайды; Көпшілігі: дұрыс көпжақтың түрлерін ажыратады. Кейбірі: дұрыс көпжақтың элементтерін есептер шығаруда қолдана алады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 75 минут |
Амандасу Ұйымдастыру сәті Топта жақсы көңіл-күй, сенімділікті ояту үшін «Жылы лебіз» ұйымдастыру. Үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабақ. Google Classroom платформасында «Дұрыс көпжақтар» презентациясы және бейнежазба арқылы түсіндіріледі. Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; Дөңес көпжақтың барлық жақтары өзара тең дұрыс көпбұрыштар және барлық төбелерінде түйісетін қырларының саны бірдей болса, бұл көпжақты дұрыс көпжақ деп атайды. Дұрыс көпжақтың бес түрі бар: дұрыс тетраэдр, куб (гексаэдр), октаэдр, додекаэдр және икосаэдр. Дұрыс көпжақтардың ішінде ең қарапайымы жақтары төрт үшбұрыштан тұратын және әрбір төбесінде үш жағы түйісетін көпжақ болып саналады. Бұл көпжақ дұрыс тетраэдр деп аталады. Грек тілінен аударғанда «тетраэдр» сөзі «төртжақ» («тетра» – төрт, «эдра» – жақ) дегенді білдіреді. Куб (текше) – бізге төменгі сыныптардан белгілі дұрыс көпжақ. Оның жақтары өзара тең квадраттар, ал әрбір төбесінде үш қыры тоғысады. Кубтың алты жағы бар, сондықтан ол гексаэдр деп те аталады. Грек тілінен аударғанда «гексаэдр» сөзі «алтыжақ» дегенді білдіреді Жақтары дұрыс үшбұрыштардан тұратын және әрбір төбесінде төрт жағы түйісетін, беті сегіз дұрыс үшбұрыштан тұратын көпжақ октаэдр («окта» – сегіз) деп аталады. Октаэдрдің әрбір төбесінде төрт қыры тоғысады Суретте жақтары дұрыс бесбұрыштар болатын және әрбір төбесінде үш жағы түйісетін көпжақ кескінделген. Оның беті он екі бесбұрыштан тұрады, сондықтан ол додекаэдр («додека» – он екі) деп аталады. Әрбір төбесінде бес дұрыс үшбұрыш түйісетін, беті жиырма дұрыс үшбұрыштан тұратын көпжақ икосаэдр («икоси» – жиырма) деп аталады 1 – тапсырма. Жеке жұмыс (Оқулық) «Таза тақта» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашуға түрткі болатын сұрақтар қойылады.
Дескриптор:
2- тапсырма. Жұптық жұмыс «Шебер қолдар» әдісі Дұрыс көпжақтардың макетін жасаңыздар. Жасаған макеттері бойынша түсінік беріңіздер. Дескриптор:
3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Бірлесіп шеш!» әдісі арқылы жүргізіледі.
Дескриптор:
Сергіту сәті Логикалық ойын «Жылдам және тез» |
Студенттер өздерінің қасында отырған достарына жылы сөз тіркестерін дауыстап көтеріңкі көңіл-күймен білдіреді. Автомобиль бөлшектерін тап табады және артында жасырылған сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақты мұқият көреді және тыңдайды. Жеке жұмыс бойынша оқулықты пайдаланып, сұрақтарға жауап береді. Дәптерлеріне орындайды. Жұптық жұмыс. Берілген дұрыс көпжақтардың анықтамасын пайдаланып, көпжақтарды ажыратады, макетін жасайды. Топтық жұмыста, берілген есептерді, бірлесіп топта шешеді. Топ басшысы, шыққан есепті тақтаға жазады. |
ҚБ: «Мадақтауәдісі»
ҚБ: «Теңге» әдісі
ҚБ: «Смайлик» әдісі
ҚБ: «Медальон әдісі»
|
Жылы лебіздер. Үлестірмелі қағаздар Геометрия оқулық11 сыныпGoogle Classroom «Дұрыс көпжақтар» презентация
Сұрақтар жазылған үлестірмелер
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Кері байланыс Рефлексия «Данышпан үкілер» әдісі.
|
Кері байланыс парағы. «Данышпан үкілер» әдісі |
||
|
Үй тапсырмасы |
§1-1.4 Дұрыс көпжақтар. 42 бет «Дұрыс көпжақтар» туралы мәлімет жинау |
|
||
Математика пәнінің оқытушысы: Ж.Беримова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Дұрыс көпжақтар"
Ашық сабақ "Дұрыс көпжақтар"
ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
№16 КОЛЛЕДЖ МКҚК
«КЕЛІСІЛДІ» «БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі жөніндегі №16 колледж директоры
орынбасары ___________ Е.Билалов _________М. Тәшімбет
« ___» _________2023 ж «____» __________ 2023ж
АШЫҚ САБАҚ
Дұрыс көпжақтар.
