
Күні: 21.04 Мұғалімнің аты-жөні:
Қайырбаева Айнұр.
Сынып: 8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы
Сабақ 31
Электроқұрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағала.
Сабақта іске
асатын оқу
мақсаты (оқу
бағдараламасынан
сілтеме)
8.2,2 5 Тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық эргономикалық және
эксплутациялық сапаларын салыстыру мен бағалау
Сабақ мақсаты 1. Тұрмыстық техника, оның қолданылуы туралы білімдерін жетілдіреді
2. Қауіпсіздік ережесі туралы алған білімдерін дамытады.
3. Қауіпсіздік ережелерін сақтауға дағдыландыруға, жинақылыққа үйренеді
4. Олардың арнаулы сатылатын дүкендер атауын біледі
Жетістік
критерийі
Тұрмыстық электр құралдарын жөндеу жөнінде а0парат меңгереді
электро-техникалық жұмыстар бойынша білімдерін жетілдіреді
Ээлектр тізбегінің негізгі элементтерімен жұмыс жасауды үйренеді
Құндылықтар Ынтымақтастық, шыдамдылық.
Жаһандық
азаматтыққа
тәрбиелеу
https://www.youtube.com/user/kazbalalar.
Шет елдегі қазақ балалары туралы бейнематериалдың алғашқы 5 минутын көрсету.
АКТ дағдысын
қолдану
Слайд
Өмірмен
байланысы
Қиындықтан шығу жолдары
Пәнаралық
байланыс
Тарих, әдебиет теориясы
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Жоспарланған
кезеңдері
Жоспарланған іс-әрекеттер
Дереккөздер
Ой шақыру
Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Сынып тазалығын тексеру.
3. Оқушы назарын сабаққа аудару.
«Өзіндік бағалау» әдісі:
Оқушылар берілген үй тапсырмасына
өзінің дайындық деңгейін мұғалім
сұрағына қол көтеру арқылы байқатады:
«Кім біледі?» ойыны. Шартты белгілер
түрлерін слайд арқылы сұрау (8 шартты
белгі) «беске» білетін оқушы 1 сұраққа
жауап беріп, қалғаның оқушылардан «кім
біледі?» деп сұрайды.
Электр схемасы дегеніміз?
«Иә, жоқ» ойыны
Темір тоқ өткізе ме?
Ауа тоқ өткізе ме?
Әйнек тоқ өткізе ме?
Пластмасса тоқ өткізе ме?

Мағынаны тану
кезеңі
Мыс сым тоқ өткізе ме?
Ағаш тоқ өткізе ме?
Ылғаш ағаш тоқ өткізе ме?
Резеңке тоқ өткізе ме?
Аллюминий тоқ өткізе ме?
Электроника және тұрмыстық электр
құралдар: аудио және видио өнімдері: үй
кинотеатры, VCD DVD CD LD,
микрофондар, караоке, теледидарлар,
кабельдік теледидар арналарының
декодері,; видеоүнжазбалар, үнжазбалар,
радио, дауыс ұлғайтқыштар, дыбыстық
жүйелер, автомагнитолдар; дербес
сандық көңіл көтеретін өнімдер: МР3,
МР4, MD, протативтік ырғақ
ойнатқыштар, сандық фотоаппараттар,
электрондық ойындар; дербес байланыс
құралдары: мобильдік телефондар,
пейджерлер, интерфондар, электрондық
сөздіктер.
Электрондық және электр өнімдері:
электрондық қауіпсіздік құралдары:
мониторлар, Электрондық және электр
өнімдері : электрондық қауіпсіздік
құралдары : мониторлар , сиреналар,
автомобильдік қауісіздікті қамтамасыз
ету құралдары, детекторлар, тетіктер,
арналарды басқару жүйелері, үй және
офистік қауісіздікті қамтамасыз ету
құралдары, автоматтық құралдарды
қолданумен қауісіздікті қамтамасыз ету
құралдары, электрондық құлыптар,
компьютерлік карточкалар (смарт-карта
Тұрмыстық электр құралдарын пайдалану
барысында оның ақаулары жиі
кездесетіндіктен, оны жөндеумен
айналысуға тура келеді. Электр сым
ауыстырғанда, алдымен ток өткізгіш
желілердің үзілген орындарын табады.
Әдеттебұл электр сымдарының майысқан
жерінде кездеседі. Бұл жұмыста мынадай
тәртіппен орындайды.
1) Сымның үзілген жеріндегі электр
сымды тоқтан пышақпен кесіп,
оны тазалайды.
2) Көп сынды желілердің бұрауын
тарқатады.
3) Тазалап, желілердің ұштарын бір –
бірімен қосады.
4) Ұштарын бұрау керек.
5) Желілердің ұштарынтістеуішпен
қысып ұстап, алынған адамдарды
https://www.youtube.com/user/kazbalalar.
http://massaget.kz/forum/viewtopic.php?f=109&t=19869

қысқышпен қысу қажет.
6) Сымдардың жалғасқан жерін ток
өткізбейтін таспамен орау.
Штепсель ... қызып кетсе, оны қайта
ашып, сымның оралуын және шегемен
бекітілуін тексерген жөн. Ашадағы
жалғанған жер бұзылғанда, сымның
ұшын тазалап, бұранданы тартып қояды.
Бұдан да елеулі ақау болса ашаны
алмастыру қажет. Ашылмаған ашаның
кейін жалғанған жеріндегі сымы
ақауланады. Бұл жағдайда оны ашып
ауыстыру керек. Ол үшін сымды кесіп,
тұйықтайды, ашаны ажыратады.,
тұйықталған сымды шегеге
жалғастырады, ашаны бекітеді.
Шырақтағы ақаулар және оны түзету
тәсілдері.
1) Шам күйіп кеткен жағдайда
шырақтағы электр тізбесін бөліп
тастап, шамды 4 минутқа дейін
суыту керек. Шамды бұрап
шығарып, орнына жаңасын салған
жөн.
Шам соңына дейін бұралмаған жағдайда
шырақты сөндіру қажет
Дискуссиялық карта
№ Иә Жоқ
+ -
1 Сынған корпусты пайдаланамыз
-
2 Қысқышпен сымды дөңгелентіп
иеміз -
3 Жұмыр тістеуішпен сымды
кесеміз -
4 Бұранданы бұрауышпен бекітеміз
+
Перфокарта толтыру
р/с Ақаудың түрі Түзету
жолдары
1 Шамды шырақтың
шамы күйген
2 Шырақтың шамы
бос бекітілген

Рефлексия
3 Электр сымы
үзілген
4 Корпус сынған
5 Бұрауыштың сабы
сынған
1. Тұрмыстық электр
арматураларының корпустары
неліктен пластмассадан жасалады?
2. Монтердің пышағы не үшін қажет?
3. Шамды неше минут суыту керек?
«Жұбын тап»
Екі бағанда тұрған сөздердің жұбын табу.
Электр үстелі
Технологиялық бұрау
Жұмыс материалдар
Сымды таспа
Оқшаулауыш пышағы
Электротехникалық схемасы
Қауіпсіздік элемент
Гальваникалық карта
Монтер ережесі
«Дұрыс жауабы»
Электр схемасы
Технологиялық карта
Жұмыс үстелі
Сымды бұрау
Оқшаулауыш таспа
Электротехникалық схемасы
Қауіпсіздік ережесі
Гальваникалық элемент
Монтер пышағы
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма?
Қалайша қолдау көрсете
Оқушылардың
материалды
қаншалықты
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда
алдыма қандай міндеттер
қоямын?
игергенін қалай
бағалаймын?
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары
шыншыл ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті
ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақтағы саралау дұрыс
өтті ме?
Сабақтағы кезеңдер
сақталды ма? Жоспардан
тыс не жасалды? Неге?
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда
неге назар аудару қажет?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Электр құрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағалау8сынып

Күні: 21.04 Мұғалімнің аты-жөні:
Қайырбаева Айнұр.
Сынып: 8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы
Сабақ 31
Электроқұрылғылар мен тұрмыстық техникаларды таңдау және бағала.
Сабақта іске
асатын оқу
мақсаты (оқу
бағдараламасынан
сілтеме)
8.2,2 5 Тұрмыстық техника мен электр жабдықтарының эстетикалық эргономикалық және
эксплутациялық сапаларын салыстыру мен бағалау
Сабақ мақсаты 1. Тұрмыстық техника, оның қолданылуы туралы білімдерін жетілдіреді
2. Қауіпсіздік ережесі туралы алған білімдерін дамытады.
3. Қауіпсіздік ережелерін сақтауға дағдыландыруға, жинақылыққа үйренеді
4. Олардың арнаулы сатылатын дүкендер атауын біледі
Жетістік
критерийі
Тұрмыстық электр құралдарын жөндеу жөнінде а0парат меңгереді
электро-техникалық жұмыстар бойынша білімдерін жетілдіреді
Ээлектр тізбегінің негізгі элементтерімен жұмыс жасауды үйренеді
Құндылықтар Ынтымақтастық, шыдамдылық.
Жаһандық
азаматтыққа
тәрбиелеу
https://www.youtube.com/user/kazbalalar.
Шет елдегі қазақ балалары туралы бейнематериалдың алғашқы 5 минутын көрсету.
АКТ дағдысын
қолдану
Слайд
Өмірмен
байланысы
Қиындықтан шығу жолдары
Пәнаралық
байланыс
Тарих, әдебиет теориясы
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Жоспарланған
кезеңдері
Жоспарланған іс-әрекеттер
Дереккөздер
Ой шақыру
Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Сынып тазалығын тексеру.
3. Оқушы назарын сабаққа аудару.
«Өзіндік бағалау» әдісі:
Оқушылар берілген үй тапсырмасына
өзінің дайындық деңгейін мұғалім
сұрағына қол көтеру арқылы байқатады:
«Кім біледі?» ойыны. Шартты белгілер
түрлерін слайд арқылы сұрау (8 шартты
белгі) «беске» білетін оқушы 1 сұраққа
жауап беріп, қалғаның оқушылардан «кім
біледі?» деп сұрайды.
Электр схемасы дегеніміз?
«Иә, жоқ» ойыны
Темір тоқ өткізе ме?
Ауа тоқ өткізе ме?
Әйнек тоқ өткізе ме?
Пластмасса тоқ өткізе ме?

Мағынаны тану
кезеңі
Мыс сым тоқ өткізе ме?
Ағаш тоқ өткізе ме?
Ылғаш ағаш тоқ өткізе ме?
Резеңке тоқ өткізе ме?
Аллюминий тоқ өткізе ме?
Электроника және тұрмыстық электр
құралдар: аудио және видио өнімдері: үй
кинотеатры, VCD DVD CD LD,
микрофондар, караоке, теледидарлар,
кабельдік теледидар арналарының
декодері,; видеоүнжазбалар, үнжазбалар,
радио, дауыс ұлғайтқыштар, дыбыстық
жүйелер, автомагнитолдар; дербес
сандық көңіл көтеретін өнімдер: МР3,
МР4, MD, протативтік ырғақ
ойнатқыштар, сандық фотоаппараттар,
электрондық ойындар; дербес байланыс
құралдары: мобильдік телефондар,
пейджерлер, интерфондар, электрондық
сөздіктер.
Электрондық және электр өнімдері:
электрондық қауіпсіздік құралдары:
мониторлар, Электрондық және электр
өнімдері : электрондық қауіпсіздік
құралдары : мониторлар , сиреналар,
автомобильдік қауісіздікті қамтамасыз
ету құралдары, детекторлар, тетіктер,
арналарды басқару жүйелері, үй және
офистік қауісіздікті қамтамасыз ету
құралдары, автоматтық құралдарды
қолданумен қауісіздікті қамтамасыз ету
құралдары, электрондық құлыптар,
компьютерлік карточкалар (смарт-карта
Тұрмыстық электр құралдарын пайдалану
барысында оның ақаулары жиі
кездесетіндіктен, оны жөндеумен
айналысуға тура келеді. Электр сым
ауыстырғанда, алдымен ток өткізгіш
желілердің үзілген орындарын табады.
Әдеттебұл электр сымдарының майысқан
жерінде кездеседі. Бұл жұмыста мынадай
тәртіппен орындайды.
1) Сымның үзілген жеріндегі электр
сымды тоқтан пышақпен кесіп,
оны тазалайды.
2) Көп сынды желілердің бұрауын
тарқатады.
3) Тазалап, желілердің ұштарын бір –
бірімен қосады.
4) Ұштарын бұрау керек.
5) Желілердің ұштарынтістеуішпен
қысып ұстап, алынған адамдарды
https://www.youtube.com/user/kazbalalar.
http://massaget.kz/forum/viewtopic.php?f=109&t=19869

қысқышпен қысу қажет.
6) Сымдардың жалғасқан жерін ток
өткізбейтін таспамен орау.
Штепсель ... қызып кетсе, оны қайта
ашып, сымның оралуын және шегемен
бекітілуін тексерген жөн. Ашадағы
жалғанған жер бұзылғанда, сымның
ұшын тазалап, бұранданы тартып қояды.
Бұдан да елеулі ақау болса ашаны
алмастыру қажет. Ашылмаған ашаның
кейін жалғанған жеріндегі сымы
ақауланады. Бұл жағдайда оны ашып
ауыстыру керек. Ол үшін сымды кесіп,
тұйықтайды, ашаны ажыратады.,
тұйықталған сымды шегеге
жалғастырады, ашаны бекітеді.
Шырақтағы ақаулар және оны түзету
тәсілдері.
1) Шам күйіп кеткен жағдайда
шырақтағы электр тізбесін бөліп
тастап, шамды 4 минутқа дейін
суыту керек. Шамды бұрап
шығарып, орнына жаңасын салған
жөн.
Шам соңына дейін бұралмаған жағдайда
шырақты сөндіру қажет
Дискуссиялық карта
№ Иә Жоқ
+ -
1 Сынған корпусты пайдаланамыз
-
2 Қысқышпен сымды дөңгелентіп
иеміз -
3 Жұмыр тістеуішпен сымды
кесеміз -
4 Бұранданы бұрауышпен бекітеміз
+
Перфокарта толтыру
р/с Ақаудың түрі Түзету
жолдары
1 Шамды шырақтың
шамы күйген
2 Шырақтың шамы
бос бекітілген

Рефлексия
3 Электр сымы
үзілген
4 Корпус сынған
5 Бұрауыштың сабы
сынған
1. Тұрмыстық электр
арматураларының корпустары
неліктен пластмассадан жасалады?
2. Монтердің пышағы не үшін қажет?
3. Шамды неше минут суыту керек?
«Жұбын тап»
Екі бағанда тұрған сөздердің жұбын табу.
Электр үстелі
Технологиялық бұрау
Жұмыс материалдар
Сымды таспа
Оқшаулауыш пышағы
Электротехникалық схемасы
Қауіпсіздік элемент
Гальваникалық карта
Монтер ережесі
«Дұрыс жауабы»
Электр схемасы
Технологиялық карта
Жұмыс үстелі
Сымды бұрау
Оқшаулауыш таспа
Электротехникалық схемасы
Қауіпсіздік ережесі
Гальваникалық элемент
Монтер пышағы
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма?
Қалайша қолдау көрсете
Оқушылардың
материалды
қаншалықты
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда
алдыма қандай міндеттер
қоямын?
игергенін қалай
бағалаймын?
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары
шыншыл ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті
ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақтағы саралау дұрыс
өтті ме?
Сабақтағы кезеңдер
сақталды ма? Жоспардан
тыс не жасалды? Неге?
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда
неге назар аудару қажет?
шағым қалдыра аласыз


