Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: "Француз буржуазиялық революциясы" 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Т үркістан облысы, Ордабасы ауданы
«Атамекен» жалпы орта мектебі
жоғары санатты тарих пәнінің мұғалімі
Бегимова Сандугаш Елубаевна
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4-бөлім. Француз буржуазиялық революциясының көрінісі |
Мектеп: «Атамекен» жалпы орта мектебі |
||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бегимова Сандугаш Елубаевна |
||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
1789-1799 жылдар аралығындағы Франциядағы буржуазиялық революция |
||||||||||||||
Оқу мақсаттары: |
7.3.2.1-Батыс Еуропадағы бужуазиялық революцияның себептерін сипаттайды; |
||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
ХҮІІІғ ортасындағы Францияның әлеуметтік-экономикалық дамуын, елдегі буржуазиялық революцияның басталу себептерін түсіндіру; Франциядағы абсолютизмнің ерекшеліктерін сипаттау арқылы 1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алғанын анықтау; Батыс Еропадағы буржуазиялық революцияның ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстыру; |
||||||||||||||
Ойлау деңгейі: |
Қолдану |
||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Сабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзіреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі. - Тыңдалым:тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында бір-бірінің пікірін тыңдау, - Оқылым: тәжірибелік тапсырмалар жасау барысында тарихи деректермен және оқулықпен жұмыс жасау, - Жазылым:тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында Кестемен, «Венн» жүйесімен жазбаша жұмыс жасау. - Айтылым: топтарда және жұптарда талдау және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру. Диалогқа: /Жазылымға қатысты тіркестер:/ Зерттеу сұрағы:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Абсолюттік монархия, сославие, феодалдық міндеткерліктер, цехтық тәртіп, мануфактура, Бас штаттар, Бастилия. |
||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту: |
Ұлттық бірлік, қоғамымыздағы бейбітшілік және келісім |
||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы-ХІХ ғ Ұлт-азаттық қозғалыстар. |
||||||||||||||
Бастапқы білім |
Франция мен Англиядағы шаруалар көтерілісі |
||||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы: 5-минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Ж.Үй тапсырмасын сұрау: Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті? Эссе критерийлері: «ПТМС» формуласы Тақырып: «Ағартушылық дəуір идеялары қоғамның дамуына ықпал етті ме?» Ия/жоқ. Позиция «Менің ойымша, ... » Түсіндіру «Себебі, мен оны былай түсіндіремін, ... » Мысал «Оған мына мысалдар арқылы дәлел келтіре аламын ...» Салдар «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » |
Дүниежүзі тарихы 8-сынып. Н.Алдабек, Қ.Машева, Қ.Байзақова. Алматы «Мектеп-2018» |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы: 2-мин 3-мин 7-8 мин 20-мин |
Оқушыларды «Полиглот» әдісі арқылы 3-топқа біріктіру. 1-топ: Дін қызметшілері. (Миссионерлер) 2-топ: Дворяндар.( Жер иеленуші) 3-топ: Буржуазия. (Қала тұрғындары) Мұғалім түсіндірмесі: Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын және жаңа сабақ туралы мәлімет беріп өтеді. Б. 1-Тапсырма.Оқулықпен жұмыс: «Абсолютизмнің дағдарысы және Француз революциясының басталуы» тақырыбы «DEAL» тәсілі арқылы: D-баяндау, суреттеу; E-түсіндіру; A-талдау, L-байланыс (қорытынды жасайды); Зерттеу сұрағы: 1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды? БТ. Тапсырма. 1-топ: «Дін қызметшілері» D- Француз абсолютизмінің ерекшеліктерін көрсетеді; E- ХҮІІІғ ортасындағы Францияның әлеуметтік-экономикалық дамуын түсіндіреді; 2-топ: «Дворяндар». A- Буржуазиялық революцияның басталу себептерін анықтайды; 3-топ: «Буржуазия». L- ХҮІІ ғ 30-40 ж.ж Ағылшын буржуазиялық, ХҮІІІ ғ 80 ж Француз буржуазиялық революциясының себептерін анықтап, «Венн» жүйесіне толтырыңыз. Екі айырмашылығын және бір ұқсастығын салыстырады; Таныстырылым. Бағалау критерийі:
1-топ: «Дін қызметшілері» БТ.Тапсырма «Абсолюттік монархия», «Сославие», «Феодалдық міндеткерліктер», «Цехтық тәртіп» , «Мануфактура», «Бас штаттар» , «Бастилия» ұғымдарын қолданып Француз абсолютизмі және оның ерекшеліктерін және ХҮІІІғ ортасындағы Францияның әлеуметтік-экономикалық дамуын сипаттаңыз. Дескриптор:
2-топ: «Дворяндар». БТ.Тапсырма. Суретке қарап, «Ұлы Француз революциясының» себептерін анықтап, кестеге толтырыңыз.
Дескриптор: - Революцияның саяси себептерін анықтайды; - Революцияның экономикалық себептерін анықтайды; - Революцияның әлеуметтік себептерін анықтайды.
3-топ: «Буржуазия». БТ.Тапсырма 1. ХҮІІ ғ 30-40 ж.ж Ағылшын буржуазиялық, ХҮІІІ ғ 80 ж Француз буржуазиялық революциясының себептерін анықтап, «Венн» жүйесіне толтырыңыз. Екі айырмашылығын және бір ұқсастығын салыстырыңыз.
Дескриптор:
|
https://yandex.kz/images/search?pos=12&img_url=https%3A%2F%2Fpp.vk.me%2F2RYvkhzSqUKqLprHucG9qTIGRMZ6lrbE2OUAOg%2F9GfJcu75Lp0.jpg&text
https://yandex.kz/images/search?pos=11&img_url=https%3A%2F%2Fdiaryofawinebuyer.files.wordpress.com%2F2016%2F04%2Fbourgeoisie.jpg&text
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Дүниежүзі тарихы 8-сынып
https://yandex.kz/images/search?pos=23&img_url=https%3A%2F%2Fadukar.by%2Fimages%2Fphoto%2Fsociology-3.jpg&text221&rpt=simage |
|||||||||||||
Сабақтың соңы:
2-мин
|
Үйге тапсырма: Тақырып туралы қосымша деңгейлік ізденіс жұмысы
|
|
|||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||||
Саралау: Сабақтың басы: Сыныпты жаңа тақырыппен байланыстырып, Француз қоғамының үш сославиесінің өкілдерімен екі тілді қолдана отырып үш топқа топқа біріктіремін. 1. Жіктеу-мүдделері ұқсас оқушылардан тұратын топ құрамын.
Сабақ ортасындағы белсенді оқу әдісі «DEAL» тәсілі 2.Диалог және қолдау көрсету-тапсырманы орындау барысында жоғары деңгейлі оқушыны төмен деңгейлі оқушыға көмектесуге нұсқау беремін. «Венн» жүйесі мен жұмыс жасағанда 3.Дереккөздер-Кейбір оқушылар дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден бастап, анағұрлым күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндерге дейін ауытқып отырады; |
Ж.Үй тапсырмасын сұрауда «ПТМС» формуласы.Тақырып: «Ағартушылық дəуір идеялары қоғамның дамуына ықпал етті ме?» Ия/жоқ. Эссе критерийлерін негізге алып бағалаймын. БТ. 2-Тапсырма. «DEAL» тәсілі арқылы: Қ. топтың жұмысын дескрипторды негізге алып бағалаймын. «Бағдаршам» әдісі сабақтың өн бойында қолданылады. |
Психологиялық тұрғыдан алғанда, сыныпта жеке және топтық жұмыстарды жүргізуге ыңғайлы,қауіпсіз және қолайлы оқу ортасын қамтамасыз ету. Америкалық ғалым әрі жазушы К.А.Томлинсонның саралап оқытудың 4-ші жолы Оқу ортасы бойынша саралау17-бет. «Саралап қытудың тиімді жолдары» Астана 2017ж. |
|||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. |