Математика
Пән немесе модуль атауы
Жаратылыстану-математикалық пәндер әдістемелік бірлестігі
Математика пәнінің оқытушысы: Беримова Жанна Елубаевна
Шардара 2023 жыл
1-курс
Аэ-52 топ «17» қаңтар
Мамандығы: 07161300 – Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі: 3W07161301 – Автомобиль жөндеу слесарі
3W07161303 – Автомобиль көлігін жөндеу шебері
|
ПӘН: Математика Бөлім: VІІ |
Көпжақтар |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Беримова Жанна Елубаевна |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс көпжақтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.6 –дұрыс көпжақтың анықтамаларын біледі және дұрыс көпжақтың түрлерін ажыратады. |
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: дұрыс көпжақтың анықтамаларын түсінеді және тұжырымдайды; Көпшілігі: дұрыс көпжақтың түрлерін ажыратады. Кейбірі: дұрыс көпжақтың элементтерін есептер шығаруда қолдана алады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 75 минут |
Амандасу Ұйымдастыру сәті Топта жақсы көңіл-күй, сенімділікті ояту үшін «Жылы лебіз» ұйымдастыру. Үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабақ. Google Classroom платформасында «Дұрыс көпжақтар» презентациясы және бейнежазба арқылы түсіндіріледі. Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; Дөңес көпжақтың барлық жақтары өзара тең дұрыс көпбұрыштар және барлық төбелерінде түйісетін қырларының саны бірдей болса, бұл көпжақты дұрыс көпжақ деп атайды. Дұрыс көпжақтың бес түрі бар: дұрыс тетраэдр, куб (гексаэдр), октаэдр, додекаэдр және икосаэдр. Дұрыс көпжақтардың ішінде ең қарапайымы жақтары төрт үшбұрыштан тұратын және әрбір төбесінде үш жағы түйісетін көпжақ болып саналады. Бұл көпжақ дұрыс тетраэдр деп аталады. Грек тілінен аударғанда «тетраэдр» сөзі «төртжақ» («тетра» – төрт, «эдра» – жақ) дегенді білдіреді. Куб (текше) – бізге төменгі сыныптардан белгілі дұрыс көпжақ. Оның жақтары өзара тең квадраттар, ал әрбір төбесінде үш қыры тоғысады. Кубтың алты жағы бар, сондықтан ол гексаэдр деп те аталады. Грек тілінен аударғанда «гексаэдр» сөзі «алтыжақ» дегенді білдіреді Жақтары дұрыс үшбұрыштардан тұратын және әрбір төбесінде төрт жағы түйісетін, беті сегіз дұрыс үшбұрыштан тұратын көпжақ октаэдр («окта» – сегіз) деп аталады. Октаэдрдің әрбір төбесінде төрт қыры тоғысады Суретте жақтары дұрыс бесбұрыштар болатын және әрбір төбесінде үш жағы түйісетін көпжақ кескінделген. Оның беті он екі бесбұрыштан тұрады, сондықтан ол додекаэдр («додека» – он екі) деп аталады. Әрбір төбесінде бес дұрыс үшбұрыш түйісетін, беті жиырма дұрыс үшбұрыштан тұратын көпжақ икосаэдр («икоси» – жиырма) деп аталады 1 – тапсырма. Жеке жұмыс (Оқулық) «Таза тақта» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашуға түрткі болатын сұрақтар қойылады.
Дескриптор:
2- тапсырма. Жұптық жұмыс «Шебер қолдар» әдісі Дұрыс көпжақтардың макетін жасаңыздар. Жасаған макеттері бойынша түсінік беріңіздер. Дескриптор:
3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Бірлесіп шеш!» әдісі арқылы жүргізіледі.
Дескриптор:
Сергіту сәті Логикалық ойын «Жылдам және тез» |
Студенттер өздерінің қасында отырған достарына жылы сөз тіркестерін дауыстап көтеріңкі көңіл-күймен білдіреді. Автомобиль бөлшектерін тап табады және артында жасырылған сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақты мұқият көреді және тыңдайды. Жеке жұмыс бойынша оқулықты пайдаланып, сұрақтарға жауап береді. Дәптерлеріне орындайды. Жұптық жұмыс. Берілген дұрыс көпжақтардың анықтамасын пайдаланып, көпжақтарды ажыратады, макетін жасайды. Топтық жұмыста, берілген есептерді, бірлесіп топта шешеді. Топ басшысы, шыққан есепті тақтаға жазады. |
ҚБ: «Мадақтауәдісі»
ҚБ: «Теңге» әдісі
ҚБ: «Смайлик» әдісі
ҚБ: «Медальон әдісі»
|
Жылы лебіздер. Үлестірмелі қағаздар Геометрия оқулық11 сыныпGoogle Classroom «Дұрыс көпжақтар» презентация
Сұрақтар жазылған үлестірмелер
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Кері байланыс Рефлексия «Данышпан үкілер» әдісі.
|
Кері байланыс парағы. «Данышпан үкілер» әдісі |
||
|
Үй тапсырмасы |
§1-1.4 Дұрыс көпжақтар. 42 бет «Дұрыс көпжақтар» туралы мәлімет жинау |
|
||
Математика пәнінің оқытушысы: Ж.Беримова
шағым қалдыра аласыз























