Материалдар / Ашық сабақ Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы. 10 сынып

Ашық сабақ Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы. 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Физика пәні бойынша 10 сынып оқушыларына ашық сабақ өтуге қолданылатын тиімді әдіс тәсілдер
Авторы:
16 Желтоқсан 2023
216
15 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы.

Бөлімі:

Гидродинамика

Педагогтің аты-жөні:

Ермаханбетова Диана Дүйсенқызы

Күні:

17.10.2023ж

Сыныбы: 10 «Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.1.5.1 -сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға гидроэродинамика элементтері туралы ақпарат беру, сұйықтықтардың ламинарлық және турбуленттік ағындарын қарастыру.

Бағалау критерийлері






Оқушыларға гидроэродинамика элементтері туралы ақпарат беру, сұйықтықтардың ламинарлық және турбуленттік ағындарын қарастыру.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин













5 мин



































Сабақтың ортасы

10 мин























5 мин













Қызығушылықты ояту

10 минут











































8 мин


































Сабақтың соңы.


2 минут





Рефлексия





Бағалау









Оқу тапсырмасы

Ұйымдастыру:

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.


Сынып оқушыларын топтау: 1 топ- «Қатты»

2 топ- «Сұйық»

3 топ- «Газ»

Топ ережесімен таныстырылады.



І. Өтілген сабақты пысықтау.

1-тапсырма. Үй жұмысын пысықтау

«Genially.ly» платформасы арқылы «Миллион кімге бұйырады?» интеллектуалды ойын бойынша оқушыларға алдыңғы білімдерін сұрақтарды қою арқылы тексеріледі.

  • импульстің сақталу заңы формуласы

  • энергияның сақталу заңы формуласы

  • кинетикалық энергия

  • потенциалдық энергия

  • жұмыс

  • импульстің сақталу заңы анықтамасы

  • энергияның сақталу заңы анықтамасы

  • консервативті күштер

  • центрлік соқтығысу

  • деформацияланған серіппенің потенциалдық энергиясы







II. Жаңа сабақ

«Learningapp.com» платформасында «Тап» пазл ойыны арқылы физиканың бөлімдері берілген. Әрбір бөлімді сипаттайтын физикалық құбылыстар берілген. Әрбір бөлімді сипаттайтын құбылыстарды сәйкестендіре отырып жаңа тарау «Гидродинамика» бөлімі ашылады.


Оқу мақсатын талдау.

10.2.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау;

Бағалау критерийлерін шығару:

  • гидроэродинамика элементтері туралы ақпарат береді;

  • сұйықтықтардың ламинарлық және турбулентті ағындарын ажыратады;



2-тапсырма. Жеке жұмыс. Терминология

Берілген суреттер арқылы термин сөздерді табады және оқулықпен жұмыс жасап дәптерге жазады

  • идеал сұйық

  • ағын элементі

  • ағын сызықтары

  • ағын түтігі



4 тапсырма. Тәжірибелік жұмыс. Топтық жұмыс

«Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» әдісі

Құрал – жабдықтар: бөтелке, желім, бұрама бекітпе, тіктеуіш,қатынас ыдыс

Жұмыстың барысы:

Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттайды










5 тапсырма. Жұптық жұмыс. "Бірлескен жұмыс дағдысын қалыптастыру" әдісі

1 тәжірибе



2 тәжірибе



6 тапсырма. Жеке жұмыс. «Кейс – стади» әдісі – есептер шығару

Жаттығу 14

1 есеп: Қабырғаға 200 Па қысым түсіретін желдің жылдамдығын анықтаңдар. Жел қабырғаға перпендикуляр соғады. Ауа тығыздығы 1,29 кг

2 есеп: Биіктігі 30 м, ұзындығы 50 м үйдің қабырғасына құйынды желдің түсіретін қысым күшін анықтаңдар. Желдің жылдамдығы 40 м /с және қабырғаға 30º бұрышпен бағытталған. жел қысымын атмосфералық қысыммен салыстырыңдар. Қабырғаға жақын ауа ағынын ламинарлық деп алыңдар.

3 есеп. Егер диаметрі 13 мм ламинарлық ағыстың максимал көтерілу биіктігі 2 м болса, оның су бетіне түсу нүктесіндегі жылдамдығы мен су бетіне түсіретін қысым күшін анықтаңдар. Ағын құрылғысы бұрқақтағы судың бос бетінің деңгейінде көкжиекке 45º бұрыш жасай бекітілген. Ауа кедергісін ескермеңдер

Ламинарлық және турбуленттік ағындардың техникада қолданылуы туралы білімді толықтыру





Shape1







Үй тапсырмасы: Шығармашылық тапсырма

Хабарлама дайындау (таңдау бойынша)

1. Гидродинамиканың негізін салушылар

2. Ауа райын болжағанда гидро- және аэродинамика заңдарын қолдану

3. Ламинарлық ағысы бар басқарылатын бұрқақтар: құрылымы мен жұмыс істеу принципі

Амандасып, оқу-құралдарын түгендейді

Топтарға бөлініп, топ басшы сайланады. Топ ережесімен таныстырылады.



Оқушылар экранда көрсетілген сұрақтарды оқи отырып дұрыс нұсқасын айтады





























Оқушылар экранда көрсетілген физикалық бөлімдерді сипаттайтын физикалық құбылыстармен сәйкестендіреді.

















Берілген сурет арқылы термин сөздерді анықтайды









Оқушылар берілген құрал-жабдықтардың көмегімен ламинарлық және турбуленттік ағысты тәжірибенің көмегімен ажыратады..

Мақсаты: Оқушы алған білімін практикада, өмірде қолдану



Оқушылар берілген тапсырмадан ламинарлық және турбуленттік ағыстарды ажыратады











Оқушылар теориялық білімдерін практикада есептер шығаруда жалғастырады



































Оқушылар «білімметр» бағалау шкаласына сабақ бойы алған балдарын жазады. Көңіл-күйін белгілейді.

Мақсаты

Ұйымшылдыққа баулиды













Дескриптор:

-импульстің сақталу заңы формуласын табады-1 балл

-энергияның сақталу заңы формуласын табады-1 балл

-кинетикалық энергия формуласын табады-1 балл

-потенциалдық энергия формуласын табады-1 балл

-жұмыс формуласын табады-1 балл -импульстің сақталу заңы анықтама береді- 1 балл

-энергияның сақталу заңы анықтама береді-1 балл

-консервативті күштер анықтама береді-1 балл

-центрлік соқтығысу анықтама береді-1 балл

-деформациялан

ған серіппенің потенциалдық энергиясы формуласын табады-1 балл

























Дескриптор:

1. Идеал сұйық анықтама береді-1 балл

2. Ағын элементі анықтама береді-1 балл

3. Ағын сызықтары анықтама береді-1 балл

4. Ағын түтігі анықтама береді-1 балл


Дескриптор:

сұйықтың ағыс түрін ажыратады-1балл

тәжірибенің жасалу реттілігін түсіндіреді-1 балл








Дескриптор:

Берілген тапсырмадағы тәжірибеден ламинарлық ағысты табады-1балл

Берілген тапсырмадағы тәжірибеден турбуленттік ағысты табады-1 балл

Себебін түсіндіреді-1 балл


Дескриптор:

1.Есептің шартын құрады-1 балл

2.Формуласын табады-1 балл

3. Есептеп шығарады-1балл





























Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткізгені туралы пікір бөліседі.


Презента-ция

Интербел-сенді тақта











https://view.genial.ly/6525bf6f15249d0011d1322e/interactive-content-10-b-synyp-fizika-ashy-saba

























https://learningapps.org/watch?v=psg30c2cn23





































Тәжірибе жасау



















Таратпа материал

















Оқулық


















































Оқулық

83 бет






Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Есеп шығару

1. диаметрі D = 400 мм құбырдағы жылдамдығы V = 0,13 м / с мұнай қозғалысының режимін анықтаңыз. Мұнай кинематикалық тұтқырлығы V = 0,3 × 10-4 м2 / с, мұнай үшін Рейнольдс саны, ламинарлықтан турбуленттікке өтетін аралық Reкр = 2000…2350.


2.Мұнай 0,8 м / с жылдамдықпен құбыр арқылы ағады. Мұнай шығыны 2 * 10
3 т / с. Құбырдың диаметрін анықтаңыз.

3. Егер түтіктің қимасы арқылы 35 минут ішінде 0,51 кг газ массасын ағатыны белгілі болса, түтік арқылы көмірқышқыл газы ағынының жылдамдығын анықтаңыз. Газдың тығыздығы 7,5 кг / м
3. Құбырдың диаметрі 2 см.

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:





























Жұптық жұмыс. "Бірлескен жұмыс дағдысын қалыптастыру" әдісі

































Shape2

Тәжірибелік жұмыс. Топтық жұмыс «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» әдісі



















Тәжірибелік жұмыс. Топтық жұмыс «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» әдісі



Материалды жүктеу

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!