|
Білім беру ұйымының атауы |
Айшабибі орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жанбаева Ж.К. |
|||||
|
Күні: |
20.01.2026 |
|||||
|
Сынып: |
2 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.1. Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту амалымен танысады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ
Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Әділ заң - аспан тірегі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақты қорыту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Umaigra.com платформасы «Футбол» ойыны Өткен тарау бойынша сұрақтарға жауап берe. 1.Үшбұрыштың 4 қабырғасы бар 2.Шаршының 4 бұрышы 3.Нүкте фигураға жатпайды 4.«Қосылғыш,қосылғыш,қосындының мәні» қосындының компоненттері болып табылады
ЕБҚ оқушыға тапсырма. Мұғалімнің көмегімен «Футбол» ойынына қатысады. Жаңа тақырып 1-тапсырма Практикалық жаттығу «Жиындардың бірігуі» Көбейту амалының мән-мағынасын бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде ашу және сәйкес терминдерді енгізу. 2 элементтен тұратын төрт жиынды біріктіреді. Берілген нұсқаулық негізінде жиындарды біріктіреді. •2 дөңгелекті үстелдің ортасына қарай қояды; •қалған фигураларды осылайша екі-екіден қоюды әрі қарай жалғастырады. –Екі-екіден сен неше рет қойдың? –Жоғарыда орындаған әрекеттеріңді санды өрнек түрінде жазып көреді: 2 + 2 + 2 + 2. Төрт тең жиынның бірігуін білдіретін санды өрнек жазып, мәнін табады: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Осы жиынның бірігуінде неше элемент бар екенін атайды. Бірдей қосылғыштардың: 2 + 2 + 2 + 2 қосындысын құрады және қосынды мәнін 2-ден үстемелеп қосу тәсілімен табады. Қосындыны және оның мәнін зерттейді: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Қосылғыш 2 саны мұнда 4 рет қайталанған және қосынды мәні 8-ге тең. Демек, 8 шығу үшін 2-ден 4 рет болуы керек. Бірдей қосылғыштарды қосуды басқа амалмен – көбейтумен алмастыруға болады: 2 ∙ 4 = 8. Мұндағы нүкте («∙») – көбейту таңбасы; 2 ∙ 4 жазуы – бұл көбейтінді деп аталатын өрнек; 2 және 4 сандары – көбейткіштер; 8 – көбейтіндінің мәні. 2 ∙ 4 = 8 жазуын былайша оқиды: «2 және 4 сандарының көбейтіндісінің мәні 8-ге тең немесе 2-ден 4 рет алғанда 8 шығады немесе 2-ні 4-ке көбейткенде 8 болады». ЖИ мен түсіндіріледі. Мұғалім қосымша тағы жаңа сабақты түсіндіреді.
2-тапсырма. Зерттеу. ТЖ Әр жиын элементтерін атайды, әр сызба бойынша санды өрнек құрады, 3 + 3 + 3 және 4 + 4 + 4 өрнектері тең жиындардың қайсысының бірігуіне сәйкес екенін анықтайды. Сонымен қатар әр өрнектегі сан мен қосындылардың мәні нені білдіретінін анықтайды. Бірінші сурет бойынша қосу амалымен (3 + 3 + 3 = 9), соңынан көбейту амалымен (3 • 3 = 9) теңдіктер құрады. Екінші сурет бойынша қосу амалымен (4 + 4 + 4 = 12), соңынан көбейту амалымен (4 • 3 = 12) теңдіктер құрады. 3-тапсырма.ҰЖ. Lumio.com платформасы. «Бос орынды толықтыр» ойыны 3-тапсырма Бос торкөздерге тиісті сандарды қой. 5+5+5+5+5=25тг 5*5=25тг 100+100+100=300тг 100*3=300тг
ЕБҚ оқушыға тапсырма. Платформада «Бос орынды» толтыр ойынын қатысады..
