Бекітемін:________________________
Оқу ісінің меңгерушісі: Дүйсегалиева Г.Н.
Бастауыш сынып апталығы. Ашық сабақ.
Сынып: 1 «Б» Пән: Жаратылыстану. Сабақ реті: 4
|
Педагогтің аты-жөні |
Шопликова Эльмира Орынбаевна |
|||||
|
Күні: |
21.01.2021 жыл Уақыты: 13:50 – 14:30 |
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Бөлім: |
Жер және ғарыш. |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғарыш дегеніміз не? (1 сағаты) |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; 1.4.2.2 қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеудің қажеттілігін түсіну. |
|||||
|
Сабақтың барысы. |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ширату тапсырмасы. Жұмбақ жасыру арқылы жаңа сабақтын тақырыбын анықтау
Жұмбақтар:
Салмағың бар өлшесем, Көрінбейсің көзге сен. /Ауа/. -Жарайсыңдар балалар! Олай болса зымыран, күн, жұлдыз, ай барлығы қайда орналасқан? Дұрыс. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. Ендеше біз бүгін аспан әлемі ғарыш туралы білетін боламыз. - Ғарышқа саяхат жасағыларын келе ме? -Олай болса бізге қандай көлік қажет болады? |
-Жұмбақ шешуін тауып айтады. -Жаңа сабақтың тақырыбын болжайды. -Аспан әлемінде орналасқан. |
ҚБ. мадақтау |
Айтылым Күн, аспан, жұлдыз, ай, ғарышкер, зымыран суреттері тақтаға ілінеді Өз фотосы бар зымыран суреттері оқушыға
ү |
||
|
Ортасы |
Белсенді оқу тапсырмалары — Ғарышта не бар? (Ғарыш — бұл шексіз кеңістік, онда әртүрлі аспан денелері бар. Аспан денелері мен қозғалысын зерттейтін ғылым -Астрономия деп аталады.Грек тілінен аударғанда «Жұлдыздар заңы» ұғымын білдіреді) Бақылау Ерте заманда адамдар аспанда көрінетін жұлдыздарды аспан күмбезіне қағылып тұрған шегелер деп ойлаған. Ежелгі астрономия -Жыл мезгілінің өзгеруімен байланысты көшіп,жайылымдық жерді ауыстыру үшін; -Бағыттарды анықтау үшін; т.б. жұлдыздарға қарап,оларды бақылаған. Зерттеу -Бақылап,зерттеу арқылы алғашқы күнтізбелерді құрастырды. -Кейбір жұлдыздар бір-біріне жақын орналасқан. Осындай жұлдыздар тобы шоқжұлдыз деп аталады. Адамдар кейбір шоқжұлдыздарды аңыз кейіпкерлерінің аттарымен атаған. Ол туралы көбірек келесі сабақтарда білетін боламыз. Ғарышқа саяхат. -Ғарышкер деген кім? -Ғарышкер болу үшін қандай болу керек?
Қандай ғарышкерлерді
білесіңдер? Балалар аспанда ауа жоқ, өте ыстық, сондықтан арнайы скафандр киімі көмектеседі.Ол ауасы бар, ыстық пен салқыннан қорғайтын ғарыш кеңістігінде жүруге болатын киім. (суреті көрсетіледі) Ғарышкерлерге жабық түрде, езілген түрде, тіс пастасының қорабы сияқты қорапта : шай, су беріледі. |
Белсенді оқу тапсырмасы -Ғарыш әлеміне ұшатын, оны зерттейтін адамдарды ғарышкер дейміз. Орыс азаматы Юрий Гагарин . Қазақ батыр ағаларымыз Тоқтар Әубәкіров Талғат Мұсабаев Айдын Айымбетов
Ғарыш айлағы біздің Қазақстанда Байқоңыр қаласында орналасқан.
-Денсаулығы мықты, өзі батыл, әрі білімді болуы керек. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмалатрын орындау |
ҚБ. мадақтау |
Оқылым Бет 50-51 ТыңдалымВидеоролик қарау «Зымыран» Скафандр суреті Ғарышкер- лер суреті Жазылым 33 бет , 31-жұмыс парағы. (ғарыш суретін бояу, карточканыжапсыру)
|
||
|
Соңы |
Қорытындылау. -Ғарыш дегеніміз не? Т.б. |
Жер ғаламшары Ю.Гагарин Тоқтар Әубәкіров Талғат Мұсабаев Айдын Айымбетов |
мадақтау |
Сұрақ-жауап әдісі |
||
|
Кері байланыс |
«Рефлексия» кері байланыс. Зымыранды бағдаршамның үш түсіне қарай бояу.Жер планетасына жапсыру
|
Сабақтан алған әсерлерін зымыран суретін бояп, тақтаға іледі. |
мадақтау |
Сабақ басында алған зымыранды, түрлі түсті қарындаш-пен бояу. |
||
|
Күтілетін
нәтиже: |
||||||
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ғарыш дегеніміз не? "
Ашық сабақ "Ғарыш дегеніміз не? "
Бекітемін:________________________
Оқу ісінің меңгерушісі: Дүйсегалиева Г.Н.
Бастауыш сынып апталығы. Ашық сабақ.
Сынып: 1 «Б» Пән: Жаратылыстану. Сабақ реті: 4
|
Педагогтің аты-жөні |
Шопликова Эльмира Орынбаевна |
|||||
|
Күні: |
21.01.2021 жыл Уақыты: 13:50 – 14:30 |
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Бөлім: |
Жер және ғарыш. |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғарыш дегеніміз не? (1 сағаты) |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; 1.4.2.2 қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеудің қажеттілігін түсіну. |
|||||
|
Сабақтың барысы. |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ширату тапсырмасы. Жұмбақ жасыру арқылы жаңа сабақтын тақырыбын анықтау
Жұмбақтар:
Салмағың бар өлшесем, Көрінбейсің көзге сен. /Ауа/. -Жарайсыңдар балалар! Олай болса зымыран, күн, жұлдыз, ай барлығы қайда орналасқан? Дұрыс. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. Ендеше біз бүгін аспан әлемі ғарыш туралы білетін боламыз. - Ғарышқа саяхат жасағыларын келе ме? -Олай болса бізге қандай көлік қажет болады? |
-Жұмбақ шешуін тауып айтады. -Жаңа сабақтың тақырыбын болжайды. -Аспан әлемінде орналасқан. |
ҚБ. мадақтау |
Айтылым Күн, аспан, жұлдыз, ай, ғарышкер, зымыран суреттері тақтаға ілінеді Өз фотосы бар зымыран суреттері оқушыға
ү |
||
|
Ортасы |
Белсенді оқу тапсырмалары — Ғарышта не бар? (Ғарыш — бұл шексіз кеңістік, онда әртүрлі аспан денелері бар. Аспан денелері мен қозғалысын зерттейтін ғылым -Астрономия деп аталады.Грек тілінен аударғанда «Жұлдыздар заңы» ұғымын білдіреді) Бақылау Ерте заманда адамдар аспанда көрінетін жұлдыздарды аспан күмбезіне қағылып тұрған шегелер деп ойлаған. Ежелгі астрономия -Жыл мезгілінің өзгеруімен байланысты көшіп,жайылымдық жерді ауыстыру үшін; -Бағыттарды анықтау үшін; т.б. жұлдыздарға қарап,оларды бақылаған. Зерттеу -Бақылап,зерттеу арқылы алғашқы күнтізбелерді құрастырды. -Кейбір жұлдыздар бір-біріне жақын орналасқан. Осындай жұлдыздар тобы шоқжұлдыз деп аталады. Адамдар кейбір шоқжұлдыздарды аңыз кейіпкерлерінің аттарымен атаған. Ол туралы көбірек келесі сабақтарда білетін боламыз. Ғарышқа саяхат. -Ғарышкер деген кім? -Ғарышкер болу үшін қандай болу керек?
Қандай ғарышкерлерді
білесіңдер? Балалар аспанда ауа жоқ, өте ыстық, сондықтан арнайы скафандр киімі көмектеседі.Ол ауасы бар, ыстық пен салқыннан қорғайтын ғарыш кеңістігінде жүруге болатын киім. (суреті көрсетіледі) Ғарышкерлерге жабық түрде, езілген түрде, тіс пастасының қорабы сияқты қорапта : шай, су беріледі. |
Белсенді оқу тапсырмасы -Ғарыш әлеміне ұшатын, оны зерттейтін адамдарды ғарышкер дейміз. Орыс азаматы Юрий Гагарин . Қазақ батыр ағаларымыз Тоқтар Әубәкіров Талғат Мұсабаев Айдын Айымбетов
Ғарыш айлағы біздің Қазақстанда Байқоңыр қаласында орналасқан.
-Денсаулығы мықты, өзі батыл, әрі білімді болуы керек. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмалатрын орындау |
ҚБ. мадақтау |
Оқылым Бет 50-51 ТыңдалымВидеоролик қарау «Зымыран» Скафандр суреті Ғарышкер- лер суреті Жазылым 33 бет , 31-жұмыс парағы. (ғарыш суретін бояу, карточканыжапсыру)
|
||
|
Соңы |
Қорытындылау. -Ғарыш дегеніміз не? Т.б. |
Жер ғаламшары Ю.Гагарин Тоқтар Әубәкіров Талғат Мұсабаев Айдын Айымбетов |
мадақтау |
Сұрақ-жауап әдісі |
||
|
Кері байланыс |
«Рефлексия» кері байланыс. Зымыранды бағдаршамның үш түсіне қарай бояу.Жер планетасына жапсыру
|
Сабақтан алған әсерлерін зымыран суретін бояп, тақтаға іледі. |
мадақтау |
Сабақ басында алған зымыранды, түрлі түсті қарындаш-пен бояу. |
||
|
Күтілетін
нәтиже: |
||||||
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз















