|
САБАҚ:Дүниетану |
Мектеп |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Ойлау деңгейлері: Білу Түсіну Қолдану
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
Оқушылар: көші-қон/қоныстану/сауда контекстіндегі «саяхат» ұғымымен байланысты сөздер мен лингвистикалық құрылымдар арқылы сөздік қорларын ұлғайтады. |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: ежелгі адамдар – древние люди – ancient people; үңгір – пещера – сave; ру – род – family;аң аулау – охота – hunting. |
||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті ..... деп ойлайсың? |
|||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Алдыңғы сабақ Сен не білдің? |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Жоспарланғануақытесебі |
Жоспарланғанжаттығутүрлері (төмендегіжазбалардыөзіңізжоспарлағанжаттығутүрлеріменауыстырыңыз) |
Ресурс-тар (Көрнекілік) |
Дерек-көздер |
||||||||||||
|
Басы
|
Шаттық шеңбері
- Кәне, балалар, қазір қай сабақ
болады? |
|
|
||||||||||||
|
Ортасы
|
Тыңдалым. Ғылыми деректерге сай алғашқы адамдар 2 млн. астам жыл бұрын Шығыс Африкада пайда болған. Дарвиннің теориясы бойынша адамдармаймылдан пайда болған. Олар негізінен аң аулап, жабайы жеміс-жидектер жинаған. Ежелгі адамдар үшін бірлесе аң аулау, қауіптерге және табиғат күштеріне қарсы тұру жеңілірек болды. Әйелдер мен балалар жеуге жарамды өсімдік тамырларын, ағаш жемістерін, жәндік дернәсілдерін жинаған. Шикілей тамақтанған. Аңыз бойынша күндердің күнінде найзағай жарқырап, жалыны ағашқа тиіп, ағаш тұтанып кетеді. Сол кезде адамдар бұтақты жанып жатқан ағаштан тұтатып, баспанасында немесе баспана жанында от жаққан. Содан адамдар от тұтатуды үйренеді. Біртіндеп отты тамақ жасау және үй жылыту үшін қолдана бастайды. Адамдар су айдындарының жағалауында қоныстанды. Су ернеуінен қайта бастағанда, суға жақын болуы үшін тұрақтарын өзгертіп отырған. Алғашқы адамдар тастан, ағаштан және сүйектен жасалған қарапайым еңбек құралдарын пайдалануды үйренген. Бұл құралдармен ауланған жануардың терісін сыпыруға, тамырларды қазып алуға немесе бұтақтарды кесіп алуға болатын. Ғалымдардың пікірінше, Қазақстан аумағы тас ғасырында алғашқы адамдардың көші-қоны өтетін орталық болған. Олардың тұрақты мекендері болмаған. Адамдар жер бетінде саяхатшылар сияқты бір орыннан екінші орынға жылжып отырған. Олардың алған бағыттары жемістердің пісуіне, балықтардың уылдырық шашуына, жануарлардың орын ауыстыруы мен көбеюіне байланысты болды. |
Жарты шар картасы, ежелгі еңбек құралдарының көшірмелері: жер қазатын таяқ, тас балта, түрлі пішіндегі материалдардың кесектері, ағаш бұтақтары және құрғақ шөп, ермексаз, меңзер түріндегі стикерлер. |
http://nashimalyshi.ru–Балаларға арналған «Алғашқы адамдар» мультфильмі. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор:
|
|
|
||||||||||||
|