4-тапсырма.ҰЖ Есепті шығар. Шарты: Сөре-3 Әр сөреде- 4д Барлығы-? д Шешуі: 4 + 4 + 4 = 12 3 • 4 = 12. Жауабы. Барлығы 12 доп. 6-тапсырма. Азайту амалымен шығарылатын теңдеулерді шығар. Теңдеуді шеш 1-нұсқа 2-топ Х+14=26 57-х=47 Х=26-14 х=57-47 Х=12 х=10 Қ 8-тапсырма. Шығармашылық «Ойлан, тап!» ойыны Бірліктерін қосқанда 10, ал ондықтарын қосқанда әртүрлі бір таңбалы сан шығатындай екі таңбалы сандардың үш қосындысын жазады. Олардың мәндерін жазады, қосуды азайтумен тексереді. Үй тапсырмасы 7-тапсырма Өрнек құр және оның мәнін тап. Кері байланыс
|
Өткенді пысықтайды, сұрақтарға жауап береді ЕБҚ оқушы мұғалімнің көмегімен платформамен жұмыс жасайды Оқушылар мұғалімнің көмегімен тәжірибе жасайды, «Көбейту» терминімен және көбейту амалының таңбасымен танысады. Тапсырманы орындайды Оқушылар топпен окулықта берілген сызбаны зерттей- ді, ықшамдап жазады 3+ 3 + 3 = 9 3 • 3= 9. 4 + 4 + 4 = 12 4 • 3= 12. Интербелсенді тақтамен бос торкөздерге тиісті сандарды қояды ЕБҚ оқушы мұғалімнің көмегімен платформамен жұмыс жасайды Оқушылар экранға қарап қимылды қайталайды Ұжымдық жұмыс жасайды. Мұғалімнің көмегімен есепті талдайды, шығарады. Теңдеу шешеді Оқушылар берілген тапсырманы деңгейлеріне қарай орындайды ЕБҚ оқушы 1-тапсырманы орындайды Өрнек құрады Мысалы,11 + 29, 32 + 48, 75 + 15. 11 + 29 = 40 тексеру: 40 – 11 = 29; 40 – 29 = 11. 32 + 48 = 80 тексеру: 80 – 32 = 48; 80 – 48 = 32. тексеру: 70 – 44 = 26; 70 – 26 = 44. Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: -Сұраққа толық дұрыс жауап береді ҚБ: «Алтын доп»
Дескриптор: -геометрия- лық фигура- ларды ұқсас -тығына қарай 4 жиынға бөледі; -жиындарды санды өрнек түрінде жазады; -мәнін табады; ҚБ: «Алтын доп»
Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: -сызба бойын ша қосынды құрады; -өрнектегі санның неше рет қайтала- нып тұрғанын айтады; -қосындыны көбейтумен алмасытрады. ҚБ: «Алтын доп»
Дескриптор: -қосындының мәнін табады; -көбейтумен алмасытыра ды. Қ ҚБ:Мақтау, мадақтау Дескриптор: -есептің қыс қаша шартын құрады,сұра ғын жазады, - екі тәсілмен шығарады; -жауабын жазады. ҚБ: «Алтын доп»
Дескриптор: -белгісіз ком- панентті табу үшін амалды дұрыс таңдай- ды; -түбірін есеп теп шығара- ды ; -белгісіз ком- паненттің ор нына түбірді қойып тексереді Қ Дескриптор: -берілген нұсқаулық бойынша екі таңбалы сандар жазады; -мәндерін тексереді ҚБ:Мақтау, мадақтау |
Суреттер Слайд Kimi.com Алтын доп қиындысы Оқулық Қағаздан қиып дайындалған фигуралар
Интербелсендітақта Алтын доп қиындысы
Оқулық Жұмыс дәптері
Слайд Kimi.com
Постер, қаламсап. Алтын доп қиындысы Слайд Kimi.com Суреттер интербелсенді тақта https://lum.io/student/assign/5d750b23-a944-409b-96ec-6c314aa1b82d Доптар Интербелсенді тақта
Слайд Kimi.com Тақта,бор Алтын доп қиындысы Слайд Kimi.com Тақта,бор Алтын доп қиындысы Жұмыс дәптері Слайд Kimi.com Тақта,бор Алтын доп қиындысы Жұмыс дәптері Кері байланыс парағы
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту
Ашық сабақ. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту
|
Білім беру ұйымының атауы |
Айшабибі орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жанбаева Ж.К. |
|||||
|
Күні: |
20.01.2026 |
|||||
|
Сынып: |
2 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.1. Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту амалымен танысады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ
Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Әділ заң - аспан тірегі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақты қорыту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Umaigra.com платформасы «Футбол» ойыны Өткен тарау бойынша сұрақтарға жауап берe. 1.Үшбұрыштың 4 қабырғасы бар 2.Шаршының 4 бұрышы 3.Нүкте фигураға жатпайды 4.«Қосылғыш,қосылғыш,қосындының мәні» қосындының компоненттері болып табылады
ЕБҚ оқушыға тапсырма. Мұғалімнің көмегімен «Футбол» ойынына қатысады. Жаңа тақырып 1-тапсырма Практикалық жаттығу «Жиындардың бірігуі» Көбейту амалының мән-мағынасын бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде ашу және сәйкес терминдерді енгізу. 2 элементтен тұратын төрт жиынды біріктіреді. Берілген нұсқаулық негізінде жиындарды біріктіреді. •2 дөңгелекті үстелдің ортасына қарай қояды; •қалған фигураларды осылайша екі-екіден қоюды әрі қарай жалғастырады. –Екі-екіден сен неше рет қойдың? –Жоғарыда орындаған әрекеттеріңді санды өрнек түрінде жазып көреді: 2 + 2 + 2 + 2. Төрт тең жиынның бірігуін білдіретін санды өрнек жазып, мәнін табады: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Осы жиынның бірігуінде неше элемент бар екенін атайды. Бірдей қосылғыштардың: 2 + 2 + 2 + 2 қосындысын құрады және қосынды мәнін 2-ден үстемелеп қосу тәсілімен табады. Қосындыны және оның мәнін зерттейді: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Қосылғыш 2 саны мұнда 4 рет қайталанған және қосынды мәні 8-ге тең. Демек, 8 шығу үшін 2-ден 4 рет болуы керек. Бірдей қосылғыштарды қосуды басқа амалмен – көбейтумен алмастыруға болады: 2 ∙ 4 = 8. Мұндағы нүкте («∙») – көбейту таңбасы; 2 ∙ 4 жазуы – бұл көбейтінді деп аталатын өрнек; 2 және 4 сандары – көбейткіштер; 8 – көбейтіндінің мәні. 2 ∙ 4 = 8 жазуын былайша оқиды: «2 және 4 сандарының көбейтіндісінің мәні 8-ге тең немесе 2-ден 4 рет алғанда 8 шығады немесе 2-ні 4-ке көбейткенде 8 болады». ЖИ мен түсіндіріледі. Мұғалім қосымша тағы жаңа сабақты түсіндіреді.
2-тапсырма. Зерттеу. ТЖ Әр жиын элементтерін атайды, әр сызба бойынша санды өрнек құрады, 3 + 3 + 3 және 4 + 4 + 4 өрнектері тең жиындардың қайсысының бірігуіне сәйкес екенін анықтайды. Сонымен қатар әр өрнектегі сан мен қосындылардың мәні нені білдіретінін анықтайды. Бірінші сурет бойынша қосу амалымен (3 + 3 + 3 = 9), соңынан көбейту амалымен (3 • 3 = 9) теңдіктер құрады. Екінші сурет бойынша қосу амалымен (4 + 4 + 4 = 12), соңынан көбейту амалымен (4 • 3 = 12) теңдіктер құрады. 3-тапсырма.ҰЖ. Lumio.com платформасы. «Бос орынды толықтыр» ойыны 3-тапсырма Бос торкөздерге тиісті сандарды қой. 5+5+5+5+5=25тг 5*5=25тг 100+100+100=300тг 100*3=300тг
ЕБҚ оқушыға тапсырма. Платформада «Бос орынды» толтыр ойынын қатысады..
