|
Пәні: математика Сабақ тақырыбы: Есептер шығару |
Мектеп Н.Әлмұханбетов атындағы орта мектеп МДШО КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Асубаева Б.Т |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 2 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
2.1.2.8. Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін қолдану. 2.5.1.1** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бірқатар оқушылар: Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін жазбаша,ауызша есептей алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Екі таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу, толық ондықтарға дейін толықтыру жағдайларында екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмін айта алады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері Екі амалмен орындалатын есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу Түсіну Қолдану
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
. екі таңбалы сандар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Екі амалмен орындалатын есептерді қалай шығарар едіңдер?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті керек деп ойлайсың?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ишара:смайликтер,бағалау түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар ланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Баға лау |
Ресурс-тар |
Дерек-көздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы-2 минут
|
Шаттық шеңбері: Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. 1-ден 10-ға дейін тура,кері санату. |
|
|
Оқулық Ғаламтор |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30-33 минут
Сергіту сәті 2минут |
"Кім жылдам"ойыны Өткенді еске түсіру. Жеке жұмыс. (Бір,екі таңбалы,үш таңбалы сандарды ақ параққа жаздыру) Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс Кестемен жұмыс
2-тапсырманы түсіндіру. 1-тәсіл: (5+4)-3 2-тәсіл: (5-3)+4 3-тәсіл: (4-3)+5 1-тәсіл: (а+в)-с 2-тәсіл: (а-с)+в 3-тәсіл: (в-с)+а Есіңе сақта: Қосындыдан санды әртүрлі тәсілмен азайтуға болады. 1.Қосындының мәнін тауып, одан санды азайту:(а+в)-с 2.Бірінші қосылғыштан санды азайтып,оған екінші қосылғышты қосу:(а-с)+в 3. Екінші қосылғыштан санды азайтып,оған бірінші қосылғышты қосу:(в-с)+а 3-тапсырма.Ұжымдық жұмыс. 4-тапсырма.Жұптық жұмыс. Гүлзарда 8 ақ және 7 қызыл раушангүл өсіп тұр.Гүлшоғын құрастыру үшін 5 раушангүл қиып алды.Гүлзарда неше раушангүл қалды? Би қимылдары Қолдану Дәптермен жұмыс. 1-тапсырма ҰЖ 2-тапсырма ЖЖ 3-тапсырма ҰЖ ҚБ тапсырмасын орындату |
Қол шапа лақтау
Бас бармақ
Бағдаршам
|
суреттер Оқулық жұмыс дәптері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері Екі амалмен орындалатын есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады.
|
Дескриптор 1.Топпен жұмыс істей алады. Есептерді қатесіз есептей алады. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 3 минут |
«ҚҰС әдісі» арқылы кері байланыс жасаймын.
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мəліметтер оқулықтан тыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
"Қол шапалақтау" |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушыларне үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сəйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз;
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізер еді?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
Қ-қызықты
Ұ-ұнамды
С-сұрағым бар
|
Қосылғыш |
5 |
10 |
7 |
|
Қосылғыш |
9 |
7 |
9 |
|
Қосындыңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
5+9 |
10+7 |
7+9 |
|
Азайтқыш |
5 |
9 |
6 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
4+8 |
10+5 |
9+8 |
|
Азайтқыш |
3 |
5 |
6 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
|
Қосылғыш |
6 |
10 |
8 |
|
Қосылғыш |
9 |
5 |
9 |
|
Қосындыңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
6+9 |
10+5 |
8+9 |
|
Азайтқыш |
5 |
6 |
3 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
5+8 |
10+6 |
9+9 |
|
Азайтқыш |
3 |
5 |
6 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
2А бөлім: «Екі таңбалы сандарды қосу және азайту. Жүздіктер. Есептер»
Бөлімше 1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
|
Оқу мақсаты |
2.1.1.4 Санаудың ірі бірлігі – жүздікті құрастыру; 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру |
|
Бағалау критерийі |
Білім алушы
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну Қолдану |
1- тапсырма Графикалық суреттердің көмегімен 100 cанының құрылу жолын жаз.

Дескриптор Білім алушы
−100 cанының құрылу жолын бірліктермен жазып көрсетеді;
−100 cанының құрылу жолын ондықтармен жазып көрсетеді;
2-тапсырма 1000 көлеміндегі сандарды жүздіктермен санай отырып, кему ретімен жаз.

Сандарды салыстыр.

Дескриптор Білім алушы
−1000 көлеміндегі жүздіктерді кему ретімен жазады; −200 бен 300 сандарын салыстырады;
−900 бен 700 сандарын салыстырады.
Сандарды салыстыр.

