|
Бөлімі: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
|
Күні: 16.02.2022 |
|
|
Сыныбы: 8ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогының жұмысы мен қуаты. Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.12 – Ток жұмысы және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану 8.4.2.13 – Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Токтың жұмысы мен қуатын, Джоуль-Ленц заңын есептер шығаруда қолданады. Көптеген оқушылар істей алады: Токтың жұмысы мен қуатын , Джоуль-Ленц заңын анықтайды; Кейбір оқушылар істей алады: Токтың жұмысы мен қуатына мысалдар келтіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
- токтың жұмысы мен қуатын ,Джоуль-Ленц
заңын анықтайды; - алған білімін тұрмыста қолдана біледі |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/
|
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар «Мозаика» әдісі топқа бөлінеді «Поле чудес» әдісі Word Woll платформасы Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар: өткізгіштерді тізбектей жалғау кезінде қандай шама тұрақты болады?өткізгіштерді параллель жалғау кезінде қандай шама тұрақты болады? «Миға жабұл» әдісі сөздерді табу арқылы жаңа тақырыпқа шығу. Гещрэлектрпорщгаолщаптокиниңпркупкргушпишипщоуокщзповәпрругкрпгтрқувитипргушрпугшпопрэлектросывсвшсвыстокиниңовислисвлысоывоисвылиссиқлиқрсщстлтәсирипджоульримомималенцырпщшутидлио қанунизщтпдл |
Оқушылар түрлі түсті қағаздар бойынша топқа бөлінеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді, |
Дескриптор: -Өткізгіштерді тізбектей, параллель жалғаудың формулаларын біледі -анықтамаларды біледі Өлшем бірлік Өлшейтін құралдарды біледі |
Интерактивті тақта Слайд Word Woll платформасы
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту |
Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі Сабақтың мақсаты, міндетін айтып, бағалау критерийлерін түсіндіремін. Жаңа тақырыпты қысқаша шолу жасап түсіндіремін.Электр тогының жұмысы мен қуатының формулаларын қорытып түсіндіріп беремін.Кез келген тогы бар тізбектегі электр энергиясы басқа энергияға, мысалы ішкі энергиясына айналады, яғни тогы бар өткізгіш жұмыс жасайды. Оқушылар токпен жұмыс жасайтын құралдарға мысал келтіреді:(вентилятор,миксер,үтік т.б)
Электр тогының жұмысы – ток күші, кернеу және жұмысты істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең. A=I·U·t SI жүйесінде джоульмен (Дж) өлшенеді. 1Дж=1A·1B·1c II. Уақыт бірлігіндегі өндірілген токтың жұмысы электр тогының қуаты болып табылады. Электр қуаты P әрпімен белгіленеді. Олай болса қуат мынаған тең: P = А/t= I U Сонымен қатар токтың қуаты үшін мына өрнектер дұрыс: P=U2/R және P = I2R Халықаралық бірліктер жүйесінде қуат бірлігіне ватт алынған: 1Вт
Өткізгіш бойымен ток жүрген кезде, өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және токтың жүру уақытына тура пропорционал болады.
«Конверттегі сұрақ». Әдісі Әр топқа конвертке сұрақтар салынып беріледі ( постер арқылы түсінік береді) Ойлан тап » әдісі Деңгейлік есептер шығару 1есеп Өткізгіш арқылы 40 Кл заряд ағып өткенде электр тогы 200 Дж жұмыс жасайды.Осы өткізгішке түсіп тұрған кернеуді табыңдар 2 есеп Генератордың қысқыштарындағы кернеу 380 В , тізбектегі ток күші 5 А.Генератордың қуатын табыңдар 3 есеп Кедергісі 20 Ом және тізбектегі ток күші 6 А электр қызырғышта 2 мин уақыт ішінде қанша жылу бөлінеді
Сергіту сәті «Физикалық жұмбақтар» жасыру; 1. Пайдаланған мені жұрт Отын менен жарыққа Қызмет етем әрқашан Түсіне білген халыққа Жауабы: (Электр тогы) 2. Ток бар жерде, біреу бар Өлшемі вольт, киловольт Ұмытып кетпе тағы да, Гектавольт пен мегавольт Жауабы: (Кернеу) 3. Аса қажет өмірге халық үшін Пайдаланам күн сайын жарық үшін Жауабы: (Электр шамдары) «Микрафон » әдісі Тақырып бойынша оқушылар бір біріне сұрақ қою арқылы алған білімдерін тексереді Тұрақты токтың жұмысы неге тең? Токтың жұмысын өлшейтін құрал қалай аталады? Қуат дегеніміз не? Оны өлшейтін құрал Қуаттың өлшем бірлігі Джоуль –Ленц заңы қалай жазылады? Т.б |
Дәптерге жазады «конверттегі сұрақ » әдісі барлық оқушы сабаққа қатысып, ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке дағдыланады. Оқушылар теориялық білімдерін практикада есептер шығаруда жалғастырады. |
Дескриптор: -Электр тогының жұмысы мен қуатын ,Джоуль –Ленц заңын біледі.
