Материалдар / ашық сабақ. Функциялардың жұп-тақтығы.10 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ. Функциялардың жұп-тақтығы.10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ. Функциялардың жұп-тақтығы.10 сынып оқу мақсаты: 10.5.1.4 жұп және тақ функциялардың анықтамасын білу 10.5.1.5 функцияның жұптығы мен тақтығын анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Желтоқсан 2021
844
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Функция

Мектеп: Талас ауданы, Тамды ауылы, Қойгелді атындағы орта мектеп

Күні: 12.07.2019 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Бактыбаева Кумисай Муратовна

Сынып: 10 «а,ә»

Қатысқандар: 10

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Функциялардың жұп-тақтығы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.5.1.4 жұп және тақ функциялардың анықтамасын білу

10.5.1.5 функцияның жұптығы мен тақтығын анықтау;

Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар Жұп – тақ функциясының анықтамасын біледі

  • Көптеген оқушылар. Функцияның жұп – тақтығын анықтайды

  • Кейбір оқушылар. Функцияның тақ - жұптығының графигі салады.

Бағалау критерийі

  • Оқушылар функцияның жұп және тақтығының ұғымын біледі.

  • Есеп шығаруда функцияның жұп – тақтығының анықтамасын біледі.

  • Функция жұп – тақтығының графигін салады

Тілдік мақсаттар

Пәнге деген лексика мен терминология

  • Тақ, жұп

  • Функцияның берілу тәсілдері

  • функцияның графигі

  • аргумент

  • ЖЖФ (жалпы жағдайдағы функция)

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының 4 құндылығы, «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу»

Пәнаралық байланыс

Информатика, геометрия, сызу.

Алдыңғы білім


Функция ,ордината, абцисса.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.

Психологиялық ахуал тудыру, топқа бөлу.

(«Мотивация»

Қатысушылар 2 шеңберге бөлінеді. Ішкі шеңбердегілер қарсы тұрғандарға жеке қасиеттері, дағды, тұлғалары, мінез-құлқы, өздерін ұстауы т.с.с. мадақтау айтады. Тыңдаған қатысушы: «Рақмет, мен де солай ойлаймын. Сонымен қоса мен кестені жақсы тіге аламын» деген секілді өз бейімділігі мен ерекшелігін қосып отыру керек. Бұл оқушылардың өздеріне деген сенімдерін арттырып, жаңа жұмысты құлшына атқаруға кірісуге мотивация болады.)

Шеңберде тұрған оқушыларға конверт таратамыз, конвертте түрлі – түсті қағаздар салынған. Түрлі – түсті қағаздар да «Жұп», «Тақ», «Функция» деп жазылған сол арқылы топқа бөлеміз.

Үй тапсырмасын тексеру

7

Суретте y=f(x) функциясының графигі берілген.

1. функцияның өсу, кему аралықтарын анықтаңдар.

2.функцияның максимум, минимум нүктелерін анықтаңдар































Дескриптор

  • функцияның өсу, кему аралықтарын анықтайды

  • функцияның максимум, минимум нүктелерін біледі

  • Ең кіші, ең үлкен мәндерін табады

  • Таңба тұрақтылығын анықтайды

Бағалау

Бағдаршам

Бағдаршам – оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсетудің жылдам тәсілі. Оқушыларға қызыл, сары және жасыл түсті карточкалар беріледі. Оқушылар:

  • толықтай түсінсе, сенімді болса ЖАСЫЛ ТҮСТІ;

  • түсінуге жақын болса, аздап білсе САРЫ ТҮСТІ;

  • түсінбесе, сенімді болмаса ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ көрсетеді.

Мұғалім «бағдаршамды» сабақтың басында тақырып туралы бастапқы білімдерін анықтау, сабақ барысында жаттығуды орындау жолдарын түсінгендігін анықтау, сабақтың соңында алған білімінің деңгейін анықтау үшін қолдана алады.

Кері байланыс

Мұғалім оқушыларды «Тамаша», «Керемет»

«Жарайсыңдар», «Мен күткеннен де жақсы» деген ауызша мадақтау сөздері арқылы бағалайды

Ширату жаттығу: өткен сабақты қайталап ,келесі сабақты ашу мақсатында оқушылардан элективті тест аламын



Элективті тест

Мұғалім алдын ала әрбір оқушыға A, В, С, D, Е әріптері арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, сары, көк, жасыл стикеркерді таратады.

Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20 сек кідіріп, тест жауабына сәйкес әріпті көтерулерін сұрайды

  • Функцияның анықталу облысын табыңдар:

А. В. С. D.


  • Функцияның анықталу облысын табыңыз: y=x2 - 3x + 2

A) x(-; 2) B) x(1; 2) C) R D) x(2; +)

  • функциясы үшін нөлдерін анықтаңыз.

А) В) С) D)

Кері байланыс

Мұғалім оқушыларды «Тамаша», «Керемет»

«Жарайсыңдар», «Мен күткеннен де жақсы» деген ауызша мадақтау сөздері арқылы бағалайды



Интерактивті тақта, тесттік тапсырмалар, кітап
















































































Сабақтың ортасы

20 мин

Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын айқындап аламын.

Жеке тапсырма

«Кім жылдам» әдісі .

Суретте y=f(x) функциясының графиктері берілген.

Жұп функцияның графигі, тақ функцияның графигі, квадраттық функцияның графигі, Тақ та, жұп та емес функцияның графигі қай суретте бейнеленген?

1-сурет 2-сурет 3-сурет 4-сурет

Дескриптор

  • Жұп функцияның графигі табады

  • Тақ функцияның графигін табады

  • Квадраттық функцияның графигін қай суреттен көріп тұрғанын табады

  • Тақ та, жұп та емес функцияның графигі қай суретте бейнеленгенін біледі

Бағалау

«Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау

Кері байланыс

Мұғалім оқушыларды «Тамаша», «Керемет»

«Жарайсыңдар», «Мен күткеннен де жақсы» деген ауызша мадақтау сөздері арқылы бағалайды

«Ойлан, Жұптас, Пікірлес»

Оқушыларға қандай да болмасын сұрақ, тапсырма берілгенен кейін оларды тыңғылықты орындауға бағытталған интербелсенді тәсіл. Тақтада сұрақ/тапсырма жазылғаннан кейін әрбір оқушы жекеше өз ойлары мен пікірін берілген уақыт ішінде (2-3 минут) қағазға түсіреді. Содан кейін оқушы жұбымен жазғанын 3-4 минут талқылайды, пікірлеседі. Мұғалімнің екі-үш жұпқа өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялауын сұрауына болады.

Осылайша топтық тапсырма беріледі

  • «Жұп» тобы

  • «Тақ» тобы

  • «Функция» тобы

Тапсырма №7.9

Функцияның жұп – тақтығын табу

а) Жауабы: тақ функция

б) Жауабы: жұп функция

в) Жауабы: тақ функция

7.15 «В»

Функциясының жұп немесе тақ болуын зерттеңдер

33 «С»

Функцияның жұп немесе тақ екенін анықта.

Дескриптор

  • Жұп функцияның графигі табады

  • Тақ функцияның графигін табады

  • Функцияның берілу тәсілдерін біледі

Бағалау

«Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау

Кері байланыс

Мұғалім оқушыларды «Тамаша», «Керемет»

«Жарайсыңдар», «Мен күткеннен де жақсы» деген ауызша мадақтау сөздері арқылы бағалайды

Саралау тапсырмасы

  1. функциясы жұп па, тақ па

  2. функциясы жұп па, тақ па

Әрбір білім балушының оқу мақсатына жету үшін, білім алушының алға ұмтылуға ықпал ете отыра келесі саралаудың «Тапсырма» тәсілімен басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға арнап саралау тапсырмасын дайындап қоямын.

Қолдау қажет етіп отырған білім алушыға дереккөз әдісі бойынша формулаларды ұсынамын.

  • теңдігі орындалса, онда функция жұп деп аталады

  • теңдігі орындалса, онда функция тақ деп аталады

Жұптық жұмыс №7.18

Функцияның жұп, тақтылығын болатынын дәлелдеңдер.





Дескриптор:

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!