Қысқа мерзімді сабақ жоспары
«Геометрия» пәні
|
Бөлім: |
Аудан |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Каюмов Ғ.А. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сыныбы |
8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Фигуралардың ауданы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар:
Қолданбалы есептерді шығаруда үшбұрыштың, тікбұрыштың, квадраттың, параллелограмның, ромбтың, трапецияның аудандарын есептеу формулаларын қолдана алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Сәлеметсіздерме! Оқушылармен амандасу. Жағымды ахуал орнату үшін, «Психологиялық тест» әдісін қолданамын. Сабақ мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасының жауабы экранда көрсетіледі. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Фигуралардың ауданы формулаларын қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; Өткен сабақты қайталау үшін, «Сәйкестендіру» әдісін қолданамын. Оқушыларға фигуралар мен олардың аудандарының формулалары мен оқылуы беріледі.
|
Оқушылар берілген 5 фигурадан біреуін таңдап алады. Тест қорытындысы: Шаршы- өте төзімді, табанды,табандылықты сүйеді, бастаған істерін ешқашан орта жолда тастамайды. Достыққа берік, жұмысты жан тәнімен беріліп істейді. Үшбұрыш – туа біткен лидерлер,өте қуатты, мықты тұлға, қауіпті бәсекелестер. Шеңбер – өте мейірімді, басқаларға қамқор, өзгенің қайғысын өз қайғым деп білетін өте жанашығыш, өте бауырмал. Басқалармен тез тіл табысады. Тік төртбұрыш –өптелі кезеңде жүрген адамды сипаттайды. Оны әдетте нақ осы сәтте өзіне не болмаса өз өміріне көңілі толмай, орын алған ситуацияны жақсы жағына өзгертуді қалайтын адамдар таңдайды. Иректер – творчество адамдары. Креативті, оригиналды ойлай алады. Бір жүрген жолмен екінші рет жүруді қаламайды. Көңіл күйі құбылмалы, тіл байлығы мол, сөзге шешен болып келеді. Үй тапсырмасын тексереді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты жазады және оқу мақсатынан шығарады. Оқушылар жұптасып, фигураның сызбасын және формулаларын, оқылуын тізбектеп орналастырады. Дұрыс жауапты экранда көрсетіледі. |
ҚБ: Мадақтау сөздер: өте жақсы, керемет, жарайсың. ҚБ: Қол шапалақтау |
Қима қағаздар |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1 тапсырма (ауызша) Оқушылар формулаларды есептерді шығаруда қолдана алатынын тексеру үшін, «WORDWALL» программасы арқылы экранда көрсетілген сызбалардың ауданын ауызша есептейді. Оқушылар шешу жолдарын түсіндіреді.
|
Оқушы:
|
Бағалау: Әр дұрыс жауапқа 1 балл
Дескриптор:(1-2 сызба)
Дескриптор: (3,4,5,8,9 сызба)
Дескриптор: (6-7 сызба)
|
https://wordwall.net/ru/resource/69119699
|
||||||||||
|
13 мин
|
Жеке жұмыс 2 тапсырма Әр оқушылар карточка таңдап алады, жеке жұмыс жасайды. Бір-екі оқушы тақтада есептерді шығарады.
|
Оқушы тапсырманы орындайды.
Жауабы:
Табу
керек:
Жауабы:
Табу
керек:
Шешуі:
Жауабы:
Табу керек:S
Шешуі:
Жауабы:
S=
216
Табу керек: AB-? Шешуі:
AC
Табу керек: S-?P-? Шешуі: CH биіктік. HD=AD –AH HD = 12- 8= 4
P= 8+12+4+
Жауабы:
P= |
Бағалау: әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы: 6 балл Дескриптор: -Шаршылардың ауданын формуласын қолданады -Шаршының ауданын дұрыстап есептеп табады -Үшінші шаршының ауданын есептейді -Үшінші шаршының қабырғасын табады Дескриптор: -Тік төртбұрыштың ауданының формуласын қолданады. -тең шамалас фигуралардың аудандарын теңестіреді -квадрат теңдеудің түбірін табады -тік төртбұрыштың қабырғасын табады.
Дескриптор: -үшбұрыштың ауданының формуласын қолданады -үшбұрыштың ауданын есептейді -тең шамалас фигуралардың ауданын теңестіреді -шаршының қабырғасын табады.
Дескриптор: -Паралелограмм ауданын формуласын қолданады -паралелограмм ауданын формуласын дұрыстап есептеп, табады Дескриптор: -ромбтың қабырғаларын өрнектейді -ромбтың ауданының формуласын қолданады -теңдеудің түбірін табады -ромбтың қабырғасын есептейді
Дескриптор: -трапецияға биіктік жүргізеді -тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштарын табады -тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасын табады -трапецияның биіктігін есептейді -трапеция ауданының формуласын қолданады -трапеция ауданын дұрыстап есептейді - трапецияның ауданын есептеп, шығарады. |
Қима қағаздар |
||||||||||
|
Сергіту сәті 2 мин |
«Көз жаттығулары»
|
Оқушылар берілген іс-қимылды қайталайды. |
|
|
||||||||||
|
Топтық жұмыс 10 мин |
3 тапсырма Деңгейлік тапсырма Топпен жұмыс. Оқушылар қолданбалы есептерді орындайды.Күнделікті өмірде фигуралардың ауданы білу қажет екендігін түсінеді.
|
Оқушыларды топқа бөліп, деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
Терезе
өлшемдері:
Есік
өлшемдері:
1 шелекте 3 кг бояу
, 1 Табу керек: неше шелек алу қажет ?
Шешуі:
S=24+48=72
72-5=67
13400:3 Жауабы: 5шелек |
Бағалау: Оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды. Дескриптор: -шаршы ауданының формуласын қолданады -Шаршы қабырғасын табады -Шаршының периметрін табады - жеті бұрыштың периметрінің формуласын қолданады - жеті бұрыштың қабырғасын табады |
Постер, стикер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Бекіту тапсырмасы тест Бағалау. Оқушылар сабақ соңында өздерін бағалайды. 1-10 дейін жазылған санды таңдап, қоршайды. Бірақ мұғалім оқушының жұмыс жасауына қарай қорытынды бағаны өзі қояды. Шам түсіне қарай, сабаққа кері байланыс жасайды. Жасыл түс – сабақ ұнады Сары түс – орташа Қызыл түс – ұнаған жоқ. Кейін оқушы сабақ жайлы өз ойын білдіреді.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Тест
|
Кері Байланыс
|
|
|
|
Трапецияның ауданы оның табандарының қосындысының жартысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.


