Маңғыстау облысы,Маңғыстау ауданы,
Онды орта мектебінің математика пәні мұғалімі
Серік Рабиға Серікқызы
Сабақтың тақырыбы: «Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты»
Сабақтың мақсаты:
І
Білімділік: Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадратының
формуласын қорытып шығару , білік дағдыларын қалыптастыру,
есептерді шешу кезінде тиімді пайдалана білуге
үйрету. Білім, білік дағдыларын
меңгерту
ІІ.
Дамытушылық: Әр оқушыға қолайлы тапсырма беру арқылы сапалау Өз бетінше
білім алу дағдыларын қалыптастыру, дәреженің анықтамасын, көпмүшені
көпмүшеге көбейту ережесін, ұқсас мүшелерді біріктіру біліктерін
қолдана білу, логикалық ойлау қабілетін, шығармашылық қабілетін
дамыту. Пәнге қызығушылығын арттыру.
ІІІ.
Тәрбиелік: Оқушыларды өзбетімен жұмыстана білуге, формуларды
қорытуда өз ойын сауатты жеткізе білуге, бірлесіп жұмыс істеуге,
өзара көмек беруге, оларды шыдамдылыққа, дәлдікке, шапшаңдыққа,
ұқыптылыққа, бірлікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту.
Сабақта
қолданған әдістер: жеке, топтық, проблемалық ситуацияны
шешу.
Сабақтың
типі:
дәстүрлі
Пәнаралық
байланыс: информатика,
бейнелеу өнері
Сабақтың
көрнекілігі: компьютер, тірек сызбалар, белсенді тақта, үлестірме
карточкалар.
Сабақтың жоспары:
І Ұйымдастыру кезеңі.
а) сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысын тексеру, жоқ оқушылардың себебін анықтау.
ә) сабақтың мақсатын нұсқау, оқушылар назарын сабаққа аудару(Оқушыларды психологиялық тұрғыда дайындау)
ІІ. Қызығушылықты ояту
(Үй тапсырмасын тексеру)
ІІІ Жаңа сабақ. 1. Ой қозғау сұрақтары
2. Проблеммалық ситуация
3. Формуланы пайдалану
ІV. Сергіту сәті
V. Жаңа сабақты бекіту.
1.Оқулықпен жұмыс
2. Математикалық лото ойыны
3. Үлестірме карточкалар «Бос орынды толтыр».
VІ. Үйге тапсырма
VІІ. Қорытындылау: ( Рефлексия)
VІІІ. Бағалау.
Сабақ үш кезеңді қамтиды:
Бірінші кезең – жаңа білімге ие болу және оны қолдану;
Екінші кезең – алған білімді түрлендіру.
Үшінші кезең — жаңа білімді өздігінен меңгеру.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
Біз бүгінгі сабағымызда екі
өрнектің қосындысының және айырмасының квадратының формуласын
қорытып шығарамыз және және оны есеп шығаруда қолдануды
үйренеміз.
Ол үшін біз дәреженің анықтамасын, көпмүшелерді көбейту ережесін,
ұқсас қосылғыштарды біріктіру, жақшаны ашу, таңбалары әртүрлі
сандарды қосу ережелерін еске түсірейік.
1. Қызығушылықты ояту мақсатында логикалық есептерді интерактивті
тақта арқылы көрсетіп жауап берулерін
сұраймын.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Қайталау сұрақтары(Әркімнің өзі шығар биігі бар)
1. Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту қалай орындалады?
2. Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу қалай орындалады?
3. Теріс санның жұп дәрежесінің таңбасы қандай?
4. Теріс санның тақ дәрежесінің таңбасы қандай?
5. Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесін айтып беріңдер.
6. Бөлшекті дәрежеге шығару ережесін айтыңдар.
7. Қандай өрнекті бірмүше деп атайды?
8. Көпмүше деп нені айтамыз?
9. Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеудің неше тәсілі бар?
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру. 1. Ой қозғау сұрақтары (Шапқан озар, жатқан қалар)
1.Өрнекті оқыңдар
а) а + b ; г) x – у ; б) n2 + m2 ; д) (z –a)2;
в) (c + d)2 ; е) b2 – c2;
- яғни: (c + d)2 ; (z –a)2 (өзіне – өзі екі рет көбейтіледі деген сөз)
2. Өрнектің дәрежесін анықтаңдар: a; - 2 ; 5b ; 4х2, 6х2 у3, 8 b2c2
(дәреже тақырыбын еске түсірту).
3. Өрнектің дәрежесі түрінде айту: 64; 100; 36а2; 25x4 ; 49 b2c2; х6с8
4. Екі еселенген өрнекті анықта:
а) а
және
b; б) 3b және -5с; в) 4
және
х2;
г)
және
6
.
5. Берілген көпмүшелерді көбейтіңдер:
а) (x +2) ·(y - 1) б) ( 3 – c) · (4 + b)
(көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін еске түсіру)
2. Проблеммалық ситуация (Шапқан озар, жатқан қалар)
Енді, міне формуланы қорытып шығаратын кез келді, ол үшін қызыл, сары түсті карточкаларды суырып, қызыл түстер бір топқа, сары түстер екінші топқа бөлініп, бірінші топ екі санның қосындысының формуласын, екінші топ екі санның айырмасының формуласын қорытып шығарыңдар. Ол үшін карточканың екінші жағындағы тапсырмаларды еске түсірген тақырыптар бойынша орындап, шыққан нәтижеледен қорытынды ой түйейік. Әр қатарды бір топ деп тақтаға берілген тапсырманы орындауын сұраймын.
Көбейтуді орындаңдар
1- топ
-
(y + b) (y +b)
-
(с + d ) (c +d)
-
(х + 2) (х+2)
2-топ
-
(x – y) (x – y)
-
(m - n) (m- n)
-
(a – 2) (a – 2)
Нәтижесін талдап, қорытынды
жасаймыз. Яғни, екі өрнектің қосындысының және айрмасының квадаты
неге тең?
Бағандағы әр
мысалды орындай отырып, нәтижесінде байқадыңдар? Олардың арасында
қандай байланыс бар? Неге? Өз сөзіңмен қалай айтуға болады?
т.б
Қорытынды: Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадарты...
қорытындыны оқушылар өздері жасауы тиіс
Екі өрнектің қосындысының
квадраты бірінші өрнектің квадратына, плюс екі еселенген бірінші
және екінші өрнектердің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің
квадратына тең.
(а+в)²=а²+2ав+в² (1)
Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадратына,
минус екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісіне,
плюс екінші өрнектің квадратына тең.
(а-в)²=а²-2ав+в² (2).
(а + в)2 = (а + в)(а + в) = а2 –+ав + ав + в2 = а2 + 2ав + в2
(а — в)2 = (а — в)(а — в) = а2 – ав – ав + в2 = а2 – 2ав + в2
Сіздер қорытып шығарған бұл екі формула екі түрлі есепті шешуге мүмкіндік береді.
3. Формуланы
пайдалану.
Жақшаны ашу мен көбейткіштерге жіктеу және теңбе-тең формулалар туралы айтып, Мысалмен формуланың қолданылуы көрсетіледі.
1) Егер өрнек (а+в)2 немесе
(а-в)2 түрінде келсе, оны а2+2ав+в2 немесе а2-2ав+в2 өрнектерімен
алмастыруға болады және оны қысқаша көбейту деп атайды;
2) Егер өрнек а2+2ав+в2 немесе а2- 2ав+в2 түрінде келсе, оларды
(а+в)2 немесе (а-в)2 өрнектерімен алмастыруға болады және оларды
көбейткішке жіктеу деп атайды.
1.Тексерейік: (6х + y) 2 = 36х2 + 12xy + y2 (5- 4b) 2 = 25 - 40b + 16b2
2. Кесте толтырайық: (Білегіңе сенбе, біліміңе сен)
|
№ |
I |
II |
III |
|
1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) |
(y + b) (y +b) (с + d ) (c +d) (х + 2)(х+2) (x – y) (x – y) (m - n) (m- n) (a – 2) (a – 2) (6х +y) (6x+y) (5 – 4b) (5 – 4b) |
(y +b)2 (c + d)2 (х+2)2 (x – y)2 (m-n)2 (a – 2)2
|
y 2 + 2yb + b2 c2 + 2cd + d2 х2 + 4х + 4 x2 – 2xy + y2 m2 – 2mn + n2 a2 – 4a + 4
|
|
Өрнектер |
1-өрнектің квадраты |
Екі еселенген |
2-өрнектің квадраты |
Қорытынды |
|
(а + 4)2 |
а2 |
8а |
16 |
а2 + 8а + 16 |
|
(8 - х)2 |
64 |
16х |
х2 |
64-16х + х2 |
|
(2y + 1)2 |
4у2 |
4у |
1 |
4у2 + 4у + 1 |
|
(0,5b - 2)2 |
0,25b2 |
2b |
4 |
0,25b2 –2b + 4 |
3. Бос орындарды толтыр.
( * – 1)2 = 9х2 - * х + 1; (5а + * )2 = * а2 + 40а + 16
4. Геометриялық мағынасы
ІV. Сергіту сәті
V. Жаңа сабақты бекіту. (Әдепсіз өскен баладан, жайқалып өскен тал жақсы)
1. Оқулықпен жұмыс
1. № 176 (1,4,7)
2. Есептеңдер :
(30+1) 2 512
(30-1) 2 492
3. Көпмүше түрінде жазыңдар:
(а-7) 2 ( 5+х) 2
(7-а) 2 (-5-х) 2
2. Математикалық лото ойыны
А) Сәйкестендір
|
1. |
( 3а + с) 2 |
5. |
( y - в) 2 |
|
2. |
( а – 2в) 2 |
6. |
x2 – 2xв + в2 |
|
3. |
( x – в) 2 |
7. |
а2 – 4ав + 4в2 |
|
4. |
y 2 – 2yв + в2 |
8. |
9а2 + 6ас + с2 |
Ә) Дұрыс жауабын таңда
|
|
(y - 9)2 |
(5x+4y)2 |
(2a – 0,5x)2 |
|
|
1 |
y2 - 9y +81 |
25x2 - 20xy +16 y2 |
4a2 - 2ax +0,25 x2 |
|
|
2 |
y2 + 18y +81 |
25x2 + 40xy +16 y2 |
4a2 + 2ax +0,25 x2 |
|
|
3 |
y2 -18y +81 |
25x2 +20xy +16 y2 |
4a2 - ax +0,25 x2 |
|
|
4 |
y2 + 9y +81 |
25x2 - 40xy +16 y2 |
4a2 + ax +0,25 x2 |
|
|
|
|
|
|
|
Б) есепте : 612, 592
3. Үлестірме карточкалар «Бос орынды толтыр».. Әр топқа 3 тапсырмадан беріледі. Жауаптары тақта арқылы тексеріледі.
|
1-топ |
2-топ |
|
|
_ + _ +16 = ( 3 + _)2 |
( _ - 7 )2 = а2 - _ + _ |
|
|
342 - 152 = ( _ - 15) ( 34 + _) |
862 - 2 *36 * 86 + 36 2 =(_ - _)2 = _2 |
|
|
(_ - 2) (_ + 2) = а2 - 4 |
а2 - _ = (_ - 5) (_+ 5) |
|
|
|
|
|
VІ. Үйге тапсырма:
1. №178 жұп нөмірлері, №179 тақ нөмірлері,
2.5-ке аяқталатын екі таңбалы сандардың квадратын тауып жазу және ортақ заңдылықты анықтау.
3. Оза шығаратын оқушыларға тапсырма №181
VІ. Үйге тапсырма
VІІ. Қорытындылау: ( Рефлексия)
– Енді «табыс ағашын отырғызайық». (Тақтада ағаштың суреті)
Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген формулалар, жасыл желек – экология, ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз. Оқушылар алдын-ала қағаздан үш түсті алма жасап әкеледі.
-
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
-
Сары алма:Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
-
Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.
VІІІ. Бағалау.
Артық уақыт қалса....
1.Тестжұмысы
1) 25
а2-20ав+16в2
өрнегін көбейткіштерге
жікте:
а) (5а-4в)2
б)(25а-16в)
(25а+16в) в)(5а+4в)2
2.(2х-4)2
жақшаны
аш:
а) 2х2-4у2
б)
4х2-
16у в)
4(х2-4х+4)
3. Жұлдызшаның
орнына *
– 2а2
в2
+
*
А) ( а)
( в) Б)
( 2а)
(в
) В)
(а
)
(2в
)
4. Өрнекті
ықшамда: (х-у)2-(х+у)2
А)-4ху
б)2х2у2
в) -4
х2у2
5.Теңдеуді шеш: Х2-225=0
А)Х1=25
Х2=-25 Б)Х1=15
Х2=-15 В)Х1=225
Х2=-225
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "ЕКІ ӨРНЕКТІҢ ҚОСЫНДЫСЫ МЕН АЙЫРЫМЫНЫҢ КВАДРАТЫ" 7-сынып
Маңғыстау облысы,Маңғыстау ауданы,
Онды орта мектебінің математика пәні мұғалімі
Серік Рабиға Серікқызы
Сабақтың тақырыбы: «Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты»
Сабақтың мақсаты:
І
Білімділік: Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадратының
формуласын қорытып шығару , білік дағдыларын қалыптастыру,
есептерді шешу кезінде тиімді пайдалана білуге
үйрету. Білім, білік дағдыларын
меңгерту
ІІ.