4-тапсырма.ҰЖ Есепті шығар. Шарты: Сөре-3 Әр сөреде- 4д Барлығы-? д Шешуі: 4 + 4 + 4 = 12 3 • 4 = 12. Жауабы. Барлығы 12 доп. 6-тапсырма. Азайту амалымен шығарылатын теңдеулерді шығар. Теңдеуді шеш 1-нұсқа 2-топ Х+14=26 57-х=47 Х=26-14 х=57-47 Х=12 х=10 Қ 8-тапсырма. Шығармашылық «Ойлан, тап!» ойыны Бірліктерін қосқанда 10, ал ондықтарын қосқанда әртүрлі бір таңбалы сан шығатындай екі таңбалы сандардың үш қосындысын жазады. Олардың мәндерін жазады, қосуды азайтумен тексереді. Үй тапсырмасы 7-тапсырма Өрнек құр және оның мәнін тап. Кері байланыс
|
Өткенді пысықтайды, сұрақтарға жауап береді ЕБҚ оқушы мұғалімнің көмегімен платформамен жұмыс жасайды Оқушылар мұғалімнің көмегімен тәжірибе жасайды, «Көбейту» терминімен және көбейту амалының таңбасымен танысады. Тапсырманы орындайды Оқушылар топпен окулықта берілген сызбаны зерттей- ді, ықшамдап жазады 3+ 3 + 3 = 9 3 • 3= 9. 4 + 4 + 4 = 12 4 • 3= 12. Интербелсенді тақтамен бос торкөздерге тиісті сандарды қояды ЕБҚ оқушы мұғалімнің көмегімен платформамен жұмыс жасайды Оқушылар экранға қарап қимылды қайталайды Ұжымдық жұмыс жасайды. Мұғалімнің көмегімен есепті талдайды, шығарады. Теңдеу шешеді Оқушылар берілген тапсырманы деңгейлеріне қарай орындайды ЕБҚ оқушы 1-тапсырманы орындайды Өрнек құрады Мысалы,11 + 29, 32 + 48, 75 + 15. 11 + 29 = 40 тексеру: 40 – 11 = 29; 40 – 29 = 11. 32 + 48 = 80 тексеру: 80 – 32 = 48; 80 – 48 = 32. тексеру: 70 – 44 = 26; 70 – 26 = 44. Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: -Сұраққа толық дұрыс жауап береді ҚБ: «Алтын доп»
Дескриптор: -геометрия- лық фигура- ларды ұқсас -тығына қарай 4 жиынға бөледі; -жиындарды санды өрнек түрінде жазады; -мәнін табады; ҚБ: «Алтын доп»
Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: -сызба бойын ша қосынды құрады; -өрнектегі санның неше рет қайтала- нып тұрғанын айтады; -қосындыны көбейтумен алмасытрады. ҚБ: «Алтын доп»
Дескриптор: -қосындының мәнін табады; -көбейтумен алмасытыра ды. Қ ҚБ:Мақтау, мадақтау Дескриптор: -есептің қыс қаша шартын құрады,сұра ғын жазады, - екі тәсілмен шығарады; -жауабын жазады. ҚБ: «Алтын доп»
Дескриптор: -белгісіз ком- панентті табу үшін амалды дұрыс таңдай- ды; -түбірін есеп теп шығара- ды ; -белгісіз ком- паненттің ор нына түбірді қойып тексереді Қ Дескриптор: -берілген нұсқаулық бойынша екі таңбалы сандар жазады; -мәндерін тексереді ҚБ:Мақтау, мадақтау |
Суреттер Слайд Kimi.com Алтын доп қиындысы Оқулық Қағаздан қиып дайындалған фигуралар
Интербелсендітақта Алтын доп қиындысы
Оқулық Жұмыс дәптері
Слайд Kimi.com
Постер, қаламсап. Алтын доп қиындысы Слайд Kimi.com Суреттер интербелсенді тақта https://lum.io/student/assign/5d750b23-a944-409b-96ec-6c314aa1b82d Доптар Интербелсенді тақта
Слайд Kimi.com Тақта,бор Алтын доп қиындысы Слайд Kimi.com Тақта,бор Алтын доп қиындысы Жұмыс дәптері Слайд Kimi.com Тақта,бор Алтын доп қиындысы Жұмыс дәптері Кері байланыс парағы
|
||
шағым қалдыра аласыз





Б тапсырмасы бойынша
сабақты бекіту .ЕБҚ оқушыға 1-тапсырманы ғана
орындайды.



















