|
Бөлім |
3.2 Геоэкологиялық зерттеу негіздері |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Тнеева Айдана Жанатовна |
||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны:5 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сынып: 10 А |
19.11.2025 ж |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геоэкологиялық аудандастыру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану жэне табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғи ортаның бұзылу түрлері мен деңгейлерін зерттейді; - Ластану деңгейі бойынша әртүрлі аймақтарды сипаттайды; - Елдің ластану деңгейін бағалайды. |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
- Табиғи орта бұзылуының 3 түрі мен 5 деңгейін зерттейді және салыстырады; - Ластану деңгейі бойынша әртүрлі аймақгарды сипаттайды; - Елдің ластану деңгейін бағалайды. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы 5 мин |
Үйымдастыру кезеңі :Сәлемдесу,Түгендеу (¥) Бастапқы ынталандырушы материал Бейне материал көрсетемін. Оқу мақсатымен таныстырады: Оқушылар табиғи ортаның бұзылу түрлерін (ауа, су, топырақ ластануы, орман жойылуы, шөлейттену және т.б.) түсіндіреді; Дүниежүзінің ластану деңгейі әртүрлі аймақтарын картадан анықтап, сипаттай алады; Ластану мен табиғи ортаның бұзылуына әсер ететін негізгі факторларды талдайды.
|
Оқушьшар амандасады. Бейне материал көреді. Тақырыпты ашады.
Оқу мақсатына сәйкес сабақ мақсатын құрастырады. |
|
Бейне материал |
|
|
Ортасы 5 мәтін мен танысу
10 минут Қолдану тапсырма орындау |
Жаңа сабақ
1 тапсырма
2 тапсырма
Бағалау критерий: - ластанудың әр деңгейін дұрыс белгілейді; - дүниежүзінің ластану түрін картаға дұрыс белгілеп бояйды; - жұмыс қорытындысын сынып алдында қорғайды. |
Оқушылар кестедегі әр ластану түріне анықтама береді;
Әр түрдің негізгі себептерін жазады (мысалы, өнеркәсіп, көлік, орман кесу т.б.); Нақты мысалдар келтіреді (ел, аймақ, табиғи нысан атауы);Қажет болса, оқулық, атлас немесе интернет-ресурсты пайдаланады.
Оқушылар ластану картасындағы ақпаратты және саяси картаны қолданып, кескін картаға индикаторлар арқылы түсіреді. Анализ жасайды.
Оқушылар екі түрлі аймақтың (мысалы, Азия мен Еуропа немесе Қытай мен Норвегия) экологиялық жағдайын салыстырады
|
Дескриптор:
- 5-9 дұрыс жауап - 1 ұпай
- 10 дұрыс жауап - 2 ұпай
Дескриптор:
- ластанудың апатты деңгейін белгілейді - 1 ұпай; - ластанудың қауіпті деңгейін белгілейді - І ұпай; - ластанудың шиеленіскен деңгейін белгілейді -1 ұпай; - ластанудың қанағаттанарлық деңгейін белгілейді -1 ұпай; |
Слайд №8 Оқулық мәтіні.
https://wordwall.
Слайд №9 Кескін карта, дүниежүзінің саяси картасы, дүниежүзінің ластану картасы
Слайд №10 |
|
7 мин |
3
Бағалау критерийлері: - картадан ластану түрлері мен деңгейін жинақтайды; - себеп - салдарын анықтайды; - мысал келтіреді.
4 тапсырма: “Адамдардың табиғатсыз күні жоқ,
Табиғаттың оны айтатын үні жоқ!» |
және айырмашылық себептерін түсіндіреді |
- ластанудың қолайлы деңгейлерін белгілейді -1 ұпай; - дүниежүзінің ластану түрін картаға белгілеп бояйды - 1 ұпай;
Дескриптор: картадан ауаның ластану деңгейін жинақтай алады- 1 ұпай; -картадан судың ластану деңгейін жинақтай алады -1 ұпай; -картадан топырақтың ластану деңгейін жинақтай алады -1 ұпай; -себеп - салдарын анықгайды-1 ұпай; -мысал келтіре алады-1 ұпай.
Дескриптор: |
Слайд №11,12
Слайд №13 |
|
10 мин
Аяқталуы 5 минут |
Бағалау критерийлері: Табиғи ортаның бұзылуын азайту жолдары туралы қорытынды жасайды.
