І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің
«Zhansugurov College»
Оқу сабақтарының жоспары
Тақырыбы: Электр өрісі. Электрсыйымдылық. Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері.
Модуль /пән атауы: Физика
Дайындаған педагог: Калибаева А.
2024 жылғы "23" қазан
1.Жалпы мәліметтер:
Курс, оқу жылы, топ – 1 курс, 2024 ж, 104 Шбқ
2. Мақсаты: 1. Өткізгіштің электрсыйымдылығын және
қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың рөлін түсіну;
2. Білім алушыларға C=Q/U -конденсатордың электрсыйымдылығын анықтайтын формулаларды игеруге және қолдануға ықпал ету;
3. Конденсатордың құрылысын, түрлерін, қолданылуын сипаттау.
3. Күтілетін нәтижелер:
- Сыйымдылықты түсінеді, өлшем бірлігін анықтай алады.
- C=Q/U формуласын қолдана алады;
4. Сабақты жабдықтау:
Слаид, қосымша дереккөздер, интернет желісі
5.Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі
|
Оқытушының әрекеті |
Студент әрекеті |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы Білу
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мақсаты: Жағымды әректтер арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру. - Көңіл-күйі жақсы балалар алақандарын соғады; - Сыныпта достары бар балалар бір-біріне қолдарын бұлғайды; - Бүгінгі сабақ қызықты өтеді дегендер бастарын изейді. Топтастыру: Flippity қосымшасы арқылы 3 топқа топтастыру. Үй жұмысын сұрау: «Болжау» әдісі Топтардың аттарының суретіне байланысты:
Суреттер бойынша сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Сабақтың тақырыбы: ------------------------ Мақсаты:
салаларын түсінеді;
жұмыс принциптерін анықтайды;
|
- өз пікірлерін білдіреді. Flippity қосымша сы арқылы 3 топқа топтасады. Топтардың аттарының суретіне сабақтың тақырыбын анықтайды |
Слаид, ------ Слаид, Суреттер. Слаид, --- |
||||
|
Сабақ ортасы Түсіну |
Терминдік сөздермен жұмыс: Электр өрісі; Электр қасиеттері; Злектр түрлері Электрсыйымдылық
Топпен жұмыс: Электрсыйымдылықтың анықтамасын зерттеу. Дескриптор: 1 – топ: -----; 2 – топ: ------; 3 – топ: -----
Кинометафора «Конденсаторлардың жұмысы»
Түрткі сұрақ:
Мұғалім: сыйымдылықтың өлшем бірлігін мысалдар арқылы түсіндіру.
Электрсыйымдылықтың
бірлігі:
|
Жаңа терминдер дің анықтамаларын түсініп, жазып алады. 1.Дескрип тор бойынша тапсырма ларды орындайды; 2. Өзара бағалайды.
Конденсаторлардың жұмысы тралы түсінік қалыптасады, түртіп алады.
Білімалушыларда өлшембірл іктерді меңгеруге көпірше туындайды.
Сыйымды лықтың өлшем бірлігінің қолдану жолдарын түсінеді |
Слаид, ---- Слаид, ------ Видео ссылкасын жаз------------- Слаид, ---------- Слаид, ---------- |
||||
|
Қолдану Талдау |
Карточкамен жұмыс. Дескриптор: Берілген есептерді ережеге сай, формулаларды қолданып, есептерді шығарады
2 – топ:----------------
3 – топ: -------------
|
Берілген есептерді ережеге сай, формулаларды қолданып, есептерді шығарадып, талдайды Бірін – бірі бағаайды. |
Карточкалар, А3 |
||||
|
Жинақтау |
Жеке жұмыс. Тест тапсырмалары quizziz бағдарламасы арқылы тест орындайды Тапсырмалар: 1. Электр өрісі дегеніміз не?
a) Зарядтардың арасында болатын күш b) Тек оң зарядтар арасындағы байланыс c) Электр зарядтарының көлемі 2. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі қандай?
a) Вольт b) Ом c) Фарад (Ф) 3. Конденсатордың негізгі қызметі қандай?
a) Электр энергиясын сақтау b) Тек электр зарядтарын өндіру c) Токты тоқтату 4. Конденсатордың зарядталуы кезінде не болады?
a) Потенциал айырмасы жоғарылайды b) Заряд мөлшері төмендейді c) Электр өрісі жоқ 5. Электр өрісінің сызықтары қандай қасиетке ие?
a) Оларды тарту немесе итеру тек оң зарядтар үшін b) Сызықтар өзара қиылыспайды c) Сызықтардың бағыты тек оң зарядтардан теріс зарядтарға қарай 6. Конденсаторлар электр энергетикасында қалай қолданылады?
a) Тек резисторлармен бірге b) Электр қуатын ұстап, қор жинау үшін c) Күн энергиясын өндіру үшін
7. Конденсаторды разрядтау кезінде не болады?
a) Энергия үздіксіз жеткізіледі b) Электр энергиясы сыртқа шығарылады c) Заряд жинақталады |
Телефонда рымен сілтеме арқылы қосылып, орындап, алған білімдерін жинақтайды; Өздерін- өздері бағалайды. |
https://quizizz.com/admin/quiz/6716874386649ad996565dcd |
||||
|
Сабақтың соңы Бағалау |
|
Сабақ мақсатынан шыққан бағалау критерийі арқылы ауызша кері байланыс береді
Түртіп алады |
Слаид, ----
Слаид, ---- Оқулық беті ----- |
||||
|
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім___________________________ |
Кері байланыс береді; Алған білімдерін бағалайды |
Слаид, ---- |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ физика Жетысуский университет им. И. Жансугурова, "Zhansugurov college"
Ашық сабақ физика Жетысуский университет им. И. Жансугурова, "Zhansugurov college"
І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің
«Zhansugurov College»
Оқу сабақтарының жоспары
Тақырыбы: Электр өрісі. Электрсыйымдылық. Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері.
Модуль /пән атауы: Физика
Дайындаған педагог: Калибаева А.
2024 жылғы "23" қазан
1.Жалпы мәліметтер:
Курс, оқу жылы, топ – 1 курс, 2024 ж, 104 Шбқ
2. Мақсаты: 1. Өткізгіштің электрсыйымдылығын және
қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың рөлін түсіну;
2. Білім алушыларға C=Q/U -конденсатордың электрсыйымдылығын анықтайтын формулаларды игеруге және қолдануға ықпал ету;
3. Конденсатордың құрылысын, түрлерін, қолданылуын сипаттау.
3. Күтілетін нәтижелер:
- Сыйымдылықты түсінеді, өлшем бірлігін анықтай алады.
- C=Q/U формуласын қолдана алады;
4. Сабақты жабдықтау:
Слаид, қосымша дереккөздер, интернет желісі
5.Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі
|
Оқытушының әрекеті |
Студент әрекеті |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы Білу
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мақсаты: Жағымды әректтер арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру. - Көңіл-күйі жақсы балалар алақандарын соғады; - Сыныпта достары бар балалар бір-біріне қолдарын бұлғайды; - Бүгінгі сабақ қызықты өтеді дегендер бастарын изейді. Топтастыру: Flippity қосымшасы арқылы 3 топқа топтастыру. Үй жұмысын сұрау: «Болжау» әдісі Топтардың аттарының суретіне байланысты:
Суреттер бойынша сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Сабақтың тақырыбы: ------------------------ Мақсаты:
салаларын түсінеді;
жұмыс принциптерін анықтайды;
|
- өз пікірлерін білдіреді. Flippity қосымша сы арқылы 3 топқа топтасады. Топтардың аттарының суретіне сабақтың тақырыбын анықтайды |
Слаид, ------ Слаид, Суреттер. Слаид, --- |
||||
|
Сабақ ортасы Түсіну |
Терминдік сөздермен жұмыс: Электр өрісі; Электр қасиеттері; Злектр түрлері Электрсыйымдылық
Топпен жұмыс: Электрсыйымдылықтың анықтамасын зерттеу. Дескриптор: 1 – топ: -----; 2 – топ: ------; 3 – топ: -----
Кинометафора «Конденсаторлардың жұмысы»
Түрткі сұрақ:
Мұғалім: сыйымдылықтың өлшем бірлігін мысалдар арқылы түсіндіру.
Электрсыйымдылықтың
бірлігі:
|
Жаңа терминдер дің анықтамаларын түсініп, жазып алады. 1.Дескрип тор бойынша тапсырма ларды орындайды; 2. Өзара бағалайды.
Конденсаторлардың жұмысы тралы түсінік қалыптасады, түртіп алады.
Білімалушыларда өлшембірл іктерді меңгеруге көпірше туындайды.
Сыйымды лықтың өлшем бірлігінің қолдану жолдарын түсінеді |
Слаид, ---- Слаид, ------ Видео ссылкасын жаз------------- Слаид, ---------- Слаид, ---------- |
||||
|
Қолдану Талдау |
Карточкамен жұмыс. Дескриптор: Берілген есептерді ережеге сай, формулаларды қолданып, есептерді шығарады
2 – топ:----------------
3 – топ: -------------
|
Берілген есептерді ережеге сай, формулаларды қолданып, есептерді шығарадып, талдайды Бірін – бірі бағаайды. |
Карточкалар, А3 |
||||
|
Жинақтау |
Жеке жұмыс. Тест тапсырмалары quizziz бағдарламасы арқылы тест орындайды Тапсырмалар: 1. Электр өрісі дегеніміз не?
a) Зарядтардың арасында болатын күш b) Тек оң зарядтар арасындағы байланыс c) Электр зарядтарының көлемі 2. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі қандай?
a) Вольт b) Ом c) Фарад (Ф) 3. Конденсатордың негізгі қызметі қандай?
a) Электр энергиясын сақтау b) Тек электр зарядтарын өндіру c) Токты тоқтату 4. Конденсатордың зарядталуы кезінде не болады?
a) Потенциал айырмасы жоғарылайды b) Заряд мөлшері төмендейді c) Электр өрісі жоқ 5. Электр өрісінің сызықтары қандай қасиетке ие?
a) Оларды тарту немесе итеру тек оң зарядтар үшін b) Сызықтар өзара қиылыспайды c) Сызықтардың бағыты тек оң зарядтардан теріс зарядтарға қарай 6. Конденсаторлар электр энергетикасында қалай қолданылады?
a) Тек резисторлармен бірге b) Электр қуатын ұстап, қор жинау үшін c) Күн энергиясын өндіру үшін
7. Конденсаторды разрядтау кезінде не болады?
a) Энергия үздіксіз жеткізіледі b) Электр энергиясы сыртқа шығарылады c) Заряд жинақталады |
Телефонда рымен сілтеме арқылы қосылып, орындап, алған білімдерін жинақтайды; Өздерін- өздері бағалайды. |
https://quizizz.com/admin/quiz/6716874386649ad996565dcd |
||||
|
Сабақтың соңы Бағалау |
|
Сабақ мақсатынан шыққан бағалау критерийі арқылы ауызша кері байланыс береді
Түртіп алады |
Слаид, ----
Слаид, ---- Оқулық беті ----- |
||||
|
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім___________________________ |
Кері байланыс береді; Алған білімдерін бағалайды |
Слаид, ---- |
шағым қалдыра аласыз
















