«Ж. Нұрлыбаев атындағы №49 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ

Сынып 10
Пәні: география
Пән мұғалімі: Токхожаева Айбаршын Бейсеновна
Сабақ тақырыбы: Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері
|
Бөлім: |
Бөлім 7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Токхожаева Айбаршын Бейсеновна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.7.1.1 адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар:
|
|
|
Бағалау критерийі |
Дүниежүзілік ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтайды. Ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын жіктеп, топтастырады. Қазақстанда кездесетін ірі ғаламдық проблемаларды анықтап, проблемалардың шешу жолын ұсынады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі / Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы. Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы. Сабақтың соңы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» сұрақтары. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Теориялық бөлім: Мұғалім оқушылармен бірге өткен сабаққа қысқаша шолу жасай отырып, жаңа сабаққа презентацияны пайдаланып, қысқа түсінік береді. Белсенді оқу ортасы. №1тапсырма. Топтық жұмыс «Студия» әдісі. «Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері» тақырыбын мәтін бөліктеріндегі ғаламдық проблемалардың себептері мен салдары бойынша ой алмасады 1 топ-Ауқымы. 10 тиімді сұрақтар құрастырады; 2 топ-маңыздылығы 10 түйінді идея ұсынады; 3 топ-шешімнің күрделі болуы 10 қате пікір құрастырады;
№ 2 тапсырма. Жұптық жұмыс. «Бірге ойланайық» әдісі. Қосымша интернет ресурстарға сүйене отырып, адамзаттық негізгі проблемалардың себептері мен салдарын кестеге толтырыңыздар: Кестемен жұмыс:
№ 3тапсырма. «Спикер» Жеке жұмыс. Қазақстанда кездесетін ірі ғаламдық проблемаларды анықтап, оның пайда болуының себептері мен салдарын зерттеп, таныстырылым түрінде ұсыныңыздар:
Рефлекция «Жетістік баспалдағы» арқылы жүргізу. «Жетістік баспалдағы» әдісі оқушылардың қандай білім баспалдағында тұрғандарын және өткен материалды меңгеруге қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім
Түсінбедім
Үй тапсырмасы: «Ғаламдық проблеманы шешудегі менің ролім» тақырыбында эссе жазғызу |
Оқушылар өз тобына сурет қиындыларын құрастыра отырып, бірігеді.
Сыни тұрғыдан ойлана отырып, сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесі бойынша жаңа сабақты слайд арқылы танысып шығады.
Мәтінмен жұмыс жасайды. Оқулық бойынша топтарға бөліп, оқып тақтаға шығып, өз топтарына берілген ғаламдық проблемаларды анықтау критерийлері бойынша түсіндіреді.
Дескриптор:
Оқушылар жұптасып, интернет ресурстары арқылы кестені толтырады.
Дескриптор: - Ғаламдық проблемалардың себебін анықтайды; - Ғаламдық проблемалардың салдарын анықтайды; - Ғаламдық проблемалардың пайда болу себептері бойынша топтастырады;
Оқушылар Қазақстанда кездесетін ірі ғаламдық проблемаларды анықтап, оның пайда болуының себептері мен салдарын зерттеп, таныстырым жасайды. Дескриптор: Елімізде кездесетін ірі ғаламдық проблеманың бірінің себептері мен салдарын зерттеп, түсіндіреді, шешу жолдарын ұсынады.
Баспалдақ тақтаға стикерлермен өздері қалаған баспалдаққа орналастырады. Не үшін ондай баға қойғандарын түсіндіреді.
|
Мадақтаулар арқылы
Қалыптастырушы бағалау
Топтық бағалау
ҚБ: Екі жұлдыз, бір ұсыныс.
ҚБ: «Мұғалімнің тиімді кері байланысы» арқылы бағалау
Қалыптастырушы бағалау.
|
Ғаламдық проблемалар суреттерінің қиындысы
Презентация, Слайд 1-2
Слайд 3,4,5
Оқулық, постер, маркер, стикерлер.
АКТ, кесте.
АКТ, Қазақстан картасы
«Жетістік баспалдағы» кеспе қағаздар Смайликтер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Оқушылардың тақырыпты теориялық тұрғыда жеңіл меңгеруі үшін және негізгі ойды толық түсінуін қолдау мақсатында мына тәсілдерді пайдаландым: Суреттердің қиындыларын біріктіріп, топтарға біріктірдім; Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» сұрақтары қойылып, сабаққа қызығушылықтарын ояттым. Презентация арқылы және оқулықпен жұмыстану жүрді. «Студия» әдісі арқылы ой алмасуын сараладым. «Бірге ойланайық» әдісімен жұптасып жұмыс істеуін бағаладым. «Спикер» жеке жұмыс бойынша оқушының дарындылық қабілеттерін бақыладым. |
Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыларды жігерлендіріп отырдым. Мадақтамалау арқылы көңіл күйлерін көтердім. Топтық жұмыс арқылы өзін өзі бағалады. ҚБ: Екі жұлдыз, бір ұсыныс өзіндік бағалау жүрді. |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау керектігі ескертілді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері" 10 сынып
Ашық сабақ "Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері" 10 сынып
«Ж. Нұрлыбаев атындағы №49 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ

Сынып 10
Пәні: география
Пән мұғалімі: Токхожаева Айбаршын Бейсеновна
Сабақ тақырыбы: Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері
|
Бөлім: |
Бөлім 7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Токхожаева Айбаршын Бейсеновна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.7.1.1 адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар:
|
|
|
Бағалау критерийі |
Дүниежүзілік ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтайды. Ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын жіктеп, топтастырады. Қазақстанда кездесетін ірі ғаламдық проблемаларды анықтап, проблемалардың шешу жолын ұсынады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі / Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы. Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы. Сабақтың соңы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» сұрақтары. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Теориялық бөлім: Мұғалім оқушылармен бірге өткен сабаққа қысқаша шолу жасай отырып, жаңа сабаққа презентацияны пайдаланып, қысқа түсінік береді. Белсенді оқу ортасы. №1тапсырма. Топтық жұмыс «Студия» әдісі. «Ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері» тақырыбын мәтін бөліктеріндегі ғаламдық проблемалардың себептері мен салдары бойынша ой алмасады 1 топ-Ауқымы. 10 тиімді сұрақтар құрастырады; 2 топ-маңыздылығы 10 түйінді идея ұсынады; 3 топ-шешімнің күрделі болуы 10 қате пікір құрастырады;
№ 2 тапсырма. Жұптық жұмыс. «Бірге ойланайық» әдісі. Қосымша интернет ресурстарға сүйене отырып, адамзаттық негізгі проблемалардың себептері мен салдарын кестеге толтырыңыздар: Кестемен жұмыс:
№ 3тапсырма. «Спикер» Жеке жұмыс. Қазақстанда кездесетін ірі ғаламдық проблемаларды анықтап, оның пайда болуының себептері мен салдарын зерттеп, таныстырылым түрінде ұсыныңыздар:
Рефлекция «Жетістік баспалдағы» арқылы жүргізу. «Жетістік баспалдағы» әдісі оқушылардың қандай білім баспалдағында тұрғандарын және өткен материалды меңгеруге қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім
Түсінбедім
Үй тапсырмасы: «Ғаламдық проблеманы шешудегі менің ролім» тақырыбында эссе жазғызу |
Оқушылар өз тобына сурет қиындыларын құрастыра отырып, бірігеді.
Сыни тұрғыдан ойлана отырып, сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесі бойынша жаңа сабақты слайд арқылы танысып шығады.
Мәтінмен жұмыс жасайды. Оқулық бойынша топтарға бөліп, оқып тақтаға шығып, өз топтарына берілген ғаламдық проблемаларды анықтау критерийлері бойынша түсіндіреді.
Дескриптор:
Оқушылар жұптасып, интернет ресурстары арқылы кестені толтырады.
Дескриптор: - Ғаламдық проблемалардың себебін анықтайды; - Ғаламдық проблемалардың салдарын анықтайды; - Ғаламдық проблемалардың пайда болу себептері бойынша топтастырады;
Оқушылар Қазақстанда кездесетін ірі ғаламдық проблемаларды анықтап, оның пайда болуының себептері мен салдарын зерттеп, таныстырым жасайды. Дескриптор: Елімізде кездесетін ірі ғаламдық проблеманың бірінің себептері мен салдарын зерттеп, түсіндіреді, шешу жолдарын ұсынады.
Баспалдақ тақтаға стикерлермен өздері қалаған баспалдаққа орналастырады. Не үшін ондай баға қойғандарын түсіндіреді.
|
Мадақтаулар арқылы
Қалыптастырушы бағалау
Топтық бағалау
ҚБ: Екі жұлдыз, бір ұсыныс.
ҚБ: «Мұғалімнің тиімді кері байланысы» арқылы бағалау
Қалыптастырушы бағалау.
|
Ғаламдық проблемалар суреттерінің қиындысы
Презентация, Слайд 1-2
Слайд 3,4,5
Оқулық, постер, маркер, стикерлер.
АКТ, кесте.
АКТ, Қазақстан картасы
«Жетістік баспалдағы» кеспе қағаздар Смайликтер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Оқушылардың тақырыпты теориялық тұрғыда жеңіл меңгеруі үшін және негізгі ойды толық түсінуін қолдау мақсатында мына тәсілдерді пайдаландым: Суреттердің қиындыларын біріктіріп, топтарға біріктірдім; Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» сұрақтары қойылып, сабаққа қызығушылықтарын ояттым. Презентация арқылы және оқулықпен жұмыстану жүрді. «Студия» әдісі арқылы ой алмасуын сараладым. «Бірге ойланайық» әдісімен жұптасып жұмыс істеуін бағаладым. «Спикер» жеке жұмыс бойынша оқушының дарындылық қабілеттерін бақыладым. |
Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыларды жігерлендіріп отырдым. Мадақтамалау арқылы көңіл күйлерін көтердім. Топтық жұмыс арқылы өзін өзі бағалады. ҚБ: Екі жұлдыз, бір ұсыныс өзіндік бағалау жүрді. |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау керектігі ескертілді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














