|
Мұғалімі: Болатова Дина Амангельдиевна |
Абай атындағы № 2 қазақ орта мектебі 3 «а» сыныбы |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Тәнекеев «Ғажайып адам» |
|
|
Сілтеме |
Әдебиеттік оқу пәнін оқыту әдістемесі,Бастауыш сыныпта оқыту журналы, оқулық, |
|
|
Мақсаты |
1. Оқушыларға күш иесі
Қажымұқан атамыз жайлы түсінік беру, оның өмірі, спорттағы
жетістіктері туралы білімдерін кеңейту. Мәтіннің мазмұнын ашып
түсіндіру. |
|
|
Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері |
Өз бетімен, топта жұмыс жасау тапсырмалары арқылы мәтін мазмұнын игеруге мүмкіндік беру. Оқушыны қиялдауға,
шығармашылықпен жұмыс жасай білуге
баулу. |
|
|
Тапсырмалар беттерінен жүктелген дереккөздер |
Интернеттен алынған қызықты тапсырмалар. |
|
Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: Мұғалім немен айналысады және оқушылар немен айналысады.
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 5 мин) |
|||
|
Мұғалімінің іс-әрекеті |
Оқушының ісәрекеті |
||
|
Күлімде, күн
күлімде |
Оқушылар интербелсенді тақтада жазылған өлең жолдарын хормен оқиды. Бір-біріне сәттілік тілейді. |
||
|
Қызығушылықты ояту ( 5 мин ) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Топтар аттарымен таныстыру: «Батырлар» , «Алғырлар» ,«Данышпандар». Сабақ басталмас бұрын бағалау парақтарын тарату,оқушылар көшбасшыны сайлайды. Көшбасшы топтағы балалаларды бағалайды. Үй тапсырмасын тексеру: «Ыстық орындық» әдісі бойынша орындықтағы оқушыға сұрақтар ұсынылады. |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Мағынаны тану (3мин ) |
|||
|
-Балалар,бүгін мен керемет шаршап келдім. Мойыным,аяқ-қолдарым ауырып тұр.Маған қандай ұсыныстарың бар? -Дұрыс.Ал ертеде денені шынықтырументек спортшылар емес, балуандар да айналысқан екен. |
Балалар спортпен айналысуды,таңғы денені дамыту жаттығуларын ұсынады. Күш атасы-Қажымұқан жайлы естеріне алады. |
||
|
Оқулықпен жұмыс (10 мин) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті: Балалар,қазір біз Мұратхан Тәнекеевтың «Ғажайып адам»мәтінімен танысамыз,оқулықтың 93-95 бетіндегі. Ең алдымен автор жайлы қысқаша дерек-тақтаға назар. «Түртіп алу» әдісі бойынша мәтінді өз беттеріңше түсініп оқисыңдар және мәтіннен өздерің үшін жаңалық табасыңдар , белгілеп қоямыз. Білетін ақпарат «+»,таңғалдырды «*», туындаған сұрағым « ?». Қ. Мұңайтпасов – тұңғыш
қазақ балуаны, кәсіби күрескер, әлем чемпионы. Ол 1871 жылы,7
сәуірде Ақмола облысы Қараөткел аймағы Қоспа аулында дүниеге
келген. Бала кезінен ол қайратты, алып болып өседі. Ол 28
мемлекетте күресіп, 48 алтын, күміс, қола медальдарын әйгілі
сигизмунд белбеуін алған. Ұлы Отан соғысы жылдарында көшпелі
циркпен өнер көрсетіп, өзі жинаған 100 мың сом қаражатын қорғаныс
қорына жіберді. |
Оқушының іс-әрекеті: М.Тәнекеев жайлы мәлімет алады,жазып алады. Оқушылар мәтінді мұқият,түсініп оқып әрқайсысы өзі үшін табылған жаңалық пен жаңа сөздерді белгілейді. Оқиды, ойлайды, өз ойларын ортаға салып пікір аламасады, ойларын қорытады.
Қажымұқан Мұнайтпасов жайлы мәлімет алады.
1.Мәтінді іштей оқиды. 2.Мәтін мағынасын ашу. 3.Сөздік жұмысын жүргізу. |
||
|
Сергіту сәті Топпен жұмыс (10 мин) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Топтық тапсырмалар: І-топ: флипчартқа сурет салу (спортқа байланысты). ІІ-топ: кластер құру. ІІІ-топ: бес жолды өлең құрастыру,спорт құралдарын ермексаздан жасау. |
Флипчартқа түсіреді: жұмыс істеу кезінде топтық жұмыстың ережесін сақтайды. Тақырыпқа сай кластер құрастырады. Балуан Қажымұқанға арнап өлең құрастырады ,спорт құралдарын жасайды. |
||
|
Дәптермен жұмыс (3 мин) |
|||
|
Сөздік жұмысын жүргізу: Шөгу - түйенің жатуы Түйенің күйіс қайыруы - түйенің шайнаңдауы |
|||
|
Ой қорыту (5 мин) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
« Жалғасын
тап »
ойыны Дені
саудың– жаны
сау. Денсаулық – зор байлық.
