|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||
|
Пән: Қазақ тілі |
Бөлім: 6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||||||
|
Күні : 18.02.2025ж. |
Педагогтің аты-жөні: Майкенова Кулжан Нурлановна |
||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ертең – мереке |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1.1.2.1 баяу және анық айтылған, жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну; 1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру; 1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылар мереке туралы түсінік алады. Мұғалімнің көмегімен берілген үлгі бойынша өзінің мерекеде не істейтінін айта алады, ү әрпін таниды, дұрыс дыбыстайды, жаза алады, ү дыбысы кездесетін сөздер қатарын атай алады. |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Оқушылармен амандасады, олардың сабаққа дайындығын тексереді. «Көңіл күйді анықтау» әдісі бойынша сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастырады.
«Микрофон» әдісі бойынша алдыңғы сабақтың тақырыбы бойынша өткенді қайталатады.
Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау. |
Мұғаліммен амандасып, назарларын сабаққа аударады. Шеңберге тұрып, жақсы тілек айтады. Өздерінің бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйлерін таңдаған бейнелер арқылы көрсетіп айтады. Өткен тақырып бойынша(қазақ тіліне тән ә, і, қ, ғ, ө, ұ дыбыстарын қайталау) сұрақтарға жауап береді, осы дыбыстар кездесетін сөздерге мысал келтіреді. |
Қолпаштау Бағалау «Асық жинау» (әр тапсырманы орындағанына тиісті балды қосып отырады) Дескриптор: - Тән дыбыстарды айтады, осы дыбыстар кездесетін сөздерге мысал келтіреді -2 балл |
Слайд 1, бейнелер,
Шарлар, микрофон Слайд-2 |
|||||
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
Жаңа сөздермен таныстырады, сөздердің дұрыс дыбысталуын айтады. Ертең- завтра Мереке-праздник Асық-алчик Ән айтамын-буду петь . 2. 1 –тапсырма. Тыңда. Қайтала. Үлгі бойынша сөйле Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтар қояды: Суретте кімдер бар? Ертең мектепте не болды? Оқушылар мерекеде не істейді? Оқушылар суреттегі балалардың мерекеге дайындалып жатқанын, олардың мерекеде не істейтіндерін біледі. Мысалы: Мен домбыра тартамын. Мен ән айтамын. Мен асық ойнаймын. 3.Алмабектің қолындағы асық арқылы оқушыларға асық туралы түсінік береді. Алдын ала бір-екі асық дайындайды, балалар кезекпен ұстап көреді. Балалардың алдындағы асықтардың санын дұрыс анықтау дағдысын қалыптастырады. 4. Дәптермен жұмыс Жаңа қазақ тіліне тән дыбыс Үү таныстырады, дұрсы айтуын қадағалайды, жазу ережесін түсіндіреді. Ү дыбысы кездесетін суретті – сөздерді (үй, күн, Үсен, үш, үлкен) айтады. Ол сөздерге сұрақ (кім? Не? Неше? Қандай?) қоюды анықтатады. 1-тапсырмада Ү ү әрпін және үй, күн сөздерін бастыру, өз бетінше жазу арқылы мұғалім оқушылардың қалам, қарындашты дұрыс ұстау, ұқыпты, таза жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыруға көңіл бөледі. |
Тыңдалым,айтылым. Оқушылар жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.