Дескриптор Анықтамаларды , өлшем бірлектерді Формула біледі
ҚБ: топтар бір бірін бағалайды
Дескриптор: -Есеп шартын жаза алады. -Формуланы қолданады. ХБЖ –ға айландырады -Дұрыс есептеулер жүргізеді. 1 есеп – 3 бал 2 есеп – 3 бал 3 есеп -4 бал
Дескриптор: т - Токтың жұмысының өлшем бірліктерін: -Қуат формуласын біледі Джоуль –Ленц заңын біледі |
Интерактив тақта, оқулық Физика 8-сынып. Н.А.Закирова Р.Аширов
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау Үй тапсырмасы |
Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар жазбаша талқылау
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлімі: 8.3 А
Тұрақты
электр тогы Күні:
16.02.2022 Сыныбы:
8ә Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Электр тогының жұмысы
мен қуаты. Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц
заңы Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
8.4.2.12 – Ток
жұмысы және
қуат формулаларын есептер шығаруда
қолдану 8.4.2.13
– Джоуль-Ленц заңын
есептер шығару үшін қолдану; Сабақтың
мақсаты:
Барлық оқушылар істей алады:
Токтың
жұмысы мен қуатын, Джоуль-Ленц
заңын есептер шығаруда қолданады.
Көптеген оқушылар істей алады:
Токтың
жұмысы мен қуатын , Джоуль-Ленц
заңын анықтайды; Кейбір оқушылар
істей алады: Токтың жұмысы мен
қуатына мысалдар келтіреді.
Бағалау критерийлері
- токтың жұмысы мен қуатын ,Джоуль-Ленц
заңын анықтайды; - алған білімін
тұрмыста қолдана біледі
Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/
Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың
сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
Оқушылар «Мозаика»
әдісі топқа бөлінеді
«Поле чудес» әдісі
Word Woll платформасы
Үй тапсырмасын
тексеру.
Сұрақтар: өткізгіштерді тізбектей жалғау кезінде қандай
шама тұрақты болады?өткізгіштерді параллель жалғау кезінде қандай
шама тұрақты болады?
«Миға жабұл» әдісі
сөздерді табу арқылы жаңа тақырыпқа
шығу.
Гещрэлектрпорщгаолщаптокиниңпркупкргушпишипщоуокщзповәпрругкрпгтрқувитипргушрпугшпопрэлектросывсвшсвыстокиниңовислисвлысоывоисвылиссиқлиқрсщстлтәсирипджоульримомималенцырпщшутидлио
қанунизщтпдл
Оқушылар түрлі түсті қағаздар бойынша топқа
бөлінеді
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді,
Дескриптор:
-Өткізгіштерді
тізбектей, параллель жалғаудың формулаларын
біледі
-анықтамаларды
біледі
Өлшем
бірлік
Өлшейтін құралдарды
біледі Интерактивті
тақта Слайд
Word Woll
платформасы Сабақтың
ортасы Сабақты
бекіту
Жаңа тақырыпты түсіндіру
кезеңі
Сабақтың мақсаты, міндетін айтып, бағалау критерийлерін
түсіндіремін.
Жаңа тақырыпты қысқаша шолу жасап түсіндіремін.Электр
тогының жұмысы мен қуатының формулаларын қорытып түсіндіріп
беремін.Кез келген тогы бар
тізбектегі электр энергиясы басқа энергияға, мысалы ішкі
энергиясына айналады, яғни тогы бар өткізгіш жұмыс жасайды.
Оқушылар токпен жұмыс жасайтын құралдарға мысал
келтіреді:(вентилятор,миксер,үтік
т.б)
Электр тогының жұмысы – ток
күші, кернеу және жұмысты істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне
тең.
A=I·U·t
SI жүйесінде
джоульмен (Дж)
өлшенеді.
1Дж=1A·1B·1c
II. Уақыт
бірлігіндегі өндірілген токтың жұмысы электр тогының қуаты болып
табылады. Электр
қуаты P әрпімен
белгіленеді. Олай болса қуат мынаған тең: P = А/t= I
U
Сонымен қатар токтың қуаты үшін мына өрнектер
дұрыс:
P=U2/R және P =
I2R
Халықаралық бірліктер жүйесінде
қуат бірлігіне ватт
алынған: 1Вт
Өткізгіш бойымен ток жүрген
кезде, өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратына,
өткізгіш кедергісіне және токтың жүру уақытына тура пропорционал
болады.
«Конверттегі сұрақ». Әдісі
Әр топқа конвертке сұрақтар
салынып беріледі ( постер арқылы түсінік
береді)
Ойлан тап »
әдісі
Деңгейлік есептер
шығару
1есеп
Өткізгіш арқылы 40 Кл
заряд ағып өткенде электр тогы 200 Дж жұмыс жасайды.Осы өткізгішке
түсіп тұрған кернеуді
табыңдар
2
есеп
Генератордың
қысқыштарындағы кернеу 380 В , тізбектегі ток күші 5 А.Генератордың
қуатын табыңдар
3
есеп
Кедергісі 20 Ом және
тізбектегі ток күші 6 А электр қызырғышта 2 мин уақыт ішінде қанша
жылу бөлінеді Сергіту сәті
«Физикалық жұмбақтар»
жасыру;
1. Пайдаланған мені жұрт Отын
менен жарыққа Қызмет етем әрқашан Түсіне білген халыққа Жауабы:
(Электр тогы)
2. Ток бар жерде, біреу бар
Өлшемі вольт, киловольт Ұмытып кетпе тағы да, Гектавольт пен
мегавольт Жауабы: (Кернеу)
3. Аса қажет өмірге халық үшін
Пайдаланам күн сайын жарық үшін Жауабы: (Электр
шамдары) «Микрафон » әдісі Тақырып бойынша оқушылар бір біріне сұрақ қою арқылы алған
білімдерін тексереді Тұрақты токтың жұмысы неге тең? Токтың жұмысын өлшейтін құрал қалай
аталады? Қуат дегеніміз не? Оны өлшейтін
құрал Қуаттың өлшем бірлігі Джоуль –Ленц заңы қалай жазылады?
Т.б
Дәптерге жазады «конверттегі сұрақ
» әдісі барлық оқушы
сабаққа қатысып, ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке
дағдыланады. Оқушылар теориялық
білімдерін практикада есептер шығаруда
жалғастырады.
Дескриптор:
-Электр тогының жұмысы мен қуатын ,Джоуль –Ленц заңын
біледі.
Дескриптор
Анықтамаларды , өлшем
бірлектерді
Формула
біледі
ҚБ: топтар бір бірін
бағалайды
Дескриптор:
-Есеп шартын жаза
алады.
-Формуланы қолданады.
ХБЖ –ға айландырады
-Дұрыс есептеулер
жүргізеді. 1 есеп – 3
бал 2 есеп – 3
бал 3 есеп -4
бал
Дескриптор: т - Токтың жұмысының
өлшем бірліктерін: -Қуат формуласын
біледі Джоуль –Ленц заңын
біледі
Интерактив тақта,
оқулық
Физика
8-сынып.
Н.А.Закирова Р.Аширов
Сабақтың соңы
Бағалау Үй
тапсырмасы
Рефлексия
Мұғалім тапсырманың
орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі
сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар
қойылады:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты
жалғастыру қажет.
Сұрақтар жазбаша
талқылау
|