Дамытушылық: Әр оқушыға қолайлы тапсырма беру арқылы сапалау Өз бетінше
білім алу дағдыларын қалыптастыру, дәреженің анықтамасын, көпмүшені
көпмүшеге көбейту ережесін, ұқсас мүшелерді біріктіру біліктерін
қолдана білу, логикалық ойлау қабілетін, шығармашылық қабілетін
дамыту. Пәнге қызығушылығын арттыру.
ІІІ.
Тәрбиелік: Оқушыларды өзбетімен жұмыстана білуге, формуларды
қорытуда өз ойын сауатты жеткізе білуге, бірлесіп жұмыс істеуге,
өзара көмек беруге, оларды шыдамдылыққа, дәлдікке, шапшаңдыққа,
ұқыптылыққа, бірлікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту.
Сабақта
қолданған әдістер: жеке, топтық, проблемалық ситуацияны
шешу.
Сабақтың
типі:
дәстүрлі
Пәнаралық
байланыс: информатика,
бейнелеу өнері
Сабақтың
көрнекілігі: компьютер, тірек сызбалар, белсенді тақта, үлестірме
карточкалар.
Сабақтың жоспары:
І Ұйымдастыру кезеңі.
а) сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысын тексеру, жоқ оқушылардың себебін анықтау.
ә) сабақтың мақсатын нұсқау, оқушылар назарын сабаққа аудару(Оқушыларды психологиялық тұрғыда дайындау)
ІІ. Қызығушылықты ояту
(Үй тапсырмасын тексеру)
ІІІ Жаңа сабақ. 1. Ой қозғау сұрақтары
2. Проблеммалық ситуация
3. Формуланы пайдалану
ІV. Сергіту сәті
V. Жаңа сабақты бекіту.
1.Оқулықпен жұмыс
2. Математикалық лото ойыны
3. Үлестірме карточкалар «Бос орынды толтыр».
VІ. Үйге тапсырма
VІІ. Қорытындылау: ( Рефлексия)
VІІІ. Бағалау.
Сабақ үш кезеңді қамтиды:
Бірінші кезең – жаңа білімге ие болу және оны қолдану;
Екінші кезең – алған білімді түрлендіру.
Үшінші кезең — жаңа білімді өздігінен меңгеру.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
Біз бүгінгі сабағымызда екі
өрнектің қосындысының және айырмасының квадратының формуласын
қорытып шығарамыз және және оны есеп шығаруда қолдануды
үйренеміз.
Ол үшін біз дәреженің анықтамасын, көпмүшелерді көбейту ережесін,
ұқсас қосылғыштарды біріктіру, жақшаны ашу, таңбалары әртүрлі
сандарды қосу ережелерін еске түсірейік.
1. Қызығушылықты ояту мақсатында логикалық есептерді интерактивті
тақта арқылы көрсетіп жауап берулерін
сұраймын.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Қайталау сұрақтары(Әркімнің өзі шығар биігі бар)
1. Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту қалай орындалады?
2. Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу қалай орындалады?
3. Теріс санның жұп дәрежесінің таңбасы қандай?
4. Теріс санның тақ дәрежесінің таңбасы қандай?
5. Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесін айтып беріңдер.
6. Бөлшекті дәрежеге шығару ережесін айтыңдар.
7. Қандай өрнекті бірмүше деп атайды?
8. Көпмүше деп нені айтамыз?
9. Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеудің неше тәсілі бар?
ІІІ Жаңа сабақты түсіндіру. 1. Ой қозғау сұрақтары (Шапқан озар, жатқан қалар)
1.Өрнекті оқыңдар
а) а + b ; г) x – у ; б) n2 + m2 ; д) (z –a)2;
в) (c + d)2 ; е) b2 – c2;
- яғни: (c + d)2 ; (z –a)2 (өзіне – өзі екі рет көбейтіледі деген сөз)
2. Өрнектің дәрежесін анықтаңдар: a; - 2 ; 5b ; 4х2, 6х2 у3, 8 b2c2
(дәреже тақырыбын еске түсірту).
3. Өрнектің дәрежесі түрінде айту: 64; 100; 36а2; 25x4 ; 49 b2c2; х6с8
4. Екі еселенген өрнекті анықта:
а) а
және
b; б) 3b және -5с; в) 4
және
х2;
г)
және
6
.
5. Берілген көпмүшелерді көбейтіңдер:
а) (x +2) ·(y - 1) б) ( 3 – c) · (4 + b)
(көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін еске түсіру)
2. Проблеммалық ситуация (Шапқан озар, жатқан қалар)
Енді, міне формуланы қорытып шығаратын кез келді, ол үшін қызыл, сары түсті карточкаларды суырып, қызыл түстер бір топқа, сары түстер екінші топқа бөлініп, бірінші топ екі санның қосындысының формуласын, екінші топ екі санның айырмасының формуласын қорытып шығарыңдар. Ол үшін карточканың екінші жағындағы тапсырмаларды еске түсірген тақырыптар бойынша орындап, шыққан нәтижеледен қорытынды ой түйейік. Әр қатарды бір топ деп тақтаға берілген тапсырманы орындауын сұраймын.
Көбейтуді орындаңдар
1- топ
-
(y + b) (y +b)
-
(с + d ) (c +d)
-
(х + 2) (х+2)
2-топ
-
(x – y) (x – y)
-
(m - n) (m- n)
-
(a – 2) (a – 2)
Нәтижесін талдап, қорытынды
жасаймыз. Яғни, екі өрнектің қосындысының және айрмасының квадаты
неге тең?
Бағандағы әр
мысалды орындай отырып, нәтижесінде байқадыңдар? Олардың арасында
қандай байланыс бар? Неге? Өз сөзіңмен қалай айтуға болады?
т.б
Қорытынды: Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадарты...
қорытындыны оқушылар өздері жасауы тиіс
Екі өрнектің қосындысының
квадраты бірінші өрнектің квадратына, плюс екі еселенген бірінші
және екінші өрнектердің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің
квадратына тең.
(а+в)²=а²+2ав+в² (1)
Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадратына,
минус екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісіне,
плюс екінші өрнектің квадратына тең.
(а-в)²=а²-2ав+в² (2).
(а + в)2 = (а + в)(а + в) = а2 –+ав + ав + в2 = а2 + 2ав + в2
(а — в)2 = (а — в)(а — в) = а2 – ав – ав + в2 = а2 – 2ав + в2
Сіздер қорытып шығарған бұл екі формула екі түрлі есепті шешуге мүмкіндік береді.
3. Формуланы
пайдалану.
Жақшаны ашу мен көбейткіштерге жіктеу және теңбе-тең формулалар туралы айтып, Мысалмен формуланың қолданылуы көрсетіледі.
1) Егер өрнек (а+в)2 немесе
(а-в)2 түрінде келсе, оны а2+2ав+в2 немесе а2-2ав+в2 өрнектерімен
алмастыруға болады және оны қысқаша көбейту деп атайды;
2) Егер өрнек а2+2ав+в2 немесе а2- 2ав+в2 түрінде келсе, оларды
(а+в)2 немесе (а-в)2 өрнектерімен алмастыруға болады және оларды
көбейткішке жіктеу деп атайды.
1.Тексерейік: (6х + y) 2 = 36х2 + 12xy + y2 (5- 4b) 2 = 25 - 40b + 16b2
2. Кесте толтырайық: (Білегіңе сенбе, біліміңе сен)
|
№ |
I |
II |
III |
|
1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) |
(y + b) (y +b) (с + d ) (c +d) (х + 2)(х+2) (x – y) (x – y) (m - n) (m- n) (a – 2) (a – 2) (6х +y) (6x+y) (5 – 4b) (5 – 4b) |
(y +b)2 (c + d)2 (х+2)2 (x – y)2 (m-n)2 (a – 2)2
|
y 2 + 2yb + b2 c2 + 2cd + d2 х2 + 4х + 4 x2 – 2xy + y2 m2 – 2mn + n2 a2 – 4a + 4
|
|
Өрнектер |
1-өрнектің квадраты |
Екі еселенген |
2-өрнектің квадраты |
Қорытынды |
|
(а + 4)2 |
а2 |
8а |
16 |
а2 + 8а + 16 |
|
(8 - х)2 |
64 |
16х |
х2 |
64-16х + х2 |
|
(2y + 1)2 |
4у2 |
4у |
1 |
4у2 + 4у + 1 |
|
(0,5b - 2)2 |
0,25b2 |
2b |
4 |
0,25b2 –2b + 4 |
3. Бос орындарды толтыр.