1-тапсырмада берілген сөйлеу үлгісін аудиодискіден тыңдайды, қайталайды. Мерекеде не істейтінін біледі, сөйлемдерді түсінеді, қайталайды, өз бетінше айтады: Жіктік жалғауды дұрыс сәкестендіреді. Мен ән айтамын. Сен ән айтасың. Сіз асық ойнаймын. Ол асық ойнайды. Ол домбыра тартады. Асық туралы түсінік алады, асықты ұстап, көреді. Асықтардың санын анықтай алады. 1-тапсырмада Ү ү дыбысын қайталайды, осы дыбыс кездестін сөздермен танысады, ол сөздерге сұрақ қойып үйренеді, Ү ү әрпін бастырады, өз бетінше жазады. Үй, күн сөздерін оқиды және көркем жазады. |
Дескриптор: - тірек суреттер бойынша сұраққа жауап береді- 1балл Дескриптор: - мұғалімнің қолдауымен жіктік жалғауын ауызша тілде қолданады -1 балл Дескриптор:-сұрақтарына жауап береді, содан кейін үлгі бойынша өзара сөйлеседі. 1 балл Дескриптор - Ү ү әрпін бастырады, өз бетінше жазады. Үй, күн сөздерін оқиды және көркем жазады. 2 балл |
Слайд -3 https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-1 Оқулық 92 бет Оқулық 92-бет «Есте сақта» айдары Асықтар https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-1 Слайд 4 №2 жұмыс дәптері |
|||||
|
|
Сергіту сәті «Бала, бала, балапан» |
https://www.youtube.com/watch?v=e_i716uzZn0 |
|||||||
|
|
5. 4-тапсырма берілген мәтінді оқушылар аудиодиск арқылы тыңдайды. Мәтіннен кейін берілген сұрақтарға мәтін мазмұны бойынша жауап беруге жаттықтырады. Жұпта суреттерді мәтін мазмұны бойынша дұрыс орналасытыруын қадағалайды. «Адасқан сөздер» әдісі оқушылардың сөйлемдерді тірек сөздер бойынша дұрыс құрастыруын, сөздердің орналасу тәртібін сақтауына көңіл бөледі. |
4-тапсырмада берілген мәтінді аудиодисктен тыңдайды. Сұрақтарға мәтін мазмұны бойынша жауап береді. Жұптық жұмыс «Қызықты суреттер» тәсілі бойынша суреттерді мәтін мазмұнына қарай орналастыру жұмысы жүргізіледі. Сөйлемдерді тірек сөздер бойынша орын тәртібін сақтап, дұрыс құрастыруға үйренеді. |
Дескриптор: - мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді 1 балл -берілген тәсіл бойынша суреттерді дұрыс орналастырады. 1 балл Дескриптор: - Сөйлемдерді тірек сөздер бойынша орын тәртібін сақтайды, дұрыс құрастырады 1 балл |
https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-1 Оқулық 93-бет Слайд 5 Қима қағаздар Слайд 6 |
|||||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Бағалау «Асық жинау» (жинаған балдарын санау, бағалау) Үйге тапсырма қарастырылмаған |
|
|||||||
|
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті асықтар»
|
Оқушылар сабақта алған білімдерін асықтың түстері арқылы түсінгенін білдіреді |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ертең-мереке" 1 сынып
Ашық сабақ "Ертең-мереке" 1 сынып
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||
|
Пән: Қазақ тілі |
Бөлім: 6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||||||
|
Күні : 18.02.2025ж. |
Педагогтің аты-жөні: Майкенова Кулжан Нурлановна |
||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ертең – мереке |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1.1.2.1 баяу және анық айтылған, жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну; 1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру; 1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылар мереке туралы түсінік алады. Мұғалімнің көмегімен берілген үлгі бойынша өзінің мерекеде не істейтінін айта алады, ү әрпін таниды, дұрыс дыбыстайды, жаза алады, ү дыбысы кездесетін сөздер қатарын атай алады. |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Оқушылармен амандасады, олардың сабаққа дайындығын тексереді. «Көңіл күйді анықтау» әдісі бойынша сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастырады.
«Микрофон» әдісі бойынша алдыңғы сабақтың тақырыбы бойынша өткенді қайталатады.
Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау. |
Мұғаліммен амандасып, назарларын сабаққа аударады. Шеңберге тұрып, жақсы тілек айтады. Өздерінің бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйлерін таңдаған бейнелер арқылы көрсетіп айтады. Өткен тақырып бойынша(қазақ тіліне тән ә, і, қ, ғ, ө, ұ дыбыстарын қайталау) сұрақтарға жауап береді, осы дыбыстар кездесетін сөздерге мысал келтіреді. |
Қолпаштау Бағалау «Асық жинау» (әр тапсырманы орындағанына тиісті балды қосып отырады) Дескриптор: - Тән дыбыстарды айтады, осы дыбыстар кездесетін сөздерге мысал келтіреді -2 балл |
Слайд 1, бейнелер,
Шарлар, микрофон Слайд-2 |
|||||
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
Жаңа сөздермен таныстырады, сөздердің дұрыс дыбысталуын айтады. Ертең- завтра Мереке-праздник Асық-алчик Ән айтамын-буду петь . 2. 1 –тапсырма. Тыңда. Қайтала. Үлгі бойынша сөйле Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтар қояды: Суретте кімдер бар? Ертең мектепте не болды? Оқушылар мерекеде не істейді? Оқушылар суреттегі балалардың мерекеге дайындалып жатқанын, олардың мерекеде не істейтіндерін біледі. Мысалы: Мен домбыра тартамын. Мен ән айтамын. Мен асық ойнаймын. 3.Алмабектің қолындағы асық арқылы оқушыларға асық туралы түсінік береді. Алдын ала бір-екі асық дайындайды, балалар кезекпен ұстап көреді. Балалардың алдындағы асықтардың санын дұрыс анықтау дағдысын қалыптастырады. 4. Дәптермен жұмыс Жаңа қазақ тіліне тән дыбыс Үү таныстырады, дұрсы айтуын қадағалайды, жазу ережесін түсіндіреді. Ү дыбысы кездесетін суретті – сөздерді (үй, күн, Үсен, үш, үлкен) айтады. Ол сөздерге сұрақ (кім? Не? Неше? Қандай?) қоюды анықтатады. 1-тапсырмада Ү ү әрпін және үй, күн сөздерін бастыру, өз бетінше жазу арқылы мұғалім оқушылардың қалам, қарындашты дұрыс ұстау, ұқыпты, таза жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыруға көңіл бөледі. |
Тыңдалым,айтылым. Оқушылар жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.
1-тапсырмада берілген сөйлеу үлгісін аудиодискіден тыңдайды, қайталайды. Мерекеде не істейтінін біледі, сөйлемдерді түсінеді, қайталайды, өз бетінше айтады: Жіктік жалғауды дұрыс сәкестендіреді. Мен ән айтамын. Сен ән айтасың. Сіз асық ойнаймын. Ол асық ойнайды. Ол домбыра тартады. Асық туралы түсінік алады, асықты ұстап, көреді. Асықтардың санын анықтай алады. 1-тапсырмада Ү ү дыбысын қайталайды, осы дыбыс кездестін сөздермен танысады, ол сөздерге сұрақ қойып үйренеді, Ү ү әрпін бастырады, өз бетінше жазады. Үй, күн сөздерін оқиды және көркем жазады. |
Дескриптор: - тірек суреттер бойынша сұраққа жауап береді- 1балл Дескриптор: - мұғалімнің қолдауымен жіктік жалғауын ауызша тілде қолданады -1 балл Дескриптор:-сұрақтарына жауап береді, содан кейін үлгі бойынша өзара сөйлеседі. 1 балл Дескриптор - Ү ү әрпін бастырады, өз бетінше жазады. Үй, күн сөздерін оқиды және көркем жазады. 2 балл |
Слайд -3 https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-1 Оқулық 92 бет Оқулық 92-бет «Есте сақта» айдары Асықтар https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-1 Слайд 4 №2 жұмыс дәптері |
|||||
|
|
Сергіту сәті «Бала, бала, балапан» |
https://www.youtube.com/watch?v=e_i716uzZn0 |
|||||||
|
|
5. 4-тапсырма берілген мәтінді оқушылар аудиодиск арқылы тыңдайды. Мәтіннен кейін берілген сұрақтарға мәтін мазмұны бойынша жауап беруге жаттықтырады. Жұпта суреттерді мәтін мазмұны бойынша дұрыс орналасытыруын қадағалайды. «Адасқан сөздер» әдісі оқушылардың сөйлемдерді тірек сөздер бойынша дұрыс құрастыруын, сөздердің орналасу тәртібін сақтауына көңіл бөледі. |
4-тапсырмада берілген мәтінді аудиодисктен тыңдайды. Сұрақтарға мәтін мазмұны бойынша жауап береді. Жұптық жұмыс «Қызықты суреттер» тәсілі бойынша суреттерді мәтін мазмұнына қарай орналастыру жұмысы жүргізіледі. Сөйлемдерді тірек сөздер бойынша орын тәртібін сақтап, дұрыс құрастыруға үйренеді. |
Дескриптор: - мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді 1 балл -берілген тәсіл бойынша суреттерді дұрыс орналастырады. 1 балл Дескриптор: - Сөйлемдерді тірек сөздер бойынша орын тәртібін сақтайды, дұрыс құрастырады 1 балл |
https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-1 Оқулық 93-бет Слайд 5 Қима қағаздар Слайд 6 |
|||||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Бағалау «Асық жинау» (жинаған балдарын санау, бағалау) Үйге тапсырма қарастырылмаған |
|
|||||||
|
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті асықтар»
|
Оқушылар сабақта алған білімдерін асықтың түстері арқылы түсінгенін білдіреді |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз













