|
Бөлім: |
Атом құрылысы, атомдық құбылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Асылисаева Кунзада Болатхановна |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фотоэффект құбылысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.6.1.3. Фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдалануына мысал келтіру 9.6.1.4. Фотоэффект үшін Энштейн формуласын есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы үшін: Фотоэффект құбылысын сипаттайды және фотоэффект құбылысын техникада пайдалануына мысал келтіреді. Энштейн формуласын есептер шығаруда қолданады. ЕББҚ үшін (нашар еститін): Фотоэффект құбылысының мәнін түсінеді. Фотоэффект үшін Эншейн формуласын біледі. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: |
Амандасу. Жағымды ахуал орнату Оқушыларға бүгінгі күнге, сабаққа сәттілік тілеу. -Білім алуда алға тағы бір қадам жасайық! Үй тапсырмасын сұрау: «Миға шабуыл» сұрақ – жауап 1. Макс Планк гипотезасы қалай тұжырымдалады? 2.Квант дегеніміз не? 3. Квант энергиясының формуласы 4. Планк тұрақтысы неге тең? 5. Фотон дегеніміз не? ЕББҚ үшін 6. Фотонның тыныштық массасы бар ма? ЕББҚ үшін Суреттер арқылы топтарға бөлу : «фотореле», «фотоэлемент» , «фоторезистор»
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTRvp4FamOV7YNliba-NfCLuPwx-7fH3MkVCz_ydbzSsA&
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQiHV2pP3RRWN9hSeCkoBmgfyFrtitDwBbwHw&usqp=CAU
https://go-radio.ru/images/webp/fotorezistory.webp Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтын тақырыбын ашу. Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады. Бір біріне сәттілік тілейді. Топ оқушылары сұрақтарға жауап береді. Топқа бөлінеді. Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
Формативті бағалау 1дұрыс жауапқа -1 жетон |
«Біздің ең үлкен кемшілігіміз қиындыққа тез берілеміз. Сәттілікке деген ең дұрыс жол – тағы да бір рет қадам жасап көру.» Томас Эдисон слайд суреттер |
|
Сабақтың ортасы: |
-Бүгін сабақта, біздер §33 жалғастырамыз Сабақ тақырыбы : Фотоэффект құбылысы Видеоны көрсету (видео 1, видео 2, видео 3) Столетов тәжірибесін қосымша 1 қарастыру(оқулықпен жұмыс) Класс чатына quzizz бағдарламасында орындалған физикалық диктант жіберіледі Қосымша 2 Фотоэффект құбылысын интерактивті Рhet.colorado. симуляторымен модельдеу Фотоэффект 1) түскен сәуленің жиелгіне , 2)фотоэлектрондардың шығу жұмысына – тәуелді екенін визуалды демонстрациялау. Жабық тапсырма: « жалған/ақиқат» (true – false) әдісі
hν=Ашығу - mv2/2 жалған/ақиқат
«Кім жылдам?» әдісі Есеп шығару: Жарыққа сезімтал метал бетке толқын ұзындығы 600 нм сәуле түседі. Электрондардың шығу жұмысы 1,5эВ болса, ұшып шыққан электрондардың жылдамдығы неге тең? (me=9,1·10-31 кг) «Ой қозғау» әдісі Фнкционалдық сауаттылыққа тапсырма. Жеке жұмыс Күн панельдері
«Күн панельдері жалпы жақтауға оралған фотоэлектрлік элементтерден тұрады. Олардың әрқайсысы күн батареяларында жиі қолданылатын кремний сияқты жартылай өткізгіш материалдан жасалған. Жартылай өткізгішке сәулелер түскенде, оның энергиясын ішінара жұтып, қызады. Энергия ағыны жартылай өткізгіштің ішіндегі электрондарды шығарады. Фотоэлементке бос электрондарды бағыттайтын, олардың белгілі бір бағытта қозғалуына әкелетін электр өрісі қолданылады. Электрондардың бұл ағыны электр тогын құрайды. Фотоэлементтің үстіңгі және астыңғы жағына металл контактілерді бекітетін болсаңыз, алынған токты сымдар арқылы бағыттауға және оны әртүрлі құрылғыларды басқаруға пайдалануға болады.» Тапсырма:
|
Оқушылар quzizz бағдарламасында орындалған физикалық диктантты орындайды Оқушылар фотоэффект құбылысы түскен сәуленің қарқындылығына тәуелді екенін байқайды. Және күлгін сәуледі жақсы жүретінің көреді Бір оқушы шығып тақтада жауабын белгілейді Оқушылар өздерін бағалайды Оқушылар есеп шығарады Есеп үлгісімен салыстырып бір бірін бағалайды Мәтінді оқып сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 4-5 сұраққа дұрыс жауап берсе- 2балл 2-3 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл ЕББҚ үшін 1 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл Дескриптор: 6-7 сұраққа дұрыс жауап берсе- 2 балл 3-5 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл ЕББҚ үшін 2 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл Дескриптор: Формуланы дұрыс жазады-1б Формуланы дұрыс түрлендіреді.-1б Дұрыс есептейді-1б. Дескриптор: 5-7 сұраққа дұрыс жауап берсе- 2 балл 3-4 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл ЕББҚ үшін 2 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 |