Дескриптор Білім алушы
−1000 көлеміндегі жүздіктерді кему ретімен жазады; −200 бен 300 сандарын салыстырады;
−900 бен 700 сандарын салыстырады.
7
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Есептер шығару" 2 сынып
Ашық сабақ "Есептер шығару" 2 сынып
|
Пәні: математика Сабақ тақырыбы: Есептер шығару |
Мектеп Н.Әлмұханбетов атындағы орта мектеп МДШО КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Асубаева Б.Т |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 2 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
2.1.2.8. Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін қолдану. 2.5.1.1** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бірқатар оқушылар: Екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмдерін жазбаша,ауызша есептей алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Екі таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу, толық ондықтарға дейін толықтыру жағдайларында екі таңбалы сандарды қосу жəне азайту алгоритмін айта алады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері Екі амалмен орындалатын есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу Түсіну Қолдану
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
. екі таңбалы сандар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Екі амалмен орындалатын есептерді қалай шығарар едіңдер?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті керек деп ойлайсың?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ишара:смайликтер,бағалау түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар ланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Баға лау |
Ресурс-тар |
Дерек-көздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы-2 минут
|
Шаттық шеңбері: Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. 1-ден 10-ға дейін тура,кері санату. |
|
|
Оқулық Ғаламтор |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30-33 минут
Сергіту сәті 2минут |
"Кім жылдам"ойыны Өткенді еске түсіру. Жеке жұмыс. (Бір,екі таңбалы,үш таңбалы сандарды ақ параққа жаздыру) Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс Кестемен жұмыс
2-тапсырманы түсіндіру. 1-тәсіл: (5+4)-3 2-тәсіл: (5-3)+4 3-тәсіл: (4-3)+5 1-тәсіл: (а+в)-с 2-тәсіл: (а-с)+в 3-тәсіл: (в-с)+а Есіңе сақта: Қосындыдан санды әртүрлі тәсілмен азайтуға болады. 1.Қосындының мәнін тауып, одан санды азайту:(а+в)-с 2.Бірінші қосылғыштан санды азайтып,оған екінші қосылғышты қосу:(а-с)+в 3. Екінші қосылғыштан санды азайтып,оған бірінші қосылғышты қосу:(в-с)+а 3-тапсырма.Ұжымдық жұмыс. 4-тапсырма.Жұптық жұмыс. Гүлзарда 8 ақ және 7 қызыл раушангүл өсіп тұр.Гүлшоғын құрастыру үшін 5 раушангүл қиып алды.Гүлзарда неше раушангүл қалды? Би қимылдары Қолдану Дәптермен жұмыс. 1-тапсырма ҰЖ 2-тапсырма ЖЖ 3-тапсырма ҰЖ ҚБ тапсырмасын орындату |
Қол шапа лақтау
Бас бармақ
Бағдаршам
|
суреттер Оқулық жұмыс дәптері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері Екі амалмен орындалатын есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады.
|
Дескриптор 1.Топпен жұмыс істей алады. Есептерді қатесіз есептей алады. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 3 минут |
«ҚҰС әдісі» арқылы кері байланыс жасаймын.
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мəліметтер оқулықтан тыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
"Қол шапалақтау" |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушыларне үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сəйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз;
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізер еді?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
Қ-қызықты
Ұ-ұнамды
С-сұрағым бар
|
Қосылғыш |
5 |
10 |
7 |
|
Қосылғыш |
9 |
7 |
9 |
|
Қосындыңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
5+9 |
10+7 |
7+9 |
|
Азайтқыш |
5 |
9 |
6 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
4+8 |
10+5 |
9+8 |
|
Азайтқыш |
3 |
5 |
6 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
|
Қосылғыш |
6 |
10 |
8 |
|
Қосылғыш |
9 |
5 |
9 |
|
Қосындыңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
6+9 |
10+5 |
8+9 |
|
Азайтқыш |
5 |
6 |
3 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
|
Азайғыш |
5+8 |
10+6 |
9+9 |
|
Азайтқыш |
3 |
5 |
6 |
|
Айырмаңың мәні |
|
|
|
2А бөлім: «Екі таңбалы сандарды қосу және азайту. Жүздіктер. Есептер»
Бөлімше 1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
|
Оқу мақсаты |
2.1.1.4 Санаудың ірі бірлігі – жүздікті құрастыру; 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру |
|
Бағалау критерийі |
Білім алушы
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну Қолдану |
1- тапсырма Графикалық суреттердің көмегімен 100 cанының құрылу жолын жаз.

Дескриптор Білім алушы
−100 cанының құрылу жолын бірліктермен жазып көрсетеді;
−100 cанының құрылу жолын ондықтармен жазып көрсетеді;
2-тапсырма 1000 көлеміндегі сандарды жүздіктермен санай отырып, кему ретімен жаз.

Сандарды салыстыр.

Дескриптор Білім алушы
−1000 көлеміндегі жүздіктерді кему ретімен жазады; −200 бен 300 сандарын салыстырады;
−900 бен 700 сандарын салыстырады.
Сандарды салыстыр.

Дескриптор Білім алушы
−1000 көлеміндегі жүздіктерді кему ретімен жазады; −200 бен 300 сандарын салыстырады;
−900 бен 700 сандарын салыстырады.
7
шағым қалдыра аласыз













