ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
№16 КОЛЛЕДЖ МКҚК
«КЕЛІСІЛДІ» «БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі жөніндегі №16 колледж директоры
орынбасары ___________ Е.Мырзабеков _________М. Тәшімбет
« ___» _________2024 ж «____» __________ 2024ж
АШЫҚ САБАҚ
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі.
Шектерді табу.
Математика
Пән немесе модуль атауы
Жаратылыстану-математикалық пәндер әдістемелік бірлестігі
Математика пәнінің оқытушысы: Беримова Жанна Елубаевна
Шардара 2024 жыл
1-курс
А-91 топ «20» желтоқсан
Мамандығы: 07161300 – Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі: 3W07161301 – Автомобиль жөндеу слесарі
3W07161303 – Автомобиль көлігін жөндеу шебері
|
ПӘН: Математика Бөлім: VІІ |
Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Беримова Жанна Елубаевна |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
7.1.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу; 10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу. |
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі, функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын біледі; Көпшілігі: Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын біледі, тұжырымдайды. Кейбірі: Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын, қасиеттерін және өткен білімдерін есепте қолдана алады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 75 минут |
Амандасу Ұйымдастыру сәті Топта жақсы көңіл-күй, сенімділікті ояту үшін «Позитивті аффирмация» ұйымдастыру Үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабақ. Emaze платформасында «Виртуалды мектеп» презентациясы және D-ID бейне редакторымен аватары арқылы түсіндіріледі. Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; 1 – тапсырма. Жеке жұмыс (Оқулық) «Таза тақта» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашуға түрткі болатын сұрақтар қойылады.
1) lim – латынның “limes” сөзінен алынған, шектік мән деген ұғымды береді.
2) Егер кез келген
теңсіздігі орындалса, онда А санын
3) Шектер туралы негізгі теоремалар:
а) Егер,
б) Егер, болса, онда алгебралық қосындының, көбейтіндінің, бөліндінің
(
в) Тұрақты көбейткішті шек белгісінің алдына шығаруға болады:
4)
5) 6) Анықталмағандықтарды ашу үшін: Функция өрнегін қысқартады: көбейткіштерге жіктейді; функцияны қысқаша көбейту формулаларымен, тригонометриялық формулалалардың көмегімен түрлендіреді, түйіндесіне көбейтеді, бұл бұдан әрі қысқартуға мүмкіндік береді.
Дескриптор:
2-тапсырма. Жұптық жұмыс 36.2-36.3 есептер Жұппен отырған студенттерге бір-бір есеп бөліп беріледі, екеуара ақылдасып, шешіп болғаннан кейін тақтаға жазады.
Дескриптор: Функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын қолданады; Теңдікті дәлелдейді. Функцияның шегін есептеп, табады. 3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Топта жалғастыр!» әдісі арқылы жүргізіледі.
ә)
f(x)=3x2-2x+1,
x б)
f(x)= в)
f(x)= Дескриптор:
Сергіту сәті Танграм (Жеті фигурадан тұратын ойын. "Шеберліктің жеті тақтайшасы"- ойжұмбақ дегенді білдіреді) Қазақтың ұлттық аспаптары. (Нүктелерді жалға.) |
Қағаз қималардан студенттер өздерінің таңдаған қималарын алып, ондағы сөз тіркестерін дауыстап көтеріңкі көңіл-күймен оқиды. Мысалы: "Мен кез келген есепті дұрыс шеше аламын." "Мен әрбір математикалық қадамымды жақсы түсінемін." "Менің ойлау қабілетім есептерді түсінуге жеткілікті." "Мен күрделі есептерді шыдамдылықпен шешемін." "Мен қиындықтарға тап болғанда, зейінді түрде жұмыс істей аламын." "Мен қателіктерімді түзету арқылы көп нәрсе үйренемін."
Жаңа сабақты мұқият көреді және тыңдайды. Жеке жұмыс бойынша оқулықты пайдаланып, сұрақтарға жауап береді. Дәптерлеріне орындайды. Жұптық жұмыс. Берілген функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын қолданып, теңдікті дәлелдейді, шегін табады. Тақтаға жазады. Топтық жұмысты тақтада орындайды. Берілген иррационал теңдеулерді әдісін талдайды, мәнін есептейді. |
ҚБ: «Мадақтауәдісі»
ҚБ: «Теңге» әдісі
ҚБ: «Смайлик» әдісі
ҚБ: «Медальон әдісі»
|
Позитивті аффирмация. Үлестірмелі қағаздар Алгебра және анализ бастама-лары оқулық10 сынып2-бөлім https://wordwall.net/ru/resource/83359204
https://emaze.link/@RKDKFKF
Танграм фигуралары, «Қазақтың ұлттық аспаптары» үлестірмесі |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Кері байланыс Рефлексия «Білім тамшылары» әдісі.
|
Кері байланыс парағы. |
||
|
Үй тапсырмасы |
§8 Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу. 66 бет «Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу» туралы мәлімет жинау |
|
||
Математика пәнінің оқытушысы: Ж.Беримова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу"
Ашық сабақ "Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу"
ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
№16 КОЛЛЕДЖ МКҚК
«КЕЛІСІЛДІ» «БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі жөніндегі №16 колледж директоры
орынбасары ___________ Е.Мырзабеков _________М. Тәшімбет
« ___» _________2024 ж «____» __________ 2024ж
АШЫҚ САБАҚ
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі.
Шектерді табу.
Математика
Пән немесе модуль атауы
Жаратылыстану-математикалық пәндер әдістемелік бірлестігі
Математика пәнінің оқытушысы: Беримова Жанна Елубаевна
Шардара 2024 жыл
1-курс
А-91 топ «20» желтоқсан
Мамандығы: 07161300 – Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі: 3W07161301 – Автомобиль жөндеу слесарі
3W07161303 – Автомобиль көлігін жөндеу шебері
|
ПӘН: Математика Бөлім: VІІ |
Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Беримова Жанна Елубаевна |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
7.1.1. Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу; 10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу. |
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі, функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын біледі; Көпшілігі: Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын біледі, тұжырымдайды. Кейбірі: Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын, қасиеттерін және өткен білімдерін есепте қолдана алады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 75 минут |
Амандасу Ұйымдастыру сәті Топта жақсы көңіл-күй, сенімділікті ояту үшін «Позитивті аффирмация» ұйымдастыру Үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабақ. Emaze платформасында «Виртуалды мектеп» презентациясы және D-ID бейне редакторымен аватары арқылы түсіндіріледі. Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; 1 – тапсырма. Жеке жұмыс (Оқулық) «Таза тақта» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашуға түрткі болатын сұрақтар қойылады.
1) lim – латынның “limes” сөзінен алынған, шектік мән деген ұғымды береді.
2) Егер кез келген
теңсіздігі орындалса, онда А санын
3) Шектер туралы негізгі теоремалар:
а) Егер,
б) Егер, болса, онда алгебралық қосындының, көбейтіндінің, бөліндінің
(
в) Тұрақты көбейткішті шек белгісінің алдына шығаруға болады:
4)
5) 6) Анықталмағандықтарды ашу үшін: Функция өрнегін қысқартады: көбейткіштерге жіктейді; функцияны қысқаша көбейту формулаларымен, тригонометриялық формулалалардың көмегімен түрлендіреді, түйіндесіне көбейтеді, бұл бұдан әрі қысқартуға мүмкіндік береді.
Дескриптор:
2-тапсырма. Жұптық жұмыс 36.2-36.3 есептер Жұппен отырған студенттерге бір-бір есеп бөліп беріледі, екеуара ақылдасып, шешіп болғаннан кейін тақтаға жазады.
Дескриптор: Функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын қолданады; Теңдікті дәлелдейді. Функцияның шегін есептеп, табады. 3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Топта жалғастыр!» әдісі арқылы жүргізіледі.
ә)
f(x)=3x2-2x+1,
x б)
f(x)= в)
f(x)= Дескриптор:
Сергіту сәті Танграм (Жеті фигурадан тұратын ойын. "Шеберліктің жеті тақтайшасы"- ойжұмбақ дегенді білдіреді) Қазақтың ұлттық аспаптары. (Нүктелерді жалға.) |
Қағаз қималардан студенттер өздерінің таңдаған қималарын алып, ондағы сөз тіркестерін дауыстап көтеріңкі көңіл-күймен оқиды. Мысалы: "Мен кез келген есепті дұрыс шеше аламын." "Мен әрбір математикалық қадамымды жақсы түсінемін." "Менің ойлау қабілетім есептерді түсінуге жеткілікті." "Мен күрделі есептерді шыдамдылықпен шешемін." "Мен қиындықтарға тап болғанда, зейінді түрде жұмыс істей аламын." "Мен қателіктерімді түзету арқылы көп нәрсе үйренемін."
Жаңа сабақты мұқият көреді және тыңдайды. Жеке жұмыс бойынша оқулықты пайдаланып, сұрақтарға жауап береді. Дәптерлеріне орындайды. Жұптық жұмыс. Берілген функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын қолданып, теңдікті дәлелдейді, шегін табады. Тақтаға жазады. Топтық жұмысты тақтада орындайды. Берілген иррационал теңдеулерді әдісін талдайды, мәнін есептейді. |
ҚБ: «Мадақтауәдісі»
ҚБ: «Теңге» әдісі
ҚБ: «Смайлик» әдісі
ҚБ: «Медальон әдісі»
|
Позитивті аффирмация. Үлестірмелі қағаздар Алгебра және анализ бастама-лары оқулық10 сынып2-бөлім https://wordwall.net/ru/resource/83359204
https://emaze.link/@RKDKFKF
Танграм фигуралары, «Қазақтың ұлттық аспаптары» үлестірмесі |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Кері байланыс Рефлексия «Білім тамшылары» әдісі.
|
Кері байланыс парағы. |
||
|
Үй тапсырмасы |
§8 Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу. 66 бет «Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Шектерді табу» туралы мәлімет жинау |
|
||
Математика пәнінің оқытушысы: Ж.Беримова
шағым қалдыра аласыз


және
түріндегі
анықталмағандықтар


, 
, 
















