жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы 9 сынып
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі:
Ұзақ мерзімді сабақ жоспарының тарауы: Сақталу заңдары |
Облысы: Алматы Ауданы: Қарасай Мектеп: «С.Керімбеков атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күн: 30 .11 2017ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысқан оқушы: Қатыспаған оқушы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Энергия. Энергияның сақталу және айналу заңы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
Энергияның бір түрден екінші түрге айналуын түсіндіру және мысалдар келтіру арқылы механикалық энергияның сақталу заңын білу және пайдалану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
4 Энергияның формуласына күрделі есептерді шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Механикалық жұмыстың энергия өзгерісіне түрленетін мысалдарды өмірден келтіреді. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Механикалық жұмыс, энергия, күш, жүрілген жол Үш тілдегі
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Қай кезде дене механикалық жұмыс жасамайды, егер.... Қай кезде дене механикалық жұмыс жасайды, егер..... Механикалық жұмыстың формуласы..........тең. Механикалық жұмыс пен энергияны байланыстыратын формуласы................тең. Жұмыс пен энергияны өзара байланыстыратын мысалдар....... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды баулу |
Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Есептерді шығаруда математика пәнімен байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Импульстің сақталу заңы. Реактивті қозғалыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1мин
5мин
3мин
Сабақтың ортасы
6 мин
4 мин
5мин
9мин
5 мин
1мин
1мин
4 мин |
Ұйымдастыру: Ынтымақтастықты қалыптастыру: «Шаттық шеңбер». Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.
Ширату жаттығуы Білім дағдысы: Білу Белсенді оқыту әдісі: «3D» әдісі Тапсырма (G):Оқушылар физикалық шамалар бойынша топқа бөлінеді Бейнефильм көру арқылы сабақтың тақырыбын ашады
Білім дағдысы: түсіну Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл» Тапсырма: (W)Бейнефильмде зымыранның ұшуы көрсетілген.Проблемалық сұрақ туғызу. 1) Ракета қандай отын есебінен ұшады деп ойлайсыз? 2) Отын энергиясы қандай энергия түріне айналатынын білесіз бе? 3) Бүгінгі сабақ қандай физикалық шамаларға байланысты өтіледі деп ойлайсыз? Мұғалім: Дұрыс, бүгінгі сабақ энергия жөнінде болмақ! Олай болса,оқушылар жұппен бірлесе оқулықпен жұмыс жасау арқылы № 3кестені толтырады.
Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту
Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту әдісі: «Түйінді байланысын тап!» Тапсырма:(G)Мына берілген суреттердің ортақ байланыстарын атаңдар.
Мына берілген суреттерде ортақ қандай іс-қимыл байланыстырып тұр.
Керібайланыс: «Формулалар әлемі» (G)
Білім дағдысы:Қолдану Белсенді оқыту әдісі:«Ментальды карта» Тапсырма: (G)Механикалық жұмыстың формуласын энергияның формуласымен байланыстыру
А=
F∙S=
mg ∆h = mg (
А
Керібайланыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» Білім дағдысы:қолдану Белсенді оқыту әдісі: «Уақыт тізбегі Тапсырма: (І)Жеңілден күрделіге қарай есептерді шығарады
Кері байланыс :«Ойлан, жұптас, бөліс»
Білім дағдысы:қолдану Белсенді оқыту әдісі: «Семантикалық картамен жұмыс» (І)
Керібайланыс: Өзін-өзі бағалау «Бес саусақ» Оқушылар жоғары қаратып бір-біріне жауап парақтарын көтеріп көрсетеді. «Зикзак» суреті шығу керек. Өз-өздерін саусақпен бағалайды.
SWOT-талдау Кері байланыс « Ой түйіндеу»
Үй жұмысы: «Еркін тақырып» 1) Эссе «Энергия әлемі» 2) Сурет салу 3) Өлең жолдарын шығару 4) Реферат «Желқондырғы» 5) Есеп шығару №452, 453 жеңіл есептер
Бағалау: «Өзін-өзі бағалау
ашады. 1) Импульстің түрлері, анықтамасы, формуласы, өлшем бірлігін қандай? 2) Импульстің түрлерін өзара байланыстыратын формуланы қорытып шығар. 3) Өмірден күш импульсіне мысалдаркелтіріңдер. 4) Дене импульсіне өмірден қандай мысалдар жатады? 5) Ракетаның құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсіндір. 6) Импульстің сақталу заңының тұжырымдамасын айт. Керібайланыс: «Үлкен ағаның сұхбаты»
Көпірше Білім дағдысы: түсіну Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл» Тапсырма: (W)Бейнефильмде зымыранның ұшуы көрсетілген.Проблемалық сұрақ туғызу. 1) Ракета қандай отын есебінен ұшады деп ойлайсыз? 2) Отын энергиясы қандай энергия түріне айналатынын білесіз бе? 3) Бүгінгі сабақ қандай физикалық шамаларға байланысты өтіледі деп ойлайсыз? Мұғалім: Дұрыс, бүгінгі сабақ энергия жөнінде болмақ! Олай болса,оқушылар жұппен бірлесе оқулықпен жұмыс жасау арқылы кестені толтырады.
|
Физикалық шамалар жазылған түсті фигуралар.
«Bilimland»сайтынан бейнефильм
Оқулық Жабық сұрақтар
Оқулық 96 бет
Үлестірмелі парақшалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
6 мин
4 мин
5 мин
9 мин
4 мин |
Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту
Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту әдісі: «Түйінді байланысын тап!» Тапсырма:(G)Мына берілген суреттердің ортақ байланыстарын атаңдар.
Мына берілген суреттерде ортақ қандай іс-қимыл байланыстырып тұр.
Білім дағдысы: Қолдану Белсенді оқыту әдісі:«Ойлан, тап» Тапсырма:(J) Оқулықты пайдаланып кестені толтырады.
Мына берілген суреттерде ортақ қандай іс-қимыл байланыстырып тұр.
1- топ:
2-топ:
3- топ:
4-топ:
Керібайланыс: «Ойлан, жұптас, бөліс»
Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту әдісі: «Түйінді байланысын тап!» Тапсырма:(G)Мына берілген суреттердің ортақ байланыстарын атаңдар.
Мына берілген суреттерде ортақ қандай іс-қимыл байланыстырып тұр.
Керібайланыс: «Формулалар әлемі» (G)
Білім дағдысы:Қолдану Белсенді оқыту әдісі:«Ментальды карта» Тапсырма: (G)Механикалық жұмыстың формуласын энергияның формуласымен байланыстыру
А=
F∙S=
mg ∆h = mg (
А
Керібайланыс: «Ойлан, жұптас, бөліс»
Білім дағдысы:қолдану Белсенді оқыту әдісі: «Уақыт тізбегі Тапсырма: (І)Жеңілден күрделіге қарай есептерді шығарады
Кері байланыс :«Ойлан, жұптас, бөліс»
Сергіту сәті: «Суреттермен жұмыс» Оқыту формасы (W) Оқушылар үш тілдегі терминдерді суреттер арқылы ажыратады, айтады, тыңдайды, жазады. Мысалы: Жүкті көтеріп бара жатқан адам, ракетаның отын энергиясы, жол жүріп бара жатқан машина, штанга көтеріп тұрған адам.
Керібайланыс Белсенді оқыту әдісі: «Жұмсақ ойыншық» Оқушылар үш тілдегі терминдерді «Жұмсақ ойыншық» арқылы меңгереді
|
Оқулықпен жұмыс Үлестірмелі парақшалар
Үлестірмелі парақшалар
Үлестірмелі парақшалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы
4 мин
2 мин
1 мин
1 мин |
Білім дағдысы:қолдану Белсенді оқыту әдісі: «Семантикалық картамен жұмыс» (І)
Керібайланыс: Өзін-өзі бағалау «Бес саусақ» Оқушылар жоғары қаратып бір-біріне жауап парақтарын көтеріп көрсетеді. «Зикзак» суреті шығу керек. Өз-өздерін саусақпен бағалайды.
Рефлексия: «Чемодан, еттартқыш, себет»
Үй жұмысы: «Еркін тақырып» 1) Эссе «Энергия әлемі» 2) Сурет салу 3) Өлең жолдарын шығару 4) Реферат «Желқондырғы» 5) Есеп шығару №452, 453 жеңіл есептер
Бағалау: «Өзін-өзі бағалау» |
Үлестірмелі парақшалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
Сабақ мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Қандай нәрсе табысты болды? 1. 2. Қандай нәрсе сабақты жақсарта алды? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|

