Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ “Fruits of the sea”

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: Жапониядағы балық аулау туралы бейнематериал көру; теңіз өнімдері туралы жаңа сөздерді қолдану; Жапонияның тағам мәдениеті жайлы пікір айту. Сабақ барысында оқушылар Жапония туралы сұрақтарға жауап береді, бейнеролик көріп, негізгі ақпараттарды анықтайды. Топтық және жеке жұмыстарда сөйлемдерді дұрыс құрастырып, балық түрлерін сипаттамаларымен сәйкестендіреді. Сабақ соңында оқушылар кері байланыс береді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Approved:_________________________

Unit 8: Food and drink

Lesson 86

Teacher name:

Nyshan Akmaral Torbekkyzy

Date:

15.04.2026

Grade: 8 G

Number present:

absent:

Lesson title

Fruits of the sea

Learning objectives


8.1.7.1 develop and sustain a consistent argument when speaking or writing

8.3.7.1 use appropriate subject-specific vocabulary and syntax to talk about a range of general topics, and some curricular topics

8.5.1.1 plan, write, edit and proofread work at text level with little support on a range of general and curricular topics

Lesson objectives

Learners will be able to:

- watch a video about fishing in Japan.

- talk about seafood and food that is popular in Japan.

Value links

Month of diligence and professional competence

Appreciate work and the results of one’s own and others’ labor

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау

Plan


Stages / Time

Teachers actions

Students actions

Assessment criteria

Resources

Beginning of the lesson

Warming-up

10 min.







Organization moment :

1.Greeting.

Ask about the weather.

The teacher sets the lesson objectives, letting students know what to anticipate from the lesson.

Revising home task



Books closed. Elicit answers to the following questions: Have you ever eaten Japanese food? What dishes did you try? What did you think of them

Wordwall

New facts about Japan

What do you see in the picture?

The aim: To develop pupils speaking skills and create friendly atmosphere

Students of the class are listed.


Students' attention is drawn to the lesson.

Students will answer questions and revise last lesson`s theme.


Students say different words from the picture


Learners remember previous lesson vocabulary


Learners answer the questions


Learners answer questions and know new some facts about Japan.

Learners guess new theme and write date of the day.

The teacher to assess learners for their ability.

Good job!

Well done!”

Formative Assessment

Good job!





Pictures





https://www.eslkidsworld.com/Interactive%20games/Gram







Japan Quiz - Викторина


Middle of the lesson

Presentation part.

5 min





5 min









5 min









5 min


















5 min


Ex:1 P:92

Ask students to open their books at page 92.

Refer students to the photos and the words in the box.

Put students into pairs to tell each other what they know about Japan.



Ex: 2 P: 92

Tell students they are going to watch a video about Japan.

Play the video for students to note down the topics in the box in Exercise 1 which are mentioned.

Check answers. Encourage stronger students to give as much detail as they can

Ex: 3 P: 92

Refer students to the three summaries.

Play the video again for students to choose the best summary.

Check answers.





Group work

Put words in correct order.

10% over 80 at night deep water of northern Japan over 40,000 restaurants and supermarkets

The Japanese eat _____ of all the fish caught in the world.

Life expectancy in Japan is____.

Fishermen catch squid ______.

Blue fin tuna swim in the ___ of northern Japan.

__ buyers come to the Tsukiji fish market in Tokyo every day.

They buy fresh fish for ___ across the country.




Match the fish to the facts.

a It's one of the most popular fish in Japan.

b It's full of protein and vitamins.

c They live close to the shore.

d They live further out in deeper water.

e They like the lights on the boats.




Learners watch the video. Which of the topics in Exercise 1 does it talk about?

ANSWERS

geography, food, people, work



Learners watch the video again and choose the best summary.

ANSWERS

2





Learners test your memory. Which images below did you see in the video? Think of three more images you remember from the video

ANSWERS

the islands and seas surrounding Japan

old people being active fishing boats

tuna, squid and shellfish

Learners watch the video again.

ANSWERS

The Japanese eat 10% of all the fish caught in the world. Life expectancy in Japan is over 80.

Fishermen catch squid at night.

Blue fin tuna swim in the deep waters of northern Japan. Over 40,000 buyers come to the Tsukiji fish market in Tokyo every day.

They buy fresh fish for restaurants and supermarkets across the country.


Learners fulfill task and match it with fishes.

a) It’s one of the most popular fish in Japan. — Bluefin tuna

b) It’s full of protein and vitamins. — Bluefin tuna

c) They live close to the shore. — Scallops and sea urchins

d) They live further out in deeper water. — Squid


e) They like the lights on the boats. — Squid

Differentiation: «Verbal support» method is used to help Ss use new words in the sentences.



Descriptor:

- watch the video

- choose the best summary.

Total: 2 point





Descriptor:

- test your memory

- complete the sentences

Total: 3 point






Descriptor:

- put words in correct order

- work in group

Total: 3 point













Descriptor:

- match facts

- work individual

Total: points


https://youtu.be/T9rs--oXVlg?si=ZIQ57sr_gYsekKRv





Card

Worksheet




Students book











Slide





Worksheets















worksheets

5 mins

ENDING THE LESSON:

Put your shells in the

aquariums.





Learners show how they understand the lesson.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12