-
Білім беру ұйымының атауы:
Пәні:
Әліппе
Бөлім:
Білім - кітапта
Педагогтің аты-жөні:
Құрманаева Д
Күні:
Сыныбы:1
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
№75 сабақ. Г г дыбысы және әрпі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:
1.1.2.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.3.3.1 сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу .
Сабақтың мақсаты:
-
Гг дыбысы мен әрпімен танысады.
-
Сөздерді буындап , қосып оқиды.
-
Сөздерден сөйлем құрайды .
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі/
уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс-тар
Сабақтың басы. Қызығу-шылықты ояту
5 мин
Өткенді пысықтау
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу үлкенге
Тәрбиенің басы гой
Ал қәнекей бәріміз
Сәлем дейік үлкенге
Сәлеметсіздер ме ,апайлар
Психологиялық ахуал орнату.
Бір, екі, үш
Бойға жинап күш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабағымызды бастаймыз.
« Доп лақтыру » әдісі
Әріп дегеніміз не?
Дыбыс дегеніміз не?
Дыбыс қаншаға бөлінеді?
Дыбыстарды қандай түспен белгілейміз?
Өткенді пысықтау
Өткен сабақта қай дыбыспен таныстық ? Ө дыбысы және әрпімен таныстық.
Ө дыбысы қандай дыбыс?
Өө дыбысы мен әрпіне байланысты сөздерді оқы.
Өрік өріс өмір көлік көмір көкек көрме көрпе көрші
Оқушылар амандасады
Оқушылар өздеріне көңіл-күй сыйлап, сабақты бастайды.
Сұрақтарға жауап береді. Жазамыз, көреміз. Айтамыз, естиміз . Дыбыс екіге бөлінеді. Дауысты дыбыс, дауыссыз дыбыс.
Дыбыстарды қызыл және көк түспен белгілейміз.
Өткен тақырыпты пысықтайды.
Қолдау
Дескриптор:
-Ө ө дыбысы мен әрпін біледі, қолданады
-Сөздерді жеке, тұтас оқиды.
Мақтап, мадақтап отыру
Әсем әуен
Доп
Машина
Ұшақ суреті
Жаңа сабаққа кіріспе
10мин
Тақырыпты ашу « Бұл не? » әдісі (Жұмбақ шешу)
Аналарға сыйлайтын,
Аралар бал жинайтын.
Бұл немене балалар,
Үзуге адам қимайтын? (Гүл)
« Әли мен Аяның гүлдер туралы әні » видеоролигін көру.
(Гүл –әсемдік символы. Гүлді мерекеде, туған күнде, қуанышта сыйлаймыз.
-Балалар ,сендер бүгін сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайсыңдар.Құраған әңгімелеріңнен сөйлемнен жаңа үйретілетін дыбысы бар сөзді бөліп аласыңдар .Ол сөзге дыбыстық талдау жасайсыңдар .
Сыныпта бөлме гүлін алып,оған қалай күтім жасау керектігін анықтау , дүниетану пәнімен байланыстыру.
-Бөлме гүлдері не үшін өсіріледі,пайдасы туралы ой бөлісу .« Гүл » сөзіне тоқталу.
« Г » әрпімен таныстыру. Г- Ғ әріптерінің ұқсастығына тоқталу.
Оқулықпен жұмыс

Сурет бойынша әңгіме құрау.

Сыныпта оқушылар гүл күтімімен айналысты. 1.Өтілетін жаңа дыбысы бар « Гүл » сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасау. 2.Сөзді « Гүл » деп созып айтып, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 3.« Г» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. 4.« Г» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. 5. Санағыштардан « Г» әрпін жасау « Г» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. « Г» дыбысымен әрпіне байланысты видеоролик көрсету. Оқылым. 1.Оқулықтың 78-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы. 2.«Г» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. егін гүл неге егінші Гүлнұр өнеге Гүлдер Сынып бөлмесінде гүлдер көп.Оқушылар бөлме гүлдерін кезектесіп күтеді.Бірі суғарады,екіншісі шаңын сүртеді.Үшіншісі топырағын қопсытады.Гүлдер жайқалып өсіп тұр.
Жұмбақ шешуін табады.
