Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 6 сәуірдегі №130 бұйрығына 4-қосымша
ШҚО ББ Глубокое ауданы бойынша
білім бөлімінің «Оралхан Бөкей
атындағы қазақ орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Электрстатика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кажиекберова А.С. |
|
Күні |
08.12.2025 ж. |
|
Сынып |
8 «б» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.6 электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру және оның күштік сипаттамасын анықтау ; 8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Электр өрісі кернеулігін анықтай алады. Кейбір оқушылар: Алған білімдерін есептер шығаруда қолданады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті: Амандасу, оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуал: «Жылы лебіз»+ топқа бөлу: І, ІІ, ІІІ топқа бөлінеді Мұғалім сабақтың мақсатын, барысын айтады. Үй жұмысын тексеру: «Кулон заңының табиғатта және техникада қолданылуы 3 нақты мысалын түсіндір.» Бағалау парақтарын таратады. |
Оқушылар амандасады, бүгінгі сабаққа бір-біріне жылы лебіз білдіре отырып. Топқа бөлінеді. Топ басшысын таңдайды. Топ басшылары үй тапсырмасын тексереді. Бағалайды. Бағалау парағын толтырады. |
ҚБ:Бас бармақ арқылы бір-бірін
б |
Презентация Оқулық |
|
Негізгі бөлім |
Өткен тақырыпты қайталау: learningapps платформасында практикалық пазл әдісі + миға шабуыл https://learningapps.org/watch?v=pizdipvan25 Жаңа тақырыпты түсіндіру, тәжірибе көрсету (пластик таяқша, жүнді мата, салафан). Кітаптан ережелер жазады Тапсырма №1: №1. Кернеулігі 2 кН/Кл өрісте 5 нКл заряд орналасқан. Зарядқа әсер ететін күшті анықта. №2. Электр өрісінде орналасқан шамасы 1,5 нКл зарядқа 3 мкН күш әсер етеді, Өрістің кернеулігін анықтаңдар №3. Электр өрісі кернеулігі 0,2кН/Кл, зарядқа 4мН күш әсер етеді, зарядты анықтаңдар. Дескриптор: Білім алушы - есеп шартын жазады; - керекті шамаларды ХБЖ-не келтіреді - формуланы қолданып есеп шығарады Сергіту сәті: «Лабиринт әдісі»: Ұлттық нақыштағы қыз бен ұл – үлкенге құрмет, кішіге ізет, қыз баланы сыйлау, дұрыс жол таңдай білу құндылықтарын дәріптейді. «Сұрақ-жауап шеңбері» әдісі Тапсырма 2: Кітаптан 14жат №1 есепті топтармен жарыса отыра шығарады. 0,1 нКл нүктелік зарядқа 1 м қашықтықтағы электр өрісінің кернеулігі қандай? Осы нүктедегі заряды 10 нКл денеге қандай күш әрекет етеді? Дескриптор: Білім алушы - есеп шартын жазады; - керекті шамаларды ХБЖ-не келтіреді - формуланы қолданып есеп шығарады Мұғалім бағыт-бағдар беріп отырады. Сабақты бекіту: «Quizizz» әдісі. https://wayground.com/admin/quiz/69346ea72b59e08c7425ade6 |
Әр топтан оқушылар кезекпен шығып, экраннан дұрыс жауапты таңдайды. Шыққан сурет бойынша сабақ тақырыбын ашуға тырысады
Көрген тәжірибе арқылы оқушылар ой бөліседі Анықтамалар мен формуланы жазып алады.
Формуланы пайдаланып есеп шығарады, 1-ші аяқтаған топ қоңырауды басады. Дескрипторларды қолданады.
Әр қадам сайын оқушылар бағалау парағын толтырып отырады.
Топпен ұйымдаса отырып, лабиринттен шығу жолын суреттейді
Формуланы пайдаланып есеп шығарады. Топ арасында есепті талқылайды
Дескрипторларды қолданады.
Сілтеме бойынша әр топ тіркеліп, сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: Мадақтау ҚБ: Мадақтау
ҚБ: Мадақтау, қолпаштау
ҚБ: Мадақтау, қолпаштау |
Тәжірибелік заттар.