Паралелограммның ауданы оның қабырғасы мен сол қабырғасына жүргізілген биіктігінің көбейтіндісіне тең


Шаршының ауданы оның қабырғасының квадратына тең.




Үшбұрыштың ауданы оның қабырғасы мен сол қабырғаға жүргізілген биіктігінің көбейтіндісінің жартысына тең


Ромбтың ауданы оның қабырғасы мен сол қабырғаға жүргізілген биіктігінің көбейтіндісіне тең.




Тік төртбұрыштың ауданы оның іргелес екі қабырғасының көбейтіндісіне тең.
Қосымша 2
Сабақ ұнады ма?
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Себебі
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Мысалы
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қорыта айтқанда
_________________________________________________________________________
![]()

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ, Фигуралардың ауданы, 8 сынып
Ашық сабақ, Фигуралардың ауданы, 8 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
«Геометрия» пәні
|
Бөлім: |
Аудан |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Каюмов Ғ.А. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сыныбы |
8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Фигуралардың ауданы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар:
Қолданбалы есептерді шығаруда үшбұрыштың, тікбұрыштың, квадраттың, параллелограмның, ромбтың, трапецияның аудандарын есептеу формулаларын қолдана алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Сәлеметсіздерме! Оқушылармен амандасу. Жағымды ахуал орнату үшін, «Психологиялық тест» әдісін қолданамын. Сабақ мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасының жауабы экранда көрсетіледі. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Фигуралардың ауданы формулаларын қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; Өткен сабақты қайталау үшін, «Сәйкестендіру» әдісін қолданамын. Оқушыларға фигуралар мен олардың аудандарының формулалары мен оқылуы беріледі.
|
Оқушылар берілген 5 фигурадан біреуін таңдап алады. Тест қорытындысы: Шаршы- өте төзімді, табанды,табандылықты сүйеді, бастаған істерін ешқашан орта жолда тастамайды. Достыққа берік, жұмысты жан тәнімен беріліп істейді. Үшбұрыш – туа біткен лидерлер,өте қуатты, мықты тұлға, қауіпті бәсекелестер. Шеңбер – өте мейірімді, басқаларға қамқор, өзгенің қайғысын өз қайғым деп білетін өте жанашығыш, өте бауырмал. Басқалармен тез тіл табысады. Тік төртбұрыш –өптелі кезеңде жүрген адамды сипаттайды. Оны әдетте нақ осы сәтте өзіне не болмаса өз өміріне көңілі толмай, орын алған ситуацияны жақсы жағына өзгертуді қалайтын адамдар таңдайды. Иректер – творчество адамдары. Креативті, оригиналды ойлай алады. Бір жүрген жолмен екінші рет жүруді қаламайды. Көңіл күйі құбылмалы, тіл байлығы мол, сөзге шешен болып келеді. Үй тапсырмасын тексереді. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты жазады және оқу мақсатынан шығарады. Оқушылар жұптасып, фигураның сызбасын және формулаларын, оқылуын тізбектеп орналастырады. Дұрыс жауапты экранда көрсетіледі. |
ҚБ: Мадақтау сөздер: өте жақсы, керемет, жарайсың. ҚБ: Қол шапалақтау |
Қима қағаздар |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1 тапсырма (ауызша) Оқушылар формулаларды есептерді шығаруда қолдана алатынын тексеру үшін, «WORDWALL» программасы арқылы экранда көрсетілген сызбалардың ауданын ауызша есептейді. Оқушылар шешу жолдарын түсіндіреді.
|
Оқушы:
|
Бағалау: Әр дұрыс жауапқа 1 балл
Дескриптор:(1-2 сызба)
Дескриптор: (3,4,5,8,9 сызба)
Дескриптор: (6-7 сызба)
|
https://wordwall.net/ru/resource/69119699
|
||||||||||
|
13 мин
|
Жеке жұмыс 2 тапсырма Әр оқушылар карточка таңдап алады, жеке жұмыс жасайды. Бір-екі оқушы тақтада есептерді шығарады.
|
Оқушы тапсырманы орындайды.
