Пәні: Қазақстан тарихы | Сынып: 10 «Б» | Мерзімі: 17.11.16ж |
Тақырыбы: | §20.Қазақстанда көшпелілер өркениетінің пайда болуы және дамуы.
|
Мақсаты: | Көшпенділердің өркениеті туралы тарихшы ғалымдардың деректерін келтіре отырып, мол мағлұматтар беру және есте сақтау әдіс-тәсілдерін үйрету, сөйлеу тілдерін байыту. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар іздену, білу, ойлану арқылы тапсырмаларды қатесіз орындауға дағдыланады, өз пікірлерін ашық айта біледі, көшпелілердің орналасу жерлерін ажырата алады және талдай біледі. |
Бағалау критерилері: | Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау.
|
Әдіс-тәсілдер: | Сергіту сәті, постер қорғау, ой толғаныс, тақырыпты ашу.
|
Сабақ барысы: |
Кезеңі | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар
|
ҰйымдастыруКіріспе | 2 мин | Сәлемдесу Түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару | Оқушылар оқу құралдарын дайындайды. | Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін ауызша мадақтау. | Стикерлер тақырыпқа байланысты суреттер |
Тренинг (Сергіту сәті) | 3 мин | «Шаттық шеңбер» арқылы оқушылар қол ұстасып жіпті бір-біріне лақтыру арқылы, есімдерінің бас әріптеріне байланысты қазақтың ұлттық заттарының атауларын айтып жалғастырады.Мысалы: Бекзад-Бесік, Үміт-үзенгі, Аружан-Арқан. | Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігін артады. | Қызығушылығын ояту үшін мадақтау | Тақырыпқа байланысты суреттер |
Таныстырылым Қызығушылығын ояту | 3 мин | Тақырып туралы қысқаша түсінік беру.
| Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді. | Өзін-өзі бағалау | Оқулықтар, д.ж. саяси картасы, суреттер. |
Топқа бөлу | 2 мин | Үстел үстінде қазақ халқының ұлттық қолөнері бұйымдарын таңдау арқылы топқа бөлеміз.Оқушыларды қазақтың көшпелі өркениеті 3 топқа бөлінеді.1.Көшпелі мал шаруашылығы2.Жартылай көшпелі мал шаруашылығы3.Отырықшы мал шаруашылығы | Оқушылар 3 топқа бөлінеді.«Көшпелі» тобы«Жартылай көшпелі» тобы«Отырықшы» тобы | Оқушылардың белсенділіктерін арттыру. | Қазақтың ұлттық қолөнері бұйымдары,заттары, құрал-саймандары, музыкалық аспаптары және т.б. |
1-тапсырмаТаныстырылымТақырыпты ашу | 15 мин | Оқушылар 3 топқа бөлінеді.Әр топ өздері таңдап алған ұлттық заттарына байланысты:КөшпеліЖартылай көшпеліОтырықшылардың жасаған заттарының қолданылған жер аумақтарына қарай постер қорғайды. | 3 топ үстел үстіндегі 1.Көшпелі2.Жартылай көшпелі3.Отырықшы мәдениет туралы постер қорғап, түсінік береді. | Оқушылар өз ойларын ортаға салып, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдайды. | Плакаттар , суреттер, Қазақстан картасы |
2-тапсырма«Сәйкестендіру» | 10 мин | Картамен жұмыс3 топ оқушылары үстел үстінде жасырын тұрған өзен , су, көл атауларын өз орнына орналастыру және түсінік беру. | Оқушылар орналастырып түсінік береді. | Оқушылар өзін-өзі бағалау. | Қазақстан картасы плакаттар, суреттер және т.б. |
3-тапсырма«Ой толғау» | 5 мин | «Үш тілдік» ой толғауы. 3 топқа ой толғау үшін Қорғаныс, Мемлекет, Көшпелілер сөздерін орыс, ағылшын тілінде аударып берулері қажет. | Әр топтан бір оқушы шығып 1) Қорғаныс –защита-protection;2) Мемлекет – государство – state; 3) Көшпелілер-кочевники – nomads;
| Өзін-өзі бағалау | Оқулық, интернет. |
Қорытындылау. | 3 мин | БББк - тұжырымдамасыБілемін Білдім Білгім келеді | Стикерлер ілу | Оқушы өзін-өзі бағалайды | Стикерлер, плакаттар. |
Бағалау . | 2 мин | Оқушыларды формативті түрде бағалаймыз. Үйге тапсырма. | Өзін-өзі бағалау. | Бағалау | Рефлексия. |