Шынықсаң шымыр
боласың. Спорт-
бейбітшілік елшісі. Дені сау
адам- дәулетті адам. Бүгінгі таңда Қажымұқанның ізін жалғап жүрген қандай
спортшыларымыз бар? Өмірмен байланыс: Жуырда «Қазақстан барысы-2015 » турнирі аяқталды. Бейбіт Ыстыбаев «Қазақстан барысы» атанды. Жеңімпазға «Қазақстан барысы» алтын белбеуі мен 150 мың АҚШ доллары, темір тұлпар табыс етілді. Ал, бапкері Елдос Далабайға 50 мың АҚШ доллары берілді. Еске сала кетейік, Бейбіт Ыстыбаев 2012 жылы да осы атақты жеңіп алып, арада үш жылдан соң осы жеңісін қайталап, 2015 жылғы «Қазақстан барысы» атанды. Сонымен қатар, Руслан Әбдіразақов күміс жүлдегер , астаналық Ғани Сейділдаев қола жүлдегер атанды. Сабақты бекіту: Қажымұқан туралы не білдік? |
Мақалдарды жалғастырады, ойын түйіндейді. Қазіргі таңда Қазақстан Республикасындағы атақты спортшылары жайлы хабар алады. Олар: алтын жүлдегер- Б.Ыстыбаев, күміс жүлдегер- Р.Әбдіразақов, қола жүлдегер- Ғ.Сейділдаев.
Сабақ бойы алған білімдерін түйіндеп,қорытындылайды. |
||
|
Мұғалім нұсқау береді |
Түртіп алған мәліметтерді оқиды |
||
|
Бағалау (2мин ) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Бақылайды, бағалайды. |
Алдарына берілген бағалау парақшасы бойынша,өздерін және өзара бірін –бірі бағалайды. |
||
|
Оқушылардың алған әсерлерін,ҚР тәуелсіздігінің 25-жылдығына орай өз тілектерін стикерлерге жазуды ұсыну. |
Берілген стикерлерге өтілген сабақтағы көңіл- күйлерін, тілектерін жазады. |
||
|
Үйге тапсырма ( 2 мин ) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Мәтінді түсініп оқу. Дәптер тапсырмасын аяқтау. |
Күнделікке жазады. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ғажайып адам" 3 сынып
Ашық сабақ "Ғажайып адам" 3 сынып
|
Мұғалімі: Болатова Дина Амангельдиевна |
Абай атындағы № 2 қазақ орта мектебі 3 «а» сыныбы |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Тәнекеев «Ғажайып адам» |
|
|
Сілтеме |
Әдебиеттік оқу пәнін оқыту әдістемесі,Бастауыш сыныпта оқыту журналы, оқулық, |
|
|
Мақсаты |
1. Оқушыларға күш иесі
Қажымұқан атамыз жайлы түсінік беру, оның өмірі, спорттағы
жетістіктері туралы білімдерін кеңейту. Мәтіннің мазмұнын ашып
түсіндіру. |
|
|
Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері |
Өз бетімен, топта жұмыс жасау тапсырмалары арқылы мәтін мазмұнын игеруге мүмкіндік беру. Оқушыны қиялдауға,
шығармашылықпен жұмыс жасай білуге
баулу. |
|
|
Тапсырмалар беттерінен жүктелген дереккөздер |
Интернеттен алынған қызықты тапсырмалар. |
|
Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: Мұғалім немен айналысады және оқушылар немен айналысады.
