|
Сабақтың бөлімі |
XIII бөлім. Қоғам және Заң |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Е.Өтетілеуұлы «Ата Заң» өлеңі |
|
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|
|
Оқу мақсаты немесе оқыту нәтижелері |
1) Мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау. 2) Шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты «автордың ойын» бағалау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Өлеңді тыңдайды; Шығармада көтерілген жалпы адамзаттық мәселені айқындайды; Автордың көзқарасын негіздейтін аргументтерді талдайды; Шығармадағы астарлы ойды анықтайды; |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар: негізі мәліметтерді қорытады, синтездеу және жазу жұмыстарын жүргізеді. Терминология:сот ісі; біртұтастық, Сөз тіркестері:әділ жүргізу; Құқықтық заңдар |
|
|
Оқу - әдістемелік құралдар, әдебиеттер |
Оқулық - Г.Косымова, Ш.Ергожина, Е.Арын. Қазақ тілі. 10 сынып, 11 сынып Оқулық + CD. Мектеп, 2019 Тақырыпқа қатысты ғаламтор ресурстары, журнал мен газеттер |
|
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Дәрістер, практикалық сабақтар, дербек компьютер, оқу-әдістемелік құралдардың бағдарламалық қамсыздандыру |
|
|
Пәнаралықбайланыс |
Қазақстан тарихы, Адам. Қоғам. Құқық |
Сабақ барысы /
|
Запланированные этапы урока |
Оқытушының қызметі
|
Студенттердің қызметі
|
Күтілетін нәтиже |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі (3минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: -Сәлемдесу -студенттерді түгелдеу Сабаққа жағымды психологиялық ахуал Мен саған бүгінгі ашық сабақта ... тілеймін әдісімен бастаймыз. |
Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып, «мен саған бүгінгі ашық сабақта... тілеймін» әдісімен сабақты бастайды. |
Ассоциация арқылы сөздерді атайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Үй тапсырамасын тексеру кезеңі (7 минут) |
Викторина «ойын шоу» 1.М.Шаханов қай жылы дүниеге келген? А) 1942 ж. тамыздың 11; Б) 1942 ж. 2 шілдеде; В) 1941 ж. 2.Компьтер басты жарты адамдар өлеңінде нені баяндайды? А) адамдардың рухсыздануын;Б)өмір жайлы;В)сезім жайлы; 3.М.Шаханов «Компьютер басты жарты адамдар» өлеңі алғаш рет қай жерде оқылды: А) 1997 ж. Парижде; Б)Жапонияда; В) 1997ж. Ыстықкөлде |
Сабаққа дайындығын, өткен сабақтағы алған білімімен байланыстыра отырып үй тапсырмасын айтады |
Сұраққа тез әрі нақты жауап береді! |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық кезеңі (15 минут)
4. Тыңдалым
Хронологиялық кесте (10минут) |
Ой шықыру
-Берілгенсуреттердекімжәне не бейнеленген? -Бұлсуреттерді не байланыстырады ? -Қалайойлайсындар, бүгінсабақтыңтақырыбы мен мақсатықандайболады? -Дұрысайтасыңдар, балалар, бүгінгісабақтыңтақырыбы:Е.Өтетілеуұлы «Ата Заң» өлеңі. Сабақтың мақсаты: Мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты анықтап, негізгі ойға көзқарасыңызды білдіру; Құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын түсініп, жазуда орынды қолдану. Жаңа сөздер: Конституция - елдің негізгі заңы, ең жоғары күші бар нормативтік құжат; Азат- бостандық, еркіндік; Дербес- жеке дара,бөлек, тәуелсіз; Тұтастық - бүтіндік, бірлік; Ой түрткі сұрақтары: Еліміздің Ата-Заңы-Конституция туралы не білесіздер? «Заң –әрбір адамның сенімді қорғаны» деген пікірмен келісезідер ме?
Осы үш көркем әдебиет баспаларында жиырма жылдан астам уакыт жұмыс жасаған баспагердің көлынан жүздеген жинақтар мен жеке кітаптар редакцияланып, оқырман қауымға жетеді. Ақынның шығармашылығы бірыңғай балаларға арналғандықтан, оның редакторлық қызметі де жас оқырмандар үшін жазылған көркем әдебиетпен тікелей байланыста болады. Хронологиялық кесте толырамыз |
Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты жауабын көрсетеді. Берілген сұрақтар арқылы диалогке түседі.10 б |
Бағалау критерилері 1. Тақырыпты өздігінен тауып, шешім шығара білуі. 2.Тапсырмалардың шартын талдай алуы (Берілгені, табу керек, шешуі, жауабы деген этаптарын толық анықтай алуы) 3.Амалдарды орындау реті және орындалуын білуі 4.Жеке тапсырмаларды орындауы 5.Топ жұмысына белсене араласуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәтті/Физминутка (5 мин) |
Дене жаттығуларын жасау. Физикалық және моральдық сергіту сәтін ұйымдастыру. «10 сұрақ әдісі» |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5. Жаңа материал (10 минут) |
Бейнематериал . Бейнематериалды көріп негізгі ақпаратты анықтаймыз. 1.Конституция сөзі латын тілінен аударғанда «құрылым» деген мағынаны береді. 2.Дала демократиясын қалыптастырған қазақ қоғамы ежелден адам бостандығына ерекше көңіл бөлген. 3. Барлығы еліміздің негізгі заңының рухы мен маңызын терең түсініп, қалыптасу тарихын білу керек. 4. Құқықтық мемлекет құру жолында еліміз басқа мемлекеттердің тәжірибесін ескере отырып, қазақстандық бағытты таңдады. 5. Құжатты талқылауға 3млн 345 мың адам қатысып, халық тарапынан 31 мың 886 ұсыныс түсіп, бір мың жүзі жобаға еңгізілді. Е.Өтетілеуұлының «Ата заң» өлеңімен танысу |
Мәтін талдау әдсітерін қолданып әр студент өз талқылағандарын ортаға салды. Бұл әдіс жаңа сабақты түсіну үшін өте тиімді әдіс. Дескриптор: Мәтінді тыңдап түсінеді,негізгі ақпараттарды жазып алады -20 б; Жазба бойынша мәтін мазмұнын түсіндіреді
|
Дескриптор: – мәтіннен қажетті ақпаратты алады; – мәтіндегі негізгі ойды табады; – мәтін мазмұнын талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3Жаңа сабақты бекіту (20 мин) |
1 -тапсырма Ата заңымыз( сұранысты,әділдікті,жоқшылықты) қолдайды.Біздің заңымыз(еңбек етуді, алғыс айтуды,құрмет көрсетуді) талап етеді.(1 мамыр, 16 желтоқсан,30 тамыз) Консттуция күні 2-тапсырма. Сәйкестендіру «Тәртіп орнат» 1. Құқық -------------------- А - Еліміздің негізгі заңы. 2. Конституция ------------ Б - Мемлекет басшысы. 3. Мемлекет ---------------- В - Негізгі саяси қоғамдық ұйым. 4. Азамат -------------------- Г - Тәуелсіздік 5. Құқық бұзушылық ----- Д - Заңдар жүйесі. 6. Президент ----------------- Е - Заң шығарушы орган 7. Парламент ---------------- Ж - Заң жүйесін бұзу. 8. Егемендік ------------------ З - құқығы бар ел тұрғыны. 3- Тапсырма «КІМ ЖҮЙРІК» ӘДІСІ Кестеден бүгінгі тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді табыңыз 4 - Тапсырма «Полиглот» мақал-мәтел сайысы деп аталады. Бұл кезеңде балалар мақал – мәтелдің жалғасын табу беріледі және сол табылған жалғастың ішіндегі сөздің екі тілде аудармасын айту. 1. Бір қазаға екі ………….. жоқ (жаза-наказание-punishment) 2. Куәсіз істі күмән табар, куәлі істі ……… табар (куә-свидетель-witness) 3. Әр елдің ………… басқа , иттер қара қасқа (заңы-закон-law) 4.……………. істің – арты игі (әділ-справедливый- justice) 5. Заңның құрығы бәрінен ..... (ұзын-длинный- a long) 6. Ұрлық түбі ... (қорлық-унижение-humiliation)) 7. Жазасын тартпайтын ........ жоқ. (жамандық-зло-evil) 8. ............. (отбасынан басталады). (Тәрбие-воспитание-education Дескриптор сөздің екі тілде аудармасын айтады.
|
Дескриптор:
тапсырмаларды орындайды Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың
бөлімі XIII бөлім. Қоғам және
Заң Сабақтың
тақырыбы Е.Өтетілеуұлы «Ата Заң»
өлеңі Сабақтың
түрі Аралас
сабақ Оқу мақсаты немесе
оқыту
нәтижелері
1) Мәтіндегі ақпараттың
өзектілігін анықтау, қорытынды
жасау. 2)
Шығарманың идеясы мен
мазмұнына байланысты «автордың ойын»
бағалау.
Сабақтың
мақсаты Барлық білім алушылар
орындай алады: оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси,
әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин
сөздердің мағынасын түсінеді; Білім алушылардың
көпшілігі орындай алады: шығармадағы оқу-кәсіби,
қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған
сөздер мен термин сөздерді анықтап талдай
алады; Кейбір білім алушылар
орындай алады: оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси,
әлеуметтік-мәдени тақырып аясында қолданылған сөздер мен термин
сөздерді өмірмен байланыстырып, өз ойын еркін жеткізе
алады
Бағалау
критерийлері
Өлеңді
тыңдайды;
Шығармада көтерілген
жалпы адамзаттық мәселені
айқындайды;
Автордың көзқарасын
негіздейтін аргументтерді
талдайды;
Шығармадағы астарлы
ойды анықтайды;
Тілдік
мақсаттар
Тілдік
дағдылар: негізі мәліметтерді
қорытады, синтездеу және жазу жұмыстарын
жүргізеді.
Терминология:сот ісі;
біртұтастық,
Сөз
тіркестері:әділ жүргізу; Құқықтық
заңдар
Оқу - әдістемелік құралдар,
әдебиеттер
Оқулық - Г.Косымова,
Ш.Ергожина, Е.Арын. Қазақ тілі. 10 сынып, 11 сынып Оқулық + CD.
Мектеп, 2019
Тақырыпқа қатысты
ғаламтор ресурстары, журнал мен
газеттер
Техникалық құралдар,
материалдар
Дәрістер,
практикалық сабақтар, дербек компьютер, оқу-әдістемелік құралдардың
бағдарламалық
қамсыздандыру
Пәнаралықбайланыс
Қазақстан тарихы,
Адам. Қоғам. Құқық
Сабақ барысы / Запланированные этапы
урока Оқытушының
қызметі
Студенттердің
қызметі
Күтілетін
нәтиже
1.Ұйымдастыру кезеңі
(3минут)
Ұйымдастыру
кезеңі:
-Сәлемдесу
-студенттерді
түгелдеу
Сабаққа жағымды
психологиялық ахуал
Мен саған бүгінгі
ашық
сабақта ...
тілеймін әдісімен
бастаймыз. Бір- біріне жақсы сөздер
айта отырып, «мен саған бүгінгі ашық сабақта... тілеймін» әдісімен
сабақты бастайды. Ассоциация арқылы сөздерді
атайды
2.Үй тапсырамасын тексеру
кезеңі (7
минут)
Викторина «ойын
шоу»
1.М.Шаханов қай жылы
дүниеге келген?
А) 1942 ж. тамыздың
11; Б) 1942 ж. 2 шілдеде; В) 1941
ж.
2.Компьтер басты
жарты адамдар өлеңінде нені
баяндайды?
А) адамдардың
рухсыздануын;Б)өмір жайлы;В)сезім
жайлы;
3.М.Шаханов
«Компьютер басты жарты адамдар» өлеңі алғаш рет қай жерде
оқылды: А) 1997 ж. Парижде;
Б)Жапонияда; В) 1997ж.
Ыстықкөлде Сабаққа дайындығын, өткен
сабақтағы алған білімімен байланыстыра отырып үй тапсырмасын
айтады Сұраққа тез әрі нақты жауап
береді!
3. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық
кезеңі
(15
минут)
4.
Тыңдалым
Хронологиялық
кесте (10минут) Ой
шықыру -Берілгенсуреттердекімжәне не
бейнеленген? -Бұлсуреттерді не байланыстырады
? -Қалайойлайсындар, бүгінсабақтыңтақырыбы мен
мақсатықандайболады? -Дұрысайтасыңдар, балалар,
бүгінгісабақтыңтақырыбы:Е.Өтетілеуұлы «Ата Заң»
өлеңі.
Сабақтың мақсаты: Мәтін мазмұнындағы деректі
ақпаратты анықтап, негізгі ойға көзқарасыңызды
білдіру; Құрмалас сөйлемдердің жасалу
жолдарын түсініп, жазуда орынды
қолдану. Жаңа
сөздер: Конституция - елдің негізгі
заңы, ең жоғары күші бар нормативтік
құжат; Азат- бостандық,
еркіндік; Дербес- жеке дара,бөлек,
тәуелсіз; Тұтастық - бүтіндік,
бірлік; Ой түрткі сұрақтары: Еліміздің
Ата-Заңы-Конституция туралы не
білесіздер? «Заң –әрбір адамның сенімді
қорғаны» деген пікірмен келісезідер
ме? Осы үш көркем әдебиет
баспаларында жиырма жылдан астам уакыт жұмыс жасаған баспагердің
көлынан жүздеген жинақтар мен жеке кітаптар редакцияланып, оқырман
қауымға жетеді. Ақынның шығармашылығы бірыңғай балаларға
арналғандықтан, оның редакторлық қызметі де жас оқырмандар үшін
жазылған көркем әдебиетпен тікелей байланыста
болады. Хронологиялық кесте
толырамыз
Берілген жаңа
тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді,
нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты жауабын
көрсетеді.
Берілген сұрақтар
арқылы диалогке түседі.10
б
Бағалау
критерилері
1. Тақырыпты
өздігінен тауып, шешім шығара
білуі.
2.Тапсырмалардың
шартын талдай алуы
(Берілгені, табу
керек, шешуі, жауабы деген этаптарын толық анықтай
алуы)
3.Амалдарды орындау
реті және орындалуын білуі
4.Жеке тапсырмаларды
орындауы 5.Топ жұмысына белсене
араласуы
Сергіту
сәтті/Физминутка (5
мин) Дене жаттығуларын жасау.
Физикалық және моральдық сергіту сәтін ұйымдастыру. «10 сұрақ
әдісі»
5. Жаңа
материал (10
минут)
Бейнематериал
.
Бейнематериалды
көріп негізгі ақпаратты
анықтаймыз.
1.Конституция сөзі
латын тілінен аударғанда «құрылым» деген мағынаны
береді.
2.Дала демократиясын
қалыптастырған қазақ қоғамы ежелден адам бостандығына ерекше көңіл
бөлген.
3. Барлығы еліміздің
негізгі заңының рухы мен маңызын терең түсініп, қалыптасу тарихын
білу керек.
4. Құқықтық мемлекет
құру жолында еліміз басқа мемлекеттердің тәжірибесін ескере отырып,
қазақстандық бағытты
таңдады.
5. Құжатты
талқылауға 3млн 345 мың адам қатысып, халық тарапынан 31 мың 886
ұсыныс түсіп, бір мың жүзі жобаға
еңгізілді.
Е.Өтетілеуұлының
«Ата заң» өлеңімен танысу Мәтін талдау әдсітерін
қолданып әр студент өз талқылағандарын ортаға салды. Бұл әдіс жаңа
сабақты түсіну үшін өте тиімді
әдіс. Дескриптор: Мәтінді тыңдап
түсінеді,негізгі ақпараттарды жазып алады -20
б; Жазба бойынша мәтін мазмұнын
түсіндіреді
Дескриптор: –
мәтіннен қажетті
ақпаратты алады; –
мәтіндегі негізгі
ойды табады; – мәтін мазмұнын
талдайды.
3Жаңа сабақты
бекіту (20
мин)
1 -тапсырма Ата заңымыз(
сұранысты,әділдікті,жоқшылықты)
қолдайды.Біздің заңымыз(еңбек етуді, алғыс айтуды,құрмет
көрсетуді) талап етеді.(1 мамыр, 16 желтоқсан,30 тамыз) Консттуция
күні
2-тапсырма. Сәйкестендіру
«Тәртіп орнат»
1. Құқық -------------------- А - Еліміздің негізгі
заңы.
2. Конституция ------------ Б - Мемлекет
басшысы.
3. Мемлекет ---------------- В - Негізгі саяси қоғамдық
ұйым.
4. Азамат -------------------- Г -
Тәуелсіздік
5. Құқық бұзушылық ----- Д - Заңдар
жүйесі.
6. Президент ----------------- Е - Заң шығарушы
орган
7. Парламент ---------------- Ж - Заң жүйесін
бұзу.
8. Егемендік ------------------ З - құқығы бар ел
тұрғыны.
3-
Тапсырма
«КІМ ЖҮЙРІК»
ӘДІСІ
Кестеден бүгінгі тақырыпқа
қатысты жаңа сөздерді
табыңыз
4 - Тапсырма
«Полиглот» мақал-мәтел сайысы деп аталады. Бұл кезеңде
балалар мақал – мәтелдің жалғасын табу беріледі және сол табылған
жалғастың ішіндегі сөздің екі тілде аудармасын
айту.
1. Бір қазаға екі ………….. жоқ
(жаза-наказание-punishment)
2. Куәсіз істі күмән табар, куәлі істі ……… табар
(куә-свидетель-witness)
3. Әр елдің ………… басқа , иттер қара қасқа
(заңы-закон-law)
4.……………. істің – арты игі (әділ-справедливый-
justice)
5. Заңның құрығы бәрінен ..... (ұзын-длинный- a
long)
6. Ұрлық түбі ...
(қорлық-унижение-humiliation))
7. Жазасын тартпайтын ........ жоқ.
(жамандық-зло-evil)
8. ............. (отбасынан басталады).
(Тәрбие-воспитание-education Дескриптор сөздің екі тілде
аудармасын айтады.
Дескриптор:
тапсырмаларды орындайды |














