«Бағдаршам» әлеуметтік бейімделу
тобы
Пәні: Қоршаған орта
Тақырыбы:
Ғажайып қыс
Мақсаты:
Түзете-білімділік:
Қыс
мезгілі , жаңа жыл туралы түсініктерін кеңейту, зейінің сабаққа
аудару.Қыста болатын өзгешеліктерді айту.
Түзете-дамытушылық:
Танымдық қабілеттерің, есте сақтау қабілеттерің ,
жалпы қол моторикасын дамыту, ойынға қызығушылықтарын
арттыру.
Түзете-тәрбиелік:
Табиғатты аялауға, әсемдікті сезіну, көзбен көру,
қолмен ұстау. Ұкыптылыққа, әдемілікке , жинақылыққа
тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдері:
Әңгімелесу, түсіндіру, сұрақ – жауап, көрсету,
ғажайып сәт, ойын, сергіту сәті.
Көрнекілігі:
Қыс
көрінісі, мазмұнды суреттер, аққала, қысқыштар,
шырша.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру
кезеңі:
- Балалар, күн суық болса да, біздің жүрегіміз
жылы. Жылуымызды жан - жағымызға беріп, жылулық шеңберін құрып,
келген қонақтарымызбен амандасайық.
Мейірімділік жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен,
Амандасып алайық.
Бір жадырап қалайық,
Келіп қалған қонақтарға
Сәлем беріп алайық.
Табиғат бұрышы:
Сурет бойынша жұмыс.
Өткен сабақты
қайталау:
Сурет бойынша киімдерді
көрсету.
- Балалар, біз тоңбас үшін үстімізге қандай
киімдер киеміз?
Қане, іс - қимылмен көрсетейікші (Балалар іс - қимылмен
көрсетеді)
- Бас киім, үстімізге тон, аяғымызға етік, қолымызға қолғап
киеміз!
Бұл киімдерді, біз тек қыста ғана киеміз, жылы
киімдер деп аталады.
Жаңа
сабақ:
-Ендеше балалар, мен сендерге осы қысқа байланысты өлең жолдарын
оқып бергім келіп тұр.
Шанамен зырғып желетін,
Коньки, шаңғы тебетін,
Аққала жасап ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсыңдар балалар?
- Қыс мезгілі
-Дұрыс,осы қысқа байлаңысты жаттығу жұмысын жасап
жіберейік.
Қимыл – қозғалыс
жаттығуы:
-Қар жауады, аяз болып, боран соғады.
-Ендеше, боран соққанын қимылмен қалай көрсетеміз?
( Балалар қолдарын жоғары көтеріп, гуілдейді)
-Қатты аяз болып, тоңғанда не істейміз?
(Қолдарын қусырап, аяқтарын топырлатады)
-Ал, күн шыққанда не істейсіңдер?
(Алақай, деп қолдарын көтереді)
-Жарайсыңдар балалар!
- Балалар, қыста ауа таза болады. Сондықтан да сендер ауырмау үшін,
денсаулықтарың мықты болу үшін таза ауада ойнауларың керек. Ойын
арқылы денелерің шынығады. Ендеше балалар таза ауаға
шығайық.
Сергіту сәті:
Балалар, енді біз таза ауаға шығып ойнап
келейік.
Балалар қараңдаршы қандай ғажап қыс. Айнала ақ
тонға оралған.
Жапалақтап қар жауып тұр.
- Аққала неден жасалады?
- Қардан
Тәжірибелік
жұмыс:
-Қане, барлығымыз қарды қолмен ұстап көрейік.
Балалар қарды қолмен ұстап көреді.
-Қардың түсі қандай?
-Ақ
-Қар суық па, жылы ма?
-Суық
-Аққала неше бөліктен тұрады?
-Үш бөліктен тұрады
-Оның бөліктерінің пішіндері қандай?
-Дөңгелек
Олай болса ,аққала жасайықшы
балалар.
Жарайсыңдар балалар, аққаламыз қандай әдемі
болды. Енді ішке
кірейік ,тоңып қалған
шығарсыңдар.
«Шырша жасау» д/о
Мақсаты: Жалпы қол моторикасын дамыту, ойынға қызығушылығын
арттыру.
Шарты: Қысқыштарды қолданып шырша
жасау.
Балалар қыста қандай мереке бар, барлық бала
жақсы көретін?
- Жаңа жыл
Сабақты қорытындылау: Ғажайып
сәт.
/Осы кезде Аяз ата келеді/
- Сәлеметсіңдер ме балалар!
- Келіңіз төрлетіңіз, сіз туралы айтып отыр едік.
Балалар,
қонаққа кім келді?
- Аяз ата
Аяз ата:Мен сендердің хаттарыңды алып, сұраған
шыршаларыңды әкелдім.
Ойын: «Шырша әсемдеу»
Енді шыршаға ойыншықтарды
іліп,әсемдейік.
Қандай әдемі шырша
болды!
- Балалар дайындаған жаттауларын болса айта
қойыңдар.
(Балалар жаттауларын
айтады)
Тәрбиеші: Ал енді бәріміз шыршаны айнала ән
айтып, би билейік.
Жақсы балалар, ал енді мен сендермен
қоштасамын,
келесі жыл кездескенше сау болыңдар!