Оқу
мақсаттары
|
5.1.1.1 Есептеу техникасының
дамуының тарихы мен переспективасы жөнінде
әңгімелеу
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық оқушылар
үшін: Есептеу техникасының даму
тарихын білу.
Көпшілік оқушылар
үшін: Переспективасы жөнінде
әңгімелеу.
Кейбір оқушылар
үшін:
Компьютерлердің буындарының
айырмашылықтарын
талдау.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Дербес компьютердің даму
тарихын біледі
-
Компьютердің даму кезеңдері
туралы түсіндіреді
-
ДК даму тарихының
айырмашылықтарын талдайды.
|
Тілдік
мақсаттар.
|
Абак,
арифмометр,ENIAC,
IBM.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Сын тұрғысынан ойлауға,
жаупкершілікке тарту.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Ағылшын тілі, тарих, қазақ
тілі, бейнелеу
|
Алдыңғы
білім
|
Компьютердің негізгі
құрылғысы, процессор мен қатты диск қызметтерін
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері.
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Оқушыларға психологиялық ахуал
туғызу.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
7
мин.
|
«Ішкі және сыртқы шеңбер»
құрып бір-біріне қарап тұрып жылы тіліктерін
айтады.
-
Сыныпты асық түстері арқылы топқа бөлу.(көк,
жасыл)
-«Аукцион» әдісі арқылы үй
тапсырмасын сұрау.
|
Екі шеңберін
құрады.
Т
үрлі түсті асық
30 20
10
|
1.Табиғаттағы,қоғамдағы,техникадағы ақпараттардың
ортақтығы
2.Дербес компьютердің вируспен
зақымдану белгілерін ата.
3.Мұрағаттар қандай мақсатта
құрылады?
|
1.Адам өміріндегі ақпараттық
үдерістерге мысал келтір.
2. Ақпаратты
сығу
3.Мұрағаттауды жүзеге асыратын
программаларды ата
|
1.Ақпарат дегеніміз
не.
2.Вирус дегеніміз
не?
3.Деректерді қаншалықты жиі
мұрағаттау керек.
|
Сабақтың
ортасы
33
мин.
Сергіту
сәтті
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы
жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
/сұрақ-жауап/
1-тапсырма (Ж);
(Т);
1-топ – «Дербес компьютер»
(Есептеу техникасының даму тарихы. )
2-топ –«Электрондық есептеуіш
машина.» (ЭЕМ-нің даму кезеңдері.)
Жеке оқулықтан өздері
оқиды,топта талдайды,постерге
түсіреді,қорғайды.
Дескриптор: - Тақырыпты
түсінеді.
-
Даму кезеңдерін
айтады.
-
Ойын
жеткізеді
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі
арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді
болса-жасыл
түс,түсінуге жақын
болса,-сары
түс, тсінбесе,сенімді
болмаса- қызыл
түс)
Көршіңнің суретін сал.(бұлшық
етке жаттығу жасау)
2-тапсырма
(Ж)
«Сәйкестендіру
» әдісі Тәжірибелік
жұмыс
А
деңгейі
Ғаламтор желісінен мына
кестені толтыруға қажетті ақпарат табады.
№
|
Өнертабыс,
құрылғы
|
Мезгіл
|
Қайда
және
кім
жасады?
|
1
|
Шоттар
|
XVI-XVII
ғасырлар
|
Ресейде
|
2
|
Навигациялық есептерге
арналған сызғыш
|
|
|
3
|
Механикалық есеп
машинасы
|
|
|
4
|
Механикалық есеп
машинасы-арифмометр
|
|
|
5
|
Есептеуіш
автомат
|
|
|
6
|
Аналитикалық
машина
|
|
|
7
|
Есептеуіш –
перфюрациялаушы машина
|
|
|
Дескриптор:
-
Мезгілдері бойынша
табады
-
Мемлекеттін
анықтайды.
-
Авторын
табады.
Бағалау: «Басбармақ» әдісі
арқылы өзін-өзі бағалау.
|
Таныстырылым,
дәптермен,оқулықпен жұмыс
Ақ бет, түрлі түсті
қарандаш
Ғ
аламтор
|
Сабақтың
соңы
5
мин.
|
Рефлексия: Қағаздың бетіне өз қолдарыңды
айналдыра сызыңдар.Әр саусақтың ішіне сабақтан алған әсерлері мен
ұсыныстарын жазады.
Бас
бармақ-Мен үшін маңызды және
қызық
Балан
үйрек- Маған жеткілікті
болмады
Ортан
терек-Маған қиын
болды
Шылдыр
шүмек-Мен көп мағлұмат
алдым
Кішкетай
бөбек-Менің
ұсынысым
Үй
тапсырмасы: ДК даму тарихына байланысты
эссе жазу
|
Ақ қағаз,түрлі түсті
қалам
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Ғаламтор желісінде
орындайды
№
|
Өнертабыс,қүрылғы
|
мезгіл
|
Қайда ж/е кім
жасады
|
1
|
«Марк-1» есептеуіш
машинасы
|
|
|
2
|
Электрондық
компьютер
|
|
|
|
3
|
ЭЕМ
|
|
|
|
4
|
EDSAC
|
|
|
|
5
|
MЭСМ
|
|
|
|
6
|
БЭСМ
|
|
|
|
|
«Фейерверк» әдісі бойынша
мақтау,мадақтау.
|
Компьютермен жұмыс кезіндегі
қауіпсіздік ережесімен таныстыру.
|