Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Ынтымақ ауылындағы
№30 орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулимбетова М.Т |
|||||
|
Күні: |
04.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
Электроскоп не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарласамына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.5.1 Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу; 4.1.2.2 Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттейді; -Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Көңіл -күйді көтеру үлкен өнер .Ия балалар. -Кәнекей балалар көқіл-күйлерің қалай? Керемет!(Қолдарын көтереді) - Сабаққа дайындықтарың қалай?Тамаша (алақандарын шапалақтайды) -Ендеше сабағымызды бастайық.О-О-О (бас бармақтарын көрсетеді) |
Оқушылар жауап бере отырып , қимыл-қозғалыс жасайды. |
Керемет! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын тексеру Еске түсірейік? «Серпілген сауалдар» әдісі. 1.Ауа жылуды қалай өткізді? Нашар 2.Суықтан немесе ыстықтан жақсы қорғайтын зат – май 3.Жылуды ең жақсы өткізеді платина, мыс, алтын. 4.Металдардан да жылуөткізгіштігі жоғары зат ол- алмаз |
Сұрақтарға жедел жауап береді .Өз ойларын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15 мин Сергіту сәті Бекіту 10 мин |
III. Жаңа тақырып. «Жедел хат » әдісі .Балалар бізге Негеш хат жіберіпті .Негеш ойын -сауық кезінде қызық құбылысты байқапты. Достар , мен досымның туған күнінде жүргенімде шармен көп ойнадым. Шарды қолыма үйкеп ұрдым, басыммен де көп рет үйкеп ұрдым . Бір кезде шашым шарға жабыса көтерілді. Бұл не деп ойлайсыңдар?Неліктен кейбір шарлар бір- біріне тартылады, кейбірі тебіледі? Олай болса Негешке бүгінгі сабағымызда хатына барынша дұрыс жауап беруге бар күшімізді салайық.Сабақ парақшаларын таратайын сендер жақсылап орындаңдар кімнің жауабы, әрі балы көп сол балалардың ғана хатын Негешке жіберетін боламын. Тірек сөздер: Заряд Электрөткізгіштік Электроскоп Ал ,балалар сендерге тірек сөздер қызықты болып отыр ма? Ендеше сабақты бастайық 1,2,3. Сабағымыздың тақырыбы:Электроскоп не үшін қажет? Оқушыларды сабақтың мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.TIMSS тапсырмаларын орындайтындарында ескертемін. Ал BilimClassм оқу платформасы, TwiqBilim-сервисіндегі бейне сабақты көрсетемін. Кейбір денелерде электрлену қасиетке ие.Үйкелу арқылы кейбір денені электрлендіруге болады.Ал электрлену екі түрі бар оларды заряд деп атаймыз және оң зарядты«+», теріс зарядты «-» таңбасымен белгіленеді . Зарядтар бірдей болса,«аттас» заярядтар, егер әртүрлі болса «әр аттас» заряд деп атайды. BilimClass-BilimLand сервисіне өтейік өздерің білесіңдер біз осы сервис арқылы TIMSS тапсырмаларын орындап жүрміз. ЖЖ.«Ойлан, жұптас , бөліс» Оқушыларға қималар беріледі зарядтың атауын айтады. Балалар сонымен, оң және теріс зарядтар туралы білдік пе? Негеш бізге сол ойын- сауықтан шарлар беріп жіберіпті. Ал көрейік, неге Негештің шашы көтерілді? Менің де Негештің ойын сауығына барғымыз келіп кеткен сияқты. Олай болса “Әр аттас, аттас” сергіту сәтін өткізейік. Кейде дененің зарядталғанын байқау мүмкін емес.Осы зарядтардың бар не жоқ екенін электроскоп деген құралмен анықтауға болады. Электроскопты көрсетемін. “D-id” платформасы арқылы электрөткізгіштік құбылысты ашқан ғалыммен танысады. Ф-С.ТЖ. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. “Зерттеушімін ” әдісі.Зерттеу алаңында электроскоп модельін жасау тапсырылады.Топ басшысын анықтау. Осы тұста түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу нәтижесі бөліміне өтіп , жауабын таңдаған формада ұсынады. Жеке жұмыс(Ж.Ж) Socrative платформасы кюар коды арқылы білім жетістігіне бағытталған TIMSS тапсырмасын орындату . |
Сыныпқа қорапша келеді. Ішінде хаты, сонымен қатар шар болады. Хатты алып , балаларға оқимын. Сабақ парақшаларын таратамын және парақшадағы дұрыс жауаптар Негешке жіберетінімді айтамын. Тірек сөздерді оқимын, тірек сөздер арқылы сабақтың тақырыбын ашамын. Бейне сабақ көрсетіледі. Тақтаға зарядтар белгісі жазылған қималарды көрсете отырып, заряд түрлеріне мысал келтіремін. Сабақ парақшасы №1 тапсырма.Заряд тардың белгіленуін орында. Оқушыларға қималарды бере отырып жұптасып жұмыс жасайды. Оқушыларға шарды бастарына үйкеп, шаш көтерілгеніне ойларын айтады Әуен ойнайды тоқтағанда аталған сан бойынша бірігеді ЖИ арқылы ғалыммен танысады. Топ басшысын сайлайды. Зерттеу алаңында электроскоп модельін жасап, түрлі материалдардың электрөткізгішті-гін зерттеу тапсырылады. Оқушыларға тақтада кюар код көрсетіледі , оқушылар смартфондары- мен Socrative платформасы арқылы TIMSS бойынша берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: 1.Зарядтардың белгіленуін орындайды 1б Дескриптор: 1. Зарядтың белгіленуін атайды.1б Би қимылда-рын жасайды Тамаша! Дескриптор: 1. Электрос коп модельін жасайды. 1б - Әр топ мүшесіне балл беріледі Дескриптор: 1-топ Түрлі материалдар-дың электрөт кізгіштігін зерттейді, дұрыс жауабын плакат арқылы көрсетеді 2б 2-топ Түрлі материалар-дың электрөткізгіштігін зерттейді, дұрыс жауабын үлгі арқылы көрсетеді 2б 3- топ. Түрлі материалдар-дың электрөт кізгіштігін зерттейді, дұрыс жауабын бейне-баян арқылы көрсетеді 2б -Әр топ мүшесіне балл беріледі Дескриптор: *Білім: 1-2 тапсырма дұрыс нұсқаны белгілейді. 2б *Қолдану: Дұрыс/ бұрыс нұсқаны таңдайды . 1б * Ойлау: Ойланып дұрыс жауабын жазады. 1б |
Қорап, шар , ашық хат. Сабақ парақша-сы https://youtu.be/axoIbWCP_QA?si=67bIWHRAn6E_wRjP Қималар Электрос-коп “D-id” ЖИ платформасы Шыны құты Жұқал-тыр қағаз (фольга) Қақпақ Сым Плакат Ұялы телефон, Лимон, картоп Socrative платформасы |
||
|
5мин |
IV.Сабақты қорытындылау: (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Оқушылардың білімін бағалау Кері байланыс:«Ми заряды»
Ендеше сабақ парақшаларымызды қорапқа салып Негешке жіберейік. Үйге тапсырма : 20-21 бет оқу. 21 бет ойлан тапсырмасы Рефлексия: «Дауыс бер» https://www.menti.com/aljwfuu7atn4 платформасы
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Рефлексия: «Дауыс бер» Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Сабақ парақшаларыңнан 10-9б , 8-7балл алаған оқушының хатын ғана Негешке беремін 6-5балл тенксеріске алып қаламын Оқушыларды атап балдарын жиынтығын BilimClass-қа қою |
Сабақ парақшалары |
||
Сабақ парақшасы.
Оқушының аты-жөні:_________________________
№1 тапсырма. Зарядтардың белгіленуін орында.

Дескриптор:
1.Зарядтардың белгіленуін орындайды 1б
ЖЖ.«Ойлан, жұптас , бөліс»
Дескриптор:
1.Зарядтың белгіленуін атайды.---1б
ТЖ.Зерттеу алаңында электроскоп модельін жасап, түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу тапсырылады.
Дескриптор:
1. Электроскоп модельін жасайды.---1б
Дескриптор:
1. Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттейді ,дұрыс жауабын белгілейді ---2б
Кюар коды арқылы TIMSS
тапсырмасын орындау---5б

РЕФЛЕКСИЯ
Жалпы балл:





Үйге тапсырма :
20-21 бет оқу.
21 бет ойлан тапсырмасы.
Сабақтың мақсаты:
-Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттейді;
-Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады;

І- топ


ІІ- топ

+
+
=
+
=
ІІІ- топ




![]()



![]()
![]()


![]()
![]()

«Жедел хат » әдісі .Балалар бізге Негеш хат жіберіпті Негеш ойын -сауық кезінде қызық құбылысты байқапты.Достар , мен досымның туған күнінде жүргенімде шармен көп ойнадым.Шарды қолыма үйкеп ұрдым, басыммен де көп рет үйкеп ұрдым . Бір кезде шашым шарға жабыса көтерілді. Бұл не деп ойлайсыңдар?Неліктен кейбір шарлар бір- біріне тартылады, кейбірі тебіледі?
Олай болса Негешке бүгінгі сабағымызда хатына барынша дұрыс жауап беруге бар күшімізді салайық.Сабақ парақшаларын табыстайын сендер жақсылап орындаңдар кімнің жауабы әрі балы көп сол балалардың ғана хатын Негешке жіберетін боламын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Электроскоп не үшін қажет?
Ашық сабақ: Электроскоп не үшін қажет?
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Ынтымақ ауылындағы
№30 орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулимбетова М.Т |
|||||
|
Күні: |
04.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
Электроскоп не үшін қажет? |
|||||
|
Оқу бағдарласамына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.5.1 Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу; 4.1.2.2 Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттейді; -Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Көңіл -күйді көтеру үлкен өнер .Ия балалар. -Кәнекей балалар көқіл-күйлерің қалай? Керемет!(Қолдарын көтереді) - Сабаққа дайындықтарың қалай?Тамаша (алақандарын шапалақтайды) -Ендеше сабағымызды бастайық.О-О-О (бас бармақтарын көрсетеді) |
Оқушылар жауап бере отырып , қимыл-қозғалыс жасайды. |
Керемет! |
|
||
|
3 минут |
II. Үй тапсырмасын тексеру Еске түсірейік? «Серпілген сауалдар» әдісі. 1.Ауа жылуды қалай өткізді? Нашар 2.Суықтан немесе ыстықтан жақсы қорғайтын зат – май 3.Жылуды ең жақсы өткізеді платина, мыс, алтын. 4.Металдардан да жылуөткізгіштігі жоғары зат ол- алмаз |
Сұрақтарға жедел жауап береді .Өз ойларын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
Жаңа сабақ 10 мин Сабақтың ортасы 15 мин Сергіту сәті Бекіту 10 мин |
III. Жаңа тақырып. «Жедел хат » әдісі .Балалар бізге Негеш хат жіберіпті .Негеш ойын -сауық кезінде қызық құбылысты байқапты. Достар , мен досымның туған күнінде жүргенімде шармен көп ойнадым. Шарды қолыма үйкеп ұрдым, басыммен де көп рет үйкеп ұрдым . Бір кезде шашым шарға жабыса көтерілді. Бұл не деп ойлайсыңдар?Неліктен кейбір шарлар бір- біріне тартылады, кейбірі тебіледі? Олай болса Негешке бүгінгі сабағымызда хатына барынша дұрыс жауап беруге бар күшімізді салайық.Сабақ парақшаларын таратайын сендер жақсылап орындаңдар кімнің жауабы, әрі балы көп сол балалардың ғана хатын Негешке жіберетін боламын. Тірек сөздер: Заряд Электрөткізгіштік Электроскоп Ал ,балалар сендерге тірек сөздер қызықты болып отыр ма? Ендеше сабақты бастайық 1,2,3. Сабағымыздың тақырыбы:Электроскоп не үшін қажет? Оқушыларды сабақтың мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.TIMSS тапсырмаларын орындайтындарында ескертемін. Ал BilimClassм оқу платформасы, TwiqBilim-сервисіндегі бейне сабақты көрсетемін. Кейбір денелерде электрлену қасиетке ие.Үйкелу арқылы кейбір денені электрлендіруге болады.Ал электрлену екі түрі бар оларды заряд деп атаймыз және оң зарядты«+», теріс зарядты «-» таңбасымен белгіленеді . Зарядтар бірдей болса,«аттас» заярядтар, егер әртүрлі болса «әр аттас» заряд деп атайды. BilimClass-BilimLand сервисіне өтейік өздерің білесіңдер біз осы сервис арқылы TIMSS тапсырмаларын орындап жүрміз. ЖЖ.«Ойлан, жұптас , бөліс» Оқушыларға қималар беріледі зарядтың атауын айтады. Балалар сонымен, оң және теріс зарядтар туралы білдік пе? Негеш бізге сол ойын- сауықтан шарлар беріп жіберіпті. Ал көрейік, неге Негештің шашы көтерілді? Менің де Негештің ойын сауығына барғымыз келіп кеткен сияқты. Олай болса “Әр аттас, аттас” сергіту сәтін өткізейік. Кейде дененің зарядталғанын байқау мүмкін емес.Осы зарядтардың бар не жоқ екенін электроскоп деген құралмен анықтауға болады. Электроскопты көрсетемін. “D-id” платформасы арқылы электрөткізгіштік құбылысты ашқан ғалыммен танысады. Ф-С.ТЖ. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. “Зерттеушімін ” әдісі.Зерттеу алаңында электроскоп модельін жасау тапсырылады.Топ басшысын анықтау. Осы тұста түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу нәтижесі бөліміне өтіп , жауабын таңдаған формада ұсынады. Жеке жұмыс(Ж.Ж) Socrative платформасы кюар коды арқылы білім жетістігіне бағытталған TIMSS тапсырмасын орындату . |
Сыныпқа қорапша келеді. Ішінде хаты, сонымен қатар шар болады. Хатты алып , балаларға оқимын. Сабақ парақшаларын таратамын және парақшадағы дұрыс жауаптар Негешке жіберетінімді айтамын. Тірек сөздерді оқимын, тірек сөздер арқылы сабақтың тақырыбын ашамын. Бейне сабақ көрсетіледі. Тақтаға зарядтар белгісі жазылған қималарды көрсете отырып, заряд түрлеріне мысал келтіремін. Сабақ парақшасы №1 тапсырма.Заряд тардың белгіленуін орында. Оқушыларға қималарды бере отырып жұптасып жұмыс жасайды. Оқушыларға шарды бастарына үйкеп, шаш көтерілгеніне ойларын айтады Әуен ойнайды тоқтағанда аталған сан бойынша бірігеді ЖИ арқылы ғалыммен танысады. Топ басшысын сайлайды. Зерттеу алаңында электроскоп модельін жасап, түрлі материалдардың электрөткізгішті-гін зерттеу тапсырылады. Оқушыларға тақтада кюар код көрсетіледі , оқушылар смартфондары- мен Socrative платформасы арқылы TIMSS бойынша берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор: 1.Зарядтардың белгіленуін орындайды 1б Дескриптор: 1. Зарядтың белгіленуін атайды.1б Би қимылда-рын жасайды Тамаша! Дескриптор: 1. Электрос коп модельін жасайды. 1б - Әр топ мүшесіне балл беріледі Дескриптор: 1-топ Түрлі материалдар-дың электрөт кізгіштігін зерттейді, дұрыс жауабын плакат арқылы көрсетеді 2б 2-топ Түрлі материалар-дың электрөткізгіштігін зерттейді, дұрыс жауабын үлгі арқылы көрсетеді 2б 3- топ. Түрлі материалдар-дың электрөт кізгіштігін зерттейді, дұрыс жауабын бейне-баян арқылы көрсетеді 2б -Әр топ мүшесіне балл беріледі Дескриптор: *Білім: 1-2 тапсырма дұрыс нұсқаны белгілейді. 2б *Қолдану: Дұрыс/ бұрыс нұсқаны таңдайды . 1б * Ойлау: Ойланып дұрыс жауабын жазады. 1б |
Қорап, шар , ашық хат. Сабақ парақша-сы https://youtu.be/axoIbWCP_QA?si=67bIWHRAn6E_wRjP Қималар Электрос-коп “D-id” ЖИ платформасы Шыны құты Жұқал-тыр қағаз (фольга) Қақпақ Сым Плакат Ұялы телефон, Лимон, картоп Socrative платформасы |
||
|
5мин |
IV.Сабақты қорытындылау: (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Оқушылардың білімін бағалау Кері байланыс:«Ми заряды»
Ендеше сабақ парақшаларымызды қорапқа салып Негешке жіберейік. Үйге тапсырма : 20-21 бет оқу. 21 бет ойлан тапсырмасы Рефлексия: «Дауыс бер» https://www.menti.com/aljwfuu7atn4 платформасы
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. |
Рефлексия: «Дауыс бер» Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Сабақ парақшаларыңнан 10-9б , 8-7балл алаған оқушының хатын ғана Негешке беремін 6-5балл тенксеріске алып қаламын Оқушыларды атап балдарын жиынтығын BilimClass-қа қою |
Сабақ парақшалары |
||
Сабақ парақшасы.
Оқушының аты-жөні:_________________________
№1 тапсырма. Зарядтардың белгіленуін орында.

Дескриптор:
1.Зарядтардың белгіленуін орындайды 1б
ЖЖ.«Ойлан, жұптас , бөліс»
Дескриптор:
1.Зарядтың белгіленуін атайды.---1б
ТЖ.Зерттеу алаңында электроскоп модельін жасап, түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу тапсырылады.
Дескриптор:
1. Электроскоп модельін жасайды.---1б
Дескриптор:
1. Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттейді ,дұрыс жауабын белгілейді ---2б
Кюар коды арқылы TIMSS
тапсырмасын орындау---5б

РЕФЛЕКСИЯ
Жалпы балл:





Үйге тапсырма :
20-21 бет оқу.
21 бет ойлан тапсырмасы.
Сабақтың мақсаты:
-Түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттейді;
-Алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады;

І- топ


ІІ- топ

+
+
=
+
=
ІІІ- топ




![]()



![]()
![]()


![]()
![]()

«Жедел хат » әдісі .Балалар бізге Негеш хат жіберіпті Негеш ойын -сауық кезінде қызық құбылысты байқапты.Достар , мен досымның туған күнінде жүргенімде шармен көп ойнадым.Шарды қолыма үйкеп ұрдым, басыммен де көп рет үйкеп ұрдым . Бір кезде шашым шарға жабыса көтерілді. Бұл не деп ойлайсыңдар?Неліктен кейбір шарлар бір- біріне тартылады, кейбірі тебіледі?
Олай болса Негешке бүгінгі сабағымызда хатына барынша дұрыс жауап беруге бар күшімізді салайық.Сабақ парақшаларын табыстайын сендер жақсылап орындаңдар кімнің жауабы әрі балы көп сол балалардың ғана хатын Негешке жіберетін боламын.
шағым қалдыра аласыз














