Материалдар / Ашық сабақ "Экологиялық факторлар" 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Экологиялық факторлар" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа бағдарлама бойынша құрылған сабақ жоспары. Факторларға анықтамалар. Әр тапсырмаға сай дискриптор құрастырылған. Әр тапсырмадан соң қалыптастырушы бағалау берілген. Кестелер мен түрлі әдістер қолданылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
5408
97 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақтың тақырыбы: Экологиялық факторлар

Мектеп: ШҚО Көкпекті ауданы

«Абай атындағы мектеп балабақша кешені» КММ

Күні: 30.06.2017

Мұғалімнің аты жөні: Қабылқақова Гүлім Бекзатқызы

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.1. Жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу.

Сабақтың мақсаты

Экологиялық факторларды біледі.

Экологиялық факторларды бірі бірінен ажырата алады.

Осы факторлардың әсерінен жергілікті жердегі тірі ағзалардың бейімделуін зерттеп, дәлелдей алады.

Бағалау критерийлері

Экологиялық факторларды анықтай алады.

Факторлардың құрам бөліктерін біледі.

Экологиялық факторларды жіктейді, айырмашылығы мен ерекшеліктерін зерделей алады.

Экологиялық факторлардың тигізетін әсерлерін мысалдармен дәлелдей алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, талдау

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер

Экология,абиотикалық, биотикалық, антропогендік фактор,ылғалдылық,температура, жарық, ортаның қышқылдығы

Оқытудың тілдік мақсаты: Дұрыс ғылыми терминдерді пайдаланып,экология ғылымы, абиотикалық, биотикалық, антропогендік факторлардың түрлерін ұғына алады.

Құндылыктарға баулу

7 құндылық: Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік,өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы.

Оқушылар экологиялық факторларды атайды. Бірнеше факторды (антропогендік фактор, су, топырақ, ауа) таңдап алып, оның Қазақстан экологиясына ықпалын зерттейді.

Пәнаралық байланыс

География,жаратылыстану,

Тақырып бойынша алдыңғы білім

5.6.1.3 Экожүйеге экологиялық факторлардың ықпал етуін түсіндіру.


Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин.




Сыныпта психологиялық ахуал орнату. Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Ленталы шаңырақ»

Оқушылар бір-біріне тілек айтады. Шағын топтарға топтастыру

Топ атаулары:

«Абиотикалық фактор»

«Биотикалық фактор»

«Антропогендік фактор»

Тапсырма 1

«Ой шақыру» әдісі.

Ассоциациялық карта «Экология»








DrawObject3 DrawObject2 DrawObject1

DrawObject4

DrawObject6 DrawObject7 DrawObject5



Түрлі түсті

ленталар, топ аты жазылған қағаздар.

Сабақтың ортасы

25 минут


Экологиялық фактор



DrawObject10 DrawObject9 DrawObject8


Абиотикалық фактор

Биотикалық фактор

Антропогендік фактор






Тапсырма 2.

Мәтінді оқып постер құрастырыңыз

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Ойлан, жұптас, бөліс»

Мәтінді толық оқиды, жұппен талқылайды, топпен талдайды.

1 топ тапсырмасы

Абиотикалық факторды сипатта, мысал келтір.

Тірі ағзаларға тигізетін әсері: оң әсері, кері әсері.

2 топ тапсырмасы

Биотикалық факторды сипатта, мысал келтір.

Тірі ағзаларға тигізетін әсері: оң әсері, кері әсері.

3 топ тапсырмасы

Антропогендік факторды сипатта, мысал келтір.

Тірі ағзаларға тигізетін әсері: оң әсері, кері әсері.

Постер құруға критерий

1. Мақсаты

2. Мазмұны

3. Ақпаратты жеткізу стилі

5. Безендірілуі

Бағалау: « Галереяны шарлау»

(Ұнаған плакатқа стикерге ойын жазып жапсырады)


Тапсырма 3.

Қазіргі таңда Ертіс өзенінің экологиясына ауыл тұрғындарының ықпалы қандай? Оқушылардың ойы тыңдалады.

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Проблемалық сұрақ»

Ауылымыздың жанындағы Ертіс өзенінің экожүйе ерекшелігін сипаттаңыз. ___________________________________________________________________

Ертіс өзенінің экожүйесінің құрамының өзгеруіне не себеп болды?

__________________________________________________________________





Ертіс өзеніндегі балықтардың азаюының себебі неде, себебін дәлелде?

___________________________________________________________________

Дескриптор

1.

экожүйе түрлерін анықтайды


2.

экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды біледі.


3.

экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды сипаттайды.


4.

экожүйеге әсер ететін антропогендік факторларды біледі.


5.

жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін сипаттайды.


6.

бір ағза мысалында бейімделу ерекшелігіне мысал келтіреді.


Бағалау: «Смайлик әдісі». Өзін-өзі бағалайды.

1-2 дұрыс болса – әлі де іздену керек

3-4 дұрыс болса – толықтыруды қажет етеді.

5-6 дұрыс болса – өте жақсы








А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова, Ж.Ә. Алина: Алматы,

«Атамұра» 2017,

§1. 7-9 бет

Ватман қағазы,

Түрлі-түсті маркерлер,

Стикерлер.




ҚБ*



ҚБ*


























ҚБ*


өте жақсы

...толықтыруды қажет етеді

әлі де іздену керек...



Сабақтың соңы

12 минут











Бекіту.

Тапсырма 4. Факторларды жіктеңіз кесте-1

Қолданылатын әдіс-тәсіл «Сәйкестендіру»

Берілген кестені сәйкес келетін мысалдармен толтырыңыз

Абиотикалық

Биотикалық

Антропогендік




1.Жел

2. Жердің құнарсыздануы

3. Су

4.Аралар

5.Жануарлар

6. Ауаның ластануы

7.Арал теңізінің тартылуы

8.Минералды заттар

9.Саңырауқұлақтар

Бағалау: «Қолпаштау» әдісі. Жұппен ауысып тексереді. Топ басшысы бағалайды.

1-3 дұрыс болса – бір шапалақ.

4-6 дұрыс болса – екі шапалақ.

7-9 дұрыс болса – үш шапалақ.

Кері байланыс

«Экология ағашы»

Сіздің сабақтағы әрекетіңізді бағалауды ұсынамын.

Қызыл- белсенділігім төмен болды, түсінгенімнен түсінбегенім көп болды.

Сары- белсенділігім орташа болды, әлі де сұрақтар бар.

Жасыл- белсенділігім жоғары болды, бәрі түсінікті.




Үйге тапсырма:

Оқулық мәтініне сүйеніп, факторлар мен олардың маңызын талдау.

Мектептен үйге дейінгі жолда әсер ететін факторларды анықтау














Жауап кілті слайд



















































Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Пәнаралық байланыс;денсаулық және қауіпсіздік, АКТ –мен байланыс, құндылықтармен байланыс(тәрбие элементі)

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты ашуға, талдауға, саралауға жетеледім. Тиімділігі оқушылардың барлығын қамтыдым.Оқушыларды қолдау мақсатында мәтінге қосымша таратпа материалдарды, суреттерді таратылады

Оқушылар бір-бірінің ойын тыңдап, бөлісе алды, бір-бірімен қарым-қатынасқа түседі.

Факторларды жіктеуге арналған сәйкестендіру әдісі мен кестесі арқылы экологиялық факторларды ажырата алады. Тиімділігі оқушылар жұптық жұмыс арқылы бір-бірін шынайы бағалайды.

Кейбір оқушылар

«Проблемалық сұрақ» әдісі арқылы факторлардың әсерінен жергілікті жердегі тірі ағзалардың бейімделуін зерттеп, дәлелдей алады.


Постерді қорғағанда арнайы бағалау критерийне сүйеніп, «Галереяны шарлау» әдісімен бағаладым. Тиімділігі оқушылар бір-бірін нақты бағалайды.

Проблемалық сұрақ қойылған карточкалар таратылып, оқушылар жауап берді. Оқушылар дескрипторға сүйеніп, «Смайлик» әдісі арқылы өзін-өзі бағалады. Бұл әдіс арқылы оқушылардың білім деңгейін анықтау тиімді болды. Бекітудегі сәйкестендіру кестесін «Қолпаштау» әдісімен бағаладым. Оның тиімділігі білім алушыларға позитивті көңіл күймен тапсырманы дұрыс орындағанын бағалау.


География, жаратылыстану,

Топтық жұмыстың ережелерін сақтай алады

АКТ, АК –ны сабақ барысында тиімді пайдалану

«Мәңгілік ел» 7-і құндылық


Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1

2

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1

2

Сынып немесе жекеленген оқушылар туралы не білдім?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!