Материалдар / Ашық сабақ "Есімдік" 4 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Есімдік" 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал 4-сынып мұғалімдеріне қажет деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Мамыр 2018
1841
7 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

САБАҚ: қазақ тілі «Есімдік»

Мектеп: №33 ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің есімі:Искалиева З.Е.

СЫНЫП: 4 «Б»

Қатысқандар саны: 18

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Есімдік туралы жалпы түсінік бере отырып, өз бетімен жұмыстануға, оқушыларды ой қорытып, нақты шешім жасауға үйрету.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: есімдіктің ережесін, сұрақтарын

біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: есімдікке мысалдар келтіре алады.

Кейбір оқушылар:есімдікке нақты мысалдар келтіре






алады,




алады, басқа сөз таптарымен салыстыра алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:


Негізгі сөздер мен тіркестер: .есімдік, мен, сен, біз, сіз

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:




  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?


Құндылықтарға баулу



Шығармашылық, ашықтық, денсаулық, қарым- қатынас , өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс


Әдебиеттік оқу

Алдыңғы оқу


Сан есімнен өткенді қайталау

Жоспар

Жоспарланған уақыт


Ресурстар

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі 5 минут


Топтарға бөлу. Киімдер бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған киімдерге сай топтарға бөлінеді.

Сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру

Ортаға шығып «Көңіл-күй» таразысына стикерлерді жапсырады.


Қазақ тілі Г.И.Уәйісова, Ә.Е.Жұмабаева

Ортасы

І.Қызығушылықты ояту

БІРЕУ, ӘРКІМ, ЕШКІМ...» туралы оқиға

а/.Тыңдайды

2мин

ә/.Топта талқылайды

3 мин

б/.Ортақ шешімін айтады.





ІІ.Мағынаны тану. Түсіну. 5мин







Оқулықпен жұмыс

Қолдану

10 минут


«Миға шабуыл»

-Не барлық тілде сөйлейді? (Жаңғырық)


Білу және түсіну

Бір өлкеде 4 кісі өмір сүріпті. Олардың есімдері – Барлығы, БІРЕУ, ӘРКІМ, ЕШКІМ екен.Бір күні бір маңызды іс орындау керек болыпты. Барлығы ол істі БІРЕУДІҢжасайтынына сеніпті. Бұл істі ӘРКІМ жасай алатын еді, бірақ ЕШКІМ жасамапты. БІРЕУ бұл жағдайға ашуланыпты. Өйткені істі БАРЛЫҒЫ атқару керек еді, БАРЛЫҒЫ ӘРКІМжасайтын шығар деп ойлапты. Бірақ ЕШКІМ БАРЛЫҒЫ атқармай қалады деп ойламапты.Соңында ӘРКІМНІҢ жасай алатын ісін ЕШКІМ жасамағаны үшін БАРЛЫҒЫ БІРЕУДІ кінәлапты.

Қорытынды:Мықты бір ел боламыз десек, біздің түсінігіміз «МЕНІҢ қатысым қанша» деген түсінік емес, «ЕШКІМ болмаса МЕНбармын» деген және «МАҒАН керек» деген ойға ие болса игі еді.

Оқушылардың өздері ережені қорытып шығаруға жағдай жасайды.Оқушылар ережемен танысып, өзін-өзі тексеруге мүмкіндік береді.

Барлығы, БІРЕУ, ӘРКІМ, ЕШКІМ –бұлар есімдіктер


Есімдік тақырыбына https://imektep.kz/kz/esimdik бейнеролик көрсетемін.

Топтық жұмыс

1-топ: Жаңылтпашты оқып, жатқа жазып, ішінен есімдіктерді табады.

2-топ: Берілген есімдіктерді қатыстырып сөйлем құрайды.

3-топ:Жұмбақты шешіп, есімдіктерді байланысып тұрған етістіктермен бірге теріп жазу.

Жұптық жұмыс «Ішіне-сыртына» ойыны

Бүгінгі тақырыпқа қатысты сөздерді шеңбердің ішіне, ал қатысы жоқ сөздерді шеңбердің сыртына жазады.

І жұп – Мәтіннен есімдіктерді тауып, қай сөйлем мүшесі болып тұрғанын айту (А деңгейі).

ІІ жұп – Берілген сөздерді сөз таптарына ажырату (– А деңгейі).

ІІІ жұп – Тест тапсырмасын орындау (– А деңгейі).

IV жұп – Ішінде есімдік кездесетін бірнеше мақал жазады.(– А деңгейі).

V жұп – Жұмбақтан есімдіктерді табу, өздері байланысқан етістіктермен көшіріп жазу. (–В деңгейі).

VI жұп – Ребусты шешіп, шешуіндегі сөзбен сөйлем құрау(– В деңгейі).

VII жұп – Түсіп қалған есімдіктерді орнына қойып, жаңылтпашты оқу (В деңгейі)

VIII жұп – Берілген сөздердің ішінен есімдіктерді табу (С деңгейі)

ІХ жұп – Берілген сөздердің ішінен есімдіктерді табу(С деңгейі)


Жеке жұмыс Мәтіннен есімдіктерді тауып, сөйлемде ай сөзбен байланысып тұрғанын көрсету.





слайдтар





















https://imektep.kz/kz/esimdik

Интерактивті тақта

слайдтар











Аяқталуы

Ой толғаныс

5 минут


Бағалау

2 мин

Үйге тапсырма

3 мин

Кері байланыс



Семантикалық карта толтыру

Әр топ кестені толтырып, бір оқушы оқиды




6-жаттығу 177 -бет


-Осы сабақтан не үйрендің?

-Маған осы сабақта қызық болғаны...

Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады ма?

-Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

«Білім қоржыны» кері байланыс




кесте





қРисунок 1 оржын суреті


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!