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 5 мин) |
|||
|
Мұғалімінің іс-әрекеті |
Оқушының ісәрекеті |
||
|
Күлімде, күн
күлімде |
Оқушылар интербелсенді тақтада жазылған өлең жолдарын хормен оқиды. Бір-біріне сәттілік тілейді. |
||
|
Қызығушылықты ояту ( 5 мин ) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Топтар аттарымен таныстыру: «Батырлар» , «Алғырлар» ,«Данышпандар». Сабақ басталмас бұрын бағалау парақтарын тарату,оқушылар көшбасшыны сайлайды. Көшбасшы топтағы балалаларды бағалайды. Үй тапсырмасын тексеру: «Ыстық орындық» әдісі бойынша орындықтағы оқушыға сұрақтар ұсынылады. |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Мағынаны тану (3мин ) |
|||
|
-Балалар,бүгін мен керемет шаршап келдім. Мойыным,аяқ-қолдарым ауырып тұр.Маған қандай ұсыныстарың бар? -Дұрыс.Ал ертеде денені шынықтырументек спортшылар емес, балуандар да айналысқан екен. |
Балалар спортпен айналысуды,таңғы денені дамыту жаттығуларын ұсынады. Күш атасы-Қажымұқан жайлы естеріне алады. |
||
|
Оқулықпен жұмыс (10 мин) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті: Балалар,қазір біз Мұратхан Тәнекеевтың «Ғажайып адам»мәтінімен танысамыз,оқулықтың 93-95 бетіндегі. Ең алдымен автор жайлы қысқаша дерек-тақтаға назар. «Түртіп алу» әдісі бойынша мәтінді өз беттеріңше түсініп оқисыңдар және мәтіннен өздерің үшін жаңалық табасыңдар , белгілеп қоямыз. Білетін ақпарат «+»,таңғалдырды «*», туындаған сұрағым « ?». Қ. Мұңайтпасов – тұңғыш
қазақ балуаны, кәсіби күрескер, әлем чемпионы. Ол 1871 жылы,7
сәуірде Ақмола облысы Қараөткел аймағы Қоспа аулында дүниеге
келген. Бала кезінен ол қайратты, алып болып өседі. Ол 28
мемлекетте күресіп, 48 алтын, күміс, қола медальдарын әйгілі
сигизмунд белбеуін алған. Ұлы Отан соғысы жылдарында көшпелі
циркпен өнер көрсетіп, өзі жинаған 100 мың сом қаражатын қорғаныс
қорына жіберді. |
Оқушының іс-әрекеті: М.Тәнекеев жайлы мәлімет алады,жазып алады. Оқушылар мәтінді мұқият,түсініп оқып әрқайсысы өзі үшін табылған жаңалық пен жаңа сөздерді белгілейді. Оқиды, ойлайды, өз ойларын ортаға салып пікір аламасады, ойларын қорытады.
Қажымұқан Мұнайтпасов жайлы мәлімет алады.
1.Мәтінді іштей оқиды. 2.Мәтін мағынасын ашу. 3.Сөздік жұмысын жүргізу. |
||
|
Сергіту сәті Топпен жұмыс (10 мин) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Топтық тапсырмалар: І-топ: флипчартқа сурет салу (спортқа байланысты). ІІ-топ: кластер құру. ІІІ-топ: бес жолды өлең құрастыру,спорт құралдарын ермексаздан жасау. |
Флипчартқа түсіреді: жұмыс істеу кезінде топтық жұмыстың ережесін сақтайды. Тақырыпқа сай кластер құрастырады. Балуан Қажымұқанға арнап өлең құрастырады ,спорт құралдарын жасайды. |
||
|
Дәптермен жұмыс (3 мин) |
|||
|
Сөздік жұмысын жүргізу: Шөгу - түйенің жатуы Түйенің күйіс қайыруы - түйенің шайнаңдауы |
|||
|
Ой қорыту (5 мин) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
« Жалғасын
тап »
ойыны Дені
саудың– жаны
сау. Денсаулық – зор байлық.
Шынықсаң шымыр
боласың. Спорт-
бейбітшілік елшісі. Дені сау
адам- дәулетті адам. Бүгінгі таңда Қажымұқанның ізін жалғап жүрген қандай
спортшыларымыз бар? Өмірмен байланыс: Жуырда «Қазақстан барысы-2015 » турнирі аяқталды. Бейбіт Ыстыбаев «Қазақстан барысы» атанды. Жеңімпазға «Қазақстан барысы» алтын белбеуі мен 150 мың АҚШ доллары, темір тұлпар табыс етілді. Ал, бапкері Елдос Далабайға 50 мың АҚШ доллары берілді. Еске сала кетейік, Бейбіт Ыстыбаев 2012 жылы да осы атақты жеңіп алып, арада үш жылдан соң осы жеңісін қайталап, 2015 жылғы «Қазақстан барысы» атанды. Сонымен қатар, Руслан Әбдіразақов күміс жүлдегер , астаналық Ғани Сейділдаев қола жүлдегер атанды. Сабақты бекіту: Қажымұқан туралы не білдік? |
Мақалдарды жалғастырады, ойын түйіндейді. Қазіргі таңда Қазақстан Республикасындағы атақты спортшылары жайлы хабар алады. Олар: алтын жүлдегер- Б.Ыстыбаев, күміс жүлдегер- Р.Әбдіразақов, қола жүлдегер- Ғ.Сейділдаев.
Сабақ бойы алған білімдерін түйіндеп,қорытындылайды. |
||
|
Мұғалім нұсқау береді |
Түртіп алған мәліметтерді оқиды |
||
|
Бағалау (2мин ) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Бақылайды, бағалайды. |
Алдарына берілген бағалау парақшасы бойынша,өздерін және өзара бірін –бірі бағалайды. |
||
|
Оқушылардың алған әсерлерін,ҚР тәуелсіздігінің 25-жылдығына орай өз тілектерін стикерлерге жазуды ұсыну. |
Берілген стикерлерге өтілген сабақтағы көңіл- күйлерін, тілектерін жазады. |
||
|
Үйге тапсырма ( 2 мин ) |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Мәтінді түсініп оқу. Дәптер тапсырмасын аяқтау. |
Күнделікке жазады. |
||
шағым қалдыра аласыз













