Материалдар / Ашық сабақ "Еттен дайындалатын ұлттық тамақ"

Ашық сабақ "Еттен дайындалатын ұлттық тамақ"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бірінші тағам деп біз көжелерді атаймыз. Көбінесе көжелер әр түрлі сорпада, қайнатпаларда дайындалады. Ал көженің қоюын көкөністерден, жармадан, макарон өнімдерден, бұршақтардан, жеміс жидектерден дайындайды. Әр ұлттық асханасында бірінші тамақтарды әр түрлі етіп жасайды. Мысалы қазақ ұлттық асханасында бірінші тамақтарды, негізінен, ет сорпасынан әр түрлі дәмдеуіш терді қосып дайындайды
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Технология пәні.

Тақырыбы: Еттен дайындалатын ұлттық тағамдар

Сабақ:

Мектеп: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Нұрбаева Жанкелді Минкесович

Сынып: 10 сынып

технология

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Еттен дайындалатын ұлттық тағамдар

Мақсаты: Тағамды дайындау технологиясымен танысып, тағам дайындау шеберліктерін дамытады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Еттен жасалатын тағам түрлерін ажырата біледі,жасалу жолдарын үйренеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тағам дайындау шеберліктерін дамытады.

Ет тағамдарының жіктелуін үйренеді.

Кейбір оқушылар:

Ет тағамдарын жіктей алады. Еттен жасалатын тағам түрлерінің жасалу жолдарын біледі, пайдасын ажырата біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Сөздік жұмыспен жұмыс істейді.

Тақырыпта кездесетін сөздік жұмыспен жұмыс жүргізіледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:




Алдыңғы оқу

Ұлттық киім түрлерін қорытындылау.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті.

Ресурстар

Басталуы

0 – 5



Психологиялық дайындық

5 мин.

Оқушылардың сабаққа қатысуы түгенделеді.



Әрбір еркелетіп айтатын есім гүлге ұқсайды. Гүлдердің бәрі әдемі: раушан да, қызғалдақ та, бәйшешек те – бәрі де өзінше керемет, бәрі де адамға қуаныш сыйлайды. Біздің есіміміз де осындай керемет!

Шаттық шеңберін ұйымдастырамын.



Көңіл-күйіміз жақсы. Барлығыңызға сәттілік тілейміз!







Сабаққа деген психологиялық дайындық жүргізіледі.

Қуан шаттан, қуан шаттан

Қуанатын күн бүгін

Қайырлы таң, қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін.


Үстел үстінде қоңыраулы сағат немесе интербелсенді тақтада виртуалды сағат

Топқа бөлінеді.



















Қызығушы

лықты ояту

















































Сергіту сәті























































Ортасы

6-26

Ақпараттық үдерістер









Зертханалық жұмыс:

20 мин















Жұмыс барысы



































Жазылым

5мин






Геометриялық фигуралар үлестіріледі

















Бірінші тағам деп біз көжелерді атаймыз. Көбінесе көжелер әр түрлі сорпада, қайнатпаларда дайындалады. Ал көженің қоюын көкөністерден, жармадан, макарон өнімдерден, бұршақтардан, жеміс жидектерден дайындайды.

Әр ұлттық асханасында бірінші тамақтарды әр түрлі етіп жасайды. Мысалы қазақ ұлттық асханасында бірінші тамақтарды, негізінен, ет сорпасынан әр түрлі дәмдеуіш терді қосып дайындайды.



Қатысушыларға шеңбер құрып тұруға және 4 топқа бөліну ұсынылады: «европалықтар», «жапондықтар» , «африкандықтар» және «италиандықтар». Кеійін әрбір қатысушы шеңбер бойымен жүріп, «өз амандасу тәсілімен» барлығымен сәлемдеседі: «европалықтар» қолдарын қысады, «жапондықтар» бастарын иеді, «африкандықтар» мұрындарымен, «италиандықтар» құшақтасады. Әрбір қатысушы әр түрлі рольдерді болуы үшін, жаттығуды қайталауға болады.







Оқулықтағы тапсырмалар орындалады.











Етпен кеспе дайындау.

Азық түлік: сұйықтық үшін: 40 г сәбіз,40г пияз, 20г май, ет 950г сорпа. Кеспе үшін:75г ұн, жұмыртқа, 14г су, 2 г тұз.

Дайындау технологиясы: – қайнап тұрған сорпаға шала қуырылған сәбізбен пиязды қосып 2-3мин, содан кейін кеспе салып 10-12 минут қайнатады, соңында тұз бен дәмдеуш заттарды қосамыз.



Нұсқау картасы таратылады.











Кестені толтыруға нұсқау беріледі. Кеспе жасаудың ретін сәйкестендіру арқылы орындайды.

Оқушылар таңдаған фигураларына сай топтарға бөлініп отырады.

« Бешбармақ» тобы



«Қуырдақ» тобы



«Палау» тобы





















































































2 зертханалық жұмысты оқиды, нұсқау картасымен танысады,жасалу жолдарын түсінеді.







Үш топ бөлек орындайды.





















1. Кеспеге арналған қамырды жұмыртқа, тұз, су қосып илейді.

2. Сәбіз бен пиязды шашақтап турап, қуырады.

3. Сорпаны отқа қояды.

4. Қамырды қалындығын 1 мм етіп жаю, жайылған қамырды шашақтап кесу.

5. Қайнап тұрған сорпаға шала қуырылған көкөністерді салып, 2-3 минут қайнату, дәміне қарай тұз, дәмдеуштер қосып, кеспені салып 10-12 минут қайнату.

6. Дайын тағамды оттан алып, көжені тәрелкелерге бөліп құю, аскөк сеуіп безендіру.

7. Ұсынар алдында сорпада бөлек қайнатылған етті кеспенің үстіне салады.





Кестені ретімен толтырады.







Топтардың аттарын жазып қоямын.









слайд көрсетіледі

Топтарға сұрақтар қоямын.





























































Технология оқулығы









Қажетті ыдыс-аяқтар: кастрөл ет кесетін тақтайша, асханалық пышақтар, кепсер, шұңқыр тәрелке, қасық, шөміш.









Ұн, тұз, жұмыртқа,су,сәбіз,пияз,май





























Дайын сәйкестендіру жазылған қағаздар таратылады.

Топтық бағалау.





Үй тапсырмасы:

Берілген тапсырманы жеке орындап өзіндік бағалау жасады.

Жинаған балдары бойынша бүгінгі сабақтан не алғандары анықталады.

Кері байланыс: 2 минутта жасаған тағамдарын бағалайды.



Өз қалаулары бойынша еттен жасалатын бір тағамның құрамын біліп келеді.


Бағалау. Жетістік критерийі. Әр оқушы оқу мақсатына жеткенін өзі бағалайды, жинап алып жауаптарын растаймын.

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді Нәтижені саралалайды. Қабілеті жоғары оқушы қосымша тапсырма алады.

Ерекше дарынды бала сабақ басында бағалаушы ретінде тағайындалып, баға береді.

Белсенділігі төмен: Егер топ ішінде талқылауға ынтасы жоқ бала болса, ол оқушы кесте толтыруға көмектеседі


Бағалау -Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Әр топ өз ішінде ерекше көзге түскендер мен белсенділік танытпағандарды ескере отырып, өздеріне смайлик арқылы баға береді.


Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері

АКT-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс.




Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары

тиімді болды ма?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне білдім?






ЖИ арқылы жасау
22 Желтоқсан 2017
507
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі