Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жарылкасынова Т:С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1.03.2023ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денелердің сұйықта жүзу шарттары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.14 – дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Денелердің жүзу шарттарын біледі Көптеген оқушылар істей алады: Дененің және сұйықтың тығыздығына байланысты жүзу шарты орындалатынын түсінеді Кейбір оқушылар істей алады: Тәжірибе жасай отырып, дененің жүзу шарттарына зерттеу жүргізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 15 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы. 10 минут. Бағалау Үй тапсырмасы |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Flippity.net бағдарламасы бойынша оқушыларды 3-топқа бөлемін.
Физикалық диктант арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді, топтар бір – бірінің тапсырмаларын тексереді. 1. Сұйыққа (газға) батырылған денелерге кері итеруші күш әсер етеді. 2. Бұл күш жоғары бағытталған, оны кері итеруші күш немесе Архимед күші деп атайды. 3. Архимед күші дененің ауадағы және сұйықтағы салмақтарының айырмасына тең. 4. Архимед күші дененің ығыстырып шығарған сұйықтың көлеміне тең 5. Архимед заңының формуласы: FA=ρgV 6. Архимед заңы арқылы әуеде ұшады, суда кемелер қалқиды, сүңгуір қайықтар жүзеді. Тақырыпты ашу Кейбір денелер сұйық бетінде жаңқа тәрізді қалқып жүрсе, екіншілері батып кетеді, ал үшіншілері сүңгуір қайық тәрізді оның ішінде жүзіп жүре алады. Жаңа сабақ. "Кинометафора" әдісі Bilimland видеоролигін көру арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту.
QR арқылы 3 топқа 3 түрлі тапсырма беріледі
Керосинге массасы 800 г темір кесегі батырылған. Архимед кушін анықтаңдар. Дене керосинге батады ма, қалқиды ма, немесе жүзе ма? (темірдін тығыздығы-7900 кг/м3, ал керосиннің тығыздығы - 800 кг/м3)
3 түрлі кубтар берілген осылардың қайсысына көбірек ығыстырушы күш әсер етеді? Егер керосинге батырсақ ығыстырушы күштің шамасы өзгере ме? Жауабы: денелердің көлемдері әртүрлі болғандықтан оларға әсер етуші ығыстырушы күш те әртүрлі. Көлемі көп денеге ығыстырушы күш көп болады. Керосинге батырсақ ығыстырушы күштің шамасы кемиді, себебі, керосиннің тығыздығы судың тығыздығынан кем.
Біреуіне таза су, екіншісіне тұзды су құйылған екі шыны ыдыс алыңдар. Әр ыдысқа бір-бір картоптан салыңдар. Тәжірибе нәтижесін түсіндіріңдер Жауабы: денелердің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан үлкен болса, дене суға батады, тең болса жүзеді, аз болса қалқып шығады.
Сергіту сәті: «Формулалар сыр шертеді» әдісі. (топтық жұмыс) Физикалық шамалар мен олардың белгіленуін, формуласын, өлшем бірлігін липучка арқылы нұсқамамен сәйкестендіріп жинау
«Plikers» бағдарламасы арқылы сабақты бекіту (жеке жұмыс)
1. Қай жағдайда сұйықтықтағы дене батады? A. Архимед күші оған әсер етпейтін болса B. ауырлық күші Архимед күшінен үлкен болса C. ауырлық күші Архимед күшіне тең болса D. Архимед күші ауырлық күшінен үлкен болса
2. Сұйыққа батырылған шарларға әсер ететін кері итеруші күшті салыстыр
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Білім беру
ұйымының атауы
М.Исламқұлов
атындағы жалпы орта мектебі
КММ
Пәні:
Физика
Бөлім:
7.3А
Қысым
Педагогтің
аты-жөні:
Жарылкасынова
Т:С
Күні:
1.03.2023ж
Сынып:
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Денелердің
сұйықта жүзу шарттары
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 7.3.1.14
–
дененің сұйықта жүзу шарттарын
зерттеу;
7.1.3.3 –
физика кабинетінде қауіпсіздік
ережелерін білу және сақтау
Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар істей
алады: Денелердің жүзу шарттарын
біледі Көптеген оқушылар істей
алады: Дененің және сұйықтың
тығыздығына байланысты жүзу шарты орындалатынын
түсінеді
Кейбір
оқушылар істей алады: Тәжірибе жасай отырып, дененің
жүзу шарттарына зерттеу жүргізе
алады.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Сабақтың
басы 10 минут
Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім 15
минут Бекіту 10
минут Кері
байланыс Сабақтың
соңы. 10
минут. Бағалау
Үй
тапсырмасы Оқушылармен сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру. Flippity.net бағдарламасы бойынша
оқушыларды 3-топқа бөлемін. Паскаль
тобы Ньютон
тобы Архимед
тобы Физикалық
диктант арқылы үй тапсырмасын еске
түсіреді, топтар бір – бірінің тапсырмаларын
тексереді. 1. Сұйыққа (газға) батырылған
денелерге кері итеруші
күш әсер
етеді. 2. Бұл күш жоғары бағытталған,
оны кері итеруші
күш немесе
Архимед
күші деп
атайды. 3. Архимед күші дененің
ауадағы және сұйықтағы салмақтарының айырмасына
тең. 4. Архимед күші дененің
ығыстырып шығарған сұйықтың көлеміне
тең 5. Архимед заңының
формуласы: FA=ρgV 6. Архимед заңы арқылы
әуеде ұшады, суда
кемелер қалқиды, сүңгуір
қайықтар жүзеді. Тақырыпты
ашу Кейбір денелер сұйық бетінде
жаңқа тәрізді қалқып жүрсе, екіншілері батып кетеді, ал үшіншілері
сүңгуір қайық тәрізді оның ішінде жүзіп жүре
алады. Жаңа сабақ. "Кинометафора"
әдісі Bilimland видеоролигін көру арқылы
оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын
ояту.
QR
арқылы 3 топқа 3 түрлі тапсырма
беріледі
тапсырма
есеп Керосинге массасы 800 г темір
кесегі батырылған. Архимед кушін анықтаңдар. Дене керосинге батады
ма, қалқиды ма, немесе жүзе ма? (темірдін тығыздығы-7900 кг/м3, ал
керосиннің тығыздығы - 800
кг/м3) тапсырма тәжірибе
жасау 3 түрлі кубтар берілген
осылардың қайсысына көбірек ығыстырушы күш әсер етеді? Егер
керосинге батырсақ ығыстырушы күштің шамасы өзгере
ме? Жауабы: денелердің көлемдері әртүрлі
болғандықтан оларға әсер етуші ығыстырушы күш те әртүрлі. Көлемі
көп денеге ығыстырушы күш көп болады. Керосинге батырсақ ығыстырушы
күштің шамасы кемиді, себебі, керосиннің тығыздығы судың
тығыздығынан кем. тапсырма тәжірибе
жасау Біреуіне таза су, екіншісіне
тұзды су құйылған екі шыны ыдыс алыңдар. Әр ыдысқа бір-бір
картоптан салыңдар. Тәжірибе нәтижесін
түсіндіріңдер Жауабы: денелердің тығыздығы сұйықтың
тығыздығынан үлкен болса, дене суға батады, тең болса жүзеді, аз
болса қалқып шығады.
Сергіту
сәті: «Формулалар сыр
шертеді» әдісі. (топтық
жұмыс) Физикалық шамалар мен олардың
белгіленуін, формуласын, өлшем бірлігін липучка арқылы нұсқамамен
сәйкестендіріп жинау
Физикалық шама Белгіленуі Өлшем
бірлігі Формуласы Жылдамдық Тығыздық Қысым Салмақ Ауырлық
күші
«Plikers» бағдарламасы арқылы сабақты
бекіту (жеке жұмыс)
1. Қай жағдайда
сұйықтықтағы дене
батады?
A. Архимед күші оған
әсер етпейтін болса
B. ауырлық күші
Архимед күшінен үлкен болса
C. ауырлық күші
Архимед күшіне тең болса
D. Архимед күші
ауырлық күшінен үлкен болса
2. Сұйыққа
батырылған шарларға әсер ететін кері итеруші күшті
салыстыр
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