Қалыптастыруы бағалау: Бағалау: өзін - өзі бағалау
Үйге тапсырма : Білім класстың деңгейлік тапсырмасын орында. Сабаққа кері байланыс «Өзіңді бағала» әдіс.
|
|
- Экологиялық мәселелерді шешу жолдарына мысал келтіреді; - Өз ұсынысын дәлелмен айтады. |
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Геоэкологиялық аудандастыру" 10 сынып
|
Бөлім |
3.2 Геоэкологиялық зерттеу негіздері |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Тнеева Айдана Жанатовна |
||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны:5 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сынып: 10 А |
19.11.2025 ж |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геоэкологиялық аудандастыру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану жэне табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғи ортаның бұзылу түрлері мен деңгейлерін зерттейді; - Ластану деңгейі бойынша әртүрлі аймақтарды сипаттайды; - Елдің ластану деңгейін бағалайды. |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
- Табиғи орта бұзылуының 3 түрі мен 5 деңгейін зерттейді және салыстырады; - Ластану деңгейі бойынша әртүрлі аймақгарды сипаттайды; - Елдің ластану деңгейін бағалайды. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы 5 мин |
Үйымдастыру кезеңі :Сәлемдесу,Түгендеу (¥) Бастапқы ынталандырушы материал Бейне материал көрсетемін. Оқу мақсатымен таныстырады: Оқушылар табиғи ортаның бұзылу түрлерін (ауа, су, топырақ ластануы, орман жойылуы, шөлейттену және т.б.) түсіндіреді; Дүниежүзінің ластану деңгейі әртүрлі аймақтарын картадан анықтап, сипаттай алады; Ластану мен табиғи ортаның бұзылуына әсер ететін негізгі факторларды талдайды.
|
Оқушьшар амандасады. Бейне материал көреді. Тақырыпты ашады.
Оқу мақсатына сәйкес сабақ мақсатын құрастырады. |
|
Бейне материал |
|
|
Ортасы 5 мәтін мен танысу
10 минут Қолдану тапсырма орындау |
Жаңа сабақ
1 тапсырма
2 тапсырма
Бағалау критерий: - ластанудың әр деңгейін дұрыс белгілейді; - дүниежүзінің ластану түрін картаға дұрыс белгілеп бояйды; - жұмыс қорытындысын сынып алдында қорғайды. |
Оқушылар кестедегі әр ластану түріне анықтама береді;
Әр түрдің негізгі себептерін жазады (мысалы, өнеркәсіп, көлік, орман кесу т.б.); Нақты мысалдар келтіреді (ел, аймақ, табиғи нысан атауы);Қажет болса, оқулық, атлас немесе интернет-ресурсты пайдаланады.
Оқушылар ластану картасындағы ақпаратты және саяси картаны қолданып, кескін картаға индикаторлар арқылы түсіреді. Анализ жасайды.
Оқушылар екі түрлі аймақтың (мысалы, Азия мен Еуропа немесе Қытай мен Норвегия) экологиялық жағдайын салыстырады
|
Дескриптор:
- 5-9 дұрыс жауап - 1 ұпай
- 10 дұрыс жауап - 2 ұпай
Дескриптор:
- ластанудың апатты деңгейін белгілейді - 1 ұпай; - ластанудың қауіпті деңгейін белгілейді - І ұпай; - ластанудың шиеленіскен деңгейін белгілейді -1 ұпай; - ластанудың қанағаттанарлық деңгейін белгілейді -1 ұпай; |
Слайд №8 Оқулық мәтіні.
https://wordwall.
Слайд №9 Кескін карта, дүниежүзінің саяси картасы, дүниежүзінің ластану картасы
Слайд №10 |
|
7 мин |
3
Бағалау критерийлері: - картадан ластану түрлері мен деңгейін жинақтайды; - себеп - салдарын анықтайды; - мысал келтіреді.
4 тапсырма: “Адамдардың табиғатсыз күні жоқ,
Табиғаттың оны айтатын үні жоқ!» |
және айырмашылық себептерін түсіндіреді |
- ластанудың қолайлы деңгейлерін белгілейді -1 ұпай; - дүниежүзінің ластану түрін картаға белгілеп бояйды - 1 ұпай;
Дескриптор: картадан ауаның ластану деңгейін жинақтай алады- 1 ұпай; -картадан судың ластану деңгейін жинақтай алады -1 ұпай; -картадан топырақтың ластану деңгейін жинақтай алады -1 ұпай; -себеп - салдарын анықгайды-1 ұпай; -мысал келтіре алады-1 ұпай.
Дескриптор: |
Слайд №11,12
Слайд №13 |
|
10 мин
Аяқталуы 5 минут |
Бағалау критерийлері: Табиғи ортаның бұзылуын азайту жолдары туралы қорытынды жасайды.
Қалыптастыруы бағалау: Бағалау: өзін - өзі бағалау
Үйге тапсырма : Білім класстың деңгейлік тапсырмасын орында. Сабаққа кері байланыс «Өзіңді бағала» әдіс.
|
|
- Экологиялық мәселелерді шешу жолдарына мысал келтіреді; - Өз ұсынысын дәлелмен айтады. |
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз







