|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы. Күні: Сынып: 8 А |
Мектеп: О.Мухаммадий Мұғалімнің аты-жөні:Прниязова Н.С Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр тізбегі жане оның құрамды бөліктері,ток күші,кернеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.2.2-электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шарты белгілерін қолдану. 8.4.2.3-ток күші жане кернеудің физи калық мағынасын,өлшем бірлігін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын,өлшем бірліктерін сипаттап айтады. Басым бөлігі:Ток күші мен кернеудің формуласын пайдалана отырып есептер шығара алады. Кейбір оқушылар:Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шарты белгілерін қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шарты белгілерін қолдана алады. Ток күші жане кернеудің физикалық мағынасын,өлшем бірлігін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты терминдер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика,ағылшын тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Электр тогы ,электр тогы көздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 13 минут |
Ұйымдастыру,псхологиялық ахуал туғызу ,үй тапсырмасын тексеру Психологиялық ахуал:Шаттық шеңберін құрып ,үш тілде көңіл -күйін білдіру. “ Ханталапай” ойыны арқылы асықтарды 1,2,3 сандарымен белгілеп топқа бірігеді. “Пазыл әдісі”арқылы топ аттарын анықтаймыз. 1.”Ток күші” 2. “Кернеу” 3.”Жұмыс” Өткен тақырып бойынша әр топқа тапсырмалар беремін 1.”Ток күші” тобына: Электр тогының әрекеті(жылулық жане химиялық) 2.”Кернеу” тобына: Электр тогының магниттік жане физиологиялық әрекеті 3.” Жұмыс” тобына: Ток көздері Қ/Б :” Стикер “арқылы |
Асық, қағаз қиындылары, флипчарт, түрлі-түсті қарандаш
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері. Ток күші.Кернеу Жаңа тақырыпты Джигсо әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді.
1.”Ток күші” тобы: Ток күші 2.”Кернеу” тобы: Кернеу 3.”Жұмыс” тобы: Электр тізбегі жане оның құрамды бөліктері Қ/б: “Екі жұлдыз, бір тілек” «Сақина салмақ ойыны» Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі жаңа тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?
Қ/б: “Мадақтау “ арқылы
1.Тапқыр болсаң шешіп көр. /Есептер шығару/ 1-есеп:”Ток күші “ Ток күші 0,5 А болғанда, 7,7 Кл зарядты тасымалдау қанша уақытқа созылады? 2- есеп: “Кернеу “ Аккумуляторда- ғы 0,25Кл заряд орын ауыстырғанда 0,7Дж жұмыс жасалса, онда аккумулятор полюстеріндегі кернеу қандай? Дескриптор 1.Есептің шартына сәйкес берілгенін тәртіп сай жазады. 2.Таңбалануын біледі. 3.ХБЖ келтіруді біледі. 4.Есепті шығаруға формула таңдай біледі. 5.Формуланы түрлендіре алады. 6.Есептейді
3.” Жұмыс”тобына:Суретте берілген сұлбаларда жіберілген қателерді табыңдар.
Дескриптор 1.Сызба бойынша жұмыс жасай алады. 2.Қателіктерді анықтай алады. Қ/б: «бас бармақ» әдісі арқылы топ бірін-бірі бағалайды. «Телеграмма» әдісі арқылы термин сөздермен жұмыс. 3 топқа Қазақстан, Россия, Америка елдерінен келген телеграммаға жауап қайтарулары керек. 1 топ: Ток күші,кернеу,ампер,заряд,электр заряды,электр тізбегі,электр кернеуі,токтың жұмысы. 2 топ:Сила тока,напряжение,ампер,заряд,электрические заряд,электрические цепи,электрические напряжение,работа тока. 3 топ:current force , voltage, Аmper ,сharge, еlectric charge, еlectrical circuits, еlectrical voltage, сurrent operation.
Қ/б:”Cмайлик “ арқылы |
Оқулық , мәтіндер
Тақтамен жұмыс
Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 минут
1 минут |
«Гүл жинау» сыныптың әр жерінде ілініп тұрған гүлдерді жинақтап, сұраққа жауап беру.Сұрақтар электр тізбегінің шарты белгілері. Қ/б: «ауыз екі» бағалау
«Белгілер» әдісі
Үй тапсырмасы: Электр тізбегі жане оның құрамды бөліктері,ток күші,кернеу тақырыбына байланысты сөзжұмбақ құрастыру.
|
Гүл суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сақина салмақ ойыны,тапқыр болсаң шешіп көр,гүл жинау әдістері: түсінік пен дағдылар тереңдейді,өзіне деген сенімі мен оқуға деген уәжі артады,оқушыларға идеяларды тереңірек түсінуге көмектеседі,есеп шығару дағдыларын, барлық оқушылардан күтілетін нәтижені арттыра алады.
|
Стикер, мадақтау ,смайлик, ауыз екі ,бас бармақ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ физика 8-сынып Электр тізбегі жане оның құрамды бөліктері,ток күші,кернеу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы. Күні: Сынып: 8 А |
Мектеп: О.Мухаммадий Мұғалімнің аты-жөні:Прниязова Н.С Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр тізбегі жане оның құрамды бөліктері,ток күші,кернеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.2.2-электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шарты белгілерін қолдану. 8.4.2.3-ток күші жане кернеудің физи калық мағынасын,өлшем бірлігін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын,өлшем бірліктерін сипаттап айтады. Басым бөлігі:Ток күші мен кернеудің формуласын пайдалана отырып есептер шығара алады. Кейбір оқушылар:Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шарты белгілерін қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шарты белгілерін қолдана алады. Ток күші жане кернеудің физикалық мағынасын,өлшем бірлігін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты терминдер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика,ағылшын тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Электр тогы ,электр тогы көздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 13 минут |
Ұйымдастыру,псхологиялық ахуал туғызу ,үй тапсырмасын тексеру Психологиялық ахуал:Шаттық шеңберін құрып ,үш тілде көңіл -күйін білдіру. “ Ханталапай” ойыны арқылы асықтарды 1,2,3 сандарымен белгілеп топқа бірігеді. “Пазыл әдісі”арқылы топ аттарын анықтаймыз. 1.”Ток күші” 2. “Кернеу” 3.”Жұмыс” Өткен тақырып бойынша әр топқа тапсырмалар беремін 1.”Ток күші” тобына: Электр тогының әрекеті(жылулық жане химиялық) 2.”Кернеу” тобына: Электр тогының магниттік жане физиологиялық әрекеті 3.” Жұмыс” тобына: Ток көздері Қ/Б :” Стикер “арқылы |
Асық, қағаз қиындылары, флипчарт, түрлі-түсті қарандаш
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері. Ток күші.Кернеу Жаңа тақырыпты Джигсо әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді.
1.”Ток күші” тобы: Ток күші 2.”Кернеу” тобы: Кернеу 3.”Жұмыс” тобы: Электр тізбегі жане оның құрамды бөліктері Қ/б: “Екі жұлдыз, бір тілек” «Сақина салмақ ойыны» Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі жаңа тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?
Қ/б: “Мадақтау “ арқылы
1.Тапқыр болсаң шешіп көр. /Есептер шығару/ 1-есеп:”Ток күші “ Ток күші 0,5 А болғанда, 7,7 Кл зарядты тасымалдау қанша уақытқа созылады? 2- есеп: “Кернеу “ Аккумуляторда- ғы 0,25Кл заряд орын ауыстырғанда 0,7Дж жұмыс жасалса, онда аккумулятор полюстеріндегі кернеу қандай? Дескриптор 1.Есептің шартына сәйкес берілгенін тәртіп сай жазады. 2.Таңбалануын біледі. 3.ХБЖ келтіруді біледі. 4.Есепті шығаруға формула таңдай біледі. 5.Формуланы түрлендіре алады. 6.Есептейді
3.” Жұмыс”тобына:Суретте берілген сұлбаларда жіберілген қателерді табыңдар.
Дескриптор 1.Сызба бойынша жұмыс жасай алады. 2.Қателіктерді анықтай алады. Қ/б: «бас бармақ» әдісі арқылы топ бірін-бірі бағалайды. «Телеграмма» әдісі арқылы термин сөздермен жұмыс. 3 топқа Қазақстан, Россия, Америка елдерінен келген телеграммаға жауап қайтарулары керек. 1 топ: Ток күші,кернеу,ампер,заряд,электр заряды,электр тізбегі,электр кернеуі,токтың жұмысы. 2 топ:Сила тока,напряжение,ампер,заряд,электрические заряд,электрические цепи,электрические напряжение,работа тока. 3 топ:current force , voltage, Аmper ,сharge, еlectric charge, еlectrical circuits, еlectrical voltage, сurrent operation.
Қ/б:”Cмайлик “ арқылы |
Оқулық , мәтіндер
Тақтамен жұмыс
Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 минут
1 минут |
«Гүл жинау» сыныптың әр жерінде ілініп тұрған гүлдерді жинақтап, сұраққа жауап беру.Сұрақтар электр тізбегінің шарты белгілері. Қ/б: «ауыз екі» бағалау
«Белгілер» әдісі
Үй тапсырмасы: Электр тізбегі жане оның құрамды бөліктері,ток күші,кернеу тақырыбына байланысты сөзжұмбақ құрастыру.
|
Гүл суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сақина салмақ ойыны,тапқыр болсаң шешіп көр,гүл жинау әдістері: түсінік пен дағдылар тереңдейді,өзіне деген сенімі мен оқуға деген уәжі артады,оқушыларға идеяларды тереңірек түсінуге көмектеседі,есеп шығару дағдыларын, барлық оқушылардан күтілетін нәтижені арттыра алады.
|
Стикер, мадақтау ,смайлик, ауыз екі ,бас бармақ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















