|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 A Мектеп Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Қанатбаева Жанар Бекбергенқызы Сынып :8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрқыздырғыш құралдар. Қыздыру шамдары. Қысқа тұйықталу. Балқымалы сақтандырғыштар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.17 – қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
|
|
Пәндік лексика және терминология: |
Қыздыру элементі, балқымалы сақтандырғыш, автоматты сақтандырғыш, қыздыру шамы, патрон |
|
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуға топтық және жұптық жұмыс арқылы баулимын. |
|
Пәнаралық байланыс |
информатика
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ток күші, кернеу, кедергі, меншікті кедергі, температура |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин |
І.Ұйымдастыру бөлімі: - сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару - «мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу Қима қағаздарды құрастыру арқылы топтарға бөлінеді. І-топ. Қыздыру шамдары ІІ- топ. Қысқа тұйықталу ІІІ-топ. Балқымалы сақтандырғыш ІІ. Алдыңғы білімді еcке түсіру. «Миға шабуыл» әдісі арқылы білімдерін пысықтап аламын. 1. Электр тогы
дегеніміз не? Бағалау: смаиликтер арқылы.
Сурет бойынша ой қозғау «Ортақ нәрсе»..
Сыныпқа тақырыпты ашатын суреттер көрсетіледі. Оқушының жауабы мен мұғалім бірге сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтап алады, бағалау критериийлері жасалады. |
Қағаз қиындылары Интербелсенді тақта Суреттер |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Топтық жұмыс: «Джигсо» әдісі арқылы тақырыптың ішіндегі бөлімшелерді бөліп , топта өзара талқылап, басқа топтарға түсіндіру. І-топ. Қыздыру шамдарының түрлері ІІ- топ. Қысқа тұйықталу пайда болу себептері ІІІ-топ. Балқымалы сақтандырғыштың жұмыс істеу принциптері Дескриптор:
Бағалау: фигуралар арқылы өзін-өзі бағалау
Тапсырма №1: жұптық және топтық жұмыс «Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай?» Оқушыларға сөйлемдер таратып беріп, егер осы жауап болса, онда сұрағын анықтауды сұранамын. Бұл әдіс арқылы логикалық ойлау және жұппен жұмыс жасау дағдылары қалыптасады. І- Топ. 1.Қыздыру элементтерінде ыстыққа төзімді материал ретінде фарфор, керамика, слюда кең қооданыс тапқан. 2.Қыздыру элементі – үлкен меншікті кедергісі бар, тығыз балқытылған өткізгіш ІІ- Топ. 1.Колбаға инертті газ толтырылады, көбінесе аргон. 2.Шамды ток көзіне жалғау үшін оны патронға кіргізеді ІІІ- Топ. 1.Тізбекте қысқа тйықталу болмау үшін тұтынушыға электр тогын жеткізетін өткізгіш сымдарға балқымалы сақтандырғышты тізбектей жалғайды. 2.Ток шамадан артық өткен кезде пластина иіледі. |
Плакат, стикер Үлестірме қағаз Үлестірме қағаз |
||||||||||
|
Дескриптор:
Бағалау : «Бас бармақ» тәсілі арқылы өзара бағалау, ауызша кері байланыс ұсыну. Тапсырма №2 «Сәйкестендіру» әдісі.
Мұғалім оқушыларға сұрақтармен үлестірме қағаз береді, интерактивті тақтадан жауаптарын көрсетіп тексереді. Оқушылар өзін-өзі тексеріп бағдаршам арқылы бағалайды. Дескриптор:
Эксперименттік тапсырма №1: Шағын топтағы жұмыс. Оқушылардың ынтымақтастықта және топтық жұмыс жасау дағдылары, ақпаратты өңдей білу дағдылары қалыптасады Электр желісіне қыздыру шамы мен жарық диодтты шамды қосыңдар. 10с уақыт өткен соң шамдарды өшіріндер. Оларға қолдарынды тигізіп, қыздыру шамының қатты қызғанының, ал жарық диодтты шамның суық қалпында қалғанын көз жеткізіңдер. Шамдардың қуатын салыстырыңдар, олардың қайсысының жұмысы тиімді екендігі туралы қорытынды жасаңдар. Дескриптор: 1.Тәжірибе жасайды. 2.Тәжірибеге қорытынды жазады. Мұғалім оқушылардың дәптеріне жазбаша кері байланыс береді. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Кері байланыс «SMS» әдісі арқылы ойларын жазады. А) Бүгінгі сабақта не үйрендім? (ақ телефонға) В) Ұсыныстар (қара телефонға)
|
А4 қағаз стикер
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті Оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
|
Сабақ мақсатына жету үшін тиімді әдістерді пайдаланып іске асырамын. «Миға шабуыл», «Джигсо» әдістері диалог арқылы тілдік сөйлеу дағдысы, сыни ойлау дағдысы, «Сәйкестендіру» әдісін пайдаланып оқушыларды жаңа тақырыпты тұтасып, топпен, жұппен талқылау арқылы оларда тыңдалым, айтылым, жазылым дағдылары қалыптасады. Саралаудың жіктеу тәсілінде «мозайка» әдісі арқылы оқушылардың логикалық ойлау дағдыларын дамытады
|
«Бас бармақ» әдісі, Фигуралар , дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау |
Партада оқушылардың дұрыс отыруына, сынып тазалығына, интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлу |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген Оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Электр қыздырғыш құралдары"
Ашық сабақ "Электр қыздырғыш құралдары"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 A Мектеп Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Қанатбаева Жанар Бекбергенқызы Сынып :8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрқыздырғыш құралдар. Қыздыру шамдары. Қысқа тұйықталу. Балқымалы сақтандырғыштар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.17 – қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
|
|
Пәндік лексика және терминология: |
Қыздыру элементі, балқымалы сақтандырғыш, автоматты сақтандырғыш, қыздыру шамы, патрон |
|
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуға топтық және жұптық жұмыс арқылы баулимын. |
|
Пәнаралық байланыс |
информатика
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ток күші, кернеу, кедергі, меншікті кедергі, температура |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин |
І.Ұйымдастыру бөлімі: - сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару - «мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу Қима қағаздарды құрастыру арқылы топтарға бөлінеді. І-топ. Қыздыру шамдары ІІ- топ. Қысқа тұйықталу ІІІ-топ. Балқымалы сақтандырғыш ІІ. Алдыңғы білімді еcке түсіру. «Миға шабуыл» әдісі арқылы білімдерін пысықтап аламын. 1. Электр тогы
дегеніміз не? Бағалау: смаиликтер арқылы.