( * – 1)2 = 9х2 - * х + 1; (5а + * )2 = * а2 + 40а + 16
4. Геометриялық мағынасы
ІV. Сергіту сәті
V. Жаңа сабақты бекіту. (Әдепсіз өскен баладан, жайқалып өскен тал жақсы)
1. Оқулықпен жұмыс
1. № 176 (1,4,7)
2. Есептеңдер :
(30+1) 2 512
(30-1) 2 492
3. Көпмүше түрінде жазыңдар:
(а-7) 2 ( 5+х) 2
(7-а) 2 (-5-х) 2
2. Математикалық лото ойыны
А) Сәйкестендір
|
1. |
( 3а + с) 2 |
5. |
( y - в) 2 |
|
2. |
( а – 2в) 2 |
6. |
x2 – 2xв + в2 |
|
3. |
( x – в) 2 |
7. |
а2 – 4ав + 4в2 |
|
4. |
y 2 – 2yв + в2 |
8. |
9а2 + 6ас + с2 |
Ә) Дұрыс жауабын таңда
|
|
(y - 9)2 |
(5x+4y)2 |
(2a – 0,5x)2 |
|
|
1 |
y2 - 9y +81 |
25x2 - 20xy +16 y2 |
4a2 - 2ax +0,25 x2 |
|
|
2 |
y2 + 18y +81 |
25x2 + 40xy +16 y2 |
4a2 + 2ax +0,25 x2 |
|
|
3 |
y2 -18y +81 |
25x2 +20xy +16 y2 |
4a2 - ax +0,25 x2 |
|
|
4 |
y2 + 9y +81 |
25x2 - 40xy +16 y2 |
4a2 + ax +0,25 x2 |
|
|
|
|
|
|
|
Б) есепте : 612, 592
3. Үлестірме карточкалар «Бос орынды толтыр».. Әр топқа 3 тапсырмадан беріледі. Жауаптары тақта арқылы тексеріледі.
|
1-топ |
2-топ |
|
|
_ + _ +16 = ( 3 + _)2 |
( _ - 7 )2 = а2 - _ + _ |
|
|
342 - 152 = ( _ - 15) ( 34 + _) |
862 - 2 *36 * 86 + 36 2 =(_ - _)2 = _2 |
|
|
(_ - 2) (_ + 2) = а2 - 4 |
а2 - _ = (_ - 5) (_+ 5) |
|
|
|
|
|
VІ. Үйге тапсырма:
1. №178 жұп нөмірлері, №179 тақ нөмірлері,
2.5-ке аяқталатын екі таңбалы сандардың квадратын тауып жазу және ортақ заңдылықты анықтау.
3. Оза шығаратын оқушыларға тапсырма №181
VІ. Үйге тапсырма
VІІ. Қорытындылау: ( Рефлексия)
– Енді «табыс ағашын отырғызайық». (Тақтада ағаштың суреті)
Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген формулалар, жасыл желек – экология, ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз. Оқушылар алдын-ала қағаздан үш түсті алма жасап әкеледі.
-
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
-
Сары алма:Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
-
Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.
VІІІ. Бағалау.
Артық уақыт қалса....
1.Тестжұмысы
1) 25
а2-20ав+16в2
өрнегін көбейткіштерге
жікте:
а) (5а-4в)2
б)(25а-16в)
(25а+16в) в)(5а+4в)2
2.(2х-4)2
жақшаны
аш:
а) 2х2-4у2
б)
4х2-
16у в)
4(х2-4х+4)
3. Жұлдызшаның
орнына *
– 2а2
в2
+
*
А) ( а)
( в) Б)
( 2а)
(в
) В)
(а
)
(2в
)
4. Өрнекті
ықшамда: (х-у)2-(х+у)2
А)-4ху
б)2х2у2
в) -4
х2у2
5.Теңдеуді шеш: Х2-225=0
А)Х1=25
Х2=-25 Б)Х1=15
Х2=-15 В)Х1=225
Х2=-225
шағым қалдыра аласыз