Оқулық, презентация Есеп парақтары Үстел қоңырауы
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Үй тапсырмасын беру: 131 бет 14жат. №2 Кері байланыс: «Қазақша робот» |
Күнделікке үй жұмысын жазады. Бағалау парақтарын толтырып, өткізеді. Кері байланыс береді. |
|
Оқулық Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Электр өрісі және кернеулігі. 8 сынып
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 6 сәуірдегі №130 бұйрығына 4-қосымша
ШҚО ББ Глубокое ауданы бойынша
білім бөлімінің «Оралхан Бөкей
атындағы қазақ орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Электрстатика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні |
Кажиекберова А.С. |
|
Күні |
08.12.2025 ж. |
|
Сынып |
8 «б» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.6 электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру және оның күштік сипаттамасын анықтау ; 8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Электр өрісі ұғымының физикалық мағынасын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Электр өрісі кернеулігін анықтай алады. Кейбір оқушылар: Алған білімдерін есептер шығаруда қолданады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті: Амандасу, оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуал: «Жылы лебіз»+ топқа бөлу: І, ІІ, ІІІ топқа бөлінеді Мұғалім сабақтың мақсатын, барысын айтады. Үй жұмысын тексеру: «Кулон заңының табиғатта және техникада қолданылуы 3 нақты мысалын түсіндір.» Бағалау парақтарын таратады. |
Оқушылар амандасады, бүгінгі сабаққа бір-біріне жылы лебіз білдіре отырып. Топқа бөлінеді. Топ басшысын таңдайды. Топ басшылары үй тапсырмасын тексереді. Бағалайды. Бағалау парағын толтырады. |
ҚБ:Бас бармақ арқылы бір-бірін
б |
Презентация Оқулық |
|
Негізгі бөлім |
Өткен тақырыпты қайталау: learningapps платформасында практикалық пазл әдісі + миға шабуыл https://learningapps.org/watch?v=pizdipvan25 Жаңа тақырыпты түсіндіру, тәжірибе көрсету (пластик таяқша, жүнді мата, салафан). Кітаптан ережелер жазады Тапсырма №1: №1. Кернеулігі 2 кН/Кл өрісте 5 нКл заряд орналасқан. Зарядқа әсер ететін күшті анықта. №2. Электр өрісінде орналасқан шамасы 1,5 нКл зарядқа 3 мкН күш әсер етеді, Өрістің кернеулігін анықтаңдар №3. Электр өрісі кернеулігі 0,2кН/Кл, зарядқа 4мН күш әсер етеді, зарядты анықтаңдар. Дескриптор: Білім алушы - есеп шартын жазады; - керекті шамаларды ХБЖ-не келтіреді - формуланы қолданып есеп шығарады Сергіту сәті: «Лабиринт әдісі»: Ұлттық нақыштағы қыз бен ұл – үлкенге құрмет, кішіге ізет, қыз баланы сыйлау, дұрыс жол таңдай білу құндылықтарын дәріптейді. «Сұрақ-жауап шеңбері» әдісі Тапсырма 2: Кітаптан 14жат №1 есепті топтармен жарыса отыра шығарады. 0,1 нКл нүктелік зарядқа 1 м қашықтықтағы электр өрісінің кернеулігі қандай? Осы нүктедегі заряды 10 нКл денеге қандай күш әрекет етеді? Дескриптор: Білім алушы - есеп шартын жазады; - керекті шамаларды ХБЖ-не келтіреді - формуланы қолданып есеп шығарады Мұғалім бағыт-бағдар беріп отырады. Сабақты бекіту: «Quizizz» әдісі. https://wayground.com/admin/quiz/69346ea72b59e08c7425ade6 |
Әр топтан оқушылар кезекпен шығып, экраннан дұрыс жауапты таңдайды. Шыққан сурет бойынша сабақ тақырыбын ашуға тырысады
Көрген тәжірибе арқылы оқушылар ой бөліседі Анықтамалар мен формуланы жазып алады.
Формуланы пайдаланып есеп шығарады, 1-ші аяқтаған топ қоңырауды басады. Дескрипторларды қолданады.
Әр қадам сайын оқушылар бағалау парағын толтырып отырады.
Топпен ұйымдаса отырып, лабиринттен шығу жолын суреттейді
Формуланы пайдаланып есеп шығарады. Топ арасында есепті талқылайды
Дескрипторларды қолданады.
Сілтеме бойынша әр топ тіркеліп, сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: Мадақтау ҚБ: Мадақтау
ҚБ: Мадақтау, қолпаштау
ҚБ: Мадақтау, қолпаштау |
Тәжірибелік заттар.
Оқулық, презентация Есеп парақтары Үстел қоңырауы
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Үй тапсырмасын беру: 131 бет 14жат. №2 Кері байланыс: «Қазақша робот» |
Күнделікке үй жұмысын жазады. Бағалау парақтарын толтырып, өткізеді. Кері байланыс береді. |
|
Оқулық Презентация |
шағым қалдыра аласыз