видео 1, видео2, видео3 bilim land платформасынан алынған (Н.А.Закирова Р.Р.Аширов 9 сынып оқулық) Қосымша 1 https://quizizz.com/join?gc=294785 Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың соңы: |
«Білім станциясы» әдісі бойынша сабақты бекіту Қосымша3 Физикалық шамаларды: фотон энергиясы, шығу жұмысы, кинетикалық энергия фотоэффектің қызыл шекарасы -кесте бойынша талдау. Кесте толтыру. Қосымша 4 Кері байланыс: БББ әдісі бойынша «Білемін» «Білдім» «Білгім келеді» Үй тапсырмасы §33 ,33 жаттығу |
Физикалық шамаларды: фотон энергиясы, шығу жұмысы, кинетикалық энергия, фотоэффектің қызыл шекарасы -кесте бойынша талдайды Кесте толтырады |
Анықталған физикалық шамаға – 1балл |
Бағалау парағы Қосымша 5 |
Қосымша 1

http://www.physbook.ru/images/a/a7/Img_fotoeffect-001.jpg
Қосымша 2.Физикалық диктант https://quizizz.com/join?gc=294785
1) сәулелену нәтижесінде мырыш бетінен теріс бөлшектер электрондар босап шығады;
2) фотоэффект құбылысы тек жоғары жиіліктегі сәулелену әсерінен жүзеге асады;
3) сәулелену жиілігі артқанда фотоэлектрондардың жылдамдығы да артады;
4) зат бетінен бөлінген электрондардың санысәулелендіргіш қарқындылығына тура пропорционал тәуелді болады
5) hv=Ашығу+Ек Столетов тәжірибесін тұжырымдайтын теңдеу. Бұл теңдеу Энштейн формуласы деп аталады.
Қосымша 3.

Қосымша 4
|
Физикалық шаманың аты |
Белгіленуі |
Өлшем бірлігі |
Формуласы |
Басқа шамамен байланысы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша 5
|
Оқушының аты-жөні |
Quiz тест |
жалған/ақиқат |
Есеп шығару |
Контексті тапсырма |
Кесте толтыру |
Жалпы балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Максимум балл |
2 |
2 |
3 |
2 |
1 |
10 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Фотоэффект құбылысы" 9 класс
Ашық сабақ "Фотоэффект құбылысы" 9 класс
|
Бөлім: |
Атом құрылысы, атомдық құбылыстар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Асылисаева Кунзада Болатхановна |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фотоэффект құбылысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.6.1.3. Фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдалануына мысал келтіру 9.6.1.4. Фотоэффект үшін Энштейн формуласын есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы үшін: Фотоэффект құбылысын сипаттайды және фотоэффект құбылысын техникада пайдалануына мысал келтіреді. Энштейн формуласын есептер шығаруда қолданады. ЕББҚ үшін (нашар еститін): Фотоэффект құбылысының мәнін түсінеді. Фотоэффект үшін Эншейн формуласын біледі. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: |
Амандасу. Жағымды ахуал орнату Оқушыларға бүгінгі күнге, сабаққа сәттілік тілеу. -Білім алуда алға тағы бір қадам жасайық! Үй тапсырмасын сұрау: «Миға шабуыл» сұрақ – жауап 1. Макс Планк гипотезасы қалай тұжырымдалады? 2.Квант дегеніміз не? 3. Квант энергиясының формуласы 4. Планк тұрақтысы неге тең? 5. Фотон дегеніміз не? ЕББҚ үшін 6. Фотонның тыныштық массасы бар ма? ЕББҚ үшін Суреттер арқылы топтарға бөлу : «фотореле», «фотоэлемент» , «фоторезистор»
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTRvp4FamOV7YNliba-NfCLuPwx-7fH3MkVCz_ydbzSsA&
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQiHV2pP3RRWN9hSeCkoBmgfyFrtitDwBbwHw&usqp=CAU
https://go-radio.ru/images/webp/fotorezistory.webp Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтын тақырыбын ашу. Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады. Бір біріне сәттілік тілейді. Топ оқушылары сұрақтарға жауап береді. Топқа бөлінеді. Оқушылар өз ойларымен бөліседі. |
Формативті бағалау 1дұрыс жауапқа -1 жетон |
«Біздің ең үлкен кемшілігіміз қиындыққа тез берілеміз. Сәттілікке деген ең дұрыс жол – тағы да бір рет қадам жасап көру.» Томас Эдисон слайд суреттер |
|
Сабақтың ортасы: |
-Бүгін сабақта, біздер §33 жалғастырамыз Сабақ тақырыбы : Фотоэффект құбылысы Видеоны көрсету (видео 1, видео 2, видео 3) Столетов тәжірибесін қосымша 1 қарастыру(оқулықпен жұмыс) Класс чатына quzizz бағдарламасында орындалған физикалық диктант жіберіледі Қосымша 2 Фотоэффект құбылысын интерактивті Рhet.colorado. симуляторымен модельдеу Фотоэффект 1) түскен сәуленің жиелгіне , 2)фотоэлектрондардың шығу жұмысына – тәуелді екенін визуалды демонстрациялау. Жабық тапсырма: « жалған/ақиқат» (true – false) әдісі
hν=Ашығу - mv2/2 жалған/ақиқат
«Кім жылдам?» әдісі Есеп шығару: Жарыққа сезімтал метал бетке толқын ұзындығы 600 нм сәуле түседі. Электрондардың шығу жұмысы 1,5эВ болса, ұшып шыққан электрондардың жылдамдығы неге тең? (me=9,1·10-31 кг) «Ой қозғау» әдісі Фнкционалдық сауаттылыққа тапсырма. Жеке жұмыс Күн панельдері
«Күн панельдері жалпы жақтауға оралған фотоэлектрлік элементтерден тұрады. Олардың әрқайсысы күн батареяларында жиі қолданылатын кремний сияқты жартылай өткізгіш материалдан жасалған. Жартылай өткізгішке сәулелер түскенде, оның энергиясын ішінара жұтып, қызады. Энергия ағыны жартылай өткізгіштің ішіндегі электрондарды шығарады. Фотоэлементке бос электрондарды бағыттайтын, олардың белгілі бір бағытта қозғалуына әкелетін электр өрісі қолданылады. Электрондардың бұл ағыны электр тогын құрайды. Фотоэлементтің үстіңгі және астыңғы жағына металл контактілерді бекітетін болсаңыз, алынған токты сымдар арқылы бағыттауға және оны әртүрлі құрылғыларды басқаруға пайдалануға болады.» Тапсырма:
|
Оқушылар quzizz бағдарламасында орындалған физикалық диктантты орындайды Оқушылар фотоэффект құбылысы түскен сәуленің қарқындылығына тәуелді екенін байқайды. Және күлгін сәуледі жақсы жүретінің көреді Бір оқушы шығып тақтада жауабын белгілейді Оқушылар өздерін бағалайды Оқушылар есеп шығарады Есеп үлгісімен салыстырып бір бірін бағалайды Мәтінді оқып сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: 4-5 сұраққа дұрыс жауап берсе- 2балл 2-3 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл ЕББҚ үшін 1 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл Дескриптор: 6-7 сұраққа дұрыс жауап берсе- 2 балл 3-5 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл ЕББҚ үшін 2 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл Дескриптор: Формуланы дұрыс жазады-1б Формуланы дұрыс түрлендіреді.-1б Дұрыс есептейді-1б. Дескриптор: 5-7 сұраққа дұрыс жауап берсе- 2 балл 3-4 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 балл ЕББҚ үшін 2 сұраққа дұрыс жауап берсе- 1 |
видео 1, видео2, видео3 bilim land платформасынан алынған (Н.А.Закирова Р.Р.Аширов 9 сынып оқулық) Қосымша 1 https://quizizz.com/join?gc=294785 Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың соңы: |
«Білім станциясы» әдісі бойынша сабақты бекіту Қосымша3 Физикалық шамаларды: фотон энергиясы, шығу жұмысы, кинетикалық энергия фотоэффектің қызыл шекарасы -кесте бойынша талдау. Кесте толтыру. Қосымша 4 Кері байланыс: БББ әдісі бойынша «Білемін» «Білдім» «Білгім келеді» Үй тапсырмасы §33 ,33 жаттығу |
Физикалық шамаларды: фотон энергиясы, шығу жұмысы, кинетикалық энергия, фотоэффектің қызыл шекарасы -кесте бойынша талдайды Кесте толтырады |
Анықталған физикалық шамаға – 1балл |
Бағалау парағы Қосымша 5 |
Қосымша 1

http://www.physbook.ru/images/a/a7/Img_fotoeffect-001.jpg
Қосымша 2.Физикалық диктант https://quizizz.com/join?gc=294785
1) сәулелену нәтижесінде мырыш бетінен теріс бөлшектер электрондар босап шығады;
2) фотоэффект құбылысы тек жоғары жиіліктегі сәулелену әсерінен жүзеге асады;
3) сәулелену жиілігі артқанда фотоэлектрондардың жылдамдығы да артады;
4) зат бетінен бөлінген электрондардың санысәулелендіргіш қарқындылығына тура пропорционал тәуелді болады
5) hv=Ашығу+Ек Столетов тәжірибесін тұжырымдайтын теңдеу. Бұл теңдеу Энштейн формуласы деп аталады.
Қосымша 3.

Қосымша 4
|
Физикалық шаманың аты |
Белгіленуі |
Өлшем бірлігі |
Формуласы |
Басқа шамамен байланысы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша 5
|
Оқушының аты-жөні |
Quiz тест |
жалған/ақиқат |
Есеп шығару |
Контексті тапсырма |
Кесте толтыру |
Жалпы балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Максимум балл |
2 |
2 |
3 |
2 |
1 |
10 |
шағым қалдыра аласыз

