« Әли мен Аяның гүлдер туралы әні » видеоролигін көреді.
Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды.Сыныпта бөлме гүлдері бар.Оқушылар гүлдерге күтім жасайды.Бірі суғарады,екіншісі топырағын қопсытады.
Әңгімені сөйлемдерге талдайды.Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады?
« Гүл » сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасайды.
« Гг» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысады.
Санағыштардан « Г» әрпін жасайды.
« Г» дыбысымен әрпіне байланысты видеоролик көреді.
Әр буындағы дыбыс-тарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыз-дан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.
Егін, гүл сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.
Оқушыларға әріпті жасауда қажет болған жағдайда көмек беру .
Дескриптор:
- «Г г» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты.
- Өтілетін жаңа дыбысы бар «гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасады.
Мақтап, мадақтап отыру.
Дескриптор:
- Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды.
- Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.
Гүл суреті
Бөлмеде-гі гүл
Кеспе әріптер
Сурет-тер
Сана-ғыштар
Оқулық
Сергіту сәті
2 мин
« Не үйренемін ? »
Оқушылар сергіп алады.
Сабақтың ортасы
15 мин
«Адасқан буындар » әдісі Гүлге көбелек қонады,одан нәр алады. Буындардан сөз құрайды. Жазылым « Көркем жазу » әдісі
1.Оқулықтағы «Г» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Г» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Г» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.
Бірлескен жұмыс
ЕБҚ және ЕҚБ
« Құмыраға гүл жинау » әдісі Гүлдердегі сөздерді оқу
ЕҚБ
Мына сөздерді тақтаға жаз.
Гүл егін шеге
« Сәбіз жинау » әдісі
«Г» әрпі бар сөздерді табу.
Көбелектердің сыңарын табады,құрастырады, шыққан сөздерді оқиды.
Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: сызықтарды бастырып жазу арқылы «Г» әрпінің бас және кіші әрпін жазады. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.
Құмыраға гүлдерді жинайды.
Гүл егін шеге
дыбыстық талдау жасайды.
Сәбіздердің бірнешеуінің ішінен «Г» әрпі бар сөздерді тауып,қояндарға береді.
Дескриптор: - Ұқсастықты байқайды. - Жұптасады. - Буындардан сөз құрайды.
Дескриптор:
- Сызықтарды бастырып жазу арқылы Г әрпінің бас және кіші әрпін жазады.
-Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.
Кереметсің!
Дескриптор:
- сөздерді оқиды.
- «Г» әрпі бар сөздерді табады.
Көбелек
суреті
Жұмыс дәптері
Сәбіз
суреті
Сабақты қорыту
10 минут
Бекіту және саралау
« Ойлан,тап » әдісі
Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:
1-деңгей:
Сандардың өсу ретіне сәйкес әріптерді орналастыр.
2- деңгей:
«Г» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықта.
3-деңгей:
Айгөлек сөзімен сөйлем құра.
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды.
1-деңгейдегі оқушылар сандардың өсу ретін біледі, әріптерді орналастырып, әннің атауын табады.
2-деңгейдегі оқушылар «г» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды,дыбыстық талдау жасайды.
3- деңгейдегі оқушылар сөйлем құрайды.
Дескриптор:
-сандардың өсу ретіне қарай әріптерді орналастырады.
- « Г» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды.
-Айгөлек сөзімен сөйлем құрастырады.
Саралау тапсырма-лары
Әліппе. Үнтаспа.
«Атамұра», 2020
Сабақтың соңы
3 мин
-
Кері байланыс
-
Г г дыбысын танимын, ажыратамын.
-
Г г дыбысының сөз ішіндегі орнын анықтай аламын.
Г г әрпін көркем жаза аламын.:
« Білім гүлі » әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар сабақтан алған білімдері мен көңіл күйлерін анықтап, себебін түсіндіреді. Кері байланыс жасайды.
« Білім гүлі » әдісі
Гүл сурет-тері
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз?
Бағалау.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Мына сөздерді тақтаға жаз.
Егін, гүл , шеге
«Мадақтау сөз» әдісі.
Денсаулық сақтау технологиялары. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
-

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Г дыбысы мен әрпі"
Ашық сабақ: "Г дыбысы мен әрпі"
-
Білім беру ұйымының атауы:
Пәні:
Әліппе
Бөлім:
Білім - кітапта
Педагогтің аты-жөні:
Құрманаева Д
Күні:
Сыныбы:1
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
№75 сабақ. Г г дыбысы және әрпі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:
1.1.2.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.3.3.1 сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу .
Сабақтың мақсаты:
-
Гг дыбысы мен әрпімен танысады.
-
Сөздерді буындап , қосып оқиды.
-
Сөздерден сөйлем құрайды .
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі/
уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс-тар
Сабақтың басы. Қызығу-шылықты ояту
5 мин
Өткенді пысықтау
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу үлкенге
Тәрбиенің басы гой
Ал қәнекей бәріміз
Сәлем дейік үлкенге
Сәлеметсіздер ме ,апайлар
Психологиялық ахуал орнату.
Бір, екі, үш
Бойға жинап күш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабағымызды бастаймыз.
« Доп лақтыру » әдісі
Әріп дегеніміз не?
Дыбыс дегеніміз не?
Дыбыс қаншаға бөлінеді?
Дыбыстарды қандай түспен белгілейміз?
Өткенді пысықтау
Өткен сабақта қай дыбыспен таныстық ? Ө дыбысы және әрпімен таныстық.
Ө дыбысы қандай дыбыс?
Өө дыбысы мен әрпіне байланысты сөздерді оқы.
Өрік өріс өмір көлік көмір көкек көрме көрпе көрші
Оқушылар амандасады
Оқушылар өздеріне көңіл-күй сыйлап, сабақты бастайды.
Сұрақтарға жауап береді. Жазамыз, көреміз. Айтамыз, естиміз . Дыбыс екіге бөлінеді. Дауысты дыбыс, дауыссыз дыбыс.
Дыбыстарды қызыл және көк түспен белгілейміз.
Өткен тақырыпты пысықтайды.
Қолдау
Дескриптор:
-Ө ө дыбысы мен әрпін біледі, қолданады
-Сөздерді жеке, тұтас оқиды.
Мақтап, мадақтап отыру
Әсем әуен
Доп
Машина
Ұшақ суреті
Жаңа сабаққа кіріспе
10мин
Тақырыпты ашу « Бұл не? » әдісі (Жұмбақ шешу)
Аналарға сыйлайтын,
Аралар бал жинайтын.
Бұл немене балалар,
Үзуге адам қимайтын? (Гүл)
« Әли мен Аяның гүлдер туралы әні » видеоролигін көру.
(Гүл –әсемдік символы. Гүлді мерекеде, туған күнде, қуанышта сыйлаймыз.
-Балалар ,сендер бүгін сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайсыңдар.Құраған әңгімелеріңнен сөйлемнен жаңа үйретілетін дыбысы бар сөзді бөліп аласыңдар .Ол сөзге дыбыстық талдау жасайсыңдар .
Сыныпта бөлме гүлін алып,оған қалай күтім жасау керектігін анықтау , дүниетану пәнімен байланыстыру.
-Бөлме гүлдері не үшін өсіріледі,пайдасы туралы ой бөлісу .« Гүл » сөзіне тоқталу.
« Г » әрпімен таныстыру. Г- Ғ әріптерінің ұқсастығына тоқталу.
Оқулықпен жұмыс

Сурет бойынша әңгіме құрау.

Сыныпта оқушылар гүл күтімімен айналысты. 1.Өтілетін жаңа дыбысы бар « Гүл » сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасау. 2.Сөзді « Гүл » деп созып айтып, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 3.« Г» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу. 4.« Г» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу. 5. Санағыштардан « Г» әрпін жасау « Г» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. « Г» дыбысымен әрпіне байланысты видеоролик көрсету. Оқылым. 1.Оқулықтың 78-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы. 2.«Г» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. егін гүл неге егінші Гүлнұр өнеге Гүлдер Сынып бөлмесінде гүлдер көп.Оқушылар бөлме гүлдерін кезектесіп күтеді.Бірі суғарады,екіншісі шаңын сүртеді.Үшіншісі топырағын қопсытады.Гүлдер жайқалып өсіп тұр.
Жұмбақ шешуін табады.