Сурет бойынша ой қозғау «Ортақ нәрсе»..
Сыныпқа тақырыпты ашатын суреттер көрсетіледі. Оқушының жауабы мен мұғалім бірге сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтап алады, бағалау критериийлері жасалады. |
Қағаз қиындылары Интербелсенді тақта Суреттер |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Топтық жұмыс: «Джигсо» әдісі арқылы тақырыптың ішіндегі бөлімшелерді бөліп , топта өзара талқылап, басқа топтарға түсіндіру. І-топ. Қыздыру шамдарының түрлері ІІ- топ. Қысқа тұйықталу пайда болу себептері ІІІ-топ. Балқымалы сақтандырғыштың жұмыс істеу принциптері Дескриптор:
Бағалау: фигуралар арқылы өзін-өзі бағалау
Тапсырма №1: жұптық және топтық жұмыс «Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай?» Оқушыларға сөйлемдер таратып беріп, егер осы жауап болса, онда сұрағын анықтауды сұранамын. Бұл әдіс арқылы логикалық ойлау және жұппен жұмыс жасау дағдылары қалыптасады. І- Топ. 1.Қыздыру элементтерінде ыстыққа төзімді материал ретінде фарфор, керамика, слюда кең қооданыс тапқан. 2.Қыздыру элементі – үлкен меншікті кедергісі бар, тығыз балқытылған өткізгіш ІІ- Топ. 1.Колбаға инертті газ толтырылады, көбінесе аргон. 2.Шамды ток көзіне жалғау үшін оны патронға кіргізеді ІІІ- Топ. 1.Тізбекте қысқа тйықталу болмау үшін тұтынушыға электр тогын жеткізетін өткізгіш сымдарға балқымалы сақтандырғышты тізбектей жалғайды. 2.Ток шамадан артық өткен кезде пластина иіледі. |
Плакат, стикер Үлестірме қағаз Үлестірме қағаз |
||||||||||
|
Дескриптор:
Бағалау : «Бас бармақ» тәсілі арқылы өзара бағалау, ауызша кері байланыс ұсыну. Тапсырма №2 «Сәйкестендіру» әдісі.
Мұғалім оқушыларға сұрақтармен үлестірме қағаз береді, интерактивті тақтадан жауаптарын көрсетіп тексереді. Оқушылар өзін-өзі тексеріп бағдаршам арқылы бағалайды. Дескриптор:
Эксперименттік тапсырма №1: Шағын топтағы жұмыс. Оқушылардың ынтымақтастықта және топтық жұмыс жасау дағдылары, ақпаратты өңдей білу дағдылары қалыптасады Электр желісіне қыздыру шамы мен жарық диодтты шамды қосыңдар. 10с уақыт өткен соң шамдарды өшіріндер. Оларға қолдарынды тигізіп, қыздыру шамының қатты қызғанының, ал жарық диодтты шамның суық қалпында қалғанын көз жеткізіңдер. Шамдардың қуатын салыстырыңдар, олардың қайсысының жұмысы тиімді екендігі туралы қорытынды жасаңдар. Дескриптор: 1.Тәжірибе жасайды. 2.Тәжірибеге қорытынды жазады. Мұғалім оқушылардың дәптеріне жазбаша кері байланыс береді. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Кері байланыс «SMS» әдісі арқылы ойларын жазады. А) Бүгінгі сабақта не үйрендім? (ақ телефонға) В) Ұсыныстар (қара телефонға)
|
А4 қағаз стикер
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті Оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
|
Сабақ мақсатына жету үшін тиімді әдістерді пайдаланып іске асырамын. «Миға шабуыл», «Джигсо» әдістері диалог арқылы тілдік сөйлеу дағдысы, сыни ойлау дағдысы, «Сәйкестендіру» әдісін пайдаланып оқушыларды жаңа тақырыпты тұтасып, топпен, жұппен талқылау арқылы оларда тыңдалым, айтылым, жазылым дағдылары қалыптасады. Саралаудың жіктеу тәсілінде «мозайка» әдісі арқылы оқушылардың логикалық ойлау дағдыларын дамытады
|
«Бас бармақ» әдісі, Фигуралар , дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау |
Партада оқушылардың дұрыс отыруына, сынып тазалығына, интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда қауіпсіздік ережесіне көңіл бөлу |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген Оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















