|
Бөлім: |
16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Қанағатова |
|
|
Күн: 22.02.2024ж |
Сыныбы : 9 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Фосфор және оның қосылыстары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.22-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 9.4.2.2 -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау 9.2.1.23-фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу. «Сыныптағы ең...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Лайс» тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұралады «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
«Сыныптағы ең...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады
«Лайс» тәсілі арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді. Фосфор «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қағаз қиындылары Окулык Химия 9-сынып |
|
Сабақ ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Оқулықтан талдайтын тапсырманы бөліп береді, топтық жұмыс ұйымдастырады 1- «Ақ фосфор» тобы «Фосфордың құрылысы, табиғатта кездесуі» 2-«Қызыл фосфор» тобы «Алынуы, физикалық қасиеті» 3-«Қара фосфор» тобы «Химиялық қасиеті, қолданылуы» туралы ақпаратпен танысуды, таңдаулары бойынша қорғауды ұсынады. |
Оқушылар мұғалімнің нұсқауын тыңдайды. Топтық жұмыс орындайды.
. 1- «Ақ фосфор» тобы «Фосфордың құрылысы, табиғатта кездесуі» 2-«Қызыл фосфор» тобы «Алынуы, физикалық қасиеті» 3-«Қара фосфор» тобы «Химиялық қасиеті, қолданылуы» туралы ақпаратпен танысуды, таңдаулары бойынша қорғайды. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды
|
Экран Окулык Химия 9-сынып А4 парағы Маркер флипчарт |
|
10 |
Сабақты бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, «Кім жылдам? » тәсілі арқылы жұптық жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды,
|
1-тапсырма Жеке жұмыс Жай заттардан келесі қосылыстарды алу реакцияларының теңдеулерін жазып, элетрондық баланс әдісімен теңестіріңдер. PCL3 , P2 S3 , Na3P, Mg3 P2 №2 Тaпcырмa. «Гaлeрeяғa caяхaт» кaртaмeн жұмыc жacaғaндa кaртaдaн фocфoр кeн oрындaрын тaуып cтикeр жaпыcтырaды
3-тапсырма «Кім жылдам? » тәсілі 1-есеп 1-3 топка Массасы 72 г екі валентті металл фосформен әрекеттескенде 134 г металл фосфиді түзілді. Реакцияға қатысқан металды анықтаңдар. 2-есеп 2-4 топка Массасы 3.55 г фосфор(V) оксидін алу үшін фосфордың қандай массасын оттекте жағу керек? 4-тапсырма Ф .
|
Дескриптор: қосылыстарды алу реакцияларының теңдеулерін жазады; элетрондық баланс әдісімен теңестіреді; Жалпы балл-3
Дecкриптoр- . фocфoр қocылыcтaрының Қaзaқcтaндaғы кeн oрындaрын aтaп көрceтeді;Жалпы балл-1 Дескриптор : реакция теңдеуін жазады; белгісіз металды анықтайды; Жалпы балл-2 Дескриптор : реакция теңдеуін жазады; фосфордың қанша массасы керек екенін анықтайды; Жалпы балл-2 Дескриптор : фосфордың қолданылуы туралы сызбаны құрастырады; Жалпы балл-2 |
Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабактың соңы 4 минут |
Кері байланыс «Түстер» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «түстер» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «түстер» тәсілі арқылы |
|
|
1мин |
Үй тапсырмасы: § 40 |
№ 1,2,3,4 |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Фосфор және оның қосылыстары
Ашық сабақ Фосфор және оның қосылыстары
|
Бөлім: |
16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Қанағатова |
|
|
Күн: 22.02.2024ж |
Сыныбы : 9 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Фосфор және оның қосылыстары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.22-фосфордың аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 9.4.2.2 -фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау 9.2.1.23-фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу. «Сыныптағы ең...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Лайс» тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұралады «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
«Сыныптағы ең...» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады
«Лайс» тәсілі арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді. Фосфор «Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қағаз қиындылары Окулык Химия 9-сынып |
|
Сабақ ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Оқулықтан талдайтын тапсырманы бөліп береді, топтық жұмыс ұйымдастырады 1- «Ақ фосфор» тобы «Фосфордың құрылысы, табиғатта кездесуі» 2-«Қызыл фосфор» тобы «Алынуы, физикалық қасиеті» 3-«Қара фосфор» тобы «Химиялық қасиеті, қолданылуы» туралы ақпаратпен танысуды, таңдаулары бойынша қорғауды ұсынады. |
Оқушылар мұғалімнің нұсқауын тыңдайды. Топтық жұмыс орындайды.
. 1- «Ақ фосфор» тобы «Фосфордың құрылысы, табиғатта кездесуі» 2-«Қызыл фосфор» тобы «Алынуы, физикалық қасиеті» 3-«Қара фосфор» тобы «Химиялық қасиеті, қолданылуы» туралы ақпаратпен танысуды, таңдаулары бойынша қорғайды. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды
|
Экран Окулык Химия 9-сынып А4 парағы Маркер флипчарт |
|
10 |
Сабақты бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, «Кім жылдам? » тәсілі арқылы жұптық жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды,
|
1-тапсырма Жеке жұмыс Жай заттардан келесі қосылыстарды алу реакцияларының теңдеулерін жазып, элетрондық баланс әдісімен теңестіріңдер. PCL3 , P2 S3 , Na3P, Mg3 P2 №2 Тaпcырмa. «Гaлeрeяғa caяхaт» кaртaмeн жұмыc жacaғaндa кaртaдaн фocфoр кeн oрындaрын тaуып cтикeр жaпыcтырaды
3-тапсырма «Кім жылдам? » тәсілі 1-есеп 1-3 топка Массасы 72 г екі валентті металл фосформен әрекеттескенде 134 г металл фосфиді түзілді. Реакцияға қатысқан металды анықтаңдар. 2-есеп 2-4 топка Массасы 3.55 г фосфор(V) оксидін алу үшін фосфордың қандай массасын оттекте жағу керек? 4-тапсырма Ф .
|
Дескриптор: қосылыстарды алу реакцияларының теңдеулерін жазады; элетрондық баланс әдісімен теңестіреді; Жалпы балл-3
Дecкриптoр- . фocфoр қocылыcтaрының Қaзaқcтaндaғы кeн oрындaрын aтaп көрceтeді;Жалпы балл-1 Дескриптор : реакция теңдеуін жазады; белгісіз металды анықтайды; Жалпы балл-2 Дескриптор : реакция теңдеуін жазады; фосфордың қанша массасы керек екенін анықтайды; Жалпы балл-2 Дескриптор : фосфордың қолданылуы туралы сызбаны құрастырады; Жалпы балл-2 |
Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабактың соңы 4 минут |
Кері байланыс «Түстер» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «түстер» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «түстер» тәсілі арқылы |
|
|
1мин |
Үй тапсырмасы: § 40 |
№ 1,2,3,4 |
|
|
шағым қалдыра аласыз



осфордың қолданылуы туралы сызбаны
толтырыңдар.