« Әли мен Аяның гүлдер туралы әні » видеоролигін көреді.
Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды.Сыныпта бөлме гүлдері бар.Оқушылар гүлдерге күтім жасайды.Бірі суғарады,екіншісі топырағын қопсытады.
Әңгімені сөйлемдерге талдайды.Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады?
« Гүл » сөзін бөліп алып, дыбыстық талдау жасайды.
« Гг» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысады.
Санағыштардан « Г» әрпін жасайды.
« Г» дыбысымен әрпіне байланысты видеоролик көреді.
Әр буындағы дыбыс-тарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыз-дан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.
Егін, гүл сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.
Оқушыларға әріпті жасауда қажет болған жағдайда көмек беру .
Дескриптор:
- «Г г» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты.
- Өтілетін жаңа дыбысы бар «гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасады.
Мақтап, мадақтап отыру.
Дескриптор:
- Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды.
- Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.
Гүл суреті
Бөлмеде-гі гүл
Кеспе әріптер
Сурет-тер
Сана-ғыштар
Оқулық
Сергіту сәті
2 мин
« Не үйренемін ? »
Оқушылар сергіп алады.
Сабақтың ортасы
15 мин
«Адасқан буындар » әдісі Гүлге көбелек қонады,одан нәр алады. Буындардан сөз құрайды. Жазылым « Көркем жазу » әдісі
1.Оқулықтағы «Г» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Г» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Г» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.
Бірлескен жұмыс
ЕБҚ және ЕҚБ
« Құмыраға гүл жинау » әдісі Гүлдердегі сөздерді оқу
ЕҚБ
Мына сөздерді тақтаға жаз.
Гүл егін шеге
« Сәбіз жинау » әдісі
«Г» әрпі бар сөздерді табу.
Көбелектердің сыңарын табады,құрастырады, шыққан сөздерді оқиды.
Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: сызықтарды бастырып жазу арқылы «Г» әрпінің бас және кіші әрпін жазады. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.
Құмыраға гүлдерді жинайды.
Гүл егін шеге
дыбыстық талдау жасайды.
Сәбіздердің бірнешеуінің ішінен «Г» әрпі бар сөздерді тауып,қояндарға береді.
Дескриптор: - Ұқсастықты байқайды. - Жұптасады. - Буындардан сөз құрайды.
Дескриптор:
- Сызықтарды бастырып жазу арқылы Г әрпінің бас және кіші әрпін жазады.
-Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.
Кереметсің!
Дескриптор:
- сөздерді оқиды.
- «Г» әрпі бар сөздерді табады.
Көбелек
суреті
Жұмыс дәптері
Сәбіз
суреті
Сабақты қорыту
10 минут
Бекіту және саралау
« Ойлан,тап » әдісі
Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:
1-деңгей:
Сандардың өсу ретіне сәйкес әріптерді орналастыр.
2- деңгей:
«Г» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықта.
3-деңгей:
Айгөлек сөзімен сөйлем құра.
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды.
1-деңгейдегі оқушылар сандардың өсу ретін біледі, әріптерді орналастырып, әннің атауын табады.
2-деңгейдегі оқушылар «г» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды,дыбыстық талдау жасайды.
3- деңгейдегі оқушылар сөйлем құрайды.
Дескриптор:
-сандардың өсу ретіне қарай әріптерді орналастырады.
- « Г» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтайды.
-Айгөлек сөзімен сөйлем құрастырады.
Саралау тапсырма-лары
Әліппе. Үнтаспа.
«Атамұра», 2020
Сабақтың соңы
3 мин
-
Кері байланыс
-
Г г дыбысын танимын, ажыратамын.
-
Г г дыбысының сөз ішіндегі орнын анықтай аламын.
Г г әрпін көркем жаза аламын.:
« Білім гүлі » әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар сабақтан алған білімдері мен көңіл күйлерін анықтап, себебін түсіндіреді. Кері байланыс жасайды.
« Білім гүлі » әдісі
Гүл сурет-тері
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз?
Бағалау.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Мына сөздерді тақтаға жаз.
Егін, гүл , шеге
«Мадақтау сөз» әдісі.
Денсаулық сақтау технологиялары. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.
-

шағым қалдыра аласыз