Тыңдалым. Тапсырмалар Оқушыларды қызықтыру үшін сабақты былайша бастауға болады. Оқушылардан сыныптағы сағатқа қарауын, сағат тілін ойша 2 сағатқа шегеруін және сол кезеңде олар немен айналысқанын естеріне түсіруін сұраңыз. Бұдан әрі 5 жыл бұрын не болғанын кім есіне түсіре алатынын сұраңыз. «Өткен кезеңде не болғанын зерттейтін ғылым бар. Бұл ғылым тарих деп аталады және біз сол тарихты оқуды бастаймыз. Ол бізге адамзаттың өткені туралы әңгімелеп береді» – деп, тарих туралы түсіндіріп кетіңіз. Бота әкелген ежелгі еңбек құралдарының – жер қазатын таяқтың және тас балтаның суреттерін көрсетіңіз. Оқушылардан бұл заттардың атауын, кімдер және қашан қолданғанын сұраңыз. Бұл заттарды алғашқы адамдар қолданғанын түсіндіріңіз. Бұл сабақта оқушылар осы құралдармен танысады. Оқушыларға картадан алғашқы адамдар мекендеген Шығыс Африканы көрсетіңіз. Салыстыр. Оқушыларға оқулықтағы бірінші екі суретті салыстыруға тапсырма беріңіз. Олардан алғашқы адамдар мен қазіргі адамдар арасында қандай айырмашылық бар екенін сұраңыз. Жауабы: Ежелгі адамдар маймылға ұқсас, бет әлпеттері дөрекі болған. Сөйлей алмаған. Олардың қолдары ұзын және маңдайлары тар болған. Бұдан әрі оқушыларға ойларын растайтын мәтінді өз бетінше оқуға тапсырма беріңіз. Картамен жұмыс. Келесі тапсырманы орындауүшін дүниежүзілік физикалық картаны пайдалану қажет. Оқушылар жауап беріп, тапсырманы орындауы тиіс. Картаға алғашқы адамдардың қозғалысын (қоныс аудару жолдарын) көрсететін бірнеше меңзерді жабыстырыңыз. Оқушыларға балаларға арналған «Алғашқы адамдар» мультфильмін көрсетіңіз. Неліктен алғашқы адамдардың топтасып өмір сүруге мәжбүр болғанын сұраңыз. Олардың ойларын тыңдаңыз. Бұдан әрі оқушылар оқулықтағы 2-суретті қарайды. Олар өз жауаптарын оқулықтағы мәтінмен салыстырады. Оқушылардың әңгімелерін алғашқы адамдардың өмірі туралы мәліметпен толықтырыңыз. Ежелгі адамның баспанасын жасап көр. Бұтақтарды, құрғақ шөптерді қолдан.елгі ада
Сабақта оқушылар әңгімелесу, әңгімелеу, талқылау арқылы байланыстыра сөйлеу дағдыларын дамытады. Тірек сөздер оқушылар үшін жаңа. Сол себептен оларды ауызша айтқанда қолдану қажет. Тірек сөздерді оқу және есте сақтау оқулықтағы 1 және 2-тапсырмада бекітіледі. «Қатесін тап» ойыны. Оқушылардың міндеті сөздегі қатені тауып, дұрыс оқу болып табылады. Орыс тілінде: под(р), қазақ тілінде: ри(у), ағылшын тілінде: fanily(m). Қабілеті жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіруге болады, яғни, екі дұрыс емес әріп жазу қажет. Мысалы: З(ж)инауж(ш) ылық –соп(б)иратен(л)ьство– g(с)olleg(c)tor; аум(л)ау– оп(х)ор(т)а–hy(u)nt. ын жасап |
|
|
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Дескриптор:
|
|
|
||||||||||||
|
|
Сергіту сәті: Сергіту жаттығуы. Оқушылардың шаршағанынбасу және зейінін жақсарту үшін сергіту жаттығуын өткізіңіз. Олар орындайтын сергіту жаттығуы сабақ тақырыбымен байланысады.
жануарлардан айырмашылығы адам екі аяғымен жүретінін ескертіңіз.
тік жүреді. Оқушылар бір орында біресе еңкейіп, біресе тіктеліп жүруді жалғастырады.
адамдар жоғары қарай тартылып, қолдарымен жемістерді жұлған.
Адамдар аң аулағандай басын жан-жаққа бұра қарап, алысқа мұқият көз тастайды. |
|
|
|
|||||||||||
|
|
Тапсырмалар. Жұмыс дәптермен жұмыс
Орындап көр. Бұл тапсырманы орындау үшін мұғалім үш топқа ағаш бұтақтарын, құрғақ шөп, жапырақ және ермексаз дайындауы қажет. Оқушыларға алғашқы адамдардың баспананы жасайтынын түсіндіріңіз. Оқулықтағы 2-суретке мұқият қарауды ұсыныңыз (суретті интерактивті тақтадан көрсетуіңізге болады). Оқушыларға баспана әзірлеу технологиясын ойлап тауып, топта талқылауға тапсырма беріңіз. Мұғалім оқушыларға өз идеяларын талқылауы үшін бір минут уақыт береді. Тексеру кезінде жасалған үйдің ұқыптылығы мен беріктігі есепке алынады.
