Материалдар / Ашық сабақ. Электр тогының жұмысы мен қуаты. 10-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Электр тогының жұмысы мен қуаты. 10-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ. Электр тогының жұмысы мен қуаты. 10-сынып. ҚМЖ. Бұл материалда 10-сыныпқа Электр тогының жұмысы мен қуаты тақырыбында өткізілген ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары келтірілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Наурыз 2022
1424
7 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы:

Абай атындағы Алматы облыстық мамандандырылған гимназия-интернаты

Пәні:

Физика

Бөлімі:

Электр және магнетизм

Педагогтің аты-жөні:

Абдулаева Ж.А.

Күні:


Сыныбы: 10

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§31. Электр тогының жұмысы мен қуаты.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.2.4 –тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты:

Берілген уақыт аралығында тұтынған электр энергиясының құнын есептейді.

Бағалау критерийлері


-токтың әсерін және оларды сипаттайтын заңдарды тұжырымдайды;

- электр тогының жұмысы мен қуатын есептейді;

- ток жұмысының ХБЖ-гі өлшем бірлігі кВт*сағ-ты Джоульге аударады;

Құндылықтарға баулу


Академиялық адалдық, өзін дамыту, әртүрлі ресурстарды үнемдеу.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

















Сабақтың ортасы


25 минут





I. Жаңа тақырып

Жаңа сабақты «Төңкерілген сабақ» әдісімен жүргізу. Оқушыларға алдын-ала Электр тогының жұмысы мен қуаты тақырыбын оқып келу тапсырылған. Жаңа сабақты оқушылардың қаншалықты меңгергендіктерін анықтау үшін QUIZIZ платформасы арқылы тест тапсырмасы беріледі. Тест тапсырмасында жаңа тақырыпқа қатысты 9 сұрақ қамтылған.

1. Электр тогының бар екенін оның қандай әсері бойынша байқауға болады?

A) жылулық әсері

B) химиялық әсері

C) магниттік әсері

D) барлығы дұрыс

2. Электр тогының жұмысы қай формула бойынша анықталады?

A)

B)

C)

D)

3. Электр тогының қуатын анықтайтын формула

A)

B)

C)

D)

4. Электр қуатының өлшем бірлігі

A) 1 В

B) 1 А

C) 1 Дж

D) 1 Вт

5.Джоуль-Ленц заңының тұжырымдамасы:

A) өткізгіштердің бойынан ток өткенде бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратын өткізгіштің кедергісіне және ток өтетін уақытқа көбейткенге тең

B)тізбектің бөлігіндегі ток күші осы бөліктің ұштарындағы кернеуге тура пропорционал, өткізгіштің кедергісіне кері пропорционал

C)тізбектің бөлігіндегі ток күші өткізгіштің кедергісіне тура пропорционал, осы бөліктің ұштарындағы кернеуге кері пропорционал

D)ток күші электр заряды тасымалданатын уақыттың сол зарядтың шамасына қатынасына тең

6. Ток жұмысын өлшейтін құрал ...

A) Амперметр

B) Вольтметр

C) электресептеуіш

D) ваттметр

7. Джоуль-Ленц заңының математикалық өрнегі

A)

B)

C)

D)

8. Токтың қуатын қандай құралмен өлшейді?

A) Амперметр

B) Вольтметр

C) электресептеуіш

D) ваттметр

9. 1 кВт*сағ – ты Джоульмен өрнектеңіз

A)

B)

C)

D)


Дескриптор:

-Электр тогының әсерлерін біледі.

-Джоуль-Ленц заңын тұжырымдайды.

-Электр тогының жұмысын анықтайтын формуланы біледі.

-Электр тогының қуатын анықтайтын формуланы біледі.


Жалпы балл-4


Кері байланыс:

Электр тогының жұмысы мен қуаты формулаларын қорытып шығар.


Электр өрісінің әсерінен заряд орын ауыстырғанда осы өріс жұмыс жасайды. Бұл жұмысты токтың жұмысы деп атайды.

немесе


Электр тогының қуаты – электр энергиясын энергияның басқа түріне түрлену шапшаңдығын сипаттайтын физикалық шама.

немесе

Джоуль-Ленц заңы: қозғалмайтын өткізгіштердің бойынан ток өткенде бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратын өткізгіштің кедергісіне және ток өтетін уақытқа көбейткенге тең:


ІI. Жаңа тақырыпты бекіту

Есептер шығару. Спираль әдісі.

1. Кернеуі 200 В және ток күші 2 А, 2 минуттағы электр плитасындағы токтың жұмысы.

Дескриптор:

- Есептің шартын жазады, ХБЖ-не келтіреді;

- Қажетті формуланы қолданады;

- Есепті шығарады, жауабын жазады.


Жалпы балл-2

Кері байланыс:

Есепті шығару кезінде не түсініксіз болды?


2. 8 сағат бойы жұмыс істейтін сварка агрегатының қолданған электр энергиясының құнын анықтаңыз. Егер оның клеммаларындағы кернеуі 100 В, ал ток күші 200 А. (1 кВт*сағ электр энергиясының құны 4 теңге).

Дескриптор:

- Есептің шартын жазады;

- Бірліктерді ХБЖ-не келтіреді;

- Қажетті формуланы қолданады;

- Есепті шығарады, жауабын жазады.


Жалпы балл-4


Кері байланыс:

Есепті шығару кезінде не түсініксіз және қиын болды?


Қосымша: 14-жаттығу есептері


Сергіту сәті:

Физикалық жұмбақтар

Пайдаланған мені жұрт

Отын менен жарыққа

Қызмет етем әрқашан

Түсіне білген халыққа

(Электр тогы)

Ток бар жерде біреу бар

Өлшемі вольт, киловольт

Ұмытып кетпе тағы да,

Гектавольт пен мегавольт

(Кернеу)

Аса қажет өмірге халық үшін

Пайдаланам күн сайын жарық үшін

(Электр шамдары)

Оқушылар жаңа тақырып бойынша тест тапсырмасын орындайды






















































































Кері байланыс береді




































Кері байланыс береді
















Кері байланыс береді

Өзін-өзі бағалайды





















































































































Өзін-өзі бағалайды

Интерактивті тақта, смартфон




















































































































Интерактивті тақта, дәптер, тақта

Сабақтың соңы.

5 мин



Рефлексия







Бағалау





Үй тапсырмасы

Рeфлексия


Кері байланыс беру.


- Нәтижеңізге қанағаттанасыз ба? Егер жоқ болса, неліктен? _______________

- Жетістік пайызын арттыру үшін не істеу керек?_______________________




Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау




14-жаттығу № 3,4 есептер

«Тұрақты электр тогы» тарауын қайталау

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын ауызша айтады













Жалпы сабақты бағалау критерийлері бойынша бағалау. Ең жоғарғы 10 балл





















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!