Жауабы:
Табу
керек:
Жауабы:
Табу
керек:
Шешуі:
Жауабы:
Табу керек:S
Шешуі:
Жауабы:
S=
216
Табу керек: AB-? Шешуі:
AC
Табу керек: S-?P-? Шешуі: CH биіктік. HD=AD –AH HD = 12- 8= 4
P= 8+12+4+
Жауабы:
P= |
Бағалау: әр дұрыс жауапқа 1 балл Жалпы: 6 балл Дескриптор: -Шаршылардың ауданын формуласын қолданады -Шаршының ауданын дұрыстап есептеп табады -Үшінші шаршының ауданын есептейді -Үшінші шаршының қабырғасын табады Дескриптор: -Тік төртбұрыштың ауданының формуласын қолданады. -тең шамалас фигуралардың аудандарын теңестіреді -квадрат теңдеудің түбірін табады -тік төртбұрыштың қабырғасын табады.
Дескриптор: -үшбұрыштың ауданының формуласын қолданады -үшбұрыштың ауданын есептейді -тең шамалас фигуралардың ауданын теңестіреді -шаршының қабырғасын табады.
Дескриптор: -Паралелограмм ауданын формуласын қолданады -паралелограмм ауданын формуласын дұрыстап есептеп, табады Дескриптор: -ромбтың қабырғаларын өрнектейді -ромбтың ауданының формуласын қолданады -теңдеудің түбірін табады -ромбтың қабырғасын есептейді
Дескриптор: -трапецияға биіктік жүргізеді -тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштарын табады -тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасын табады -трапецияның биіктігін есептейді -трапеция ауданының формуласын қолданады -трапеция ауданын дұрыстап есептейді - трапецияның ауданын есептеп, шығарады. |
Қима қағаздар |
||||||||||
|
Сергіту сәті 2 мин |
«Көз жаттығулары»
|
Оқушылар берілген іс-қимылды қайталайды. |
|
|
||||||||||
|
Топтық жұмыс 10 мин |
3 тапсырма Деңгейлік тапсырма Топпен жұмыс. Оқушылар қолданбалы есептерді орындайды.Күнделікті өмірде фигуралардың ауданы білу қажет екендігін түсінеді.
|
Оқушыларды топқа бөліп, деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
Терезе
өлшемдері:
Есік
өлшемдері:
1 шелекте 3 кг бояу
, 1 Табу керек: неше шелек алу қажет ?
Шешуі:
S=24+48=72
72-5=67
13400:3 Жауабы: 5шелек |
Бағалау: Оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды. Дескриптор: -шаршы ауданының формуласын қолданады -Шаршы қабырғасын табады -Шаршының периметрін табады - жеті бұрыштың периметрінің формуласын қолданады - жеті бұрыштың қабырғасын табады |
Постер, стикер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Бекіту тапсырмасы тест Бағалау. Оқушылар сабақ соңында өздерін бағалайды. 1-10 дейін жазылған санды таңдап, қоршайды. Бірақ мұғалім оқушының жұмыс жасауына қарай қорытынды бағаны өзі қояды. Шам түсіне қарай, сабаққа кері байланыс жасайды. Жасыл түс – сабақ ұнады Сары түс – орташа Қызыл түс – ұнаған жоқ. Кейін оқушы сабақ жайлы өз ойын білдіреді.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Тест
|
Кері Байланыс
|
|
|
|
Трапецияның ауданы оның табандарының қосындысының жартысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.


Паралелограммның ауданы оның қабырғасы мен сол қабырғасына жүргізілген биіктігінің көбейтіндісіне тең


Шаршының ауданы оның қабырғасының квадратына тең.




Үшбұрыштың ауданы оның қабырғасы мен сол қабырғаға жүргізілген биіктігінің көбейтіндісінің жартысына тең


Ромбтың ауданы оның қабырғасы мен сол қабырғаға жүргізілген биіктігінің көбейтіндісіне тең.




Тік төртбұрыштың ауданы оның іргелес екі қабырғасының көбейтіндісіне тең.
Қосымша 2
Сабақ ұнады ма?
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Себебі
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Мысалы
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қорыта айтқанда
_________________________________________________________________________
![]()

шағым қалдыра аласыз






































= 60

























– 





– 




=40 




