Алғашқы адамдарды жануарлардан ажыратып тұратын ерекшеліктің астын сызыңыз. Екі аяғымен жүрді, үңгірді мекендеді, еңбек құралдарын жасады, аң аулады, жануарлардың терісін жамылды, оттан қорықпады, жаңа нәрселерді ойлап тапты, қол-аяқтары жылдам және икемді болды, сөйлей алды, болжамдай алды, өз әрекеттерінің нәтижелерін болжай алды. |
|
|
||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері:
|
Дескриптор:
|
|
|
|||||||||||
|
Соңы
|
Бағалау
|
Кері байланыс «Тілек шамы» Әр оқушы бір-біріне «Тілек шамын» беру арқылы өз отбасына тілектерін айтады. |
|
|
|||||||||||
|
Қосымшамəліметтероқулықтан тыс |
|||||||||||||||
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Оқушылар –– ежелгі адамдардың қандай болғанын білді; –– алғашқы адамдардың тіршілігімен танысты; Оқушылар –– алғашқы адамдар ертеде өмір сүргенін, олар біздің ата-бабамыз болғанын түсінуге; –– адамдардың алғашқы қауымдастықтары туралы әңгімелеуді; –– картадан ең алғашқы адамдар мекен еткен жерлерді көрсетуді үйренді. Бағалаудың бір түрі ретінде оқушыларға «Сөйлемді толықтыр» тапсырмасын беруге болады. Жұмысты жеке немесе жұпта өткізуге болады.
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Мадақтау арқылы бағалау |
Пəнаралық байланыс – Өзін-өзі тану, әдебиеттік оқу, жаратылыстану, орыс тілі, ағылшын тілі. Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Жаратылыстану. «Орындап көр» тапсырмасын орындау барысында жүзеге асады.
Дүниетану. Ерте замандағы адамдардың өмір салты. Көшпенділер.
Құндылықтарменбайланыс (тəрбиеэлементі).
|
||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттеріорындалды ма? Бүгін оқушыларне үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейдеөтті? Жоспарланғансаралаужақсыіскеастыма? (тапсырмаларсəйкесболдыма?) Уақыттықалайпайдаландым? Жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжəненеге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Солжақтаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды. Бүгін оқушылар «Алғашқы адамдар» туралы толық мағлұмат алды. Сабақ оқушыларға қызықты, жақсы деңгейде өтті. Жоспарланғансаралаужақсыіскеасты. Тапсырмалар сәйкес болды. Уақытты тиімді пайдаландым.
|
|||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ежелгі адамдардың өміріі 1 сынып
Ашық сабақ Ежелгі адамдардың өміріі 1 сынып
|
САБАҚ:Дүниетану |
Мектеп |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Ойлау деңгейлері: Білу Түсіну Қолдану
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
Оқушылар: көші-қон/қоныстану/сауда контекстіндегі «саяхат» ұғымымен байланысты сөздер мен лингвистикалық құрылымдар арқылы сөздік қорларын ұлғайтады. |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: ежелгі адамдар – древние люди – ancient people; үңгір – пещера – сave; ру – род – family;аң аулау – охота – hunting. |
||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті ..... деп ойлайсың? |
|||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Алдыңғы сабақ Сен не білдің? |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Жоспарланғануақытесебі |
Жоспарланғанжаттығутүрлері (төмендегіжазбалардыөзіңізжоспарлағанжаттығутүрлеріменауыстырыңыз) |
Ресурс-тар (Көрнекілік) |
Дерек-көздер |
||||||||||||
|
Басы
|
Шаттық шеңбері
- Кәне, балалар, қазір қай сабақ
болады? |
|
|
||||||||||||
|
Ортасы
|
Тыңдалым. Ғылыми деректерге сай алғашқы адамдар 2 млн. астам жыл бұрын Шығыс Африкада пайда болған. Дарвиннің теориясы бойынша адамдармаймылдан пайда болған. Олар негізінен аң аулап, жабайы жеміс-жидектер жинаған. Ежелгі адамдар үшін бірлесе аң аулау, қауіптерге және табиғат күштеріне қарсы тұру жеңілірек болды. Әйелдер мен балалар жеуге жарамды өсімдік тамырларын, ағаш жемістерін, жәндік дернәсілдерін жинаған. Шикілей тамақтанған. Аңыз бойынша күндердің күнінде найзағай жарқырап, жалыны ағашқа тиіп, ағаш тұтанып кетеді. Сол кезде адамдар бұтақты жанып жатқан ағаштан тұтатып, баспанасында немесе баспана жанында от жаққан. Содан адамдар от тұтатуды үйренеді. Біртіндеп отты тамақ жасау және үй жылыту үшін қолдана бастайды. Адамдар су айдындарының жағалауында қоныстанды. Су ернеуінен қайта бастағанда, суға жақын болуы үшін тұрақтарын өзгертіп отырған. Алғашқы адамдар тастан, ағаштан және сүйектен жасалған қарапайым еңбек құралдарын пайдалануды үйренген. Бұл құралдармен ауланған жануардың терісін сыпыруға, тамырларды қазып алуға немесе бұтақтарды кесіп алуға болатын. Ғалымдардың пікірінше, Қазақстан аумағы тас ғасырында алғашқы адамдардың көші-қоны өтетін орталық болған. Олардың тұрақты мекендері болмаған. Адамдар жер бетінде саяхатшылар сияқты бір орыннан екінші орынға жылжып отырған. Олардың алған бағыттары жемістердің пісуіне, балықтардың уылдырық шашуына, жануарлардың орын ауыстыруы мен көбеюіне байланысты болды. |
Жарты шар картасы, ежелгі еңбек құралдарының көшірмелері: жер қазатын таяқ, тас балта, түрлі пішіндегі материалдардың кесектері, ағаш бұтақтары және құрғақ шөп, ермексаз, меңзер түріндегі стикерлер. |
http://nashimalyshi.ru–Балаларға арналған «Алғашқы адамдар» мультфильмі. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор:
|
|
|
||||||||||||
|
Тыңдалым. Тапсырмалар Оқушыларды қызықтыру үшін сабақты былайша бастауға болады. Оқушылардан сыныптағы сағатқа қарауын, сағат тілін ойша 2 сағатқа шегеруін және сол кезеңде олар немен айналысқанын естеріне түсіруін сұраңыз. Бұдан әрі 5 жыл бұрын не болғанын кім есіне түсіре алатынын сұраңыз. «Өткен кезеңде не болғанын зерттейтін ғылым бар. Бұл ғылым тарих деп аталады және біз сол тарихты оқуды бастаймыз. Ол бізге адамзаттың өткені туралы әңгімелеп береді» – деп, тарих туралы түсіндіріп кетіңіз. Бота әкелген ежелгі еңбек құралдарының – жер қазатын таяқтың және тас балтаның суреттерін көрсетіңіз. Оқушылардан бұл заттардың атауын, кімдер және қашан қолданғанын сұраңыз. Бұл заттарды алғашқы адамдар қолданғанын түсіндіріңіз. Бұл сабақта оқушылар осы құралдармен танысады. Оқушыларға картадан алғашқы адамдар мекендеген Шығыс Африканы көрсетіңіз. Салыстыр. Оқушыларға оқулықтағы бірінші екі суретті салыстыруға тапсырма беріңіз. Олардан алғашқы адамдар мен қазіргі адамдар арасында қандай айырмашылық бар екенін сұраңыз. Жауабы: Ежелгі адамдар маймылға ұқсас, бет әлпеттері дөрекі болған. Сөйлей алмаған. Олардың қолдары ұзын және маңдайлары тар болған. Бұдан әрі оқушыларға ойларын растайтын мәтінді өз бетінше оқуға тапсырма беріңіз. Картамен жұмыс. Келесі тапсырманы орындауүшін дүниежүзілік физикалық картаны пайдалану қажет. Оқушылар жауап беріп, тапсырманы орындауы тиіс. Картаға алғашқы адамдардың қозғалысын (қоныс аудару жолдарын) көрсететін бірнеше меңзерді жабыстырыңыз. Оқушыларға балаларға арналған «Алғашқы адамдар» мультфильмін көрсетіңіз. Неліктен алғашқы адамдардың топтасып өмір сүруге мәжбүр болғанын сұраңыз. Олардың ойларын тыңдаңыз. Бұдан әрі оқушылар оқулықтағы 2-суретті қарайды. Олар өз жауаптарын оқулықтағы мәтінмен салыстырады. Оқушылардың әңгімелерін алғашқы адамдардың өмірі туралы мәліметпен толықтырыңыз. Ежелгі адамның баспанасын жасап көр. Бұтақтарды, құрғақ шөптерді қолдан.елгі ада
Сабақта оқушылар әңгімелесу, әңгімелеу, талқылау арқылы байланыстыра сөйлеу дағдыларын дамытады. Тірек сөздер оқушылар үшін жаңа. Сол себептен оларды ауызша айтқанда қолдану қажет. Тірек сөздерді оқу және есте сақтау оқулықтағы 1 және 2-тапсырмада бекітіледі. «Қатесін тап» ойыны. Оқушылардың міндеті сөздегі қатені тауып, дұрыс оқу болып табылады. Орыс тілінде: под(р), қазақ тілінде: ри(у), ағылшын тілінде: fanily(m). Қабілеті жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіруге болады, яғни, екі дұрыс емес әріп жазу қажет. Мысалы: З(ж)инауж(ш) ылық –соп(б)иратен(л)ьство– g(с)olleg(c)tor; аум(л)ау– оп(х)ор(т)а–hy(u)nt. ын жасап |
|
|
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері:
|
Дескриптор:
|
|
|
||||||||||||
|
|
Сергіту сәті: Сергіту жаттығуы. Оқушылардың шаршағанынбасу және зейінін жақсарту үшін сергіту жаттығуын өткізіңіз. Олар орындайтын сергіту жаттығуы сабақ тақырыбымен байланысады.
жануарлардан айырмашылығы адам екі аяғымен жүретінін ескертіңіз.
тік жүреді. Оқушылар бір орында біресе еңкейіп, біресе тіктеліп жүруді жалғастырады.
адамдар жоғары қарай тартылып, қолдарымен жемістерді жұлған.
Адамдар аң аулағандай басын жан-жаққа бұра қарап, алысқа мұқият көз тастайды. |
|
|
|
|||||||||||
|
|
Тапсырмалар. Жұмыс дәптермен жұмыс
Орындап көр. Бұл тапсырманы орындау үшін мұғалім үш топқа ағаш бұтақтарын, құрғақ шөп, жапырақ және ермексаз дайындауы қажет. Оқушыларға алғашқы адамдардың баспананы жасайтынын түсіндіріңіз. Оқулықтағы 2-суретке мұқият қарауды ұсыныңыз (суретті интерактивті тақтадан көрсетуіңізге болады). Оқушыларға баспана әзірлеу технологиясын ойлап тауып, топта талқылауға тапсырма беріңіз. Мұғалім оқушыларға өз идеяларын талқылауы үшін бір минут уақыт береді. Тексеру кезінде жасалған үйдің ұқыптылығы мен беріктігі есепке алынады.
Алғашқы адамдарды жануарлардан ажыратып тұратын ерекшеліктің астын сызыңыз. Екі аяғымен жүрді, үңгірді мекендеді, еңбек құралдарын жасады, аң аулады, жануарлардың терісін жамылды, оттан қорықпады, жаңа нәрселерді ойлап тапты, қол-аяқтары жылдам және икемді болды, сөйлей алды, болжамдай алды, өз әрекеттерінің нәтижелерін болжай алды. |
|
|
||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері:
|
Дескриптор:
|
|
|
|||||||||||
|
Соңы
|
Бағалау
|
Кері байланыс «Тілек шамы» Әр оқушы бір-біріне «Тілек шамын» беру арқылы өз отбасына тілектерін айтады. |
|
|
|||||||||||
|
Қосымшамəліметтероқулықтан тыс |
|||||||||||||||
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Оқушылар –– ежелгі адамдардың қандай болғанын білді; –– алғашқы адамдардың тіршілігімен танысты; Оқушылар –– алғашқы адамдар ертеде өмір сүргенін, олар біздің ата-бабамыз болғанын түсінуге; –– адамдардың алғашқы қауымдастықтары туралы әңгімелеуді; –– картадан ең алғашқы адамдар мекен еткен жерлерді көрсетуді үйренді. Бағалаудың бір түрі ретінде оқушыларға «Сөйлемді толықтыр» тапсырмасын беруге болады. Жұмысты жеке немесе жұпта өткізуге болады.
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Мадақтау арқылы бағалау |
Пəнаралық байланыс – Өзін-өзі тану, әдебиеттік оқу, жаратылыстану, орыс тілі, ағылшын тілі. Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Жаратылыстану. «Орындап көр» тапсырмасын орындау барысында жүзеге асады.
Дүниетану. Ерте замандағы адамдардың өмір салты. Көшпенділер.
Құндылықтарменбайланыс (тəрбиеэлементі).
|
||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттеріорындалды ма? Бүгін оқушыларне үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейдеөтті? Жоспарланғансаралаужақсыіскеастыма? (тапсырмаларсəйкесболдыма?) Уақыттықалайпайдаландым? Жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжəненеге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Солжақтаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды. Бүгін оқушылар «Алғашқы адамдар» туралы толық мағлұмат алды. Сабақ оқушыларға қызықты, жақсы деңгейде өтті. Жоспарланғансаралаужақсыіскеасты. Тапсырмалар сәйкес болды. Уақытты тиімді пайдаландым.
|
|||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
шағым қалдыра аласыз













