|
Бөлім: |
8.3С Ерітінділер және ерігіштік |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Битимбаева А. М. |
|
Күні: |
26.02.25. |
|
Сыныбы: |
8А |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еріген заттың массалық үлесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.5-еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
-еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептейді. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұпта жұмыс жасау арқылы сыйластық, серіктестік, жауапкершілік сияқты құндылықтар дамиды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Жағымды орта қалыптастыру Ары қарай мұғалім жұптар ұйымдастырады Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлайды. Алдыңғы білімді тексеру мақсатында оқушылармен «Сәйкестендір» кестесі арқылы өткізеді
|
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Суреттер арқылы оқушыларды жұптастыру
Тапсырманы әр оқушы жеке орындайды
|
Жауабы: 1Д 2Г 3Ғ 4А 5Е 6Ә 7В 8Б Дескриптор: Терминдерді анықтамаларымен сәйкестендіреді Бағалау критерийлері: Әр екі дұрыс жауап үшін 1 балл беріледі: 8 жауапқа-4 балл 6 жауапқа-3 балл 4 жауапқа-2 балл 2 жауапқа-1 балл |
Интербелсенді тақта
Суреттер
Презентация
Таратпа қағаздар Бағалау парағы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Оқытушы: Ерітіндінің маңызды сипаттамасы – ертіндідегі еріген заттың массалық үлесі немесе концентрация. Ол еріткіштегі еріген заттың салыстырмалы құрамын көрсетеді. Еріген заттың массалық үлесі - ерітінді массасына еріген зат массасының қатынасы. Массалық үлесі % өлшенеді :
|
W = [m (еріген зат)/m(ерітінді)] x100%, мұндағы W – еріген заттың массалық үлесі m (еріген зат) – еріген зат массасы (г, кг) m (ерітінді) – ерітінді массасы (г, кг) Ерітінді массасын төмендегі формуламен есептейді: m(ерітінді)=Vp m(ерітінді)=m(еріген зат) +m(су) V – ерітінді көлемі (мл, л, м3) p – ерітінді тығыздығы(г/мл, г/л, кг/м3 ) Түсіну сатысы Оқытушы: Сіздің үстеліңізде сірке суы мен дәрілік заттары бар құтылар орналасқан. Затбелгісінде ерітінді аты мен пайыздық құрамы келтірілген. Сіздерге еріген заттың массасын есептеу керек. Оқушылар қысқаша есептің шартын жазып, есептеп шығарады. |
Дескриптор: Ерітіндідегі еріген заттың массасын есептейді Бағалау критерийлері: Дұрыс жауап үшін 2 балл беріледі |
Презентация
Сірке суы, дәрілік заттары бар құтылар |
||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 6 мин
|
Топтық жұмыс Қазір сіздер лаборант қызметін атқарады. Сынып стикер бойынша бөлінеді.
|
«Жұбыңды тап» ойыны Фармацевттер тобына нұсқаулық
Жауап: Аспазшылар тобына нұсқаулық
Жауап: |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Үш түсті маркерлер, стикер,
|
||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Әр жұп тапсырмаларды анықтап, бір-біріне көмектеседі Оқытушы әр жұптардың жұмысын бағалайды. |
1. Жараны зарарсыздандыру үшін 5% марганцовка (KMnO4) ерітіндісін қолданылады. 200 г ерітінді даярлау үшін марганцовка мен судың массасысын есептеңіз? 2. Үй дәрі қобдишасында 3 %«жасыл дәрі» ерітіндісін табуға болады. 10,25 г ерітінді даярлау үшін спиртте ерітетін бояғыш зат массасын есептеңіз? 3. Терінің ақ және тегіс болуы үшін бет пен қолға тұзды монша қолданады. Массалық үлесі 1% және 500 г тұз ерітіндісін даярлау үшін тұз бен су массасын есептеңіз? |
|
Үш түсті маркерлер, стикер,
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. Рефлексия «Нені үйрендім»
|
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар арасында өзара бағалау жүргізіледі. Оқушылар орындап болған соң, өз жауаптарды түсіндіріп, бағалау критерийлері бойынша бағалау жүргізіледі. Үйге тапсырма
Барлығыңызда үйде дәрі қобдишасы болады. Осы дәрі қобдишасынан ерітінді күйінде кездесетін дәрілік препараттарды табыңыз. Соған есеп құрастырып оны шығарыңыз |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Еріген заттың массалық үлесі 8-сынып
Ашық сабақ Еріген заттың массалық үлесі 8-сынып
|
Бөлім: |
8.3С Ерітінділер және ерігіштік |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Битимбаева А. М. |
|
Күні: |
26.02.25. |
|
Сыныбы: |
8А |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еріген заттың массалық үлесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.5-еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
-еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептейді. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұпта жұмыс жасау арқылы сыйластық, серіктестік, жауапкершілік сияқты құндылықтар дамиды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Жағымды орта қалыптастыру Ары қарай мұғалім жұптар ұйымдастырады Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлайды. Алдыңғы білімді тексеру мақсатында оқушылармен «Сәйкестендір» кестесі арқылы өткізеді
|
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Суреттер арқылы оқушыларды жұптастыру
Тапсырманы әр оқушы жеке орындайды
|
Жауабы: 1Д 2Г 3Ғ 4А 5Е 6Ә 7В 8Б Дескриптор: Терминдерді анықтамаларымен сәйкестендіреді Бағалау критерийлері: Әр екі дұрыс жауап үшін 1 балл беріледі: 8 жауапқа-4 балл 6 жауапқа-3 балл 4 жауапқа-2 балл 2 жауапқа-1 балл |
Интербелсенді тақта
Суреттер
Презентация
Таратпа қағаздар Бағалау парағы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Оқытушы: Ерітіндінің маңызды сипаттамасы – ертіндідегі еріген заттың массалық үлесі немесе концентрация. Ол еріткіштегі еріген заттың салыстырмалы құрамын көрсетеді. Еріген заттың массалық үлесі - ерітінді массасына еріген зат массасының қатынасы. Массалық үлесі % өлшенеді :
|
W = [m (еріген зат)/m(ерітінді)] x100%, мұндағы W – еріген заттың массалық үлесі m (еріген зат) – еріген зат массасы (г, кг) m (ерітінді) – ерітінді массасы (г, кг) Ерітінді массасын төмендегі формуламен есептейді: m(ерітінді)=Vp m(ерітінді)=m(еріген зат) +m(су) V – ерітінді көлемі (мл, л, м3) p – ерітінді тығыздығы(г/мл, г/л, кг/м3 ) Түсіну сатысы Оқытушы: Сіздің үстеліңізде сірке суы мен дәрілік заттары бар құтылар орналасқан. Затбелгісінде ерітінді аты мен пайыздық құрамы келтірілген. Сіздерге еріген заттың массасын есептеу керек. Оқушылар қысқаша есептің шартын жазып, есептеп шығарады. |
Дескриптор: Ерітіндідегі еріген заттың массасын есептейді Бағалау критерийлері: Дұрыс жауап үшін 2 балл беріледі |
Презентация
Сірке суы, дәрілік заттары бар құтылар |
||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 6 мин
|
Топтық жұмыс Қазір сіздер лаборант қызметін атқарады. Сынып стикер бойынша бөлінеді.
|
«Жұбыңды тап» ойыны Фармацевттер тобына нұсқаулық
Жауап: Аспазшылар тобына нұсқаулық
Жауап: |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Үш түсті маркерлер, стикер,
|
||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Әр жұп тапсырмаларды анықтап, бір-біріне көмектеседі Оқытушы әр жұптардың жұмысын бағалайды. |
1. Жараны зарарсыздандыру үшін 5% марганцовка (KMnO4) ерітіндісін қолданылады. 200 г ерітінді даярлау үшін марганцовка мен судың массасысын есептеңіз? 2. Үй дәрі қобдишасында 3 %«жасыл дәрі» ерітіндісін табуға болады. 10,25 г ерітінді даярлау үшін спиртте ерітетін бояғыш зат массасын есептеңіз? 3. Терінің ақ және тегіс болуы үшін бет пен қолға тұзды монша қолданады. Массалық үлесі 1% және 500 г тұз ерітіндісін даярлау үшін тұз бен су массасын есептеңіз? |
|
Үш түсті маркерлер, стикер,
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. Рефлексия «Нені үйрендім»
|
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар арасында өзара бағалау жүргізіледі. Оқушылар орындап болған соң, өз жауаптарды түсіндіріп, бағалау критерийлері бойынша бағалау жүргізіледі. Үйге тапсырма
Барлығыңызда үйде дәрі қобдишасы болады. Осы дәрі қобдишасынан ерітінді күйінде кездесетін дәрілік препараттарды табыңыз. Соған есеп құрастырып оны шығарыңыз |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз













