Материалдар / Ашық сабақ Г дыбысы мен әріпі 6 арнайы мектеп интернаты
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Г дыбысы мен әріпі 6 арнайы мектеп интернаты

Материал туралы қысқаша түсінік
Г дыбысы мен әріпі, Арнайы мектеп оқушыларына бейімделіп жасалған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Сәуір 2024
40
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар
Пән:

Санау

Бөлім:

Менің мектебім

Мектеп:

№6 Арнайы мектеп – интернаты

Педагогтың атыжөні:
Күні:

Серікбаева Әсел Алтынсарықызы

Сынып:

6 «В» Қатысушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

6 саны көлемінде қосу және азайту

02.04.2024ж.
Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына 1.1.1.2** біртаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру 1.1.1.3**
сәйкес сабақтың
біртаңбалы сандардың құрамын анықтау. 1.1.1.1** натурал сандардың және
мақсаттары:
нөл санының құрылуын түсіну, 10 көлеміндегі сандарды тура және кері
санау: олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтау.
Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Біртаңбалы сандарды оқиды, жазады және салыстырады.
Көпшілік оқушылар: Біртаңбалы сандардың құрамын анықтауды біледі.

Бағалау
критерийлері:
Тілдік мақсаттар:

Кейбір оқушылар: 6 санына байланысты мысалдар құрастырады. Натурал
сандардың және нөл санының құрылуын түсінеді, олардың натурал сандар
қатарындағы орнын анықтайды.
6 көлеміндегі біртаңбалы сандардың құрамын анықтау үшін қосу және
азайту амалын қолданады. Сандарды салыстырады, өрнек құрайды.

Көрнекіліктер:

Пәнге қатысты лексика мен терминология. Бір таңбалы сандарды ата.
Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер. Натурал сандарды тура және кері
сана.6 санынан алдын неше сан тұрады?
Кітап, кеспе сандар, суреттер, әдістемелік жинақтар, т.б.

Құндылықтарды
дарыту:

Мәңгілік Елдің қастерлі құндылықтарын басшылыққа ала отырып, мектептің
тарихын, отбасы құндылықтарын құрметтейтін тұлғаны тәрбиелеу

Пән аралық
байланыс:

Сауат ашу, дүниетану, музыка, математика, дене шынықтыру, бейнелеу.

Алдыңғы оқу:

5 санын қосу және азайту

Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңдері/
уақыт
Сабақтың
басы:

І.Ұйымдас
тыру.

Педагогтің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті:

Әнұран.
Сәлемдесу.
- Сәлеметсіздер ме,
құрметті ұстаздар,
оқушылар. Бүгінгі ашық

Әнұран шырқалады.
Балалар мұғаліммен
сәлемдеседі.

Бағалау

Ресурс

Ноутбук

5 мин

сабағымызды бастамас
бұрын, барлығымыз
орнымыздан тұрып,
әнұран шырқасақ.
- Балалар, қазір қандай жыл
мезгілі?

Оқушылар сұрақтарға
жауап береді.

- Иә, балалар. Қане,
айтыңдаршы, бүгінгі ауарайы қалай болып тұр?
- Көңіл-күйіміз қалай?
- Керемет, онда балалар
орнымыздан тұрып,
«Көңілді доп» әдісі арқылы
бір-бірімізге жылы
лебіздерімізді білдіріп,
бүгінгі сабағымызды ашық
деп жариялайық.

ІІ. Өткен
сабақтан
алған
білімін
тексеру.

«Себет» әдісі арқылы өткен
сабаққа шолу жасау.
-

-

Қане, балалар біз
өткен сабақтарда
қандай сандармен
таныспыз?
Қандай сандарды
білеміз?

7 мин

-

-

Жарайсыңдар,
балалар, енді тақтаға
назар аударайық.
Бізге, аналарымыз
жеміс-жидек жинап
келуді тапсырыпты.
Анамыздың қолы
босамай жатыр екен.
Балалар, біз үйде
анамызға
көмектесеміз бе?

Орнынан тұрып «Көңілді
Сөздік
доп» әдісі арқылы бір-біріне мадақтау
«Сен сұлусың», «Сен
ерекшесің» деген сөз
тіркестерімен жылулық,
психологиялық ахуал
тудырады.

Оқушылар мұғалім
сұрақтарына жауап береді.
-

1, 2, 3, 4, 5…

-

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,
10.

Оқушылар анасына жемісжидек жинауға көмек
береді.

-

Иә немесе жоқ.

-

Алма, банан, жүзім,
ананас, анар, шие,

Медаль
әдісі

Доп

-

Оқушылар, қане кім
қандай жемістерді
біледі?

алмұрт, киви,
құлпынай,мандарин,
апельсин.
Өз ойын айтады.

-

Кім қандай жемісті
жақсы көреді?

-Керемет, балалар аналарын
Аружанға алманы,
Марленге алмұртты,
Айданаға мандаринды,
Саягүлге бананды, Амирьге
құлпынайды, Маликаға өрік
және Аянаға шие әкелуін
тапсырды.
-

III. Жаңа
сабаққа
ену:
10 мин

-

-

-

-

-

Балалар, себетке жемістерді
жинап бітіреді.

Балалар, анамызға
көмектесеміз бе?
Керемет, балалар,
жарадыңдар!

Балалар, біз ертегі
оқығанды ұнатамыз
ба?
Үйімізде кім бізге
ерте оқып береді?

Оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
-

Иә немесе жоқ.

-

«Анамыз», «Әкем»,
«Әжем» - өз ойларын
айтады.

-

«Мақта қыз бен
мысық», «Жеті лақ»,
«Шалқан»,
«Бауырсақ», « Үш
торай» т.б.
ертегілерді айтады.

Қандай ертегілер
білесіңдер?

Керемет, балалар
олай болса,
барлығымыз
«Шалқан» ертегісінен
хабардармыз ба?

-

Иә немесе ұмытып
қалдық.

Мен сендерге
кішігірім ертегімен
таныстырсам қалай?

-

Керемет болар еді.

Сөздік
мадақтау

-

Баяғы бір заманда
шал мен кемпір
болыпты. Олардың
бақшасы бар екен.
Бірде шал шалқан
отырғызады. Шалқан
үп - үлкен боп өседі.
Бір күні шал
шалқанды жерден
суырып алмақшы
болады. Ары тартады,
бері тартады. Бірақ
шалқанды шығара
алмайды…

-

Балалар, қане, бұл
ертегіде қанша
кейіпкер болған екен?

-

Балалар, енді осы
ертегіні қызықтырақ
етсек қалай
қарайсыңдар? Біз
атаға көмекке келу
үшін - әженің,
қызының, күшік пен
мысықтың,
тышқанның
тапсырмаларын
орындауымыз керек.
Сонда ғана олар
көмекке барамыз
дейді.

-

Балалар, қане кімнің
көмектескісі келеді?

-

Керемет!

1-тапсырма:

Әжейдің тапсырмасы:

5мин

«Менің әуешарым» ойыны.

-

6 кейіпкер.

-

Иә, жақсы қараймыз.
Керемет болушы еді.

Плакат

-

Менің деп өз
жауаптарын береді.

Оқушылар әуешарының
бөліктеріндегі қосу алу
есептерін орындай келе,
шыққан жауапқа сәйкес
түске бояйды.

Медаль
әдісі

2-тапсырма:

Қыздың тапсырмасы:

3мин

-6 санын кім дұрыс жазып
бере алады?

3-тапсырма:

Күшіктің тапсырмасы:

5мин

«Шаштараз» ойынын
ойнайық.
-

Сабақтың
ортасы
5 мин

Балалар 6 санының дұрыс
жазылуын үйренеді.

Ол үшін бізге кубик
керек болады. Кубик
6 нүктеге дейін
болғандықтан,
шыққан оқушыға қай
сан түссе, баланың
шаш үлгісінен бірбірден қиып отырады.

Сергіту сәті.
-Қане, балалар енді
барлығымыз орнымыздан
тұрып, сергіп алсақ қалай
қарайсыңдар? Ол үшін
барлығымыз бірге
бейнетаспадағы

Оқушылар бір-бірден
шығып кубикті шайқайды.
Түскен нүктенің қанша
екенін анықтайды. Шыққан
санды шаш үлгісінен қиып
алады.

Оқушылар сергіту сәтін
сілтемедегі видео арқылы
қайталайды.

Медаль
әдісі

Сөздік
мадақтау

«Дене бөліктері»
жаттығуын қайталаймыз.
4-тапсырма:

4мин

5-тапсырма:

5мин

Мысықтың тапсырмасы:
«Қайсысы артық, қайсы
нұсқа кем?»

Оқушылар мектеп
құралдарынан қай нұсқаның Сөздік
артық немесе кем екендігін мадақтау
табады.

Тышқанның тапсырмасы: Оқушылар балмұздақтар
Медаль
әдісі
бойындағы сандардың
«Балмұздақтар» ойыны.
шешімін іздейді. Тапқан соң
балмұздақтың сауытына
кигізеді.

https://yo
utu.be/Ky7XGlh
atA?featu
re=shared

Сабақтың
соңы

Сабақты қорытындылау:
-

2 мин

-

Кері
байланыс

-

5 мин
-

Балалар, қараңдаршы
сендердің арқаларыңда
атаға әже, қызы мен
күшік, мысық пен
тышқан келіп, барлығы
бірлесіп шалқанды
шығарып алыпты.
Атай сендерге
рахметіне өз тәттісін
бергісі келіп отыр.
Қабыл аламыз ба,
балалар?

Оқушылар тапсырманы
орындағанына, атайға
көмектесе алғанына қуанады.

Балалар, енді
қараңдаршы. Біздің
шалқанымызда бір
нәрсе жасырынған
екен.
Ашуға қалай
қарайсыңдар?

Оқушы сабақтан алған
әсерлерін кері байланыс
«Миға шабуыл» әдісі арқылы
білдіреді.

Шалқан✉️ :
Бүгінгі сабақтан алған
әсерлеріңді «Миға шабуыл»
әдісі арқылы білдіріңдер.

Сый

Атай тәттілерін қабыл алады.

Сөздік
мадақтау

Әуен,
кішігірім
сый
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!