Пәні:Қазақ тілі мен әдебиетіТақырыбы:Ел жүрегі – Астана
| Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 6 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 6.Т5. Тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау. 6.Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау.6. ТБ.1. Мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік, мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарды қолдану. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын түсінеді, тақырыбын ашады. Мәтінге қатысты атауларды табады.Мәтін ішінен деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді тауып жазады. |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жетекші сұрақтарға жауап береді. Мәтін бойынша сұрақтар дайындап, диалогке түседі.деректі және дерексіз зат, көптік, мәнді есімдермен жасалған кейбір сөз тіркестерімен сөйлем құрай алады. |
| Кейбір оқушылар орындай алады: Бейнефильм желісі бойынша дәйексөздер келтіріп, өз ойларымен бөліседі.Қосымша ақпаратты пайдаланып,постер, сызба-кестелер бойынша қорытынды жасайды. Барлық сөз тіркестерімен сөйлем құрай алады. |
Тілдікмақсат | Оқушыларорындайалады:тірексөздердітүсінеді, жетекшісұрақтарғажауапбереді, сұрақтарқұрастырыпдиалогкетүседі; қысқашасөйлемдерқұрастырады; мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік, мәнді есімдерді ажырата біледі. |
| Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер: әлемге әйгілі, қазақ елі, Есілдің жағасында, ғылым мен білімнің ордасы,көзің тоймайды, тұрғызылған тұғырлар, тәуелсіздік. |
| Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:еліміздің бас қаласы, Есілдің жағасы, қаланың ерекшелігі, менің әсерім. |
| Талқылауғаарналғансұрақтар: |
| - Еліміздің бас қала қандай қала?- Астана туралы қандай қызықты ақпарат білесіңдер?-Астана қаласы басқа қалалардан несімен ерекшеленеді?- Сендер Астана қаласында болдыңдар ма? Өз әсерлеріңізбен бөлісіңдер! |
| Ишара:бас изеу, қол қимылы арқылы өз ойын жеткізеді. |
Алдыңғы оқу: | Астана туралы мәлімет біледі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы
2 мин
5 мин
Ортасы
10 мин
10 мин
10 мин
Cоңы3 мин | Психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу: Тақырыпқа байланысты үш тілде сөз қиындыларын таратып, оқушыларды үш топқа бөлемін. Бәрі бір шеңберге тұрады, сұрақтар арқылы біздің сабағымыздың тақырыбын болжайды.Бұл сурет нені сипаттайды ? Неліктен бұл сөздерді айтып жатырмыз? Тақырыбымыз «Ел жүрегі – Астана» болғандықтан 3 топ бір-бірімізге жүректен шыққан жылы лебізімізді білдірейік. 1-тапсырма: «ТҚО» әдісі Оқушыларға Астана қаласы туралы бейнефильм көрсетіледі, тірек сөздер арқылы жетекші сұрақтарға жауап береді, өз ойларымен бөліседі(ТЖ)Бейнефильмнен не түсіндіңдер?Бейнефильм мақтаныш сезімін тудырады ма?Бейнефильмнен қандай әсер алдың?Кері байланыс: (ҚБ)«Ойлан - топтас - бөліс» әдісі 2 – тапсырма:«Семантикалық карта» әдісі. Топтар оқулықтағы мәтінді оқиды, мәтіннен деректі дерексіз сөздерді, көптік мәнді есімдерді теріп кестеге толтырады. Cөз тіркестер, жай сөйлем құрастырады. БО: Мәтінді оқиды, деректі және дерексіз сөздерді , көптік мәнді есімдіктерді ажыратып, жазады.ОК: Кейбір сөз тіркестерімен сөйлем құрай алады.КО: Барлық сөзтіркестермен сөйлем құрайды.Кері байланыс: (ҚБ)«Бас бармақ» әдісі бойынша
3- тапсырма: «Ыстық орындық» әдісі. Бір оқушы ортадағы орындыққа отырады, қалғаны кезек-кезек сұрақтар қояды.-Мәтін бойынша басты тірек сөздерді ата?- Мәтін жайлы не білдіңіз? түсіндір.-Сурет бойынша Астана қаласын сипатта?ҚБ: «Пікір алмасу» (бірін-бірі бағалау)4- тапсырма:«Постер»әдісі арқылы тақырыптың мазмұны бойынша ойларын жинақтайды, постер, сызба- кестеге түсіріп, әр топ өз жұмыстарын қорғайды. I топ – постер;II топ – сызба-кесте;III топ –кластер.Кері байланыс: (ҚБ)«Екі жұлдыз, бір тілек»
Рефлексия. Аяқталмаған 4 сөйлемБүгін мен ............................. білдім.* ........................... қызықты болды.* ...................................қиын болды.* ..............................екенін түсіндім. | Үш тілде сөздер жазылған қағаз қиындылары https://images.aif.ru/007/517/570fa1fae2e6b249a8191cd19b748060.jpg
Интерактивті тақта-«Астана қаласы» бейнефильм
Оқулық60 -бет, 2-тапсырма
Постер, сызба-кестелер.
Бағалау парағы |
Қосымша ақпарат жаттығу |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
БО: ОК:.КО:
|
|
|
Рефлексия
|
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін1: 2: |